תוכן עניינים

שיפוץ דירה המדריך המלא

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-02/04/2018 44 דק' קריאה

מתכננים שיפוץ דירה ולא יודעים איפה להתחיל? נוברים באינטרנט ומתחילים לחבר רסיסי מידע? לא מבינים איך זה שכל כך הרבה אנשים עשו את זה לפניכם, ועדיין אין שום ספר הדרכה בנושא? גם אנחנו כאן, ב"שיפוצים פלוס" שאלנו את השאלות האלה. הרי מאות אלפי בתי אב מבצעים שיפוץ לביתם מדי שנה, ועדיין כל אחד צריך פשוט לקפוץ למים ללא הכנה מסודרת? זה פשוט לא הגיוני.

לכן החלטנו ליצור עבורכם מדריך שיפוץ דירה מקיף ולראשונה, לאגד את כל המידע הדרוש לקראת שיפוץ דירה קומפלט, במדריך קומוניקטיבי ונגיש שיפרט לכם צעד אחר צעד, כל מה שצריך לדעת עבור שיפוץ הבית שלכם. חשוב לנו להדגיש שהמדריך הזה הוא עבור מי שעומד לשפץ ונשען על מידע שנמסר לנו מאת בעלי מקצוע (קבלני שיפוצים, אדריכלים, מעצבי פנים, אנשי אלומיניום, דלתות ועוד) אבל בחלקו הגדול מבוסס על ניסיונם של מי שעברו שיפוץ דירה על בשרם. לכן, אם אתם קוראים את זה ומרגישים שיש לכם מה לשאול, להעיר או להוסיף אתם יותר ממוזמנים דרך פורום השיפוצים שלנו. המדריך יתעדכן בהתאם לשאלות והערות שאתם, הגולשים, תעלו בפנינו.

לפני שמתחילים במלאכת שיפוץ הדירה - יש לקחת השראה

לפני הכל, שיפוץ דירה מתחיל בשלב ההשראה והחלומות. השלב שבו פותחים את הראש ומחליטים כיצד נרצה שביתנו יראה לאחר השיפוץ. כמעט תמיד קשה לדעת מאיפה להתחיל ומה בדיוק אנחנו רוצים משיפוץ הבית. לכן, לפני הכל, כדאי להשקיע זמן ולשאוב קצת השראה לשיפוץ ביתכם. היכן שואבים השראה? ישנם כמה מקורות טובים עבור כך, כמו למשל אתרי אינטרנט דוגמת Pinterest ו-Houzz, אתרים המכילים מגוון של רעיונות לעיצובים לבית. ישנם מגזינים כמו "גו סטייל" או בניין ודיור או ערוצי טלוויזיה כמו בית+. אפשר להצטרף לסיורים באירועי "בתים מבפנים" וללכת לתערוכות עיצוב, כמו למשל ליריד "צבע טרי". סיבוב במלונות בוטיק יכול לתת הרבה השראה לעיצוב, ולהבנה של מהי התוצאה הסופית שנרצה בתום מלאכת שיפוץ הדירה. כמובן שאם בחרתם לקחת מעצב פנים או אדריכל, הוא יכול לסייע לכם להבין מה בדיוק אתם רוצים, ולכוון אתכם למקורות השראה נוספים.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

רני ספיר

ציון 9.83 9 חוות דעת

בית מעוצב

שאיבת השראה מתמונות לקראת שיפוץ דירה. תכנון ועיצוב: הלל אדריכלים. צילום:לירן שמש

מה רוצים לשפץ בדירה ולשם מה?

השלב הראשון בכל שיפוץ דירה הוא הגדרת הצרכים. מה אנחנו צריכים ומה אנחנו רוצים להשיג בשיפוץ הדירה? ישנן לא מעט סיבות שבגללן נחליט לצאת לתהליך של שיפוצים:

שיפוץ דירה למטרת השקעה

אם נרצה להעלות את ערך הדירה שאנחנו מוכרים או משכירים, שיפוץ דירה ישיג את המטרה. הדגשים לשיפוץ דירה למטרת השקעה שונים משיפוץ שנועד למגורים. לרוב, מחיר שיפוץ דירה יהיה נמוך יחסית מכיוון שהשיפוץ יהיה ברמת סטנדרט ללא תוספות מיותרות או השקעה בחומרי גמר, למעט מקרים בהם נרצה להשכיר או למכור לקהל יעד מבוסס. מקרים כאלה גם לעתים נשפץ את הדירה כדי להפוך אותה מדירת 4 חדרי ל-5 חדרים, או לחלק אותה בדרכים אחרות כדי למקסם את הערך. לרוב, אם מדובר בדירה שאנו משכירים, השיפוץ יהיה קוסמטי בלבד מכיוון שגם עבור השוכרים לרוב יהיה פחות משמעותי המראה של הדירה מכיוון שמדובר בפתרון זמני (הדבר נכון עוד יותר כאשר מדובר בדירות שותפים או סטונדטים זמניות). בשיפוץ דירה למטרת מכירה כדאי כן להשקיע בהחלפת תשתיות ובעיצוב כדי להעלות עוד את הערך ולמכור מהר יותר.

שיפוץ דירה למגורים

כאשר מדובר בדירה בה אנו מתגוררים, יכולות גם להיות מגוון של סיבות ליציאה לשיפוץ: למשל, תשתיות ישנות או בעיות בתשתיות המחייבות פתיחת הרצפה והקירות ולכן מחליטים בעלי הבית גם לשפר את המראה הכללי, שינוי במבנה המשפחה, שיפוץ דירה חדשה שנקנתה, שיפוץ דירת קבלן, הרחבת או שיפוץ מטבח או סתם רצון לשינוי. ישנן סיבות שונות להחלטה על שיפוץ דירה וגם סוגים שונים של שיפוץ. ניתן לערוך שינויים קוסמטיים קלים בדירה, לצבוע או להחליף ריצוף ואפשר גם לבצע שיפוץ כללי שיכלול החלפת כל התשתיות, שינוי בחלוקה הפנימית, ריצוף חדש, צבע ועוד.

הגדרת תקציב לשיפוץ הדירה

אחרי שהגדרנו בדיוק את הרצונות והמטרות שלנו הגיע הזמן להיות מעשיים ולגבש תקציב מתאים לשיפוץ. כדי לקבל את התמונה המדויקת ביותר על גובה התקציב, כדאי קודם כל לקחת מידות של כל הדירה, לבנות פרוגרמה ושרטוט עם אדריכל או מעצב פנים או אפילו בעצמכם, להגיע לכתב כמויות מסודר ואז לקבל הצעות מחיר מקבלני שיפוצים. כדאי להגדיר מראש 20 אחוז מהתקציב עבור בלת"מים בתהליך. מומלץ להכין טבלת אקסל, ולנהל בה את תקציב השיפוצים באופן מדויק, כדי להישאר כל הזמן עם האצבע על הדופק. אחת התלונות שמוכרות של משפצים היא על סיום השיפוצים עם חריגה רצינית מהתקציב, והדבר נובע פעמים רבות מתכנון לקוי. חריגה כלשהי כנראה שקשה למנוע, אך כדי להימנע מחריגה משמעותית מדי חשוב מאוד להתחיל בהגדרות מדויקות של הצרכים והרצונות ולהתבסס על כתב כמויות מדויק ככל האפשר. בנוסף, חשוב להיות מודעים לטווח הרחב של מחירי מוצרי הגמר (הריצוף, כלים סניטריים, תאורה, אלומיניום וכו') ולהתחיל להתפקס יחסית מוקדם על אילו חומרים אתם רוצים, כדי להבין את טווח המחירים שיתווסף לעלות עבודת הקבלן.

כמה עולה שיפוץ דירה

כמה עולה שיפוץ דירה קומפלט? סדר גודל של מחיר שיפוץ דירה כללי בסיסי אמור להיות כ-1,200-1,500 ש"ח למטר (מדובר בעבודת הקבלן בלבד ללא קניית חומרי הגמר ועבודות האלומיניום, המיזוג, המטבח, הדלתות והפרקט). המחירים יכולים לנוע הרבה מעלה, ולהגיע גם ל-2,000, 5,000 ש"ח למ"ר ואפילו יותר. הכל תלוי במה בדיוק עושים וכמה משקיעים בחומרי גמר. להערכת לקוחות ששיפצו, התשלום על כל מה שנחשב "משלים" לשיפוץ הדירה (תשלום על רצפות, כלים סניטריים, עבודות אלומיניום, נגרות וכל מה שאינו נכלל במחיר קבלן השיפוצים) הוא כ-40 עד 50 אחוז מעלות שיפוץ דירה. על עלויות שיפוץ דירה משפיעים מספר מרכיבים: גודל הדירה, סוג השיפוץ, העבודות הנכללות בו, מיקום הדירה בארץ, נוחות הגישה אליה ועוד. כך שהתשובה לשאלה "כמה עולה לשפץ דירה?" היא מורכבת והתשובה עליה משתנה ממקרה למקרה.

מובן שעלות של שיפוץ דירה קומפלט ועלות שיפוץ חלקי יהיו שונות. כדי לדעת מהן עלויות שיפוץ חלקי לדירה, כדאי ראשית להגדיר בדיוק מה אתם מעוניינים לבצע. ישנם לקוחות המעדיפים לבצע שיפוץ חלקי בשלבים במקום שיפוץ קומפלט מטעמי תקציב. שימו לב, עם זאת, כי ישנם אלמנטים שיהיו יקרים יותר אם יוחלפו רק בחדר אחד ובכמות מ"ר קטנה כמו ריצוף או עבודות גבס. בנוסף, אם יש צורך בהחלפת תשתיות, מובן שתנצלו את ההזדמנות גם להחלפת הריצוף.. כך שגם שיפוץ חלקי כדאי לבצע בחוכמה.

מהו מחיר שיפוץ דירה חלקי? מובן שעלויות שיפוץ דירה נגזרות מהעבודות הנדרשות, ואת סדרי הגודל האמיתיים של המחירים תוכלו לקבל רק כשיגיעו קבלנים לשטח כדי לתת הצעות מחיר, אך ניתן לקבל מושג מהנתונים הבאים שאספנו מהשטח לגבי עלויות שיפוץ: שיפוץ אמבטיה קומפלט יעלה כ-15,000 - 20,000 ש"ח, מחיר סביר למטבח חדש יהיה כ-50,000 ש"ח (אך יכול לעלות הרבה מעלה, תלוי בחומרי הגמר), בניית מחיצות גבס עלה כ-300 - 350 ש"ח למ"ר, מחירי עבודות ריצוף בהדבקה יעלו 120 - 190 ש"ח למ"ר, ריצוף חדש יעלה כ-280 ש"ח למ"ר (לא כולל מחיר המרצפות עצמן שנע בין 50 ש"ח ועד מאות שקלים למ"ר) ועלות צביעה של דירת 4 חדרים תעלה כ-6,500.

מה עושים אם מדובר בשיפוץ דירה בתקציב מוגבל? ישנן דרכים שונות באמצעותן ניתן לחסוך בעלויות שיפוץ: אפשר באמת לשפץ את הדירה בשלבים, ולבצע כל פעם את השינויים ההכרחיים ביותר. ניתן לחסוך בעלויות מוצרי הגמר ולבחור בריצוף סוג ב', ניתן לבחור בצביעה בגימור בסיסי ולא ללכת על שפכטל אמריקאי. בתחום הריהוט וההלבשה ניתן לחדש ריהוט קיים במקום לקנות ריהוט חדש, ולרכוש מוצרי הום סטיילינג בחנויות סטוק או באתרי קניות מסין. גם התמקחות על עלויות של מוצרי גמר יכולה להשפיע על המחירים. שימו לב שהמקומות בהם לא מומלץ לחסוך בעלות שיפוץ דירה הם בתשתיות: החשמל, האינסטלציה והאיטום. בנוסף, נדגיש שכדי לחסוך בעלויות שיפוץ כדאי לתכנן היטב את התקציב ולבצע סקר שוק מעמיק.

בניית תכנית השיפוץ

את שלב בניית התכנית ניתן לבצע לבד או עם אדריכל / מעצב פנים. תכנון לבד יחסוך לכם הרבה כסף אך גם ייקח לכם הרבה זמן. בנוסף, כדאי שעין מקצועית תביט על התכנית שלכם בכל מקרה, כדי להסב את תשומת לבכם לאלמנטים חשובים שאולי לא הבחנתם בהם. כאשר בונים תכנית עם בעל מקצוע, בשלב הראשוני הוא ישאל לגבי הצרכים שלכם, ויבנה פרוגרמה שהיא כתיבה במילים של מה שמתוכנן בכל חדר. לפני שלב השרטוט נדרש לבצע מדידה של הדירה, אל מול תכנית הדירה הקיימת (או הבית). תוכנית מקורית נמצאת בדר"כ במחלקת הנדסה ברשות המקומית או בידי הקבלן שבנה את הבניין. במידה ואין לכם אדריכל, ניתן להזמין מודד מוסמך למדידת הבית. לאחר מכן, יבנה בעל המקצוע את השרטוט של הדירה, כאשר בדרך כלל יהיו מספר שרטוטים עד לתכנית הסופית. מי שמתכנן לבד, יכול להיעזר בתוכנות מחשב שונות המיועדות לתכנון ושיפוץ. בשלב התכנון, אם בכוונתכם לשבור קירות ולשנות את החלוקה הפנימית של הבית, חשוב גם להתייעץ עם קונסטרוקטור. במידה ויש לכם אדריכל או מעצב, בדרך כלל הוא ידאג לכך בעצמו. הקונסטרוקטור יצביע על האלמנטים הקונסטרוקטיביים במבנה, אותם לא ניתן להרוס (או שניתן לעשות זאת אך הדבר יהיה כרוך בהוצאה גדולה).

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
תכנית אדריכלית

כתב כמויות

לאחר שהתכנית סגורה ומגובשת ייבנה לפיה כתב כמויות: טבלה מסודרת שתכלול את הפירוט המדוייק של כל עבודות השיפוצים והחומרים שיהיה צורך בהם במהלך העבודות, לפרטי פרטים. הפירוט יכלול את עבודות ההריסה, האיטום, האינסטלציה, החשמל, הריצוף, הקירות וכו', כולל סוגי חומרים וכמויות מדוייקות. כתב הכמויות משפיע על מחיר שיפוץ דירה מכיוון שלפיו יהיה לקבל הצעות מחיר מקבלנים, המבוססות בדיוק על העבודות הנדרשות בבית. שימו לב שכתב הכמויות אינו כולל את מחירי חומרי הגמר (ריצוף, קרמיקות, כלים סניטריים וכו') ולא את העבודות המשלימות (אלומיניום, מטבח, דלתות, נגרות, מיזוג), זאת למעט מקרים מסוימים בהם הקבלן מבצע גם עבודות משלימות (ישנם קבלנים שעושים זאת, ובמקרים כאלה הם יוסיפו אותן לכתב הכמויות).

קבלת הצעת מחיר לשיפוץ דירה

הצעת המחיר עבור שיפוץ דירה כפי שהיא מתקבלת מהקבלן, יכולה בהחלט להעיד על רצינותו ומקצועיותו. הצעת מחיר הכתובה ברשלנות או משורבטת על פתק כלאחר יד מעידה על חוסר רצינות, סדר ומקצועיות.

ההצעה צריכה לכלול את הפרטים הבאים: פירוט העבודה אשר כלולה בהצעה (כלומר מה העבודה כוללת ואם המחיר כולל חומרים), לוח הזמנים לביצוע העבודה, פריסת התשלומים ותוקף ההצעה. כל ההצעות שנקבל חייבות להיות זהות מבחינת המפרט אחרת לא נוכל להשוות ביניהן - מה שמסייע לנו בכך הוא כתב כמויות מפורט.

מעבר לעובדה שעל פי הצעות המחיר שנקבל נוכל להשוות בין הקבלנים ולנהל מו"מ על עלות שיפוץ דירה, להצעת המחיר יש חשיבות גדולה בהמשך הדרך ועם תחילת העבודות. הצעת מחיר לא מפורטת עלולה להוביל לוויכוחים ועימותים במהלך העבודות, אך כאשר הדברים כתובים בצורה ברורה וחד משמעית הקבלן לא יוכל להתכחש לפרט כלשהו עליו הוא חתום בהצעה.

שימו לב שקבלנים מקצועיים לעולם לא יתנו הצעת מחיר בטלפון, מכיוון שהם חייבים לבקר בשטח ולהבין בדיוק מה המצב הקיים, לקבל פירוט של העבודות הנדרשות ועל סמך כל המידע לתת הצעת מחיר מסודרת. לעולם אל תסמכו על קבלן שיפוצים שייתן לכם הצעת מחיר בטלפון. עוד טיפ חשוב הוא להיזהר מקבלן המגיש הצעת מחיר נמוכה משמעותית מהשאר. המשמעות היא בדרך כלל תוספות מחירים שיגיעו בהמשך או חמור מכך - קבלן שייעלם לכם באמצע הדרך.

היתרי בניה ושיפוץ

בשלב זה יש לבדוק האם יש היתרים שאתם צריכים להוציא בבניה בבית. בדרך כלל, שיפוץ בית פנימי לא מחויב בהיתר בניה, כל עוד הוא לא משפיע על חיצוניות המבנה, על החזיתות/פתחים, על גובה המבנה ועל שינוי הייעודים בתוך הבית. דוגמאות לשינויים שדורשים הוצאות היתר בניה: תוספות למבנה קיים, שינוי ייעוד כמו לדוגמה מחסן שהוסב לחלק מבית המגורים (סלון או חדר שינה), מפתח חדש בקיר חיצוני וכו'. אם אתם מבצעים תוספת, סוגרים מרפסת וכדו' כדאי שתתייעצו עם אדריכל.

יכול לעניין אתכם:

בחירת קבלן שיפוצים לצורך שיפוץ הבית

סינון ומיון

השלב הבא הוא שלב בחירת קבלן השיפוצים. איך בוחרים קבלן? אם יש לכם אדריכל, אפשר להיעזר בהמלצות שלו, או בהמלצות של חברים ששיפצו, אצלנו באתר יש רשימת קבלני שיפוצים המדורגים על פי חוות הדעת שקיבלו. מומלץ לקחת הצעות מחיר מלפחות שלושה קבלנים כאשר הצעות המחיר מתבססות על כתב הכמויות. כדאי לשים לב אם הקבלן מגיע בזמן, לשוחח עם כמה שיותר לקוחות עבר, ללכת לראות עבודות שעשה או אפילו לראות אותו במהלך העבודה. אל תחששו לקחת את הזמן ולבדוק הרבה בעלי מקצוע, זהו החלק החשוב ביותר בשיפוץ הדירה שלכם. אפשר לבחור כמה שאלות מקצועיות לבדוק באמצעותן את הקבלן (ניתן להיעזר בכך באדריכל).

סגירה עם הקבלן

כאשר אתם סוגרים עם קבלן שיפוצים כדאי להגן על עצמכם כמה שאפשר במסגרת החוזה. החוזה צריך לכלול הצהרת הקבלן על הניסיון וההכשרה המקצועית שלו, אחריות על העובדים שלו, פירוט מדוייק של עבודות השיפוץ ומה יכללו ומי אחראי לספק את החומרים (כדאי להכניס את כתב הכמויות כבסיס למקרה של תוספות), פירוט לוח הזמנים, לוח התשלומים שיתקדם לפי התקדמות העבודה, לעגן בחוזה את חובת הקבלן לבצע ביטוח כאשר מומלץ למלא "טופס אישור עריכת ביטוח" ולהחתים את חברת הביטוח של הקבלן לפני תחילת העבודה. חשוב להתייחס לשאלה באילו מקרים יהיה הלקוח רשאי לבטל את החוזה וכן להוסיף ערבות אישית של הקבלן במקרה של עבודת שיפוץ של חברה קבלנית בע"מ.

עוד בנושא הביטוח: סוכני הביטוח ממליצים שלא להסתמך על ביטוח הקבלן ולהרחיב את פוליסת הדירה לפני שיפוץ גדול. במקרה של פגיעה ברכוש או בנפש, הביטוח של הקבלן לא תמיד מכסה את כל סכום הנזק. הרחבה של ביטוח הדירה לתקופה של השיפוצים מכסה על העבודה עצמה, צד ג' במקרה שמישהו מחוץ לדירה נפגע ואת העובדים של הקבלן או עובדים של קבלן המשנה.

הסכם מול קבלן שיפוצים

הגנו על עצמכם כמה שאפשר במסגרת החוזה

טיפים שחשוב להכיר לפני שיפוץ דירה

ישנן כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון לפני היציאה לתהליך שיפוץ דירה:

מועד שיפוץ הדירה

שיפוץ דירה יכול להתבצע בכל עת במהלך השנה אך כדאי להתאים את מועד העבודות לצרכים, למגבלות ולאפשרויות שלנו. כך לדוגמא, עדיף לבצע את הפרויקט בזמן שאין עומס בעבודה ואפשר לפנות זמן, או לקחת חופש מהעבודה. אם יש ילדים בבית צריך להתחשב גם בצרכים שלהם ולא לשפץ בתקופת הלימודים, וכך הלאה. שימו לב שדווקא בחורף, ה"אוף סיזן" של השיפוצים, המחירים יורדים משמעותית. כדאי לשקול את האפשרות.

טיפול בריהוט וחפצים במהלך השיפוץ

במהלך שיפוץ דירה מצטבר אבק ולכלוך, מה שעלול להזיק לחלק מהרהיטים וליתר החפצים, לפיכך מומלץ לעטוף ולארוז היטב את החפצים השונים, או לסגור אותם בחדר בו לא עובדים ובמידת הצורך להעביר את החפצים למקום אחר, מחוץ לדירה.

התנהלות המשפחה בתקופת שיפוץ הבית

במהלך שיפוץ בהיקף נרחב יתכן שיבוש של חיי המשפחה בהתנהלות היום יומית. לפיכך מומלץ לשקול מעבר למגורים זמניים עד לסיום העבודות או לחילופין  הכנת הבית והתאמתו למגורים בתנאים החדשים שנכפים עלינו במהלך העבודות.

אם נשארים בדירה במהלך השיפוץ

השיפוצניק מביא איתו עובדים, כלים והרבה לכלוך ולכן כדאי להכין מראש "נתיבי גישה" לאזורים הדרושים שיפוץ ולחסוך התניידות מיותרת ומלכלכת ברחבי הבית. אם יש לכם יותר מחדר שירותים אחד כדאי להקצות שירותים אחד לשיפוצניקים. צריך לשים לב שילדים או חיות מחמד הרגילים להתרוצץ בבית, יהיו מחוץ לאזורי השיפוץ.

בעלי מקצוע משלימים לשיפוץ דירה

מלבד האדריכל / מעצב הפנים, קבלן השיפוצים (וצוות העבודה שלו) ישנם בעלי מקצוע שנצטרך לשיפוץ שלנו: אלומיניום, מיזוג אוויר, פרקטים, מטבחים ונגרות. בחלק החיצוני של הבית ניעזר לעתים בבעלי מקצוע כמו גננים ופיתוח. נזכיר כי מבחינת תקציב השיפוץ, 40 עד 50 אחוז מהתקציב הולך לאנשי המקצוע המשלימים ולמוצרים שתרכשו (ריצוף, כלים סניטריים, תאורה, ריהוט), כך שחשוב להשקיע את כל המשאבים בבחירה הנכונה.

מי מביא את אנשי המקצוע הללו? איך בוחרים אותם? איך מבטיחים שכל אחד ייכנס בזמן הנכון? ישנן שתי אפשרויות להגיע אל בעלי המקצוע המשלימים: אחת היא שקבלן השיפוצים נותן מענה לחלק (או לכל) הצדדים המשלימים של השיפוץ ומחזיק תחת המטריה שלו את בעלי המקצוע המתאימים - כך הקבלן יהיה הכתובת היחידה שלכם לשיפוץ והכל יתנהל תחתיו. האפשרות השניה היא לקבל המלצות ולבחור בעל מקצוע משלים בעצמכם. אפשר לבקש המלצות מהקבלן, מהאדריכל, ממעצב הפנים, ממשפחה, מחברים או לחפש אצלנו ב"שיפוצים פלוס" ולקבל רשימה של חוות דעת, אלבומי פרוייקטים, לדבר עם לקוחות ולבסוף לבחור בצורה מושכלת את בעל המקצוע הנכון.

עוד לפני תחילת העבודות צריך להיסגר על כל בעלי המקצוע המשלימים והספקים, כדי שלא יווצרו עיכובים במהלך שיפוץ הדירה. בדרך כלל עם סיום עבודות קבלן השיפוצים, לאחר עבודות השפכטל, הצבע והריצוף יחלו העבודות המשלימות, לרוב לפי הסדר הבא: עבודות הלאומיניום, המטבחים והנגרות, הדלתות והתאורה. במידה וישנה רצפת פרקט היא תגיע בסוף, אך כאן זה תלוי היכן היא צפויה להיות ממוקמת. חשוב מאוד לתאם בין כל הגורמים בשיפוץ מתי אמור להתרחש כל שלב ולבנות לוח זמנים מסודר. מעבר לחוזה עם קבלן השיפוצים מומלץ לחתום על הסכם דומה עם כל בעל מקצוע נוסף בתהליך. בדומה להסכם עם הקבלן, כדאי שגם ההסכם עם שאר בעלי המקצוע יכלול הצהרה על הניסיון והמקצועיות של איש המקצוע, פירוט מדויק של העבודה שהוא אמור לבצע, אחריות מקצועית במהלך העבודה ולאחר גמר העבודות, עלות העבודה ופירוט לוח הזמנים. גם כאן כדאי לעגן בחוזה את פירוט לוח התשלומים, ולא לשלם מראש את כל הסכום. כאשר ישנו גם שרטוט מקביל עבור העבודה, כדאי לצרפו להסכם.

אלמנטים משלימים שכדאי לקראת שיפוץ דירה

מעבר למידע הכללי על בעלי מקצוע משלימים לשיפוץ, נצלול רגע מעט יותר פנימה על כל אלמנט משלים וניגע בכמה נקודות חשובות אותן כדאי לדעת על כל אחד מהשלבים המשלימים לשיפוץ הבית: המטבחים והנגרות, מיזוג האוויר, הדלתות, הפרקטים והאלומיניום.

חלון עם וילון

מטבח

המטבח הוא חלק חשוב מהשיפוץ הכללי, הדורש תשומת לב לא מעטה. הספק של המטבח לא יהיה קבלן השיפוצים שלכם, אלא חברת מטבחים או נגר. המטבח דורש גם תכנון מדוקדק כדי שיהיה נוח ומותאם בדיוק לצרכי בני הבית (כמה נפשות? עד כמה מבשלים? כמה מארחים? האם רוצים אי?) ותנאי החלל הנתונים. פעמים רבות בשיפוץ דירות ישנות, אחד האלמנטים המשמעותיים יהיו פתיחת חלל המטבח כדי שיאוחד עם הסלון וייצור תחושה מרווחת יותר.

מי מתכנן את המטבח? אם אדריכל או מעצב פנים תכנן את הבית כולו, הוא לרוב יתכנן גם את המטבח, אלא אם סיכמתם אחרת. במקרה שאין אדריכל או מעצב, בכל חנות מטבחים ישנו שירות של תכנון המטבח. הבחירה הראשונית סביב ספקי המטבח היא אם לבחור מטבח מחנות מטבחים גדולה, או להזמין מטבח מנגר (הכוונה היא לארונות המטבח - ללא השיש, הכיור וחיפוי הקיר). בדרך כלל ניתן לחלק את הבחירה בספק מטבחים בארץ לשלוש קבוצות עיקריות: ספקי המטבחים בטווח הזול (כשהמוכרת מכולן היא איקאה); ספקי מטבחים בטווח הבינוני מחנויות מטבחים גדולות ומוכרות דוגמת רגבה, זיו וכדומה או הזמנת המטבח מנגר. הזמנת מטבח מנגר יכולה לעלות במחיר דומה לספקי המטבח היקרים, או זול יותר, כאשר המחיר הוא לרוב נגזרת של גודל המטבח ומורכבות העבודה וכן החומרים מהם ייבנו הארונות. היתרונות של הזמנה מנגר הוא שהמטבח יכול להיות מותאם בדיוק למידות שתרצו ולצרכים שלכם. בנוסף, בדרך כלל היחס יהיה אישי יותר מאשר חברת מטבחים גדולה. החיסרון של מטבח מנגר הוא שמשך הזמן מההזמנה עד להגעת המטבח יהיה ארוך יותר. בנוסף, בחברות מטבחים ישנה אפשרות לרכוש את השיש באותו המקום, מה שחוסך תיאום עם בעל מקצוע \ ספק נוסף.

את המטבח כדאי להזמין מוקדם ככל האפשר, מכיוון שהאספקה לוקחת זמן. מרגע ההזמנה אתם יכולים להמתין חודש או אפילו יותר. המטבח מותקן לקראת סיום עבודות הקבלן ויש להקפיד על תיאום בין הקבלן לבין אנשי המקצוע האחראים על המטבח, וכן בינם ולבין עצמם - תיאום בין איש המטבחים, איש השיש, ספק הכיור, הקבלן - לחיפוי הקיר ולעבודות הצבע. בשל העובדה שמטבח מחולק להרבה אלמנטים שונים ובתוכם הרבה אפשרויות בחירה של חומרים שונים, טווחי המחירים הם גדולים מאוד. 20 אלף ש"ח הוא מחיר זול של מטבח, 50 אלף ש"ח הוא מחיר שכיח למדי ומטבח יוקרתי יכול להגיע גם ל-100 אלף ש"ח ויותר.

ארונות המטבח יכולים להיות עשויים מחומרים שונים כמו עץ מלא, סנדוויץ' או MDF. סוגי החומרים משתלבים עם סוגי ציפויים שונים כמו פורניר או פורמייקה. ישנם גם צבעים שונים בהם ניתן לצבוע את הארונות כמו צבע בתנור או לכה פוליאוריטנית/אקרילית.

את השיש למטבח רוכשים לרוב בנפרד, למרות שבעיקרון בחנויות המטבחים הגדולות יש אפשרות גם לרכישת שיש. עדיין, רוב הלקוחות מעדיפים בדרך כלל לרכוש את השיש אצל משווק או איש מקצוע המתמחה בכך. כמובן שבמידה ונבחר לעשות את המטבח אצל נגר, נהיה חייבים לדאוג לשיש בנפרד. החומר המועדף לשיש במטבחים בישראל הוא אבן קיסר. חומרים נוספים הנמצאים בשימוש ונחשבים יוקרתיים יותר הם הגרניט והקוריאן. משטח גרניט הוא משטח מאבן טבעית, לא סינתטית. סוגים נוספים של משטחים הנמצאים בשימוש נרחב פחות הם דקטון וסילסטון.

עוד בחירות שנעשות עבור המטבח קשורות לידיות ופירזול. בתחום הפרזול יש מגוון רחב והבדלים גדולים מאוד באיכות בין הפרזול הפשוט והסטנדרטי לבין הפרזול המתקדם. שני יצרני הפרזול המתקדמים והאיכותיים ביותר הם אוסטריים, ונקראים בלום וגראס. למידע נוסף בנושא שיפוץ מטבח.

מטבח חדש במסגרת שיפוץ דירה

מטבח חדש שעוצב במסגרת שיפוץ דירה. תכנון: האדריכל זוהר לבנון

נגרות

מעבר למטבח יכולות להיות בבית עבודות נגרות נוספות כמו ארונות אמבטיה, משטחים ורהיטים מותאמים אישית. עבודות מתקדמות יותר בעץ יהיו בנייה של מדרגות עץ, קירות או אלמנטים שיוצרים הפרדה מעץ ועוד. אם יש מגוון עבודות נגרות במידות לא שגרתיות מתבקש לקחת נגר לעבודה זו. בחירה בארונות מחנויות גם היא אפשרית וכאן שוב - היתרונות והחסרונות של קנייה מחברה מול העסקת נגר. חשוב רק לשים לב שאם רכשתם ארון מחברה ואתם נותנים לקבלן השיפוצים להרכיב אותו - איבדתם את האחריות. לכן כדאי להשאיר את ההתקנה לחברה המשווקת. למידע נוסף בנושא נגרות.

מיזוג

עוד בחירה שצריך לעתים לבצע בשלב מוקדם בשיפוץ דירה הכללי היא בנוגע למיזוג אוויר. בעיקר אם בחרתם להתקין מערכת מיזוג מרכזית המחייבת גם עבודות גבס והנחת תשתיות מוקדם. כמובן שבמקרים רבים נרצה להישאר עם המזגנים הקיימים או רק לבצע החלפה נקודתית ואז לא יהיה צורך בתכנון מוקדם. האפשרויות העיקריות בתחום מיזוג האוויר הן בחירה בין מזגן מרכזי (גוף מרכזי אחד המחובר בצינורות לכל חדרי הבית), מזגן מפוצל (בכל חדר מזגן נפרד) או מזגן אינוורטר (מספר יחידות קירור המופעלות על ידי יחידת מדחס אחת).

בנוסף, תצטרכו לבחור את העצמה הנכונה של המזגן בהתאם לחללים. כוח סוס נמדד גם במדד הנקרא BTU, המדרג את עוצמת הקירור אותה נצטרך בכל חדר. החישוב המסורתי אומר שלכל מ"ר יש צורך ב-650 BTU וכל 9,000 BTU הם כוח סוס 1. עם זאת, חישוב ה-BTU אינו נגזרת רק של גודל, והוא מורכב מהרבה אלמנטים שונים כמו אזור מגורים, סוג המבנה, נפשות המתגוררות בבית ועוד. ישנם יועצי מיזוג וטכנאי מזגנים של החברות הגדולות, אשר בדרך כלל יוכלו להגיע בתשלום של כ-200 ש"ח ולתת ייעוץ בנוגע לסוג המזגנים שתצטרכו. הסכום מקוזז במידה ותבחרו להתקין מזגנים של החברה. למידע נוסף בנושא מיזוג אוויר.

דלתות פנים

הדלתות הן בין האלמנטים האחרונים שמותקנים בשיפוץ דירה, ולכן יש פחות בהילות לבחירת דלתות לפני או עם תחילת העבודות. עם זאת, יש מספר שיקולים בבחירת דלתות פנים שכדאי לקחת בחשבון מראש וכמובן שכדאי לסגור את רוב הספקים מוקדם ככל האפשר, כדי לבצע את התיאומים מראש ולשפץ בראש שקט. החברות המוכרות ביותר בתחום הדלתות בישראל הן פנדור וחמדיה, כאשר ניתן כמובן למצוא דלתות גם באייס וביתילי, וישנן גם חברות רבות נוספות המוכרות דלתות כמו טלדור, אלון, איה דיזיין, דקור ועוד. בתחום הזה פחות חשוב סוג החברה, מכיוון שהחומרים של רובן דומים, ובמקרים רבים מדובר בחומרים המגיעים לרוב החברות מאותם מקורות. קניה אצל אחד המשווקים הגדולים יבטיח לכם לרוב אחריות לזמן רב יותר, אך גם יעלה יותר. את המחירים הזולים ביותר ניתן לרוב למצוא אצל המשווקים הקטנים יותר, כאשר לרוב המשמעות אינה בהכרח איכות נמוכה יותר. המחיר הנמוך ביותר שתוכלו למצוא לדלת באיכות טובה יהיה כ-1,400 ש"ח לדלת, כאשר מחירי דלתות איכותיות מעץ מלא בהזמנה אישית יכול להגיע גם ל-4,000 ש"ח לדלת. בתחום הזה כדאי לקבל כמה שיותר הצעות מחיר, ולבחור בזו הנראית הוגנת ביותר. כמובן שחשוב לוודא שהדלת שבחרתם נושאת תו תקן. גם בתחום הדלתות ישנם הרבה מאוד חומרים בשימוש ואפשרויות שונות ומגוונות. הבחירות העיקריות יהיו סביב סוגי הציפוי והמילוי של הדלת, שיקבעו את איכותה. לאחר מכן תצטרכו גם לבצע בחירות עיצוביות יותר הנוגעות למראה הדלת.  

בין סוגי הציפויים הקיימים ישנם דלתות למינטו (דלתות בציפוי של פורמייקה בשילוב עם שבבי עץ), דלתות בציפוי פורמייקה עבה, דלתות בציפוי למינציה -  ציפוי של שכבות נייר דמוי טפט אשר הופך לחלק מגוף הדלת בהדבקה בתנור ודלתות בציפוי פורניר - משטח דק מעץ טבעי. סוגי הציפויים הנמצאים בשימוש נרחב יותר הם של דלתות הלמינטו והפורמייקה, בשל עמידותם. דלתות פנים לבית יגיעו בדרך כלל בשלושה סוגים עיקריים של מילויים: מילוי כוורת - קרטון נמתח ודחוס המזכיר במראהו כוורת, מילוי פלקסבורד - מילוי הנחשב איכותי יותר העשוי משילוב של לוח שבבי עץ וסיבי פשתן או מילוי MDF  - שבבי עץ דקים. המילוי הנחשב איכותי מבין השלושה הוא הפלקסבורד, והוא גם היקר יותר מבין השלושה. מילוי הכוורת נחשב מבודד פחות, ומילוי ה-MDF יהיה לרוב עמיד פחות במים. שילוב נפוץ ופופולרי בתחום דלתות הפנים יהיה של דלתות למינטו או פורמייקה במילוי פלקסבורד. בליגה אחרת לגמרי נמצאות דלתות הזכוכית ודלתות העץ המלא. מחירי הדלתות מהסוגים הללו יכולים להיות פי 3 מהסוגים שהזכרנו לעיל.

מלבד בחירת הדלת ישנן תוספות קטנות כמו נעילה מגנטית, טריקה שקטה, הוספת צוהר קטן מעל מנגנון הנעילה או חלון. מעבר לכך ישנם עיצובים שונים כמו למשל חריטות שונות, פסים, חלונות ועוד. כל עיצוב מעט מיוחד יותר מייקר את הדלת בכמה מאות שקלים.

למדריך המלא שלנו בנושא דלתות פנים.

פרקטים

הפרקט יבוא בדרך כלל בין השלבים הסופיים, כדי שלא יינזק או ייהרס במהלך העבודות. ישנם כמה סוגים של פרקטים כאשר העיקריים הם פרקט עץ ופרקט למינציה. בקטגוריה של פרקט עץ ניתן לבחור בין רצפת עץ גושני או בפרקט רב שכבתי או דו שכבתי העשוי מ-2-3 שכבות של עץ קל וזול יותר מהעץ הגושני המלא. פרקט הלמינציה עשוי מחומר סינתטי של מעין סגסוגת נסורת עץ וחומרים מעובדים, עליו הדפסה במראה עץ כאשר החומר כולו עובר ניילון. רוב המשפצים יבחרו בפרקט הלמינציה בשל מחירו הזול יותר ועמידותו הגבוהה. הלמינציה אינה זקוקה לחידוש מדי כמה שנים, ניתנת להדבקה על ריצוף קיים ומאפשרת לחקות כל סוג של עץ, טקסטורה וצבע. העץ יהיה יקר יותר ועמיד פחות אם כי המראה הסופי יהיה יוקרתי יותר והחומר מבודד היטב מחום ומקור. כאשר בוחרים בפרקט עץ בגימור לכה היא קלה יותר לתחזוק ועמידה בפני חומרים כימיקליים אך תדרוש חידוש מקצועי מדי פעם. ישנה אפשרות של גימור שמן שמאפשר עמידות משריטות ומים וכן מאפשר תחזוק לבד. אך מדובר בעלות יקרה ותחזוקה רבה יותר. הפרקט מגיע בדרך כלל בלוחות של המתחברים בנעילה אחד לשני, המונחים על תשתית של ספוג. כדאי לדעת כי רמת השחיקה של פרקט למינציה נקבעת על ידי מדד AC, הקובע עד כמה הפרקט עמיד לשריטות וכתמים. רצוי לבחור במדד 4AC או 5AC לפחות. צריך כמובן גם לבקש תעודת אחריות מהמתקין. למידע נוסף בנושא פרקטים.

פרקט למינציה במסגרת שיפוץ דירה

פרקט למינציה. ביצוע: פאר פרקטים

אלומיניום

בתחום האלומיניום כדאי להפריד בין החברות המייצרות את הפרופילים, לבין אנשי המקצוע המתקינים. חברות האלומיניום המרכזיות בישראל הן קליל, אקסטל, אלובין ושרמר הנושאות תו תקן ישראלי. קליל היא המחזיקה בנתח השוק הגדול ביותר. היתרון של החברות הללו הוא שהן נושאות תו תקן, ולכן ניתן לדעת שמוצריהן איכותיים ועומדים בתקנים הנדרשים מבחינת בידוד תרמי ואקוסטי. ישנן גם חברות קטנות המייבאות מוצרי אלומיניום מחו"ל שיהיו זולים יותר, אבל פחות מומלץ לעבוד מולן, בעיקר כאשר אינכם יודעים איזה תו תקן הם נושאים, אם בכלל. מהצד השני של הסקאלה ישנם גם מוצרי אלומיניום יוקרתיים, כמו למשל של חברת מרווין האמריקנית, שאת מוצריה ניתן למצוא בישראל, והם מתאימים לשיפוץ דירה יוקרתי יותר. 

תהליך בחירת מוצרי האלומיניום מתחיל מגיבוש הצרכים עבור הפתחים בבית, שרטוט תכנית הפתחים, המדידה והגדרת הרצונות (מה שמתבצע בשיתוף עם אדריכל או לבד). לאחר מכן ניתן לקבוע פגישת יעוץ אצל אחת מחברות האלומיניום. ניתן כמובן לדלג על ביקור בחברות ולפנות ישירות לאיש אלומיניום. היתרון של ביקור מקדים בחנויות הוא שהייעוץ אינו מחייב ומסייע לכם להבין מה הצרכים שלכם ומה ניתן לעשות בתנאים הקיימים אצלכם בבית.

אם בחרתם להגיע לייעוץ  תקבלו הסבר לגבי סוגי החלונות שאתם יכולים לקחת, בהתאם לגודל המפתחים. לא כל סוג פרופיל מתאים לכל סוג של מפתח, ונושא הבטיחות והעומסים ישפיע על הבחירה. ישנם סוגי חלונות שונים אותם תוכלו לבחור: חלון ציר, חלון הזזה, חלון קיפ (חלון בעל ידית פתיחה עילית עם ציר תחתון), דריי קיפ (חלון בעל ציר תחתון, בו קיים גם ציר אופציונלי לפתיחה צידית), פתיחת הרמה (שתי כנפיים הנעות על מסילה בצורה אנכית בעזרת מנגנון קפיצי מיוחד) ועוד.

כל החברות בתחום האלומיניום יפנו אתכם לבעלי מקצוע שעובדים עם המפרטים שלהם. קבלני אלומיניום העובדים עם החברות הגדולות יתנו תעודת אחריות משולבת של החברה ושל המתקין של שנה יותר מתעודת אחריות רגילה, מהצד השני, הם יגבו יותר כסף. כפי שציינו, אפשר גם לדלג על שלב החברה, או לחפש לבד איש אלומיניום מומלץ. לקוחות ששיפצו מספרים כי הבחינו בהבדלים גדולים במחירים בין אנשי המקצוע, והבדלים רציניים בין הצעות המחיר, למשל הפרשים של 50 - 80 אלף לאותה העבודה. לכן מומלץ לקחת כמה שיותר הצעת מחיר.

על כל אחד מהאלמנטים שהזכרנו ניתן לקרוא בצורה מעמיקה יותר בקישורים אליהם הפננו. לא מצאתם את התשובות לשאלות שעלו לכם? אתם מוזמנים להגיב או לשאול בפורום שלנו. אנחנו כאן לרשותכם!

למידע נוסף בנושא אלומיניום.

מהלך השיפוץ

אז אחרי שעסקננו בנושא בעלי המקצוע המשלימים, המגיעים לרוב אחרי או במקביל לשיפוץ עצמו - נחזור לשלב בו כבר סגרנו עם קבלן, חתמנו על הסכם, ועוד רגע מתחילות העבודות. איך נהיה מוכנים למה שעומד לקרות? איך נדע מראש מה קורה בכל שלב בעבודות? בדיוק לשם כך ריכזנו לכם פירוט של עבודת הקבלן בשיפוץ הכללי. כך נראה שיפוץ דירה קומפלט:

הריסות

סדר ההריסה יהיה כמו סדר הבניה, רק ברוורס - כלומר בשלב הראשוני יפורקו הדלתות, החלונות, ארונות הקיר והמטבח, לאחר מכן חיפויי הקירות והרצפה ואחרי כן הקירות עצמם. ההריסות מפונות מהאתר לעבר מכולה ומשם לאתר פסולת מורשה. כדאי לוודא שהמכולה מוצבת על פי חוקי העזר ברשות המקומית ושהפסולת מסולקת לאתר מורשה. כמו כן כדאי לוודא שחדר המדרגות או המעלית לא יתלכלכו במהלך העבודות, כדי למנוע סכסוך עם השכנים.

חשמל

לאחר ההריסות מתחילות עבודות החשמל והאינסטלציה בהתאם לתכניות, לרוב במקביל לבניית הקירות. לרוב, אם שיפוץ הדירה יהיה של דירה ישנה עם פאזה אחת (מערכת הולכת חשמל אחת), תוגדל המערכת למערכת תלת פאזית או שרוחב צינור החשמל יורחב מ-25 אמפר ל-40 אמפר. בדרך כלל במביל לכך יוחלפו כל חוטי החשמל בבית. כדי למנוע התחשמלות החוק מחייב התקנה של הארקה בכל בית. כלומר, חיבור עם מוליך לאדמה שמטרתו לנתק את זרם החשמל במקרה של סכנת התחשמלות. לפעמים, כאשר נעשים שיפוצים בבית בתחומים אחרים כמו בהחלפת צנרת, לא מוודאים מחדש עם סיומם שהארקה עדיין תקינה. חשוב לוודא שהדבר נעשה.

העדיפות היא שקבלן השיפוצים יעבוד עם חשמלאי מוסמך, בעל תעודה ממשרד הכלכלה, שיבצע את עבודות החשמל. כדאי לבדוק זאת עם הקבלן לפני העבודות. אם מי שמבצע אינו חשמלאי, הכרחי שבסיום עבודות החשמל יגיע חשמלאי מוסמך לבדוק ולחתום שהחשמל בבית תקין (כולל הארקה). מומלץ כלקוחות לסגור עם הקבלן מראש מי מבצע את עבודות החשמל והאינסטלציה, ומי בודק בסוף את תקינותן. מדובר בעבודות תשתית חשובות ביותר לבטיחות דיירי הבית, ולכן חשוב מאוד להבטיח שנעשות באופן תקני.

כבלי חשמל במסגרת עבודות שיפוץ דירה

אינסטלציה בשיפוץ

שלב האינסטלציה

יכלול בדרך כלל בשיפוץ כללי את החלפת הצנרת כולה (אם מדובר בצנרת פלדה היא תוחלף בצנרת פלסטיק). לרוב נמצאים בשימוש שלושה סוגי צנרות, בעלות תו תקן ישראלי: "מולטיגול" ו"פקסגול" של חברת "גולן"  ו-"SP" של חברת "מרצפלס". צנרת הפקסגול מותקנת בתוך מתעל (צינור תעלה). לכל נקודת מים מגיע צינור נפרד הרץ ממרכזיית המים אל נקודת המים. צנרת הפקסגול אינה מאפשרת חיבורים בין הצינורות לבין עצמם, אלא הנחת צינורות נפרדים. במידה וישנה בעיה בצנרת, הגישה אליה תהיה דרך המרכזיה, ממנה ניתן לשלוף את הצינור הבעייתי ולהחליפו. שיטת הנחת צנרת זו נקראת "מקבילית". צנרת SP וצנרת מולטיגול אינן מחייבות מרכזייה, האלומיניום בצינור מעניק לו גמישות ומאפשר לו להתכופף בזווית של 75 מעלות, ומערכת הצינורות מתחברת בינה לבין עצמה באמצעות מכשירי לחיצה מיוחדים. הדבר מאפשר חיבור בין הצינורות ומייתר את המרכזייה. שיטת התקנה כזו נקראת "טורית". הצינור המרכזי הנכנס לבית הוא בקוטר 20 מ"מ וצינור בקוטר 16 מ"מ יזין כל נקודת מים הסופית, כמו למשל הברז במטבח או ברז האמבטיה. 

שתי החברות המשווקות את הצנרות בודקות את ההתקנה בשטח ונותנות אחריות לעשר שנים (בכפוף לתנאים מסוימים), וכדאי לתאם זאת עם הקבלן. לאחר התקנת הצנרת תתבצע בדיקת לחץ המאפשרת לדעת שלחץ המים תקני ואין נזילות. לאחר התקנת הצנרת מבטנים את הצינורות החשופים. למידע מעמיק בנושא הצנרת בבית לחצו כאן!

קירות

כחלק משיפוץ כללי שנעשה בדירה או בבית, נרצה פעמים רבות להרוס את הקירות הישנים ולבנות במקומם קירות חדשים. מדוע? הסיבות לכך מגוונות: למשל אם נולד תינוק ונרצה ליצור עבורו חדר נוסף, או אם דווקא נרצה להפוך שני חדרים לחדר אחד בגלל שהילדים כבר עזבו את הבית. אנו יכולים גם להיות מושפעים ממגמות עכשוויות ולרצות לאחד את הסלון והמטבח לכדי חלל אחד מרווח ופתוח יותר. בנוסף, אם למשל, רכשנו דירה שנרצה להשכיר, ודאי נרצה למקסם את הרווח שנוכל לעשות עליה. בהתאם אנו עשויים לרצות להפוך דירה 3 חדרים לדירת 4 חדרים, למשל. לכן, הריסה ובנייה של קירות תהיה חלק בלתי נפרד מהשיפוץ שנעשה.

בניית קירות הפנים תיעשה במקרים רבים במקביל לחשמל והאינסטלציה, מכיוון שחלק מהצינורות עוברים בקירות. קירות הפנים יהיו עשויים מגבס או מבלוקים. הגבס הוא חומר מאוד קל לעבודה ולשינוע והמחיר של הקמת קיר גבס זול בהשוואה לבלוקים. העבודה עמו מהירה והגימור מושלם. מצד שני, הוא סופג מים (למרות שיש פתרון לכך בחדרים רטובים - לוח הגבס הירוק) ומחייב אביזרי תלייה מיוחדים כדי שניתן יהיה לתלות על גביו אלמנטים כבדים. הבחירה בין החומרים תיעשה לפי צרכיו ורצונותיו של הלקוח הלקוח, ובהתאם להמלצות האדריכל או קבלן השיפוצים.

קיר גבס

קיר גבס מורכב מקונסטרוקציה, עליה מורכבים לוחות גבס משני הצדדים, ובאמצע מוסיפים חומר בידוד. עובי לוחות גבס למחיצות פנים יהיה בדרך כלל 12.7 מ"מ, ובניית הקירות אמורה להתבצע על הרצפה המוגמרת. כלומר, כבר אחרי שלב הריצוף. פעמים רבות הדבר אינו מתאפשר בתהליך ולכן, אם יש צורך לבנות את הקירות לפני הריצוף, יהיה צורך לבנות את הקיר על חגורת הגבהה. בתהליך ההרכבה מתחילים עם המסילה התחתונה, אחריה הניצב הראשון ואחריו נציבים נוספים. על הניצבים להיות במרחק של 60 ס"מ זה מזה, כאשר בחדרים רטובים יש להקפיד על מרחקים של 40 ס"מ (אם אריחי הקרמיקה קטנים המרחק יכול להיות גם 30 ס"מ). המסלולים וניצבי הקצה יחוברו לתקרה, לרצפה ולקירות ההיקף באמצעות ברגים ודיבלים ולא באמצעות דבק. מרחקי החיבורים של הברגים יהיו במרחקים שלא יעלו על 60 ס"מ. 

קיר בלוקים

בשונה מקיר גבס הנבנה על גבי הרצפה המוגמרת, קיר הבלוקים נבנה על גבי הבטון החשוף. במידה והריצוף לא מוחלף בדירה במהלך שיפוץ דירה, יש לחצוב בריצוף ולהגיע לבסיס הבטון של הרצפה. אם הריצוף מוחלף, הבטון ייחשף במהלך ההריסות. באזור בו ייבנה הקיר יש לבצע אשפרה - הרטבה של הבטון שנועדה לאפשר לו להתחבר טוב יותר לבטון החדש ולבלוקים, כאשר גם אותם יש להרטיב לפני העבודות. על החלק התחתון של הקיר המיועד יש ליישם שכבת בטון נוספת, להניח את הבלוק הראשון, לפלס וליצור שורה של בלוקים. בין הבלוקים מיישמים עוד בטון. כל 3 שורות של בלוקים נדרש להכניס קוצי ברזל שעוברים בתוך הקירות הצמודים ובין השכבות של הבלוקים (בתוך הבטון). אחרי שבונים את הקיר לגובה של מטר ו-90 ס"מ עד 2 מטר יש לעשות חגורת בטון. מעל לחגורת הבטון יתווספו בדרך כלל שתי שורות בלוקים עד לתקרה. וגם מעליהם מוסיפים שורה של בטון, וקושרים רשת יוטה. גם בארבע הפינות בין הקיר הקיים לבין הקיר החדש יש לשים רשת, ועליה בטון. לאחר בנית קיר הבלוקים נמרחת עליו שכבה של חומר הנקרא הרבצה צמנטית, שנועד להפוך את הקיר לחסין ממים והתפוררות. לאחר מכן מיושמות על הקיר שתי שכבות טיח - טיח שחור ועליו טיח לבן.

איטום

בשלב זה מתחילה עבודת איטום החדרים הרטובים. עבודות האיטום מתחילות לאחר פירוק שכבת האיטום הקיימת ותיקוני הסדקים בבטון. בחדרים אלה גם יוצרים רולקות – יציקת בטון בזוויות החדר כדי לעגל אותן. לאחר מכן מיישמים את חומר האיטום. רוב חומרי האיטום מיושמים בשתי שכבות, עם ייבוש ביניהן. כדאי לבקש מהקבלן מפרט של חומרי האיטום בהם ישתמש והאופן בו ישתמש בהם, ולוודא שאכן השימוש ייעשה על פי התקן. אחרי ביצוע האיטום נדרשת בדיקת הצפה על מנת לוודא שאין "חורים" באיטום". איטום הוא שלב קריטי ועליכם לדרוש מהקבלן בהסכם לתת אחריות לפחות של 3 שנים על האיטום. לקריאה מעמיקה בנושא לחצו כאן!

ריצוף

החלקת ריצוף יכולה להתבצע בשתי שיטות שונות - הדבקת ריצוף חדש על ריצוף קיים או עקירת הריצוף הקיים ויישום ריצוף חדשה מאפס. השיטה השניה היא יקרה יותר אך לרוב הכרחית כאשר מחליפים את תשתית החשמל והאינסטלציה. ריצוף חדש יתבצע על מצע של חול או שומשום (חצץ דק) עליו מיישמים טיט (תערובת מלט וחול עם חומר מחזק) ועליו מיושם הריצוף חדש. כאשר מרצפים על גבי ריצוף קיים משפשפים את המשטח עם דיסק יהלום או חומצת מלח (תלוי בסוג האריח שמעוניינים ליישם) עליו חומר מקשר ועל גביו מודבקים האריחים עם דבק על בסיס צמנט. על פי התקן, יש לשמור על מרווחים (פוגות) של 3 מ"מ בין האריחים. ברווח שבין האריחים יש למרוח רובה, המתחלקת לשני סוגים: רובה אקרילית ורובה אפוקסית. האפוקסית מתאימה יותר לחדרים רטובים וחשובה לאיטום מקסימלי שלהם, לכן כדאי לדרוש אותה מהקבלן.

ריצוף רטרו בשיפוץ דירה

ריצוף רטרו של חברת חלמיש. צילום: ערן ניב

צבע

השלב האחרון יהיה שלב. כאשר מדובר בקירות בלוקים, תהיה עליהם שכבת טיח, היוצרת חספוס מסוים. לפני הצביעה יש לוודא שהתשתית נקייה. יש ליישם על הקיר שפכטל כדי "לגשר" על החורים והפערים שנוצרים בטיח. לפני הצבע עצמו יש ליישם פריימר שתפקידו לקשר בין שכבת הטיח לשכבת הצבע. לאחר ייבוש שכבת הפריימר מגיע שלב צביעת הדירה, המיושם בשלוש שכבות לפחות, כאשר יש להמתין עד לייבוש מוחלט של כל שכבה כדי להתחיל את העבודה על השכבה הבאה אחריה. כאשר מדובר בצבעים כהים, הם לרוב יידרשו מינימום של 5 שכבות. אם רוצים רמת גימור גבוהה יותר,  לאחר שלב הפריימר מורחים על הקיר שכבת שפכטל אמריקאי, הנמרח בדרך כלל בשלוש שכבות. השפכטל הוא חומר במרקם חלק (המזכיר מעט טחינה), אשר משויף לאחר התייבשותו בנייר שיוף, לפי רמת הגימור הרצויה.

בדרך כלל, המטבח יגיע לפני עבודות הצביעה והתקנתו תיעשה על ידי חברת המטבחים או הנגר. יישום הקרמיקה על קיר המטבח וצביעתו תיעשה על ידי קבלן השיפוצים. לאחר מכן מתחילות העבודות של בעלי המקצוע המשלימים: אנשי האלומיניום, הדלתות, מיזוג האוויר והפרקטים (במידה ויש). חשוב מאוד לתאם את העבודות כך שבעלי המקצוע המשלימים ייכנסו בדיוק כשקבלן השיפוצים מסיים את עבודתו, כדי שלא ייגרם עיכוב בלוח הזמנים.

חומר לבן וחומר שחור

חומר שחור

בתהליך שיפוצים אנו מחלקים את החומרים לשניים: "חומר שחור" ו"חומר לבן". החומר השחור מתייחס לכלל החומרים המשמשים את קבלן השיפוצים לעבודות, אשר בסופו של תהליך רובם אינן נראים לעין: גבס, טיט, מלט, דבק, חול, שפכטלים (כולל ניירות ורשתות לשפכטלים), שליכט, צבע, צנרת, חשמל וחומרי איטום. החומר הלבן כולל את החומרים (והמוצרים) הקשורים בשיפוץ שכן ייראו לעין בסוף העבודה: מרצפות, חיפויים, כלים סניטריים, ריהוט ותאורה.

כל מה שנחשב "חומר שחור" נרכש על ידי הקבלן וכלול במחיר השיפוץ (מעוגן בכתב הכמויות). חומר לבן נרכש לרב על ידי הלקוח ואינו כלול במחיר השיפוץ, אלא אם הוסכם אחרת. חשוב לקחת זאת בחשבון במהלך בניית התקציב, וכן רצוי לתזמן את הקנייה לפני תחילת השיפוצים כדי שהחומר הלבן הנדרש לקבלן יגיעו בזמן ולא יעכב את העבודות.

בנוגע לחומר השחור -  כדאי לעגן בחוזה השיפוצים דרישה מהקבלן להשתמש רק בחומרים הנושאים תו תקן. ניתן גם לפרט סוגי חומרים מסוימים שאתם מעוניינים שיעשה בהם שימוש (כמו חומר איטום אמבטיה למשל) ולחייב את הקבלן ליישם אותם לפי המלצת היצרן. בנוסף, כדאי להכניס סעיף המחייב את הקבלן לשמירה על "החומר הלבן" אם זה מגיע מוקדם ונמצא באתר השיפוץ. כדאי לדעת כי רוב ספקי הריצוף וחומרים לבנים נוספים נוהגים לספק את החומר עד למדרכה של הבית. כדאי להכניס לחוזה או לסגור עם הקבלן מראש שהאחריות להעלות את החומרים לדירה היא עליו, או לפחות לתת על כך את הדעת.

חומר לבן

כפי שכבר ניתן להבין, תחת הכותרת "חומר לבן" נכנסים עולמות שלמים, ולמעשה - הם אלה שיקבעו איך ייראה השיפוץ שלכם כלפי חוץ. ישנם טווחים גדולים של מחירים ושל גימורים בתחום של החומרים הללו. ניתן לרכוש כל אחד מהאלמנטים הללו ברמה הבסיסית והסטנדרטית ביותר, עד למוצרי יוקרה בעלויות של עשרות אלפי שקלים. בחירת החומרים הלבנים תקבע את רמת הגימור של השיפוץ. קצת קשה לתמצת את כל מה שקשור לחומר לבן, אך ננסה לגעת בכל נושא בקצרה, ותוכלו להרחיב את הקריאה ככל שתחפצו.

קרמיקה וריצוף

אחד מהאלמנטים המרכזיים במראה הבית הנכלל תחת "חומר לבן" הוא הריצוף, המתפרש על שטחים שלמים וקובע טון מסוים. ישנם סוגי אריחים שונים: קרמיקה, גרניט פורצלן, טרצו ושיש. המרצפות הפופולאריות בארץ הן הגרניט פורצלן - סוג של אריח קרמיקה עשוי חרסינה, לעיתים מזוגג ולעתים לא מזוגג, עמיד וחזק יותר מאריח קרמיקה רגיל. הוא משלב בין עמידות גבוהה לבין מחיר הוגן (בדרך כלל). ריצוף טרצו הוא מה שרובנו מכירים כ"רצפת שומשום": אריחים המורכבים מבטון ואגרגטים (אבנים קטנות). אריחי הטרצו אינם יקרים אך העבודה מעט יקרה יותר. שיש הוא שם כולל לריצוף באבן טבעית (שיש, גרניט, גיר ובזלת) - ריצוף יוקרתי אבל בעל עמידות נמוכה וספיגות גבוהה ללכלוך ונוזלים. בחירה באריח בגודל שהוא מעבר לגודל סטנדרטי תייקר את העבודה וגם את החומר עצמו. נציין כי כל אריח נבדק לפי מידת העמידות להחלקה כאשר רמה של R9 היא רמת עמידות רגילה ו-R13 היא רמת עמידות גבוהה להחלקה. בחדרים רטובים ובריצוף חוץ מומלץ לבחור באריחים המסווגים כ-R10 לפחות.

כלים סניטריים

לפני שיפוץ דירה או תוך כדי העבודות תצטרכו גם לבחור את סוגי האסלות, הכיורים, הברזים והאמבטיות בבית המחודש שלכם. שוב, מדובר בעולם ומלואו ובטווחי מחירים רחבים. בתוך תחום האסלות תצטרכו לבחור בין אסלת P (ניאגרת פלסטיק גבוהה - הזולה ביותר), אסלת מונובלוק (ניאגרה מחרס היושבת על האסלה) או אסלה תלויה (מנותקת מהקיר והניאגרה סמויה בקיר - היקרה ביותר). חשוב לקנות מוצרים בעלי תו תקן ולוודא שישנה אחריות על המוצר. בגזרת הכיורים תצטרכו להכריע בין כיורי חרס, נירוסטה, אמייל, אבן קיסר או קוריאן. מלבד סוג החומר תצטרכו לבחור בין כיור שקוע, מונח או כיור בהלבשה תחתונה. עוד רכישות שתצטרכו לעשות הן של מקלחונים או אמבטיות. תצטרכו לבחור בין אמבטיה מקובעת לרצפה, אמבטיות "פרי סטנדינג", או שקועות. אם תעדיפו מקלחונים, תצטרכו לבחור בין פינתיים, מעוגלים, קטומים, חזיתיים או מקלחונים המותקנים על אמבטיה.

תאורה

בחירת גופי התאורה גם היא משמעותית למראה הסופי של השיפוץ, התאורה נכנסת בשלב הסופי אך כבר בשלב התכניות תצטרכו להחליט אם אתם מעוניינים למשל בתאורה שקועה בשילוב עם גבס. ככל שתעשו את הבחירות מוקדם יותר, תוכלו לדעת אם יש הכנות מיוחדות לתאורה להן אתם זקוקים. אם אין הכנות מיוחדות, או שישנן כאלה אבל ניתן לחכות עם שאר פרטי התאורה, נושא התאורה יגיע ממש בסוף הדרך. כיום, הנורות הנמצאות בשימוש הרחב ביותר הן נורות הלד. ניתן לבחור בין סוגי תאורה שונים: גווני צהוב "חמים" יותר או גווני לבן "קרים" יותר. חלק מתהליך הבחירה יכלול גם את סוגי הגופים עצמם כמו ספוטים, פרופילים, גופי תאורה עומדים, גופי תאורה שקועים, גופי תאורה צמודי תקרה, גופי תאורה צמודי קיר אפלייטים ועוד. בנוסף, ניתן לשלב תאורה עם גבס ולבחור בתאורה נסתרת מאחורי תקרה צפה או קרניזים, או תאורה שקועה. מן הצד השני, ניתן לבחור בגופי תאורה מאסיביים בעלי נוכחות.

מעבר לבחירות הרבות שאתם צריכים לעשות ברכישת החומרים הלבנים בשיפוץ דירה - כדאי להיות מודעים גם לסוגי החומרים שהקבלן משתמש בהן. הבחירות שלכם עבור החומר הלבן יקבעו את מראה הבית ואילו החומר השחור שהקבלן משתמש בו (ואופן השימוש) יקבעו את האיכות מבפנים. 

תיאום בין הגורמים בשיפוץ דירה ועיכובים 

חשוב להיות מוכנים לכך שכמעט כל שיפוץ דירה / בית כולל עיכובים, בלת"מים וחריגות מהתקציב. קשה להיות ערוכים לכל תרחיש, אך ישנם נושאים שכדאי להיות מוכנים להם מראש, כדי למנוע עיכובים כמו למשל חגים ומועדים (לא רק של הדת היהודית… כדאי לוודא שאין בתקופה שבחרתם לשיפוצים חגים ומועדים של דתות אחרות העשויים להשבית את העובדים ואם כן - לקחת זאת בחשבון בבניית הלו"ז). עוד עניין שכדאי להיות מודעים אליו הוא תיאום עם חברת החשמל במקרה של הגדלת המערכת לתלת פאזי. כדאי להודיע להם מוקדם ככל האפשר כדי למנוע עיכוב. עוד אלמנט שעלול להפתיע אותנו הוא גילוי עמודים קונסטרוקטיבים או קירות תומכים שלא ניתן להזיז או להרוס. לכן, כדאי להתייעץ עם קונסטרוקטור או מהנדס לפני העבודות, כדי שלא תצטרכו לעשות שינויים בזמן אמת בשטח.

הפתעות מבחינת התקציב יכולות לקרות אם לא הייתם מאורגנים מספיק או לא מודעים מספיק ושכחתם לתקצב מראש את כל האלמנטים. מה שקורה לא מעט פעמים במהלך שיפוץ דירה הוא שינויים הקורים תוך כדי התהליך, כמו בחירה בגימור אחר בעבודות צבע, בחירה בריצוף בגודל או עובי לא סטנדרטי. לכן חשוב שבכתב הכמויות יוגדרו בדיוק כל האלמנטים וגם מה יהיה התמחור במקרה של שדרוג (למשל, הגדרת מחיר לצביעה רגילה והגדרת מחיר לשפכטל) כדי למנוע חילוקי דעות תוך כדי התהליך. אם לא הגדרתם מראש, חשוב להגדיר מחדש את הבקשות שלכם מול הקבלן ולשמור תיעוד של הסכם התוספות, כמו למשל בתכתובת המיילים שלכם ורצוי גם לעדכן זאת בחוזה. מובן שבלת"מים יכולים גם להגיע מצד בעלי המקצוע שלא עומדים בהתחייבויות שלהם, בהקשר לכך ניתן רק להגן על עצמכם באמצעות הסכמים מפורטים ותחקיר מקדים על בעל המקצוע או הספק שבחרתם.  

פיקוח על השיפוץ

ואיך נוכל לוודא שהעבודות נעשות כהלכה? ישנן כמה אפשרויות לכך. אם יש לכם אדריכל או מעצב פנים המלווה את השיפוץ, חלק מתפקידו יהיה להגיע לאתר ולוודא שהעבודות נעשות באופן תקני. עם זאת, גם אם בחרתם באדריכל או מעצב שאתם סומכים עליו, כדאי לשמור על רמה של מעורבות ולדעת מה קורה בכל שלב.

אפשרות נוספת הינה לפקח על השיפוץ בעצמכם. כדי לעשות זאת אתם צריכים קצת להבין בתחום ולהיות בעלי זמן רב פנוי. מובן שהדבר חוסך סכום כסף לא מועט אך לא מתאים לכל אחד. בכל מקרה, אתם יכולים להיעזר במידע שאספנו לגבי כל שלב בשיפוץ, שיסייע לכם להבין למה חשוב לשים לב כדי להבין אם העבודה נעשית בצורה תקנית.

אופציה שלישית היא לשכור את שירותיו של מפקח בניה. לרוב, בשיפוצים בתקציב של 200 - 300 אלף ומטה לא מקובל לקחת מפקח, אלא רק בשיפוצים בסדרי גודל גדולים יותר. המפקח הוא איש מקצוע שתפקידו לבדוק בשטח שהעבודה נעשית כהלכה. החיסרון - כמו אצל כל בעל מקצוע - הוא שאין לנו באמת דרך להיות בטוחים במאה אחוז שאנחנו יכולים לסמוך עליו ואנחנו לא רוצים להגיע למצב אבסורדי של פיקוח על המפקח. לכן, רצוי לבחור במפקח שקיבלתם עליו המלצות והוא בעל תעודת מקצוע של משרד העבודה או הנדסאי/מהנדס בניין.

בכל מקרה, אנחנו ממליצים להבין קצת איך נראה התהליך ועל מה חשוב לשים דגש בכל שלב ושלב. ובשביל זה אנחנו כאן. מדריך זה נועד כדי לסייע לכם לעבור את התהליך עם קצת יותר ידע והבנה של מה אתם, כלקוחות, צריכים לדעת.

פיקוח על שיפוץ דירה

אחרי השיפוץ

הסוגיה המרכזית בשלבי השיפוץ האחרונים היא סביב הרצונות המנוגדים של הלקוח והקבלן. הקבלן - מעוניין כבר לסיים את הפרויקט ולהמשיך הלאה אל הלקוח הבא. הלקוח - מעוניין שכל פרט בבית יהיה מושלם ככל האפשר. אנחנו כלקוחות כבר השקענו הרבה אנרגיה וכסף בתהליך השיפוץ ואנחנו לא מוכנים להתפשר. כדי למנוע סחבת כדאי להבטיח שבנינו כמו שצריך את הסדר התשלומים עם הקבלן, כדי שיהיה לו תמריץ לסדר את כל מה שדרוש לקראת סוף העבודות. יש לקוחות שמספרים שדווקא כשהסוף נראה באופק נדרש עוד תיקון ועוד שכבת צבע כדי להגיע לגימור שרצו, ונפשית הם כבר הגיעו לסוף כוחותיהם. אז קחו נשימה ודעו שגם בשלב הסופי כדאי להשקיע, כדי למנוע עוגמת נפש או קונפליקט עם הקבלן. אז איך נוודא שהסיום מתבצע לשביעות רצוננו?

לוח תשלומים עם קבלן שיפוצים

לפני שנדבר על השלב האחרון נלך מעט אחורה להסדר התשלומים הכולל עם הקבלן. את הסדר התשלומים חשוב מאוד לסגור לפני תחילת העבודות ולעגן בחוזה השיפוצים מול הקבלן. בעניין מחיר שיפוץ דירה, אנו ממליצים לחלק את התשלום לפי שלבי ההתקדמות בעבודה. כך ניתן לשמור על שליטה על העבודה, ולעצור את התשלום במקרה הצורך. תשלום לפי שלבים יכול למנוע מצב שבו הקבלן אינו מסיים את העבודה ונעלם עם הכסף.

נושא הסדרי התשלום יהיה מעט מורכב מכיוון שכאן האינטרסים של הלקוח ושל הקבלן קצת סותרים - הלקוח לא מעוניין לשלם לפני שיקבל תמורה והקבלן מצידו צריך לשלם לספקי החומרים ואינו רוצה לקחת סיכון שלא יקבל תמורה הולמת לעבודתו (אנו שוכחים לפעמים שישנו סיכון וחששות גם מצידו של הקבלן).

אידאלית מצד הלקוח - לשלם הכל בסוף. אידאלית מצד הקבלן - לקבל את כל התשלום בהתחלה. במציאות אף אחד מהצדדים לא מקבל את מבוקשו ומגיעים לפשרה באמצע. הסדר התשלומים המומלץ הוא כאמור לפני שלבים, כאשר בעת תשלום על כל שלב משאירים 20 אחוז, אותם יקבל הקבלן בסיום העבודות. לדוגמה: אם שלב האינסטלציה יתומחר ב-20 אלף ש"ח והקבלן סיים את השלב הזה בשיפוץ, הלקוח ישלם לו 18 אלף, ו-20 האחוז הנותרים יישארו לסוף, אותם יקבל הקבלן רק כאשר יסיים את עבודתו. אם יש קבלן שאתם רוצים מאוד והוא אינו עובד בצורה זו, אפשר כמובן להתפשר על הסדר אחר. אם מדובר בשיפוץ קטן של כ-5,000 ש"ח ישנם אפילו מקרים בהם הקבלן יבקש 50 אחוז בהתחלה ו-50 אחוז עם סיום העבודה. גם זה לגיטימי.

מחיר שיפוץ דירה לא משפיע על הדגש המשמעותי הבא: בכל מקרה רצוי מאוד להשאיר תשלום אחרון משמעותי לסיום העבודה. הסדר התשלומים הוא עוד דרך להבטיח שעד שלא נהיה מרוצים לגמרי הקבלן לא יעזוב. חשוב כבר בהסכם הראשוני לציין את לוח הזמנים לביצוע העבודה, כולל סנקציות במקרה של עיכוב בלוחות הזמנים.

נוסיף כי ישנם קבלנים המבקשים דמי רצינות, אותם יש לשלם עם החתימה על החוזה. הסיבה לכך היא שהקבלן מתארגן לקראת תחילת העבודות: רוכש את החומרים, משריין את התאריך וקובע עם אנשי המקצוע שלו. אם הלקוח מבטל יום לפני הוא עלול להיפגע כלכלית.

חשוב לציין כי בתחום השיפוצים, בשונה מתחום הבנייה ומרכישות של דירה מקבלן, לא מקובל לשלם לקבלן השיפוצים כמה חודשים לאחר גמר העבודות. ישנם לקוחות המכירים את הנושא מבנייה חדשה, שם מקובל לעתים לשלם 3 חודשים לאחר העבודות או יותר, זאת כדי להגן על הלקוח במקרה של תקלות. אין הדבר נכון גם במקרה של שיפוץ. המקובל הוא שהלקוח משלם לקבלן מיד עם סיום העבודות.

בדיקות וריג'קטים לשיפוץ

בדרך כלל, כשהקבלן מסיים את העבודה שלו נותרת העבודה של בעלי המקצוע המשלימים: אנשי האלומיניום, הדלתות, המטבחים והפרקטים. לרוב יוותרו לקבלן פינישים לבצע אחרי או במקביל לעבודה שלהם: כמו למשל סיום פאנלים אחרי התקנת דלתות, צביעה וכו'. כך שלמרות שהמסה העיקרית של העבודה כבר הסתיימה, ישנם עדיין פרטים קטנים שיש להשלים עוד לפני שהקבלן מודיע על סיום עבודתו.

לאחר ששלב זה מסתיים הקבלן מודיע ללקוח על סיום העבודות, אך עדיין זהו לא השלב האחרון. בשלב זה נהוג שהלקוח עובר בבית ועושה רשימת ריג'קטים לתיקון. חשוב להדגיש שהריג'קטים הללו הם ברמה של גמר. בשלב זה הלקוח לא יודע אם עבודות האינסטלציה או האיטום נעשו כהלכה. אלה דברים שניתן לראות או במהלך העבודות או עם הזמן.

צ'קליסט בדיקות לפני סיום שיפוץ דירה

  • הריצוף ישר? בודקים עם פלס בכמה נקודות ורואים שאין הבדלי גבהים בין מרצפות. אפילו לנקוש על הריצוף כדי לוודא שיושם עליו מספיק דבק או טיט).
  • אין מרצפות שבורות? אין כתמים של רובה?
  • הקירות ישרים? אין קילופי צבע? פיצוצי טיח? בליטות? 
  • גימור הצבע אחיד ולשביעות רצונכם? ניתן להאיר עם פנס על הקיר כדי לוודא.
  • לחץ המים תקין? פתחו ברזים לבדיקת הלחץ.
  • שריטות, צבע, שברים בכלים סניטריים או באלמנטים השונים בבית (דלתות, חלונות וכו')? 

אם יש אדריכל או מעצב פנים בתמונה, כדאי לבצע את הבדיקה יחד איתו. אחרי ביצוע הרשימה הקבלן נכנס ומסדר את כל מה שהתבקש. לאחר מכן מגיע התשלום האחרון על העבודות. חשוב לציין כי בנוגע לבעיות עתידיות כדאי לעגן בחוזה מבעוד מועד נושא של אחריות הקבלן על העבודות, ולקבוע עד מתי יהיה מחויב לתקן נזקים עתידיים במידה והם קשורים לשיפוץ.

שמאות או תביעות אחרי שיפוץ דירה

אם מצאתם פגם בשיפוץ, על פי החוק אתם צריכים לפנות לקבלן שביצע את העבודה ולבקש ממנו לתקן את הנזק. במידה והקבלן לא עושה זאת ומתעוררות בעיות, ניתן לפנות לבית משפט. כדי לאמוד את תשלום התיקון יש להזמין שמאי להעריך את הנזק. פגישת היתכנות של שמאי עולה כמה מאות שקלים ולאחר מכן, במידה והוא כותב חוות דעת מלאה התשלום יהיה יקר יותר. אם תיקון הבעיה אינו עולה על 5,000 ש"ח לא מומלץ לפנות לאפיק משפטי. אם סכום התביעה אינו עולה על 33,800 אפשר לפנות לבית משפט לתביעות קטנות בייצוג עצמי. מעבר לכך לבית משפט רגיל, ואז יהיה צורך גם בעורך דין המתמחה בתחום וכמובן שיש לקחת בחשבון עלות שכ"ט עו"ד.

אנו ממליצים בחום לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי שלא להגיע לשלב כזה. הדרך להימנע מכך תהיה להשקיע זמן בבחירת קבלן שיפוצים שאתם בוטחים בו, שמגיע עם חוות דעת טובות, שראיתם עבודות עבר שלו, שיצרתם עימו יחסי אמון וכימיה ולא פחות חשוב: להגן על עצמכם בכלים המשפטיים וליצור הסכם ששומר על האינטרסים שלכם. ככל שתשקיעו יותר בשלבים הראשוניים, תמנעו מעצמכם עגמת נפש בשלבים המאוחרים יותר. 

חברת ניקיון אחרי שיפוץ דירה

אחרי שהכל נגמר הבית יכול להיראות מצוין אבל לא כל כך נקי. בשלב זה חלק מהאנשים יעדיפו לנקות אותו לבדם. חלק יבחרו להקל על עצמם ולשכור חברת ניקיון לאחר שיפוץ. ניקיון של חברת ניקיון יכלול ניקיון של חלונות, תריסים, מסילות, משקופים, דלתות, ידיות, כלים סניטריים, ארונות - פנים וחוץ, פאנלים, קרצוף לרצפה, מרפסת, מעקה, אלמנטים מזכוכית, מפסקים ושקעים.

לפני שבוחרים חברת ניקיון כדאי לוודא שיש לה ביטוח צד ג' וביטוח לעובדים. בנוסף, בדומה לבחירת כל איש מקצוע אחר שנכנס אליכם הביתה בתקופה הזו, כדאי ללכת לפי המלצות שקיבלתם. עלות ממוצעת למטר של ניקיון בדירה סטנדרטית של 4-5 חדרים תתחיל מ-15 ש"ח למ"ר. כדאי להיזהר מחברות המציעות מחיר נמוך בצורה חריגה, וכן לבדוק באילו חומרים הם מתכוונים להשתמש. את חברת הניקיון כדאי להזמין שבועיים לפני שאתם מתכננים להיכנס לדירה ואם אפשר, עדיף שהדירה תהיה ריקה מרהיטים, אלא אם אין ברירה אחרת.

נדגיש כי חברות הניקיון מתעסקות בניקיון דירות ולא בפינוי פסולת, אלא אם סוכם דבר כזה מראש. לרוב כדאי לסכם עם קבלן השיפוצים לסלק את כל הפסולת לאחר העבודה.

הבית הוא עירום: הלבשת הבית לאחר השיפוץ

אחרי שהבית מוכן זה הזמן להלביש אותו בבגדים חדשים - הריהוט והתאורה. לרוב, כבר במהלך השיפוצים נרכוש את האלמנטים החדשים לבית, אשר אמורים להשתלב עם הריצוף, חיפויי הקירות והצבעים החדשים. לפעמים הקנייה תידחה לרגעים האחרונים. כדאי בכל מקרה לשים לב עוד בשלב הגדרת התקציב לכך שריהוט ותאורה חדשים צריכים גם כן להיכלל בו, ולהקדיש להם נתח ממנו. התקנת גופי התאורה ואלמנטים שונים בריהוט יכולים להידחות גם זמן רב אחרי השיפוצים. ישנם לקוחות המגיעים לשלב זה ומגלים שאינם יכולים להרשות לעצמם כרגע את הקנייה הנוספת ודוחים זאת להמשך. אם יש לכם מעצב פנים או אדריכל ואתם בונים על הסיוע שלהם בהמשך כדאי לדעת שחלקם מגדירים בחוזה פרק זמן אחרי השיפוץ בו עדיין ניתן לצאת איתם לסיבוב קניות. אם תחכו זמן רב מדי יתכן שתפסידו את השירות הזה.

ישנם משפצים רבים המשלבים קנייה של ריהוט חדש עם חידוש רהיטים. אם יש רהיטים טובים שהחזיקו לכם הרבה זמן, תוכלו די בקלות ובאמצעות צביעה, טפטים או ריפוד מחדש להפוך אותם למתאימים לעיצוב החדש של הבית שלכם ולחסוך לא מעט בתהליך. אמנם הריהוט והתאורה הם אלמנטים שקל יחסית לשנות אך גם עלותם יקרה למדי. לכן, לא כדאי ללכת בצורה עיוורת אחרי טרנדים חדשים ולשלב מגמות עכשוויות עם הטעם האישי שלכם, כדי שלא תתקעו עם פריטים שיימאס לכם מהם מהר. אחת המגמות הרווחות כיום היא הזמנת חפצי נוי ותאורה לבית מאתרי קניות באינטרנט. אם החלטתם לנסות לעשות זאת, כדאי להזמין את החפצים בהם אתם מעוניינים מוקדם ככל האפשר, כדי שניתן יהיה להחזירם במקרה שהם פגומים. בנוסף, מומלץ לרכוש פריטים קטנים כמו וילונות, כריות או שטיחים ולוותר על פריטים גדולים ויקרים יותר, שם הסיכון גבוה יותר.

בואו לקבל השראה:

זהו. השיפוץ הסתיים! מדובר בתהליך לא פשוט, אך אם מגיעים אליו מוכנים הוא יכול להיות אפילו מהנה.
עברתם שיפוץ לאחרונה? נשמח לשמוע על התהליך - רשמו לנו בתגובות.
מתכננים שיפוץ? אתם מוזמנים להיעזר בנו.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא שיפוץ דירה

נמצאו 85 מאמרים

שאלות ותשובות נפוצות בנושא קבלני שיפוצים

יש מחירים לעבודות השיפוץ במדריך?

בוודאי! במדריך המקיף לשיפוץ ובכלל באתר שלנו יש תוכן רב וכמובן גם מחירים לסוגי השיפוץ השונים. בנוסף, ניתן גם לשאול בפורום המקצועי ולהתקשר לבעלי המקצוע...

מה סדר גודל מחיר לשיפוץ?

לשאול מה המחיר לשיפוץ זה כמו לשאול כמה עולה רכב. זה מאד תלוי בהמון גורמים כמו סטנדרט, מהות השיפוץ, מה נדרש לבצע, מיקום הדירה, הגודל ועוד. ובכל זאת יש...

יש לכם קבלני שיפוצים לביצוע?

זה בעיקר מה שאנחנו עושים ומתמחים כבר למעלה מ - 10 שנים. אתר שיפוצים פלוס הוקם במטרה לחבר לכם את הקבלנים ובעלי המקצוע הטובים ביותר. באתר תמצאו אלפי חוו...

איך אדע שהמידע במדריך שלכם מקצועי ולא מטעה?

שאלה מצוינת! המדריך שלנו כולו נכתב בשיתוף עם החברות המובילות בתחום כמו למשל נירלט, טמבור, אורבונד, סיקה ועוד. ובשיתוף בעלי מקצוע מנוסים עם הרישיונות ה...