שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

איך לבחור מזגן - המדריך המלא והיחידי שתצטרכו

אילו סוגי מערכות מיזוג קיימות, איזו תתאים בבית שלנו וכמה כוחות סוס נצטרך? המדריך המלא לבחירת מזגן בבית.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-15 בינואר, 2021

שאלות שחשוב לשאול לפני

תוהים איך לבחור מזגן עילי? לא מבינים איך לבחור מזגן מיני מרכזי? קחו רגע צעד אחורה. אם אתם עומדים בפני שיפוץ שכולל בו גם החלפת מערכת מיזוג אוויר ומנסים להבין איך לבחור מזגן, יש מספר שאלות כלליות יותר שעליכם לשאול את עצמכם לפני תחילת התהליך:

אילו חדרים דורשים מיזוג אוויר?

כדי שתבינו איך לבחור מזגן לבית, כדאי לענות על השאלה האם הבית או הדירה כוללים אזורים כמו מרפסות שירות סגורות, מחסנים, עליות גג, חדר ארונות או אזורים אחרים שאינם דורשים מיזוג אוויר? אם כן, קחו זאת בחשבון בתכנון הכללי. מלבד התאמת מזגן לפי גודל החדר, כל אזור כזה שאינו דורש מיזוג משמעותו פחות יחידות מיזוג או תעלות מזגן מרכזי - ולכן חיסכון בכסף ובזמן.

מהם הרגלי השימוש שלכם במזגן בכל חדר?

האם בחדרי השינה המזגנים פועלים רק בשעות הערב? האם בסלון ובחלל המרכזי אתם משתמשים ביותר שעות במזגן? בדקו מהם ההרגלים של בני המשפחה מבחינת מיזוג בכל חדר בבית.

האם יש מקום בתוך הבית ומחוצה לו למערכת מיזוג?

חשוב לבדוק אם בחדרים יש מקום למזגן, אם יש מקום לתעלות מיזוג, אם יש אפשרות חיבור לחשמל וכו'. חשוב לשים לב במיוחד אם יש מקום ליחידות החיצוניות של המזגן. יחידות חיצוניות יכולות להיות לא אסתטיות ואף להוות מטרד עבור השכנים בשל האוויר החם היוצא מהן או בשל הרעש.

אם אין מקום או אם סוג מערכת המיזוג דורש שינויים, מה משמעותם?

זו שאלה שיש לברר עם קבלן השיפוצים שלכם. בחלק מהמקרים יהיה צורך בהנמכות תקרה, חציבת תעלות, שקעי חשמל חדשים או מערכת חשמל חדשה ועוד.

איזו מערכת נצטרך בבית?

אם מעבר למידע שתקבלו כאן או ובמקומות נוספים אתם עדיין תוהים איך לבחור מזגן, כדאי לדעת שניתן להזמין יועצי מיזוג וטכנאי מזגנים של החברות הגדולות, אשר בדרך כלל יוכלו להגיע בתשלום של כ-200 ש"ח ולתת ייעוץ בנוגע לסוג המזגנים שתצטרכו. לרוב, הסכום יקוזז במידה ותבחרו להתקין מזגנים של החברה. כמובן שבכל מקרה, ברכישת המזגן וההתקנה חשוב להקפיד על קבלת אחריות מהחברה וממתקין המזגן.

מזגן מרכזי
הנמכת תקרה למיזוג מרכזי

מחפשים חברת מזגנים ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

התאמת מזגן לפי גודל החדר

איך בוחרים מזגן לפי גודל החדר? ובכלל, איך לבחור מזגן? קודם כל, כדאי לבדוק את התפוקה שאתם צריכים. התפוקה של המזגן נמדדת במדד הנקרא BTU, המדרג את עוצמת הקירור אותה נצטרך בכל חדר. החישוב המסורתי אומר שלכל מ"ר יש צורך ב-650 BTU וכל 9,000 BTU הם כוח סוס 1. עם זאת, התאמת מזגן לפי גודל החדר לבד אינה תמיד מספיקה כי חישוב ה-BTU אינו נגזרת רק של גודל, והוא מורכב מהרבה אלמנטים שונים. כך שהתשובה לשאלה "איך בוחרים מזגן לפי גודל החדר" צריכה להתחשב גם בפרמטרים נוספים:

אזור מגורים

ישנם הבדלים גדולים בצרכי המיזוג בין אזורים שונים בארץ. ככל שהטמפרטרות מטפסות גבוה יותר בקיץ ורמת הלחות עולה, כך ישנן צורך במערכת מיזוג חזקה יותר.

סוג המבנה

האם מדובר בדירה בבניין משותף, בבית עץ, בבית שנבנה בשיטת בנייה קלה או בקומת מרתף? כל אחד מהמשתנים הללו משפיע על בחירת המיזוג.

כמה זמן מבלים בבית

אם הדירה שלכם מתפקדת כמשרד ביתי עבור אחד בני המשפחה, או אם אם המשפחה בחופשת לידה, יש לכם מידע נוסף שיוביל לתשובה לשאלה איך לבחור מזגן לבית, זאת מכוון שמספר השעות שאתם מתכוונים להפעיל את המזגן הוא גם פרמטר לבחירה.

סוג החדר

האם אתם זקוקים למיזוג בחדר שינה או בסלון? סוג החדרים שאתם מתכוונים למזג משפיע גם הוא על הבחירה.

כמה אנשים נמצאים בבית

ככל שיש יותר אנשים בבית, יהיה צורך במיזוג חזק יותר, מכיוון שגוף האדם פולט חום.

עוד פרטים שיש להתחשב בהם עם בחירת עוצמת המזגן: סוג התאורה בחדר, מוצרי חשמל, חיות מחמד, עם כמה קירות חיצוניים גובל כל חדר, לאילו כיוונים הם פונים, כמה חלונות ישנם בכל חדר, מאיזו זכוכית הם עשויים, האם ישנם תריסים וכו'.

מזגן עילי.
מזגן עילי

טבלת קירור

איך לבחור מזגן לפי תפוקה? וכיצד ניתן לדעת מה התפוקה הנדרשת עבורכם? תוכלו להיעזר בטבלה המצורפת, כדי להבין איך לבחור מזגן לבית. בטבלה תוכלו למצוא את כמות ה-BTU הנדרשת לפי שטח המבנה ומיקומו (קומה וסוג מבנה). כך תוכלו לענות על השאלה איך בוחרים מזגן לפי גודל החדר, בהתחשבות גם בתנאים נוספים. הטבלה מתייחסת לתנאי אקלים באזור מישור החוף.

שטח במ"ר קומת ביניים בבניין משותף קומת גג בבניין משותף בית פרטי עם גג רעפים + רביץ בית פרטי עם גג רעפים + רביץ מבודד
10 6,500 7,500 7,000 8,500
12 7,500 8,500 8,000 10,000
15 9,000 10,000 9,500 12,000
20 12,000 13,500 13,000 15,000
25 15,000 17,000 16,500 18,500
30 17,000 19,500 18,700 21,500
35 20,000 23,000 22,000 25,000
40 23,000 25,500 24,500 28,500
50 28,000 31,500 30,800 35,000
60 32,000 36,400 35,500 40,000
70 36,000 40,500 39,600 45,000
80 41,000 45,000 45,000 51,000
90 46,000 50,000 50,000 57,000
100 50,000 55,000 55,000 63,000
110 55,000 60,000 60,000 69,000

סוגי מזגנים

מיני מרכזי

משמש כמערכת יחידה למיזוג הכולל של כל חדרי הבית. תעלות המזגן מוסתרות לרוב באמצעות הנמכות תקרה מגבס. המזגן מחולק לשתי יחידות, כאשר המעבה נמצא בחוץ והיחידה הפנימית מותקנת במקום מוגדר מראש מעל הנמכת התקרה. יש מערכות מיני מרכזיות שכוללות מערכת דאמפרים - יחידות שסוגרות או פותחות את כמות האוויר פר חדר על ידי שלט רחוק ייחודי לחדר, וניתן גם לכוון את כמות האוויר והטמפרטורה בנפרד בכל חדר מלבד באמצעות השלט הראשי של המערכת. 

איך לבחור מזגן מיני מרכזי? והאם בכלל כדאי ללכת על הבחירה הזו? אפשר לבחון את היתרונות והחסרונות: יתרון בולט של הבחירה במיזוג מהסוג הזה הוא שהאחזקה היא מינימלית, ויכולה להסתכם רק בניקוי הפילטרים אחת לשלושה חודשים. מערכת מהסוג הזה יכולה להחזיק מעמד כעשר שנים. בגלל שזו השיטה הנפוצה בארץ, ניתן להיות בטוחים שרמת המקצועיות של החברות הגדולות המתקינות היא גבוהה. חשוב כמובן להקפיד על אחריות. עם זאת, ישנה בעיה של אי היכולת לווסת את הטמפרטורה בכל חדר בנפרד וצריכת חשמל גבוהה. במידה וישנם דיירים בבית המעדיפים לקרר פחות, לא ניתן לנצל זאת לחיסכון בחשמל. ישנה אפשרות להוסיף לכל חדר מערכת שתאפשר לשליטה בטמפרטורה אך הדבר כרוך בהוצאה כספית שהופכת את הבחירה במזגן מרכזי ללא כדאית. בנוסף לכך, מיזוג מרכזי דורש מקום לתעלות בקירות, מה שעלול לגזול מקום יקר בחללי החדרים.

מדחסי מזגן

מדחסי מזגן

מזגן מפוצל  

שיטת קירור שבה בכל חדר יש מזגן בנפרד, כאשר ישנם סוגי מזגנים שונים:

מזגן חלון

מותקן בחלון או בפתח בקיר, כמעט ולא נמצא בשימוש כיום. מתאים לקירור חדרים קטנים.

מזגן עילי

הסוג הנפוץ ביותר של המזגנים המפוצלים. זהו מזגן המותקן על הקיר עם מדחס הנמצא מחוץ לקיר. איך לבחור מזגן עילי? שוב, שילוב של חברה מוכרת, מחיר נוח, אחריות ותפוקה המתאימה לחדר הנבחר.

מזגן תחתון

מותקן בחלקו התחתון של הקיר עם מדחס המהווה יחידה חיצונית מחוץ לקיר. מתאים למיזוג שני חדרים במקביל.

היתרון הברור למזגן מפוצל הוא האפשרות לשלוט בנפרד בטמפרטורה בכל חדר. האחזקה נמוכה וכוללת רק ניקוי פילטרים אחת לשלושה חודשים. הבעיה העיקרית היא שישנם כמה מדחסים חיצוניים נפרדים לכל מזגן ומזגן, ויכול להיות מאתגר למצוא מקום למיקומם. צריכת החשמל עשויה להיות גבוהה כאשר כל המזגנים בבית פועלים, יותר מאשר בשיטת המיזוג באמצעות מזגן מרכזי.

מזגן אינוורטר

טכנולוגיית האינוורטר מורידה את צריכת החשמל פי נתוני האקלים. המערכת מבצעת התאמה של צריכת החשמל על פי הצורך בהתאם לצורך באופן אוטומטי. הבעיה בסוג מערכת מיזוג כזו היא מחיר יקר וכן חלקי חילוף ותיקונים יקרים.

מערכת מיזוג VRF

מערכת שאינה נמצאת בשימוש נרחב בישראל. המערכת דומה לשיטת המזגן המרכזי אך פועלת באמצעות מדחסים המווסתים את פעילותם לפי רמת השימוש במזגן בבית. היתרון הוא חיסכון בחשמל אך המחיר הוא גבוה יותר מהשיטות האחרות. יש למערכת כמה יתרונות: למערכת אפשר לחבר את מערכת אספקת המים החמים ולחמם מים בעזרת המערכת במקום דוד על ידי מכשיר שנקרא הידרו בוקס. בנוסף, אפשר גם לחבר מערכת של חימום תת רצפתי. זוהי מערכת אינטגרלית העולה פי 2 משלוש המערכות האחרות, אך היא חסכונית מבחינת צריכת החשמל.

מאמרים בנושא מיזוג אוויר

נמצאו 12 מאמרים
28/07/2022
חימום תת רצפתי: מהו, יתרונות וחסרונות, עלויות וכיצד מבצעים
מערכת שיפוצים פלוס

החורף הישראלי הולך ומתקצר, אך בכל זאת כשהוא מגיע, אנו נדרשים לחמם את הבית, כדי לעבור אותו בשלום. בבואנו לבצע שיפוץ בית ולהחליט על שיטת חימום, עומדות פנינו אפשרויות חימום רבות וטובות, אך לכל אחת מגרעות משלה: תנורי הנפט מסוכנים ומרעילים את חלל האוויר, תנורי הספירלה דליקים ומחממים רק את היושבים בסמוך אליהם, תנורי גז ודלק גורמים לתלות בחברות המספקות אותם ואינם זולים כלל וכלל. המזגנים קיימים כיום כמעט בכל בית, אך הם גוזלים חמצן רב ומייבשים את האוויר, דבר הגורם לסחרחורות, כאבי ראש ויובש בגרון.  לכתבה המלאה

28/07/2022
הנמכת תקרה באמצעות גבס למזגן מיני מרכזי - כל המידע
הנמכת תקרה באמצעות גבס למזגן מיני מרכזי - כל המידע

בשנים האחרונות עולם מיזוג האויר עבר שינויים רבים וכיום ישנן מערכות מיזוג אויר ביתיות משוכללות, חסכוניות ושקטות. הדרך שעבר תחום זה ממזגני החלון הרעשניים , דרך המזגנים המפוצלים ועד למערכות המיזוג המיני מרכזיות קשורה גם לטכניקות הבניה שהתפתחו גם הן, ולצורך העניין התחום של עבודות גבס בהחלט שיפר את יכולות התמרון בהתקנת מערכות מיזוג אויר חדשות. לכתבה המלאה

26/03/2020
תיקון נזילה במזגן - כיצד מתקנים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

נזילה מהמזגן יכולה להתרחש גם כשהמזגן עובד בצורה תקינה ולא ניכר שיש בו תקלה מיוחדת, אבל חשוב לטפל בטפטוף כזה בהקדם, גם אם הוא לא מטפטף לכם על הרצפה, פשוט כי נזילה כזאת מהמזגן יכולה לגרום לנזקים נלווים עם הזמן. אם כן, מהם סוגי הטיפולים המקובלים לנזילה מהמזגן? איך מתקנים כזו תקלה וכמה זה אמור לעלות? לכתבה המלאה

מחפשים חברת מזגנים ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

26/03/2020
החלפת מדחס מזגן - כיצד מחליפים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

מזגן הפך למכשיר חיוני בכל בית בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט. הוא פועל כמעט בכל עונות השנה, מווסת עבורנו את הטמפרטורות בחלל שבו אנו שוהים ומנגד, אנו התרגלנו לטמפרטורות הקבועות והנוחות של המזגן, עד שאיננו זוכרים כיצד אפשר להסתדר בלעדיו. אחד מהרכיבים העיקריים בו הוא מדחס מזגן הנקרא גם קומפרסור. לכתבה המלאה

26/03/2020
החלפת תרמוסטט למזגן - כיצד מחליפים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

אם אתם מכוונים את המזגן לטמפרטורה נמוכה והוא לא מקרר, אם אתם לא מצליחים להחליף מחימום לקירור או להיפך, ייתכן שיש בעיה עם התרמוסטט, הנקרא גם חיישן טמפרטורה, של המזגן. אבל מה בעצם עושה התרמוסטט? איך בכלל מחליפים אותו וכמה זה אמור לעלות? תשובות בהמשך. לכתבה המלאה

26/03/2020
התקנת מזגן מיני מרכזי - כיצד מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

למזגן מיני מרכזי יצא שם לא כל כך טוב בשנים האחרונות - הוא יקר לקנייה וגם להתקנה, אומרים שיותר קשה לתקן אותו, שהוא זולל חשמל ולא שוכחים לציין עוד כמה מאפיינים, שיגרמו לכם לשכוח מהרעיון ולבחור מזגן אחר, אבל יש לו גם לא מעט יתרונות, שכדאי להכיר לפני שמחליטים סופית. יצאנו לבדוק - מה זה מזגן מיני מרכזי? למה הוא טוב? מה החסרונות שלו? מהו תהליך ההתקנה וכמה זה עולה לכם? לכתבה המלאה

26/03/2020
מילוי גז למזגן - כיצד ממלאים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

גז למזגן הוא גורם חשוב להפעלתו המוצלחת. יחד עם זאת, יותר מדי תקלות במזגן מיוחסות לחוסר / עודף / דליפה של גז מזגנים. אז איך תדעו אם התקלה אכן נובעת מבעיה בגז או במיכל הגז? האם אפשר למלא בעצמכם גז במזגן, או שחייבים להזמין טכנאי? האם יש הבדל בין מזגן למזגן? וכמה בכלל עולה כל העסק הזה? לכתבה המלאה

26/03/2020
תיקון מזגן מקצר - כיצד מתקנים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

לרוב האנשים קשה לזהות ממה בדיוק נובעת הבעיה במזגן. כשמתקשרים להזמין טכנאי, רוב האנשים יודעים לומר רק "יש נזילה במזגן", "המזגן לא מקרר/מחמם", או "המזגן מקצר". בשלושת המקרים מדובר בסימפטומים המעידים על תקלה ולא על התקלה עצמה, אבל אין ספק שמזגן מקצר הוא אחד הדברים הפחות נעימים שיכולים לקרות, בעיקר אם מדובר ביום קיץ חם במיוחד, או יום חורף קר במיוחד. אז מה בכל זאת אפשר לעשות, אם המזגן מקצר? למה זה קורה? איך מתקנים אותו וכמה זה עולה? לכתבה המלאה

25/03/2020
התקנת מזגן בממ"ד - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

ממ"ד הוא חדר חובה בכל בית בישראל, בעקבות הסכנות הביטחוניות הקבועות, הכרוכות בחיים במדינה, כל בית חדש בישראל חייב היום להיבנות עם ממ"ד, כלומר חדר מוגן, ייעודי להגנה על דיירי הבית מפני התקפה כימית, או התקפת טילים. לכתבה המלאה

25/03/2020
התקנת מזגן - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

אחד ממכשירי החשמל הנחוצים והשימושיים ביותר בישראל הוא המזגן. אם עד לפני כמה עשרות שנים מזגנים עוד נחשבו למותרות בישראל, הרי שכיום, אין בישראל בית בלי מזגן. לכן במאמר זה נכיר את תהליך התקנת המזגן ונשכיל כמה זה יעלה לנו אם ניקח בעל מקצוע שיעשה זאת עבורנו. לכתבה המלאה

25/03/2020
כמה עולה ביקור של טכנאי מזגנים וכיצד לבחור?
מערכת שיפוצים פלוס

כל טכנאי שמגיע לביקור, מקבל תשלום עבור עצם הגעתו והבדיקה שהוא מבצע, כולל מתן הצעה לתיקון הבעיה. כך גם לגבי טכנאי מזגנים. חשוב להבין, שגם אם הוא לא מתקן את התקלה, אלא מגיע, בודק את מהות הבעיה ונותן לכם הצעה לתיקון - תצטרכו לשלם לו תעריף בסיסי, שמקובל לשלם לכל טכנאי שמגיע לביקור. אבל מהו הסכום הבסיסי הזה? מתי צריך להזמין טכנאי מזגנים וכמה יעלה לכם אם הוא גם מתקן את התקלה? לכתבה המלאה

26/11/2011
תכנון והתקנת מערכות חימום כחלק משיפוץ: אפשרויות החימום השונות
מערכת שיפוצים פלוס

מה יותר כי מחימום מהנה בבית בעיתות החורף? כיצד נשלב מערכות חימום בבית בעת השיפוץ? לכתבה המלאה

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר