שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

כל מה שרציתם לדעת על עבודות נגרות בבית

ארונות למטבח או לאמבטיה? כוננית מעוצבת בסלון? ספריה לחדר העבודה? את כל אלה יוכל לבנות עבורכם נגר מקצועי. לפניכם מידע שימושי על תהליך התקשרות מול נגר, בעיקר במהלך שיפוץ הבית ועל בחירת החומרים המתאים

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-22 בינואר, 2021

אחד מבעלי המקצוע המשלימים שייקח חלק פעמים רבות בתהליך של שיפוץ כללי הוא הנגר. אם אתם עומדים לפני שיפוץ הכולל עבודות נגרות, כדאי להבין קצת מה התהליך שעוברים מולו, באיזה שלב יש לפנות אליו, כיצד מתומחרות העבודות, מהם החומרים בהם הוא משתמש ובכלל - האם עדיף לפנות לנגר או לרכוש מטבח ומוצרי עץ מחברה?  

מחפשים נגר ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

איך נראה תהליך התקשרות עם נגר בתהליך השיפוץ?

רוני ברקן מנגריית עץ-לנו ממליץ לבצע את הפניה לנגר בשלב מוקדם ככל האפשר בתהליך העבודה משתי סיבות: האחת היא שביצוע ההזמנה מוקדם ימנע עיכובים בתהליך, השניה היא הבנת סדר גודל העלויות כדי להיות מוכנים מראש. "הרבה פעמים אנשים מגיעים לשלב הנגרות בלי שהם עשו תקציב מסודר, ואז הם מוצאים את עצמם בבעיה" אומר רוני, "אם הם מצליחים לסגור את העניין מראש אז קל יותר להתנהל". אם יש אדריכל המעורב בשיפוץ אז לרוב יהיו בשלב ההתחלתי תכניות מסודרות, ואז אין צורך בהגעה של הנגר לשטח, וניתן לתכנן את עבודות הנגרות על בסיס התכניות האדריכליות, ולבצע שינויים קלים אחר כך, אם יש בכך צורך.

מה חשוב לדעת כשמקבלים הצעות מחיר מנגרים?

כמו שאנו ממליצים על כתב כמויות מסודר לפני שמקבלים הצעות מחיר מקבלנים, אנו ממליצים לקבל הצעות מחיר מנגרים כשיש כבר תכנית, שתקל עליכם את ההשוואה. כשמשווים בין הצעות של קבלנים כדאי להשוות עד הפרמטרים הקטנים ביותר. לעתים פרטים כמו סוג מגירה יכול להשפיע משמעותית על המחיר. חשוב להתעקש הצעה כתובה ומפורטת של הנגר, עד לרמות הכי קטנות. 

בהמשך, כאשר חותמים על הסכם עם הנגר, הצעת המחיר המפורטת הופכת להזמנת עבודה. חשוב לכלול בהסכם את כל מה שאתם אומרים לקבל בפרטי פרטים. בנוסף, כדאי להגדיר את חלוקת התשלומים ואת לוח הזמנים.  כמעט אצל כל הנגרים ישנה מקדמה המהווה לפחות שליש מהתשלום, זאת מכיוון שברגע שנחתמת העסקה נעשית הזמנה של חומרים והעבודה מתחילה. בחלק מהמקרים תשלמו 40 אחוז מקדמה והשאר במועד האספקה, וישנם כאלה הלוקחים שלושה תשלומים שווים. הדבר משתנה בין בעלי המקצוע.

ספריה בבית
עבודת נגרות של נגריית עץ לנו. עיצוב ותכנון: Marzia Bernati. צילום: עידית וגנר

הצעת מחיר מנגר
הצעת מחיר של עבודות נגרות

יתרונות וחסרונות של נגר מול קניית מוצרים מוכנים מחברות

הנגר מייצר עבורכם את מה שאתם רוצים בהתאמה אישית ומדויקת לצרכים שלכם ולמקום. אין הגבלה של מידות. הנגרים בדרך כלל יהיו גמישים יותר מהחברות הגדולות וישנה אפשרות לשחק יותר עם זמני אספקה או עם אלמנטים שונים, כמו למשל אם החלטתם שאתם רוצים מגירה במקום דלת או יחידה בגודל אחר - הדבר יהיה אפשרי.

החיסרון של נגר עשוי להיות מחירים יקרים יותר (אם כי ישנם מוצרי יוקרה מרשתות מובילות שיהיו יקרים יותר מעבודות נגרות). בנוסף, זמני האספקה עלולים להיות ארוכים יותר מחברות שונות, בעיקר אם מדובר בעבודה מורכבת.  

איך מתמחרים עבודות נגרות?

המרכיבים המשפיעים משמעותית על המחירים של עבודות הנגרות הם סוגי הגמר שבוחרים (צבע, פורמייקה, דלתות עם מסגרת או בלי), סוג וכמות פירזול ומגירות. גם כמות המגירות תשפיע על המחיר וגם סוגי המגירות. מטבח עם 5 מגירות יעלה הרבה יותר ממטבח עם  20 מגירות. מגירות מהסוג האיכותי ביותר יעלו הרבה יותר ממגירות סיניות פשוטות. עבודה של בניית ארונות מטבח אצל נגר יכולה לנוע בטווח שבין 3,800 ש"ח למ"ר ל-5,000 ש"ח למ"ר. זמני האספקה של הנגר תלויים בהיקף העבודה המוזמנת, בעומס הכללי, מהירות קבלת החלטות של הלקוח ובסוג העבודות שביקש (אילו גימורים, אילו מסילות, אילו מגירות וכו').

מה ניתן לבצע עם נגר בשיפוץ?

העבודות השכיחות עם נגר במהלך השיפוץ הן בעיקר בניית מטבחים, ארונות אמבטיה, משטחים ורהיטים מותאמים אישית בבית. עבודות מתקדמות יותר בעץ יהיו בנייה של מדרגות עץ, קירות או אלמנטים שיוצרים הפרדה מעץ ועוד. הפרקטים - למרות שחלקם עשויים מעץ - לא נעשים אצל נגר. כך גם דלתות, מכיוון שיהיה יקר הרבה יותר לרכוש דלת מנגר על פני רכישת דלת ממשווקים המתמחים בתחום.

מטבח בתכלת
מטבח של נגריית עץ לנו. תכנון ועיצוב: רוני בורג. צילום: עידית וגנר

סוגי עץ וחומרים בעבודת נגרות

לפני שמחליטים לגבי עבודות של נגרות בבית, כדאי להכיר קצת את סוגי החומרים בהם עושה שימוש הנגר בעבודתו:

עץ מלא: עץ בצורתו הטבעית. ישנם הרבה סוגים של עצים כמו מייפל, אגוז אמריקאי, אגוז אפריקאי, אורן, אלון ועוד רבים אחרים. לכל אחד תכונות מעט שונות. העץ המלא הוא יקר יחסית לחומרים האחרים מצד שני, ניתן לתקן בו פגיעות באמצעות ליטוש או הקצעה, והוא עמיד יחסית לפגיעות ורטיבות. חשוב לדעת שהעץ הוא חומר חי ולכן מתעוות וזז גם אחרי העיבוד, מה שיכול לגרום לסדקים ועקימות. כדאי לא לבנות גופים של ארונות מעץ מלא. יש הבדלים גדולים מאוד במחירים בין סוגים שונים של עצים. כדאי לבדוק כמה חלופות וכך לחסוך כסף.

בוצ'ר בלוק: הבוצ'ר הוא משטח המורכב מקוביות קטנות של עץ מלא המודבקות יחדיו. כך שניתן לקבל את כל היתרונות של עץ מלא אך ללא העיוותים. משמש למשטחים שונים, בעיקר במטבח. אם משתמשים באזור שיש בו רטיבות כמו במטבח חשוב לנגב מים מהמשטח כדי שלא יהרסו אותו ולטפל במשטח בחומרים המתאימים.

סנדוויץ': הסנדוויץ' (לבידים) עשוי משכבות עץ המודבקות אחת על השניה בכיוונים מנוגדים. קיימים סוגים שונים של לבידים, איכותיים יותר ופחות כאשר גם המחירים יהיו בהתאם. האיכותי ביותר הוא הלבנה (בריץ') וישנם גם צפצפה סנדוויץ' אדום וסנדוויץ' לבן. יתרונות החומר הוא שהוא חומר חזק ועמיד למכות ורטיבות. החסרונות הן שהוא מתעוות. בעיקר בגרסאות הלא איכותיות כמו הסנדוויץ' הלבן (מומלץ שלא לעבוד איתו).

MDF: נסורת דקה עם דבק המודבקת בלחץ. יתרונות החומר הן שהוא זול וקל לעיבוד. חסרונותיו הן שהוא מתנפח במגע עם מים וחלש יחסית. במקומות בהם יש סיכון למגע עם מים כדאי לוודא שעובדים עם אם.די.אף ירוק מוגן מים. במקומות בהם בסיס הארון צבוע ובא במגע עם מים מספונג'ה אין להשתמש בחומר.

סיבית: שבבי עץ מודבקים יחדיו. זהו חומר זול מאוד  אך מצד שני חלש ואינו עומד היטב בפני רטיבות. שימושיו העיקריים הם בארונות או ריהוט משרדי זול.

שידת טלוויזיה
עבודת נגרות של נגריית עץ לנו. עיצוב: אלדד נתן. צילום: עידית וגנר

סוגי ציפויים

פורניר

שכבה דקה של עץ טבעי. לציפוי יש יתרונות של מראה עץ טבעי, עם היתרונות של פלטות (משמע: זול יותר ומתעוות פחות). מצד שני קשה לתיקון במידה והחומר מקבל מכה.

פורמייקה/מלמין 

ציפוי פלסטי המגיע במגוון צבעים, מרקמים וגימורים. החומר הוא עמיד יחסית וחלק מיתרונותיו הן המגוון של גוונים ומרקמים בהם הוא מגיע.

צבעים

אפוקסי/שלייפלק/צבע בתנור

צבע אטום וחלק שניתן לצבוע לפי גוונים ורמות ברק שונות. היתרון הוא מראה אחיד ומגוון עצום של גוונים (ניתן גם לצבוע צורות לא ישרות). החסרונות הן שמדובר בחומר רגיש לפגיעות ושריטות.

לכה פוליאוריטנית

הלכה זולה יחסית ואלסטית יחסית. החסרון שלה הוא שהיא מצהיבה עם הזמן ולכן מכהה ומצהיבה את העץ. לא מאוד עמידה.

לכה אקרילית 

זוהי לכה על בסיס אקרילי. לעומת הלכה הפוליאוריטנית היא אינה מצהיבה או מכהה ולכן עמידה יחסית. החסרון שלה הוא שהיא יקרה ביחס ללכה הפוליאוריטנית.

צירים, פירזול וקנטים


מסילות ומגירות: מסילת המתכת הפסוטה עם שני הגלגלים היא הסטנדרטית. החיסרון הבולט שלה הוא שאינה מסוגלת לשאת משקל גבוה, נופלת יותר בקלות ממקומה ואין בלימה בטריקה.

ישנן מסילות מתקדמות יותר (מסילות "טנדם"). אלה מסילות המגיעות בצורה של מסילה נסתרת למגירת עץ וגם כמסילה עם דפנות מתכת וזכוכית. היתרונות של המסילות המתקדמות הן יכולת נשיאת משקל גובה, שליפה מלאה ובולמי תקרה.

קיימים גם סוגים שונים של צירים כאשר המתקדמים ביותר הם צירי "אינסטרה" עם בולק טריקה בתוך הציר עצמו.

מידע נוסף שחשוב לדעת: בתחום הפרזול יש מגוון רחב והבדלים גדולים מאוד באיכות ובתמונות בין הפרזול הפשוט והסטנדרטי לבין הפרזול המתקדם. שני יצרני הפרזול המתקדמים והאיכותיים ביותר הם אוסטריים, ונקראים בלום וגראס.

עוד מושג שחשוב להכיר הוא הקנטים - אלה הם הציפויים למימד העובי של פלטת העץ. קיימים סוגים ועוביים שונים (פורניר, פורמייקה, עץ מלא ופי.וי.סי).

נסכם כי כדאי להשקיע בבחירת הנגר המתאים לשיפוץ. בדרך כלל, מדובר בחלק משמעותי מהשיפוץ הכללי, ולכן כדאי להסתמך על המלצות, לעשות סקר שוק ולבקש לראות עבודות עבר - כמו בבחירת כל איש מקצוע בשיפוץ.

מאמרים בנושא נגרות

נמצאו 12 מאמרים
28/01/2021
בניית ארון סנדוויץ' - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון סנדוויץ' - איך בונים וכמה זה עולה?

עץ לבוד או בשמו היותר מוכר, עץ סנדוויץ', המקובל מאוד בבניית ארון סנדוויץ', זהו לוח עץ המורכב משכבות עץ טבעי דקיקות, בעובי של 1 עד כ- 5 מ"מ, מודבקות זו לזו בצורת שתי וערב. מקורן של שכבות העץ יכול להיות בעץ אורן, מהגוני, אגוז ועוד. ערימת שכבות העץ נלחצת בעזרת מכבש ולאחר מכן עוברת שיוף ועיצוב עד לקבלת לוח עץ מוכן לשימוש, חזק מאוד ונוח לעיצוב. לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית שולחן עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית שולחן עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

רהיטים מעץ מלא הם ללא ספק מועדפים על רוב האנשים בישראל. יחד עם זאת, אם יש רהיט אחד שעץ מלא מחמיא לו במיוחד, הרי זה שולחן. זה יכול להיות שולחן פינת אוכל, שולחן תלמיד, שולחן קפה, או שולחן עבודה - אבל אם הוא עשוי עץ מלא, הוא הופך להיות הרהיט היפה ביותר בבית. אז אילו סוגי עצים מתאימים לבניית שולחן עץ מלא והאם יש הבדל מהותי בין השולחנות השונים בבית? לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית מזנון מעץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית מזנון מעץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

מזנון לסלון כבר מזמן אינו חייב להיות רהיט כבד וגדול, מעין מחסן דקורטיבי לספריית מוסיקה וספרים, כפי שהיה בעבר. את המוסיקה אפשר לאחסן בחוות השרתים של גוגל או של אפל, את הספרים אפשר לסדר בספריה ולכן רהיטי העץ הכבדים והכהים פינו את מקומם למזנונים קלילים בשלל עיצובי ייחודיים ומותאמים אישית בכל צבעי הקשת, במגוון גדול של מחירים ועיצובים ובעיקר מתאימים לסגנון האישי של בעלי הבית. אז מה חשוב שתדעו לפני שאתם מזמינים מזנון מעץ מלא בהתאמה אישית מנגר? לכתבה המלאה

מחפשים נגר ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

28/01/2021
בניית ארון בגדים מעץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון בגדים מעץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

ריהוט מעץ, כל שכן ארון בגדים מעץ מלא, הוא שם כולל למשפחה גדולה של רהיטים, הנבדלים זה מזה בסוג העץ. מלבד הבדלים משמעותיים במחירים המשתנים לפי סוג העץ, ההבדלים נמצאים גם בצבע, בעמידות, במרקם, בדחיסות ועוד. אז איך בוחרים את סוג העץ המתאים לארון בגדים? איך מתכננים אותו וכמה זה עולה? לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית ארון עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

כאשר מדברים עם אנשי מקצוע על ארון מעץ מלא, במרבית המקרים הכוונה היא לארון שהחזיתות שלו עשויות עץ מלא ואילו גוף הארון עשוי מעץ סנדוויץ' או MDF. יחד עם זאת, ניתן למצוא גם ארון שכל חלקיו עשויים עץ מלא, אם כי בחירה כזאת תייקר מאוד את העבודה ותהפוך אותה למסובכת יותר. אם כן, אילו סוגי ארונות אפשר לבנות מעץ מלא? איך בונים אותם ולמה חשוב לשים לב כשמזמינים ארון כזה? לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית ארון מקלחת - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון מקלחת  - איך בונים וכמה זה עולה?

ארון מקלחת, נקרא לעיתים גם ארון אמבטיה, או ארון לחדר הרחצה, הוא ארון מעוצב בדגש על פרקטיות, אסתטיקה ובטיחות, מיועד לשימוש בחדר הרחצה כמובן ומתאים גם לתנאים המיוחדים השוררים שם. לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית ארון לחדר שינה - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון לחדר שינה - איך בונים וכמה זה עולה?

חדר שינה בהזמנה אישית הוא חדר שינה שמתאים בדיוק לטעם האישי שלכם, שיש בו בדיוק את כל מה שאתם צריכים, שמתאים בדיוק לגודל ולמבנה של החדר ומכיל את סוגי הרהיטים הנחוצים לכם. אבל מסתבר שהמגוון כל כך עצום, שמאוד קשה לבחור - אפילו אם הנגר שלכם מאוד סבלני ומצליח להסביר לכם בשפה שפוטה את המונחים המקצועיים. אז איך תדעו כמה צריך לעלות לכם ארון חדר שינה בהזמנה אישית ואיך לבחור את הארון הנכון? לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית קומודה לחדר שינה - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית קומודה לחדר שינה - איך בונים וכמה זה עולה?

שידת קומודה לחדר שינה היא שידת מגירות רחבה וגדולה, לרוב מגיעה עם מראה תואמת, הנמצאת בשימוש בעיקר בחדרי שינה של ההורים. נהוג לאחסן בקומודה שלל פריטים, החל בגרביים ולבנים וכלה באיפור, תמרוקים ואפילו כלי כתיבה. לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית ארון מטבח - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארון מטבח - איך בונים וכמה זה עולה?

ארונות מטבח הם ללא ספק פריט הריהוט שעושה את המטבח. אחסון אפקטיבי במטבח הוא קריטי, אבל גם עיצוב הארונות, נוחות השימוש בהם, מיקומם, סוג העץ, סוג המגירות (סגירה שקטה), פרזולים, פטנטים מיוחדים ועוד. לכתבה המלאה

28/01/2021
בניית ארונות אמבטיה - איך בונים וכמה זה עולה?
בניית ארונות אמבטיה - איך בונים וכמה זה עולה?

חדרי רחצה זקוקים למקומות אחסון, לא פחות מחדרים אחרים ואולי אף יותר. מקום מסודר לשמור בו מגבות, מוצרי טואלטיקה, מוצרי היגיינה שהשתיקה יפה להם ועוד. כדי שחדר הרחצה יהיה גם מקום יפה ואטרקטיבי, מפנק ונעים, הוא צריך להיות מסודר ומעוצב וכאן נכנסים לתמונה ארונות חדרי רחצה - מיוחדים, מעוצבים, פשוטים או יוקרתיים, העיקר שיתנו מענה פרקטי ואסתטי. אז אילו סוגים של ארונות אמבטיה תוכלו למצוא בשוק וכמה הם עולים? יצאנו לבדוק. לכתבה המלאה

21/02/2019
מחסן עץ לגינה - כל המידע
מחסן עץ לגינה - כל המידע

למחסן גינה בחצר יכולים להיות כמה שימושים שונים ומגוונים שיכולים לשפר את איכות החיים שלנו ולשדרג את מראה הגינה. מה עלות הבניה? כמה זמן היא לוקחת? והאם יש צורך בהוצאת היתר? כל הפרטים במאמר. לכתבה המלאה

14/05/2018
נגר מטבחים או חברת מטבחים: מי עדיף לנו יותר?
נגר מטבחים או חברת מטבחים: מי עדיף לנו יותר?

המטבח הישן ואתם כבר לא, והגיע הזמן למטבח חדש ונוצץ. ממי עדיף יותר להזמין, נגר מטבחים או חברת מטבחים? היכנסו למאמר לקבלת תשובות וגם קצת השראה לכתבה המלאה

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר