בית

>

נגרים

>

מאמרים

כל מה שרציתם לדעת על עבודות נגרות בבית

ארונות למטבח או לאמבטיה? כוננית מעוצבת בסלון? ספריה לחדר העבודה? את כל אלה יוכל לבנות עבורכם נגר מקצועי. לפניכם מידע שימושי על תהליך התקשרות מול נגר, בעיקר במהלך שיפוץ הבית ועל בחירת החומרים המתאים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-29/12/2016 7 דק' קריאה

אחד מבעלי המקצוע המשלימים שייקח חלק פעמים רבות בתהליך של שיפוץ כללי הוא הנגר. אם אתם עומדים לפני שיפוץ הכולל עבודות נגרות, כדאי להבין קצת מה התהליך שעוברים מולו, באיזה שלב יש לפנות אליו, כיצד מתומחרות העבודות, מהם החומרים בהם הוא משתמש ובכלל - האם עדיף לפנות לנגר או לרכוש מטבח ומוצרי עץ מחברה?  

איך נראה תהליך התקשרות עם נגר בתהליך השיפוץ?

רוני ברקן מנגריית עץ-לנו ממליץ לבצע את הפניה לנגר בשלב מוקדם ככל האפשר בתהליך העבודה משתי סיבות: האחת היא שביצוע ההזמנה מוקדם ימנע עיכובים בתהליך, השניה היא הבנת סדר גודל העלויות כדי להיות מוכנים מראש. "הרבה פעמים אנשים מגיעים לשלב הנגרות בלי שהם עשו תקציב מסודר, ואז הם מוצאים את עצמם בבעיה" אומר רוני, "אם הם מצליחים לסגור את העניין מראש אז קל יותר להתנהל". אם יש אדריכל המעורב בשיפוץ אז לרוב יהיו בשלב ההתחלתי תכניות מסודרות, ואז אין צורך בהגעה של הנגר לשטח, וניתן לתכנן את עבודות הנגרות על בסיס התכניות האדריכליות, ולבצע שינויים קלים אחר כך, אם יש בכך צורך.

מה חשוב לדעת כשמקבלים הצעות מחיר מנגרים?

כמו שאנו ממליצים על כתב כמויות מסודר לפני שמקבלים הצעות מחיר מקבלנים, אנו ממליצים לקבל הצעות מחיר מנגרים כשיש כבר תכנית, שתקל עליכם את ההשוואה. כשמשווים בין הצעות של קבלנים כדאי להשוות עד הפרמטרים הקטנים ביותר. לעתים פרטים כמו סוג מגירה יכול להשפיע משמעותית על המחיר. חשוב להתעקש הצעה כתובה ומפורטת של הנגר, עד לרמות הכי קטנות. 

בהמשך, כאשר חותמים על הסכם עם הנגר, הצעת המחיר המפורטת הופכת להזמנת עבודה. חשוב לכלול בהסכם את כל מה שאתם אומרים לקבל בפרטי פרטים. בנוסף, כדאי להגדיר את חלוקת התשלומים ואת לוח הזמנים.  כמעט אצל כל הנגרים ישנה מקדמה המהווה לפחות שליש מהתשלום, זאת מכיוון שברגע שנחתמת העסקה נעשית הזמנה של חומרים והעבודה מתחילה. בחלק מהמקרים תשלמו 40 אחוז מקדמה והשאר במועד האספקה, וישנם כאלה הלוקחים שלושה תשלומים שווים. הדבר משתנה בין בעלי המקצוע.

עודד יהודה טלוסטי

ציון 9.98 11 חוות דעת

בן דולברג

ציון 9.89 9 חוות דעת

סדנת Scumpi (אלדור)

ציון 9.59 19 חוות דעת

ינון שרעבי

ציון 9.53 16 חוות דעת

ספריה בבית

עבודת נגרות של נגריית עץ לנו. עיצוב ותכנון: Marzia Bernati. צילום: עידית וגנר

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או
הצעת מחיר מנגר

הצעת מחיר של עבודות נגרות

יתרונות וחסרונות של נגר מול קניית מוצרים מוכנים מחברות

הנגר מייצר עבורכם את מה שאתם רוצים בהתאמה אישית ומדויקת לצרכים שלכם ולמקום. אין הגבלה של מידות. הנגרים בדרך כלל יהיו גמישים יותר מהחברות הגדולות וישנה אפשרות לשחק יותר עם זמני אספקה או עם אלמנטים שונים, כמו למשל אם החלטתם שאתם רוצים מגירה במקום דלת או יחידה בגודל אחר - הדבר יהיה אפשרי.

החיסרון של נגר עשוי להיות מחירים יקרים יותר (אם כי ישנם מוצרי יוקרה מרשתות מובילות שיהיו יקרים יותר מעבודות נגרות). בנוסף, זמני האספקה עלולים להיות ארוכים יותר מחברות שונות, בעיקר אם מדובר בעבודה מורכבת.  

איך מתמחרים עבודות נגרות?

המרכיבים המשפיעים משמעותית על המחירים של עבודות הנגרות הם סוגי הגמר שבוחרים (צבע, פורמייקה, דלתות עם מסגרת או בלי), סוג וכמות פירזול ומגירות. גם כמות המגירות תשפיע על המחיר וגם סוגי המגירות. מטבח עם 5 מגירות יעלה הרבה יותר ממטבח עם  20 מגירות. מגירות מהסוג האיכותי ביותר יעלו הרבה יותר ממגירות סיניות פשוטות. עבודה של בניית ארונות מטבח אצל נגר יכולה לנוע בטווח שבין 3,800 ש"ח למ"ר ל-5,000 ש"ח למ"ר. זמני האספקה של הנגר תלויים בהיקף העבודה המוזמנת, בעומס הכללי, מהירות קבלת החלטות של הלקוח ובסוג העבודות שביקש (אילו גימורים, אילו מסילות, אילו מגירות וכו').

מה ניתן לבצע עם נגר בשיפוץ?

העבודות השכיחות עם נגר במהלך השיפוץ הן בעיקר בניית מטבחים, ארונות אמבטיה, משטחים ורהיטים מותאמים אישית בבית. עבודות מתקדמות יותר בעץ יהיו בנייה של מדרגות עץ, קירות או אלמנטים שיוצרים הפרדה מעץ ועוד. הפרקטים - למרות שחלקם עשויים מעץ - לא נעשים אצל נגר. כך גם דלתות, מכיוון שיהיה יקר הרבה יותר לרכוש דלת מנגר על פני רכישת דלת ממשווקים המתמחים בתחום.

מטבח בתכלת

מטבח של נגריית עץ לנו. תכנון ועיצוב: רוני בורג. צילום: עידית וגנר

סוגי עץ וחומרים בעבודת נגרות

לפני שמחליטים לגבי עבודות של נגרות בבית, כדאי להכיר קצת את סוגי החומרים בהם עושה שימוש הנגר בעבודתו:

עץ מלא: עץ בצורתו הטבעית. ישנם הרבה סוגים של עצים כמו מייפל, אגוז אמריקאי, אגוז אפריקאי, אורן, אלון ועוד רבים אחרים. לכל אחד תכונות מעט שונות. העץ המלא הוא יקר יחסית לחומרים האחרים מצד שני, ניתן לתקן בו פגיעות באמצעות ליטוש או הקצעה, והוא עמיד יחסית לפגיעות ורטיבות. חשוב לדעת שהעץ הוא חומר חי ולכן מתעוות וזז גם אחרי העיבוד, מה שיכול לגרום לסדקים ועקימות. כדאי לא לבנות גופים של ארונות מעץ מלא. יש הבדלים גדולים מאוד במחירים בין סוגים שונים של עצים. כדאי לבדוק כמה חלופות וכך לחסוך כסף.

בוצ'ר בלוק: הבוצ'ר הוא משטח המורכב מקוביות קטנות של עץ מלא המודבקות יחדיו. כך שניתן לקבל את כל היתרונות של עץ מלא אך ללא העיוותים. משמש למשטחים שונים, בעיקר במטבח. אם משתמשים באזור שיש בו רטיבות כמו במטבח חשוב לנגב מים מהמשטח כדי שלא יהרסו אותו ולטפל במשטח בחומרים המתאימים.

סנדוויץ': הסנדוויץ' (לבידים) עשוי משכבות עץ המודבקות אחת על השניה בכיוונים מנוגדים. קיימים סוגים שונים של לבידים, איכותיים יותר ופחות כאשר גם המחירים יהיו בהתאם. האיכותי ביותר הוא הלבנה (בריץ') וישנם גם צפצפה סנדוויץ' אדום וסנדוויץ' לבן. יתרונות החומר הוא שהוא חומר חזק ועמיד למכות ורטיבות. החסרונות הן שהוא מתעוות. בעיקר בגרסאות הלא איכותיות כמו הסנדוויץ' הלבן (מומלץ שלא לעבוד איתו).

MDF: נסורת דקה עם דבק המודבקת בלחץ. יתרונות החומר הן שהוא זול וקל לעיבוד. חסרונותיו הן שהוא מתנפח במגע עם מים וחלש יחסית. במקומות בהם יש סיכון למגע עם מים כדאי לוודא שעובדים עם אם.די.אף ירוק מוגן מים. במקומות בהם בסיס הארון צבוע ובא במגע עם מים מספונג'ה אין להשתמש בחומר.

סיבית: שבבי עץ מודבקים יחדיו. זהו חומר זול מאוד  אך מצד שני חלש ואינו עומד היטב בפני רטיבות. שימושיו העיקריים הם בארונות או ריהוט משרדי זול.

שידת טלוויזיה

עבודת נגרות של נגריית עץ לנו. עיצוב: אלדד נתן. צילום: עידית וגנר

סוגי ציפויים

פורניר

שכבה דקה של עץ טבעי. לציפוי יש יתרונות של מראה עץ טבעי, עם היתרונות של פלטות (משמע: זול יותר ומתעוות פחות). מצד שני קשה לתיקון במידה והחומר מקבל מכה.

פורמייקה/מלמין 

ציפוי פלסטי המגיע במגוון צבעים, מרקמים וגימורים. החומר הוא עמיד יחסית וחלק מיתרונותיו הן המגוון של גוונים ומרקמים בהם הוא מגיע.

צבעים

אפוקסי/שלייפלק/צבע בתנור

צבע אטום וחלק שניתן לצבוע לפי גוונים ורמות ברק שונות. היתרון הוא מראה אחיד ומגוון עצום של גוונים (ניתן גם לצבוע צורות לא ישרות). החסרונות הן שמדובר בחומר רגיש לפגיעות ושריטות.

לכה פוליאוריטנית

הלכה זולה יחסית ואלסטית יחסית. החסרון שלה הוא שהיא מצהיבה עם הזמן ולכן מכהה ומצהיבה את העץ. לא מאוד עמידה.

לכה אקרילית 

זוהי לכה על בסיס אקרילי. לעומת הלכה הפוליאוריטנית היא אינה מצהיבה או מכהה ולכן עמידה יחסית. החסרון שלה הוא שהיא יקרה ביחס ללכה הפוליאוריטנית.

צירים, פירזול וקנטים


מסילות ומגירות: מסילת המתכת הפסוטה עם שני הגלגלים היא הסטנדרטית. החיסרון הבולט שלה הוא שאינה מסוגלת לשאת משקל גבוה, נופלת יותר בקלות ממקומה ואין בלימה בטריקה.

ישנן מסילות מתקדמות יותר (מסילות "טנדם"). אלה מסילות המגיעות בצורה של מסילה נסתרת למגירת עץ וגם כמסילה עם דפנות מתכת וזכוכית. היתרונות של המסילות המתקדמות הן יכולת נשיאת משקל גובה, שליפה מלאה ובולמי תקרה.

קיימים גם סוגים שונים של צירים כאשר המתקדמים ביותר הם צירי "אינסטרה" עם בולק טריקה בתוך הציר עצמו.

מידע נוסף שחשוב לדעת: בתחום הפרזול יש מגוון רחב והבדלים גדולים מאוד באיכות ובתמונות בין הפרזול הפשוט והסטנדרטי לבין הפרזול המתקדם. שני יצרני הפרזול המתקדמים והאיכותיים ביותר הם אוסטריים, ונקראים בלום וגראס.

עוד מושג שחשוב להכיר הוא הקנטים - אלה הם הציפויים למימד העובי של פלטת העץ. קיימים סוגים ועוביים שונים (פורניר, פורמייקה, עץ מלא ופי.וי.סי).

נסכם כי כדאי להשקיע בבחירת הנגר המתאים לשיפוץ. בדרך כלל, מדובר בחלק משמעותי מהשיפוץ הכללי, ולכן כדאי להסתמך על המלצות, לעשות סקר שוק ולבקש לראות עבודות עבר - כמו בבחירת כל איש מקצוע בשיפוץ.

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא נגרות

נמצאו 12 מאמרים