בית

>

מסגרים

>

מאמרים

עבודות מסגרות - המדריך המלא

כשמשפצים את הבית, בעלי המקצוע שעולים ישר לראש הם בעיקר אדריכלים, קבלני שיפוצים, חשמלאים ואינסטלטורים. רצוי מאוד להכניס לרשימה הזאת גם את המסגרים. על עבודות מסגרות חיוניות בבית בכתבה הבאה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/05/2018 10 דק' קריאה

המסגר אחראי להתקנת פריטים חיוניים מברזל (אבל לא רק) לבית שלנו, עליהם נרחיב בסעיפים הבאים, אך גם ליצירת סביבה ביתית בטוחה לילדי הבית, בהתאם לתקנות מחמירות. ואם זה לא מספיק, הוא גם מייצר עבודות ברזל בהתאמה אישית כדי להפוך את הבית ליפה יותר.

מתי נזדקק לעבודת מסגרות בבית?

אחד האלמנטים השכיחים שירכיב המסגר אצלנו בבית הוא סורגים, כאשר ישנם כמה נקודות חשובות שיש לדעת עליהם:

התקנת סורגים

סורגים שומרים על הבטיחות שלנו מבחוץ ומגנים מפני פריצות לבית, ושומרים על בטיחות הילדים מבפנים ומגנים עליהם מפני נפילה מהחלון. סוג הסורגים ואופן ההתקנה שלהם משתנים בהתאם לכל שימוש ומיקום של החלון עליהם הסורגים יותקנו.

מהם סוגי הסורגים ולאילו מטרה הם משמשים?

בהתאם לתקן דירוג בית בטוח לילדים של ארגון "בטרם" ותו התקן של מכון התקנים הישראלי (ת"י 1635). כדי להפוך את הבית לבטיחותי לילדים, יש להרכיב אלמנט מובנה לשם מניעת נפילה מחלונות ו/או פתחים כך שמרווח פתיחת החלון יהיה עד 10 ס"מ. סורג הבטיחות הזה מונע נפילה של ילדים מבעד לחלון וכן את הילכדות הראש בין מרווחי הסורגים. 

על-פי התקן, עובי מינימלי של סורג לצורך בטיחות ילדים הוא 10 מ"מ מרובע, בעוד שעובי סורג למניעת פריצות עולה ל-12 מ"מ מרובע. מומלץ מאוד להתקין סורגים מברזל מגולוון מלא השומר על עמידותו למשך שנים ומונע הצטברות חלודה, ולא סורגים חלולים שהם אמנם זולים יותר, אך גם קל יותר לפרוץ אותם. אם אתם גרים בקומות הראשונות בבניין ורוצים שקט נפשי, מומלץ גם להתקין סורגים בעובי 14 מ"מ. ההבדל במחיר הוא 10-15%, אבל הביטחון שלכם הוא פרייסלס.

לפני התקנת סורגים או שיפוץ הבית, חשוב מאוד למדוד את רוחב החלונות, אורכם, המרחק שלהם מהרצפה ומיקומם בבית כדי לתת את המידע למסגר מומחה שיידע להתאים את סוג הסורגים ולתת לכם הצעת מחיר מדויקת. אילו סוגי סורגים יציעו לכם?

סורג בטן

למה בטן? מכיוון שהסורג אינו צמוד לחלון וחלקו התחתון רחב יותר, כך שניתן לשים עליו עציצים, מצעים לאוורור וכיו"ב. הם גם מעניקים תחושה מאווררת יותר.

אדם אביב

ציון 9.75 25 חוות דעת

אלכס ויידה

ציון 9.72 15 חוות דעת

סורגי בטן בעבודת מסגרות

סורג ישר

הסורג מיושר עם קו החלון ולא בולט כלפי חוץ. כדי להפוך את הסורג הישר לנעים יותר לצפייה מפנים הבית כלפי חוץ, ניתן להתקין אותו עם מוטות שטוחים. כך שבמקום שעובי הסורג יהיה 10 מ"מ מרובע הוא יהיה 10 מ"מ על 8 מ"מ, או 10 מ"מ על 6 מ"מ.

מחפשים מסגר ולא מצאתם ?

או
סורג ישר בעבודת מסגרות

סורג נפתח

סורג הנפתח כמו דלת על ציר. נחשב לבטוח פחות מפני פריצות עקב החומר הקל יותר ממנו הוא עשוי.

סורג מתקפל

סורג הנפתח באמצעות קיפול (בדומה לאקורדיון). נחשב לבטוח פחות מפני פריצות עקב החומר הקל יותר ממנו הוא עשוי.

תפקידו של המסגר הוא להתאים ולהתקין את הסורגים בצורה הטובה ביותר כדי להבטיח את בטיחותכם, אך גם להציע לכם סורגים מעוצבים שיעניקו לחלונות מראה אסתטי.

מחירי סורגים

טווח המחירים של סורגים בסיסיים עבור חלון בגודל 1 מ"ר נע בין 350 ₪ ל-500 ₪ לפני מע"מ. שימו לב כי זהו המחיר הבסיסי ביותר וכדי להתקין סורגים באיכות טובה מברזל מגולוון ובעובי בטיחותי, המחיר יעלה בעוד כמה מאות שקלים. התקנת סורגים בצורות שונות תעלה יותר, ואם מדובר בסורגים בהתאמה ובעיצוב אישי - זה כבר תלוי במסגר עצמו.

המחיר הממוצע עבור התקנת סורגים ל-3 חלונות הוא 2750 ₪, כשמחיר התקנה לסורגים מברזל הוא 3,500 ₪. ל-4 חלונות המחיר הממוצע הוא 3800-4000 ₪, בעוד שהתקנת סורגי ברזל יגיע ל-5,000 ₪. המחירים הם ללא מע"מ.

התקנת סורגים עם בטן ל-2 חלונות תעלה בממוצע 2,000 ₪ וגם כאן, לחומר ממנו עשויים הסורגים יש משמעות, שכן סורגי בטן מברזל מגולוון יעלו יותר.

עבודת מסגרות מקצועית תכלול גם התקנת מסגרת סביב הסורגים, צביעתם בצבע מיוחד וליטוש שלהם כדי להשיג מראה אסתטי יותר ולמנוע פציעות במגע עמם. ולא לשכוח לדרוש אחריות!

מעקות

עבודת מסגרות כוללת גם התקנת מעקות, שגם להם חשיבות חיונית בבטיחות בבית. מסגר מקצועי יתקין מעקות בטיחות בבית על-פי התקן של מכון התקנים הישראלי - בגובה 1.05 מ' פחות וכך שילדים יוכלו לראות דרכם. במידה וקיימים רכיבים, בליטות או חללים שמידתם האופקית עולה על 2 ס"מ כך שהם מאפשרים טיפוס על המעקה, גובהם יהא 1.30 מטר לפחות מנקודת הדריכה. המרווח בין מוטות המעקה לא יעלה על 8 ס"מ כדי למנוע הילכדות הראש בינן. יש לציין כי התקנת מעקה עם עיטורים עליו או שהמוטות בו רוחביים, מאפשרת לילד לטפס עליהם והדבר עלול להיות מסוכן.

מעקה מדרגות בעבודת מסגרות

מומלץ להזמין מסגר מקצועי אליכם הביתה כדי שיבצע מדידות עבור מעקות הברזל ולתאם אתכם דוגמאות וצבע מועדפים, כדי לשלוח אליכם הצעות מחיר. אם לא עולה בידכם הדבר, יתכן ותוכלו לעשות זאת בטלפון מולו.

לאחר שבחרתם את סוג המעקה הרצוי, המסגר יפתח אותו בהתאם לדרישתכם ובמידה והמעקה מיועד לאזור חיצוני כמו מרפסת או גג, הוא ישלח אותו לגלוון קר או חם (מומלץ גלוון חם הנחשב יעיל ועמיד יותר ומונע קורוזיה וחלודה) - במידה וסיכמתם זאת עמו. לאחר הגלוון המסגר צובע את המעקה. מומלץ מאוד לבדוק מולו באילו צבעים הוא משתמש, כי לאיכות הצבע יש תפקיד חשוב בשמירה על המעקה מפני פגעי מזג האוויר וקילוף הצבע - וגם במחיר ההתקנה.

התקנת המעקה בבית מבוצעת באמצעות ריתוך חלקי המעקה. תהליך זה עלול לפגוע בסביבה הקרובה לאזור המעקה ולכן יש לשים לב כי המסגר מכסה אותה בעת ההתקנה. מומלץ לוודא כי לאחר הריתוך המסגר מחדש את הגלוון והצבע שנפגעו במהלכו. בנוסף חשוב לשים לב כי אין רווחים גדולים בין העמודים התומכים בבטון לבין חלקי המעקה, כדי למנוע עיקום או קריסה שלהם במהלך השנים.

החלק החשוב ביותר בהתקנת המעקה הוא הקיבוע - המונע מהמעקה לזוז מהקיר. חיוני לברר מול המסגר מראש כיצד הוא יבצע את הקיבוע, כאשר הדרך האיכותית והבטיחותית ביותר היא באמצעות שימוש בעוגן כוח (בורג חזק המתרחב לאחר הברגתו במעקה ובקיר) לקיבוע המעקה. יש לשים לב שעבודת המסגרות על המעקה כוללת גם ליטוש סופי של חלקי המעקות כדי שלא יוותרו חלקים חדים שעלולים לפצוע.

מעקה בטיחות בעבודת מסגרות

סוגי מעקות

החומר השכיח ביותר לייצור מעקות הוא ברזל, מכיוון שהוא נחשב לחומר החזק ביותר, מאפשר גלוון וכן יצירת עיטורים וצורות במוטות המעקה. גם אלומיניום נחשב לחומר חזק ואף עמיד לחלודה, ולכן השימוש בו גובר בשנים האחרונות, מכיוון שהוא מייתר את תהליך הגלוון.

ניתן לייצר מעקות גם בשילוב עץ או זכוכית מחוסמת בעובי מינימלי של 10 מ"מ, בהתאם לתקן. היתרונות בעץ ובזכוכית הם בנראות האסתטית של המעקה ובמקרה של הזכוכית גם בתחזוקה השוטפת שלה, שמצריכה ניקיון פשוט. החיסרון המרכזי בשימוש בעץ הוא תחזוקתו השוטפת ובעמידותו לאורך זמן, ואילו החיסרון של הזכוכית הוא בכך שהיא חוסמת מעבר אוויר מהחוץ דרך המעקה.

פרגולות וגגונים

פרט טריוויה לפני שממשיכים: פירוש המילה הוא "סוכת גפנים" ומקורה בשפה הלטינית, אך כיום שמה העברי הוא "מצללה".

הפרגולה, בשימושה הנוכחי, היא גגון המספק צל מעל שטח פתוח, ועל-פי רפורמת הפרגולות שעברה ב-2014 וקבעה שאין צורך בהיתר מהעירייה להקים פרגולה, עליה להיות מבנה בלא קירות, שתקרתו משטח הצללה מישורי ואינו משופע או נטוי, הנסמך על עמודים ובלבד שהמרווחים בין החלקים האטומים של משטח ההצללה מחולקים באופן שווה ומהווים 40% לפחות ממנו. כמו כן, שטח הפרגולה שניתן להקים ללא היתר לא יעלה על 50 מ"ר או על רבע משטח החצר, הגג, או מרפסת, הכול לפי הגדול יותר.

החומרים המשמשים לייצור הפרגולות מגוונים, וכיום המובילים בהם הם עץ וברזל, כאשר האחרון צובר פופולריות רבה הודות לכמה סיבות: עמידות הברזל ביחס לעץ הן מבחינת חוזק והן מבחינת עמידות לפגעי מזג אוויר, יכולת לעצב את הברזל ולהוסיף לו עיטורים ולצבוע אותו בצבעים שונים, ותחזוקה שוטפת נמוכה יחסית לעץ.

פרגולה בעבודת מסגרות

גם אלומיניום הפך לבחירה פופולרית לייצור פרגולות, הודות למחירו הזול יותר יחסית לעץ, משקלו הנמוך, עמידותו בפני חלודה והיכולת לעצב אותו בקלות ולצבוע אותו במגוון צבעים. ניתן אף למצוא אלומיניום דמוי עץ או בטקסטורה של עץ.

התקנת פרגולות מברזל או אלומיניום היא עבודתו של מסגר מקצועי, שתפקידו להתאים את הפרגולה, המבנה שלה, עובי הפרופילים והמשקל לתנאי הסביבה בו היא אמורה להיות ממוקמת. כמו כן, הוא דואג לצבוע אותה בשכבת צבע עבה השומרת עליה מפני מפגעים סביבתיים או לגלוון, במידה והפרגולה עשויה מברזל.

לבחירתכם עומדים מספר סוגים של פרגולות אלומיניום, המתאימים לשימושים ומיקומים שונים בבית.

פרגולה תלויה (או צפה)

פרגולה המחוברת לקיר חיצוני או מבנה קיים. מתאימה יותר למבנים קטנים בהם אין מקום ל-4 עמודים תומכים.  

פרגולה עומדת

נשענת על 4 עמודים תומכים. נחשבת ליציבה פחות מפרגולה הנתמכת בקירות חיצוניים.

מחירים פרגולות מברזל ואלומיניום

כאמור, מחיר של פרגולת אלומיניום הוא מעט יותר יקר מפרגולת ברזל. מחיר למטר רבוע נע לרוב בין 600 ₪ ל-1500 ₪ (כשמחירי פרגולה תלויה יקרים יותר, כך גם לגבי אלומיניום דמוי עץ או בטקסטורה של עץ). כמובן שככל שהכמות גדולה יותר, כך המחיר למ"ר יירד. וכמובן, אל תשכחו לדרוש אחריות מבעל המקצוע. 

מחיר פרגולות ברזל הוא כבר עניין זול יותר והמחיר הממוצע מתחיל ב-400 ₪ עבור מ"ר.

גגונים

גגון היא מילה חמודה מדי עבור משהו שמשמש אותנו בצורה כה טריוויאלית בחיי היומיום. בפנייה למסגר, עדכנו אותו מהו תפקיד הגגון, האם אתם מעוניינים בתוספות (הגנת UV, עיטורים, צבע מיוחד וכד'), בגובה בו ממוקם הבית והאם הגגון יהיה חשוף לטפטופי מזגנים, שמש חזקה, גשם וליונים מציקות.

הגגונים מורכבים ממסגרת ומכיסוי הגגון, שיכול לנוע מרעפים ועד סנטף פלסטיק, פוליקרבונט, פלסטיק או פוליגל. רוב הגגונים מיוצרים מפרופילי אלומיניום או ברזל, מכיוון שהם חשופים לפגעי מזג אוויר וסביבה. הודות לכך, ניתן לעצב אותם ולהוסיף להם עיטורים שונים.

מחירי גגונים

מחיר גגון מתחיל לרוב ב-650 ₪ למ"ר, כאשר אורך גגון סטנדרטי הוא 75 ס"מ. כמובן שכמות גדולה יותר עשויה להוזיל את מחיר הגגון למ"ר.

גדרות ושערים

שער או גדר הוא הדבר הראשון שרואים בעת הכניסה לבית ולכן האסתטיקה חשובה לא פחות מיעילותם נגד פורצים ואורחים לא רצויים. תפקידו של המסגר בהתקנת השער או הגדר הוא לייצר את עמודי הברזל כך שיתאימו לתשתית הבטון שהוקמה לצורך כך. מומלץ גם כאן להשתמש בברזל מגולוון, מכיוון שעמודי הגדר או השער חשופים לנזקים סביבתיים כמו שמש קופחת, גשם ולשלשת יונים. מומלץ בנוסף לצפות אותם בצבע עמיד כדי למנוע קורוזיה, חלודה ושחיקה של הצבע המקורי. ניתן גם לחפות את עמודי הברזל בחיפוי עץ כדי להשיג מראה כפרי של עץ וליהנות מחומר חזק ועמיד יותר.

שער בית בעבודת מסגרות

מגוון העיטורים והצורות שניתן לעצב עמם את עמודי הברזל לחצר או השער תלוי במסגר שתבחרו. אם חשובה לכם האסתטיקה, מסגר מיומן יוכל להציע לכם עיטורים בהתאמה אישית או עיצוב בו הוא מתמחה. המחיר כמובן תלוי בכך, אך שער מעוטר משווה מראה יוקרתי ואלגנטי לבית, ואין שני לרושם ראשוני בשביל אורחים חדשים!

אם אתם מחובבי הגדרות, תוכלו להתקין בסיס מברזל או עץ, ועליו להלביש צמחייה מטפסת שתעניק לבית מראה כפרי בלב הסביבה האורבנית. במקרה זה חשוב מאוד להתייעץ עם מסגר מקצועי כדי שיידע להתאים לכם את סוג החומר ומבנה העמודים כדי שתוכלו לשלב שם את הצמחייה וליצור גדר צמחים חיה, שהיא גם שער מפני פורצים וגם מסתירה את הבית מפני עיניים סקרניות מבחוץ.

גדר חיה עבודת מסגרות

שערים חשמליים

חניה פרטית היא מצרך יקר כיום ואם הבנתם זאת אחרי שהגעתם הביתה כדי לגלות ששכן חצוף תפס לכם אותה, תרצו להגן עליה עם שער חשמלי.

כיום קיימים מגוון סוגים של שערים חשמליים בייצור מסגריות ומסגרים פרטיים, שאחראים הן לעיצוב השער והן להתקנת המנוע החשמלי ותוספות החיבור שלו לשער (או לעבודה בשיתוף פעולה עם חשמלאי מומחה מנועים). שימו לב כי התקנת מנוע לשער חשמלי היא אינה עניין זול בכלל ומייקרת את התקנת השער ב-3,000 ₪ בממוצע לפחות.

שער חשמלי בעבודה מסגרות

סוג השער תלוי במרווח שיש להתקנתו. השערים החשמליים הגדולים יותר הם אלה עם כנפיים או המתקפלים, בהם הדלתות זזות לצדדים בעת הפתיחה. ישנם גם שערים חשמליים עם 2 כנפיים, המצריכים מנוע נפרד לכל כנף. שערים חשמליים חסכוניים יותר במקום הם הנגררים (זזים הצידה על מסילה המקובעת על הקיר), שערים מתרוממים הנפתחים כלפי מעלה ולא לצד, או שערי גלילה חשמליים הנפתחים מעלה, כמו תריס חשמלי.

שערים חשמליים עשויים לרוב מברזל או אלומיניום, המשמש לרוב לייצור שערים מתרוממים עקב משקלו הנמוך יחסית. הדבר מתבטא גם במחיר: מחיר של שער מתרומם מברזל הוא 900 ₪ לפחות. שער הזזה בסיסי מברזל (ללא מנוע ואביזרים נלווים) עולה 550 ₪ לפחות, בעוד שדגם מעוצב יעלה 1200 ₪ לכל הפחות.

מחפשים מסגר ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא מתכת ומסגרות

נמצאו 1 מאמרים