בית

>

אדריכלים

>

מאמרים

אדריכלות – אמנות הבנייה המודרנית: כל מה שתצטרכו לדעת

אדריכלות היא החוליה המקשרת בין תכנון המבנה, התוכנית ההנדסית, ותוכניות החשמל והאינסטלציה בשלב הבנייה או במסגרת שיפוץ יסודי ומקיף. מדובר במקצוע רב תחומי המאגד בתוכו שורה של התמחויות הנכללות בהקמה, תכנון ופיתוח מבנים והוא מחייב רישיון והסמכה מתאימה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/09/2020 10 דק' קריאה

אדריכלים אמונים על תכנון, היתר ופיקוח של עבודות בנייה שונות: תכנון ובניית וילות ודירות מגורים, בניינים, תהליכי שיפוץ נרחבים מהחלפת תשתיות ועד יצירת קומה נוספת למבנה קיים ועוד. מכיוון שהאדריכל הוא זה שמתווה בפועל את העבודה וקובע את המראה המרחבי, רוב משרדי האדריכלות בישראל מתפקדים הן בצד התכנוני והן כמעצבי הפנים של הבית.

קבלת שירותיו של אדריכל מקצועי מספקים מבנה נעים, נוח ואסתטי למגורים שיש לו משמעות עמוקה. כיום אדריכלות פירושה צורת חשיבה הכוללת חשיבה פונקציונלית, יצירתית וגם אקולוגית מאחר ותחומי הבנייה המודרניים נקשרים בעיקר בעשור האחרון גם לתחומי הסביבה.

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

אבשלום בארי

ציון 9.93 11 חוות דעת

דבורה הורביץ

ציון 9.73 13 חוות דעת

זוהר לבנון

ציון 9.5 13 חוות דעת

מה ההבדל בין אדריכל למעצב פנים?

הן האדריכל והן מעצב פנים מתעסקים בתוכניות בניה ומפקחים בפועל על הוצאתן אל הפועל, אך ההבדל המרכזי ביניהם הוא שרק אדריכל רשאי לתכנן ולהגיש היתר לפני בנייה בעוד ששיפוץ פנימי של הבית יוכל להיעשות לבד, או באמצעות מעצב פנים או אדריכל.

נושא אדריכל מעצב פנים

לימודים והכשרה

מסלול ארוך (כ-5 שנים) לרבות התמחות ומבחן הסמכה.

או הסמכה כהנדסאי בניין במסלול מקוצר והיתר לתכנון עד 4 קומות.

תואר ראשון או לימודי תעודה. אין חובה חוקית ללמוד אחד מהם כדי לעסוק במקצוע.

סמכויות

תכנון, הוצאה לפועל ופיקוח על תוכניות הנדסיות, חשמל, אינסטלציה וכלל הבניה בפועל.

ניהול תהליך השיפוצים משלב התכנון וההדמיה ועד פיקוח בפועל על בעלי המקצוע בשטח.

אחריות בשטח

חיצונית ופנימית בכל גודל מבנה (בהתאם לסוג ההכשרה).

מתמקד בעיקר בחלקו בפנימי של הבית.
מיומנות

ניהול פרוייקטים בתחום הבניה בכל סדר גודל ומורכבות ויצירת תכניות ותשתיות. באפשרותו לתפקד גם כמעצב.

תכנון שיפוץ/ הלבשת הבית תוך התאמת צבעים, רהיטים וחומרים.

איננו מורשה לתפקד כאדריכל.

- למידע נוסף ומעמיק על ההבדלים בין אדריכלים למעצבי פנים, ראו מאמר כאן.

מחירון אדריכלים

מחירי האדריכלים השונים משתנים בהתאם לוותק ומוניטין, מיקום משרד האדריכלות בארץ, סדר גודל הפרויקט ועוד. המחירון שלפניכם יסייע לכם להבין כמה עולה אדריכל לתכנון ובנייה של בית מגורים או דירה ומהם השירותים הנוספים מטעמו וכמה הם עולים.

השירות הנדרש

מחיר עבודת האדריכל

תכנון אדריכלי לתוספות בניה בנכס קיים (המחיר מתייחס להוצאת היתר כולל ממ"ד של עד 60 מ"ר ללא שינוי דרסטי במבנה הקיים)

25,000 - 15,000 ₪

תכנון צמוד קרקע עד 150 מ"ר (תכנון, הגשת תוכניות והוצאת היתרי בנייה, בחירת חומרי גמר, פריסות ופיקוח מלא)

50,000 - 20,000 ₪

תכנון צמוד קרקע עד 200 מ"ר (תכנון, הגשת תוכניות והוצאת היתרי בנייה כולל בחירת חומרי גמר, פריסות ופיקוח)

60,000 - 25,000 ₪

תכנון צמוד קרקע עד 300 מ"ר (תכנון, הגשת תוכניות והוצאת היתרי בנייה כולל בחירת חומרי גמר, פריסות ופיקוח)

65,000 - 30,000 ₪

שעת עבודה של אדריכל

600 - 200 ₪

פיקוח לפרויקט בתהליך וסיור באתר הבניה

500 - 250 ₪ (לשעה)

הוצאת היתר בנייה לתוספת חדר עד 15 מ"ר

20,000 - 10,000 ₪

הוצאת היתר בנייה למרפסת

10,000 - 5,000 ₪

הכנת בקשה לקבלת רישיון עסק (ליווי מלא עד לקבלת ההיתר)

15,000 - 8,000 ₪
הכנת בקשת היתר לשימוש חורג

40,000 - 15,000 ₪

בקשה לשינוי תב"ע (בקשות לשינויים בסמכות וועדה מקומית)

35,000 - 15,000 ₪

חשוב לציין שלשירותי אדריכלות אין שיטת תמחור אחידה וישנם אדריכלים רבים שנוהגים לגבות את המחיר לאחר הערכה כוללת של עלות הפרויקט וגזירת אחוזים מתוכה.

מחפשים אדריכל ולא מצאתם ?

או

תהליך העבודה מול אדריכל – כל השלבים מא' ועד ת'

תכנון הבית הוא תהליך עמוס בפרטים ושלבים שונים וחשיבותו מכרעת לזירוז והתייעלות הפרויקט בפועל ומניעת טעויות שיגרמו לעיכובים שונים. האדריכל אמור לספק מענה לכל דרישה מצד הלקוח ולמקסם את התקציב שלו כך שיצא מרוצה ומסופק ובמקביל להפיק תכנון שעונה על שאלות רבות המביאות בחשבון את כל הצדדים בתהליך (הלקוח, בעלי המקצוע וגם הרשויות השונות).

שלב הראשון

האדריכל יצטרך להגיע לשטח המבנה, לבדוק את תנאי השטח ולתעד אותם. האדריכל מתייחס לטופוגרפיה הקיימת, כיווני האוויר, מבנים נוספים בסביבה ובודק האם התקיימו לאותו המגרש היתרי בנייה קודמים או שקיים היתר בנייה עדכני. בשלב זה יש להוציא את התב"ע המסדירה את השימוש בקרקע וקובעת את המגבלות התכנוניות שמותר ואסור לבצע.

שלב השני

תבוצע פגישה שבה האדריכל ישמע מה הלקוחות רוצים וצריכים, מהן הציפיות שלהם וגם החלומות לגבי הנכס. כאן ייקבעו הטעם האישי והסגנון וייערך תיאום ציפיות מעמיק שעונה על פרטים חשובים כמו אורח החיים, כמות הנפשות, צורך בחללים ייחודיים (חדר עבודה לדוגמה), חלוקה לקומות, מתחם החוץ, גודל המפתחים, חיפויים, שיטת הבנייה וסגנון העיצוב.

שלב השלישי

האדריכל ניגש בפועל לתכנון הפרויקט ונדרש לדיוק ויצירתיות מקסימליים כדי לשלב בין הרצונות והצרכים לתקציב, תנאי השטח ומגבלות התב"ע. עריכת הסקיצות אורכת זמן וחשוב לאפשר לאדריכל לפעול במסגרת זמנים ריאלית ללא דוחק. הסקיצות כוללות שרטוט דו-ממדי שממחיש את החלוקה הפנימית וכן מודל תלת ממדי ממוחשב שמעניק "פנים" למה שקיים "על הנייר".

שלב הרביעי

כולל הכנת תוכנית אדריכלית מלאה ומפורטת, שכרוכה במפת מדידה מטעם מודד מוסמך והוצאת אישורים וחתימות מגופים ומתכננים האחראים על הפרויקט. כל אלו מאוגדים לכדי מסמך הגרמושקה, באמצעותו יומצא היתר בנייה רשמי. לאחר שהיתר הבנייה מתקבל, ניתן לצאת לדרך.

בדרך כלל האדריכל ימשיך לבצע פיקוח עליון על תהליך הבנייה (בבתים פרטיים בעיקר) והוא ידאג שכל עבודות הבנייה והגמר יתממשו על פי התוכנית המקורית ללא סטיות. האדריכל יספק הנחיות למנהלי העבודה ויבצע ביקורות בשטח. בסיום הוא יטפל בכל השלמת הטפסים הנדרשים כמו טופס 4 ויפעל להשלמה מלאה של הפרויקט, על הצד המהיר והמוצלח ביותר שניתן.

אדריכלות ירוקה

אדריכלות ירוקה נועדה לתהליכי בנייה שאינם פוגעים בסביבה, לרבות שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, יצירת פתרונות אנרגיה חליפיים, תכנון אדריכלי יעיל וחסכוני ועוד. נכון להיום ישנו בישראל תקן לבנייה ירוקה אך הוא איננו מחייב. הבנייה תוך התחשבות באלמנטים סביבתיים מקצרת בפועל את משך הבניה ומאפשרת לקבלן לצמצם את צריכת המשאבים היקרים.

מה מבצע האדריכל במסגרת האדריכלות הירוקה? התאמה לתנאים הטופוגרפיים והאקלימיים תוך ניצול אנרגיה טבעית כמו כיווני אוויר ותאורה, ניצול אופטימלי של כל שטחי המגרש, חתכי קיר לטובת בנייה תרמית ומבודדת, מערכות ירוקות כהשלמה לנכס כמו גגות עם פאנל סולארי, הפיכת מים אפורים למי השקיה ושימוש בחומרים ללא פליטת מזהמים.

אדריכלות נוף

אדריכל נוף הוא הגורם המקצועי שמחבר בין מבנים וסביבה ועבודתו כוללת תחומים רבים כמו אקולוגיה, טופוגרפיה, צמחיה, חומרים, תכנון ניקוזים ומערכות מי גשמים ומערכות חוץ המקושרות למבנה עצמו. כמו כן, האדריכל יכול לשמש גם כמתכנן והמפקח על הקמת גינות ושטחים פתוחים.

מתי נצטרך להיעזר בשירותי אדריכלות נוף? כאשר מדובר בבית פרטי שזקוק לתכנון מקיף של כל שטח הגינה, כאשר עולה הצורך לתכנן שטחים פתוחים בשכונות מגורים ובכל צורך בתכנון מערכות השקיה, פיתוח שבילים, פינות חצר שונות, ניקוזים ועוד.

אדריכלות פנים

חלק גדול מהבונים והמשפצים תוהים האם להשתמש בשירותי אדריכלות פנים או עיצוב פנים. ובכן, כדאי שתדעו שחלק גדול ממשרדי האדריכלים בישראל מציעים את שני השירותים יחד תחת אותו בעל מקצוע. זאת מפני שאדריכל מעצם בקיאותו והכשרתו הוא המתכנן והמוציא לפועל של תוכניות בניה שונות והוא רשאי לפעול גם כמעצב הפנים בנכס.

אדריכל טוב יחבר בין נתוני המבנה ותנאי השטח על מנת ליצור מראה מתאים לדרישות הלקוח ולקלוע לתקציב הקיים לו. הוא מלווה את הלקוח ומפתח יחד איתו את הרעיונות, מודד, בודק, מעריך תקציבים וייעודים שונים למבנה, מחליט לגבי מיקומים, חומרים וטכניקות בנייה שונות. עליו לוודא כי כל היתרי הבנייה קיימים והבנייה מבוצעת על פי התקנות ודרישות הבטיחות.

אדריכלות חוץ

אדריכלות חוץ משולבת בתכנון ובניית מבנים תוך התייחסות נקודתית למראה החיצוני של המבנה. זוהי למעשה המעטפת של הבית, הצורה החיצונית שמקנה לו אופי וסגנון ומייצרת רושם אישי עמוק. כאן נדרש האדריכל לתכנן ולספק פתרונות למגוון רחב של אלמנטים חיצוניים הקשורים לאורח החיים בנכס:

מיקום חדרים ומפלסים, כניסת רכב ושבילים, תכנון בריכות שחייה, תכנון יחידת דיור, תכנון גינון הבית ומערכת ההשקיה, מעקות ומאחזי יד על מנת לענות על צרכי בטיחות ונגישות, בחירת חומרי החיפוי למבנה, הצבעים והאלמנטים העיצוביים הכלולים בו.

אדריכל בתים פרטיים

בית פרטי הוא חלומם של אנשים רבים והאדריכל הוא בעל המקצוע שיעזור לחלום להתגשם ולהפוך למציאות. כיום רוב משרדי האדריכלים בישראל מתמחים ומתעסקים בעיקר בבניית בתים פרטיים ומשלבים בין סגנונות אמנותיים שונים לבין הנדסת מבנים מתוחכמת. הם מספקים התאמה מלאה לדרישות הלקוח ומעניקים אסתטיקה ופונקציונליות לכל חללי הבית.

מאחר ובית פרטי הוא מונח רחב מידי, צריך לעמוד על ההבדלים הקיימים בין תכנון וילה ותכנון קוטג' דו-משפחתי:

הוילה היא בית בודד שתוכנן על גבי מגרש שלם וארבעה כיווני אוויר. נכס דו משפחתי לעומת זאת, הוא מגרש שחולק לשניים וכל אחד מהם זוכה לשלושה כיווני אוויר ושטח חצר יחסית קטן. ההבדלים ברמת האדריכל הם בתכנון חזית המבנה בעיקר, אם כי מדובר לעתים קרובות גם על תכנון מקיף לגינה, הנוי ושבילי הגישה של הוילה הפרטית.

אדריכלים מומלצים

אנו ממליצים לבחור אדריכלים מומלצים על פי מספר פרמטרים חשובים:

וותק וניסיון

כל נכס מכיל אתגרים מסוימים וככל שהאדריכל שלפניכם התמודד בהצלחה עם כמות גדולה מהם, כך אפשר להעריך טוב יותר את מיומנויותיו וניסיונו.

אזור מגורים

כדאי שהאדריכל יהיה מאזור המגורים שלכם, מאחר והדבר יחסוך לכם נסיעות למשרדו וגם יהיה נוח יותר שתהיה לו האפשרות להגיע לדירה או אתר הבנייה בהתראה קצרה.

התמחות בתחום ספציפי

לא כל אדריכל מתמחה בנוף, בבניין, בתכנון חנויות או בתי יוקרה. ההתמחות של האדריכל חייבת להתאים למוצר המרכזי שאתם מחפשים, בין אם מדובר בתכנון בית פרטי, בתכנון מחדש של מטבח בבית קיים, תכנון מבנה מסחרי וכן הלאה. כמובן שיש יתרון לאדריכל הוורסטילי שמבצע גם וגם, אך הוא מוכרח להיות הבחירה שלכם אם לא התרשמתם מפועלו.

עבודה בשטח

זוהי הדרך המוצלחת ביותר לבדוק את עבודת האדריכל משום שהיא מפגישה אתכם עם פועלו האמיתי בשטח ומאפשרת לכם להבין האם אתם מתחברים באמת לבעל המקצוע העומד לפניכם.

כימיה אישית

כל בעל מקצוע מאדריכל ועד אינסטלטור הוא מעל לכל בן אדם. ובאופן טבעי, יהיו אנשים שהאישיות והקסם האישי שלהם יתאימו לנו יותר. נרגיש בנוח לפנות אליהם ליותר שאלות, להעלות סוגיות שחשובות לנו במסגרת תכנון הנכס ולדעת שאנחנו בידיים בטוחות. כימיה טובה פירושה תקשורת טובה וככל שהדבר קשור לבית שלכם ולהשקעה הכלכלית המשמעותית בו, חשוב שתתרחש תקשורת מלאה וזרימה טובה מול האדריכל שבחרתם.  

טעם אישי

הרבה אחרי בחירה שמבוססת על אזור מגורים וכימיה נפלאה, בסופו של דבר חשוב שתתחברו לעבודות שמציג האדריכל בפרוטפוליו שלו ותוודאו שהן תואמות את מה שאתם מחפשים ומצפים לראות בתוצאה הסופית. האדריכל יכול להיות אדם מבריק ומנוסה, אך אם לא התחברתם באופן מוחלט לעשייה שלו, בשלב מסוים תתרחש התנגשות רעיונית שתקשה על ההתקדמות.

הצעת מחיר אדריכל

הצעת המחיר היא המסמך הקריטי ביותר להתנהלות מול האדריכל. היא מתארת את כל מהלך הפרויקט, תוחמת את גבולות השירות ואת התמורה עבור השירות. פעמים רבות אחרי שמסכמים לגבי הצעת המחיר, יהיה צורך לחתום גם על הסכם משפטי מלא אך הדבר איננו מחייב וככלל, כל משרד אדריכלים פועל בשלב ההסכם והחיתום באופן מעט שונה.

מבחינתו של האדריכל כל תהליך תכנוני מחייב השקעה רבה וזמן רב חולף מפיתוח הקונספט ועד ההפקה של מלוא התוכניות. לכן הוא יעדיף לתכנן פרויקטים מעניינים מבחינה אדריכלית ומשתלמים מבחינה כלכלית.

בהצעת המחיר עליכם לוודא כי היקף הפרויקט וסך התמורה מפורטים באופן ברור ומפורש ואינם מסתפקים רק בניסוח מעורפל לגבי אחוזים. בנוסף, יש לכלול בהצעת המחיר תשלום מקדמה כתנאי לתחילת העבודה ורצינות מצידו של הלקוח. מעבר לכך, על החוזה לקבוע מתי מתרחשת פעימה שניה לתשלום ובייחוד לאור שלבים ממושכים כמו היתרים, הכנת תוכניות ופיקוח עליון.  

כמו כן, על הצעת המחיר לנקוב בכל סכום שיחול על הלקוח בצורה נלווית כמו אגרות לרשויות, מכון העתקות דפוס וכדומה. ההצעה תגדיר את כל תחומי אחריותו של האדריכל ותפרט לגבי מקומות שבהם יש צורך ביועץ נפרד או נלווה לפרויקט.

משרדי אדריכלים

משרדי אדריכלים רבים בישראל מציעים את שירותיהם תוך שימת דגש על חוויית היוקרה והרמה הבלתי מתפשרת במסגרת הביצוע. אלא שבחירת משרד אדריכלים מתאים מתרחשת בעיקר על פי הפרמטרים שהגדרנו קודם לכן כמו כימיה, וותק וניסיון ובעיקר על הפרקטיקה: מומחיות נדרשת, התרשמות מעבודות שבוצעו בפועל (בקשו לראות תמונות או חללים לפני ואחרי הביצוע) וגם המלצות במידה וקיימות.

מכיוון שבלתי אפשרי לנהל או ליישם תהליכי בנייה ושיפוצים מקיפים במיוחד ללא אדריכל ובעיקר לאור העובדה שמדובר בתהליך ארוך טווח, חשובה גם ההתייחסות האישית שתזכו לה במשרד האדריכלים וחשוב לוודא שאתם חשים בנוח בכל מפגש ותיאום שמבוצע בתוך המשרד ומנהלים עמו ערוץ תקשורת פתוח וקשוב ככל הדרוש לכם.

- למאמר בנושא עלות אדריכל בתהליך השיפוצים, לחצו כאן.

מחפשים אדריכל ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא אדריכלות

נמצאו 25 מאמרים