בית

>

גגנים

>

מאמרים

גגות רעפים - המדריך המלא

גגות רעפים נחשבים לגגות הקלאסיים בבתים פרטיים, והם מככבים בבתים רבים באזורים שונים בארץ. אם אתם חולמים על גג כזה גם אצלכם, קיראו את המידע במאמר כדי לדעת בדיוק מהו סוג הרעף הרצוי עבורכם, היתרונות והחסרונות וכמובן - המחירים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-03/10/2011 5 דק' קריאה

כשהדבר נוגע לסוגי גגות, אפשר לחלק את האדריכלים בארץ לשניים: אלה שמתים על גגות רעפים בבתים פרטיים, לעומת אלה המתנגדים להם בחריפות בטענה שבארץ שאין בה שלג אין צורך בגג רעפים, ומדובר בחיקוי מיותר של  אדריכלות אירופית הזרה לגמרי לאדריכלות הישראלית. למרות דעתם הנחרצת של האחרונים, ניתן לראות בישראל לא מעט בתים פרטיים המתהדרים בגגות רעפים ציוריים, ולא מעט לקוחות שחולמים על הרגע בו ייכנסו לביתם החדש אדום-הגג שנראה בדיוק כמו שציירו כשהיו בבית הספר היסודי. גם אתם חולמים על בית כזה, או סתם מתלבטים באיזה גג כדאי לבחור? לפניכם מידע על גגות רעפים שיכול לעזור בהכרעה:

יתרונות של גגות רעפים

ישנם כמה יתרונות בולטים של גגות רעפים על פני גגות שטוחים:

  • מראה - היתרון הבולט ביותר גגות רעפים הוא המראה האתסטי והכפרי, שלרוב הוא המרכיב העיקרי שמביא לקוחות לבחור בו.
  • מפלסים שונים - יתרון נוסף של גג רעפים הוא היכולת לשחק איתו במפלסים שונים. ניתן גם ללכת על שיפועים שונים בבחירת גג רעפים.
  • בידוד ואיטום - עוד יתרון בולט - גג רעפים נותן מענה מצוין בתחום הבידוד מפני חום וקור, ובנוסף בשל המבנה המשולש שלו ואינו דורש פתרונות איטום מורכבים הנדרשים מגג שטוח. המשעות אינה שאין צורך כלל בשכבת בידוד בגג, ומומלץ ליצור כזו מיריעות BTI.
  • מגוון של עיצובים אפשריים - ישנם כיום מגוון של חומרים ואפשרויות עיצוביות לגגות רעפים, וניתן לבחור רעפים בסגנונות שונים ובצבעים שונים לפי טעמו של הלקוח.
  • מקום בעליית הגג - גג רעפים מאפשר "גניבת מקום" כלפי מעלה, המתאפשרת בשל המשולש שיוצרת צורת הגג. כיום ניתן לבנות גגות עם שטחים גדולים ללא עמודי תמיכה ובחלל ניתן להשתמש כחלל איחסון, גלריה פתוחה, קומת שינה או חדר עבודה.

סקר ותד

ציון 9.76 35 חוות דעת

תמיר קלעי

ציון 9.68 63 חוות דעת

ניסים בלולו

ציון 8.66 8 חוות דעת

קובי יניב

ציון 8.5 19 חוות דעת

בית פרטי עם גג רעפים

סוגי גגות רעפים

יש כיום מבחר עצום של רעפים בצבעים שונים ומחומרים שונים.סוגי הרעפים הנפוצים בשוק הם:

רעפים מבטון

ישנם כאלה המיוצרים בישראל, על ידי חברת אקרשטיין המוכרת בעיקר מתחום האבנים המשתלבות. מדובר ברעפים העשויים בטון דחוס וצבועים בצבעים שונים בשיטה של צביעה בתנור. מעבר לצבע הם מגיעים גם בסגנונות עיצוב שונים כמו למשל רעפים שטוחים או גליים.

יתרונות  חסרונות
מגוון אפשרויות עיצוב חומר עמיד פחות מחרס
ניתן לבנות גגות בשיפועים באחוזים קטנים  צביעה יכולה להתקלף עם הזמן כי זהו אינו הצבע הטבעי של הרעף

מחיר כולל התקנה: 300 - 350 ש"ח למ"ר

רעפי חרס 

הרעפים הקלאסיים הנראים במדינות אירופה הקרות, ומיובאים בדרך כלל ממדינות ספרד ואיטליה. רוב רעפי החרס מגיעים בצבע אדום או בגווניו השונים. שנם גם רעפי חרס פורטוגזיים שהם רעפים המותאמים לאקלים הישראלי. תהליך ההתקנה שלהם הוא מסובך יותר ועלותם גבוהה יותר.

יתרונות חסרונות
חומר עמיד לשנים רבות מינימום שיפוע 35 אחוז 
צבע אינו מתקלף מכיוון שהוא הצבע הטבעי של החומר

מחיר כולל התקנה: 300 - 350 ש"ח למ"ר. רעפים פורטוגזיים יוסיפו עוד 100 ש"ח למחיר.

מחפשים גגן ולא מצאתם ?

או
גג רעפים

רעפי פלדה 

רעפים אלה עשויים פלדה צבועה ומצופה. אחת החברות המוכרות שמייצרות את הרעפים היא רב רעף. הרעפים הללו מתאימים לבניה ירוקה והתקנתם נחשבת פשוטה.

יתרונות חסרונות
מוצר ירוק אם רעף נמעך מסיבה כלשהי הוא אינו ניתן לתיקון
בידוד אקוסטי טוב
פשוט להתקנה

מחיר כולל התקנה: 300 - 350 ש"ח למטר.

גג רעפים

עוד סוג רעפים שקיימים בשוק הם רעפי צפחה. אלה רעפים עמידים אבל כבדים מאוד ולכן לא נמצאים ממש בשימוש רווח. התקנתם דורשת קונסטרוקציה מיוחדת.

סוגי התקנה של רעפים

  • רעפים מתכנסים - רעפים מתכנסים הם אותם רעפים שאנו נוהגים לרהוט בבתים פרטיים בישובים וקיבוצים. רעפים אלו מורכבים בצדי המבנה כלפי מעלה עד למרכז הגג או לקודקוד המבנה. רעפים מתכנסים מורכבים על תשתית בטון והם בעלי חוזק ויציבות רבה. המבנה שלהם וצורת הרכבתם הופכים אותם לעמידים לאורך שנים בפני תנאי מזג אוויר משתנים - גשמים, שמש חזקה, לחות, קור, חום וכו'.
  • גגות רעפים מעל גמלונים - גמלונים הינו כינוי לקירות בניין שצורתם היא לרוב משולש והם בנויים על מפלס התקרה. לרוב מדובר בשתי חזיתות מנוגדות והגג הוא דו שיפועי. הרעפים נבנים מעל הגמלונים.
  • גג רעפים על תקרת בטון מעל גמלונים - מדובר בהתפתחות מסוג "גגות רעפים מעל גמלונים". במסגרת זו בונים תקרת בטון שתהווה תשתית לגג הרעפים שמחזקת באופן משמעותי את היציבות והחוזק של הגג. רמת האיטום של רעפים אלו גבוהה ומסייעת למנוע חלחול של מים וכן שקיעה של חלקי הרעפים.
  • גג רעפים על קורות עץ - גג רעפים שהתשתית שלו היא קורות עץ, מקובל מאוד בארה"ב. נציין כי בנייה של גג רעפים חשוף שקורותיו נראות לעין מייקר את בניית הגג והוא יעלה 500 - 700 ש"ח למ"ר.

גג רעפים

מה עוד חשוב לדעת על גגות רעפים?

אחוז השיפוע הוא חשוב בבנית גג רעפים מכיוון שכמה שהשיפוע גדול יותר כך הרחקת המים מהגג תהיה יעילה יותר. השיפוע יקבע את גובה הגג וכמה שיהיה תלול פחות כך הגג יהיה נמוך יותר. מינימום שיפוע על פי התקן הוא 35 אחוז. מסביב לגג מותקנים ארגזי רוח - מעין קרניזים שנועדו להגן על הקירות מגשם, ועליהם או בתוכם נתלים המרזבים. אם מעוניינים לעשות שימוש באזור הגג, מומלץ להתקין בגג גם מפוח שנועד למנוע מהחלל באזור זה להתחמם יתר על המידה, וליצור איוורור.

.החוק בארץ מגדיר את קונסטרוקציות גגות הרעפים כחלק משלד הבניין וצריך לבנות אותו בפיקוח של תכנון הנדסי. מומלץ לעבוד עם קבלן גגות מוסמך ולהקפיד על בנייה על פי התקנים. כשבוחרים איש מקצוע לעבודה זו חשוב לברר מהו הניסיון שלו  בתחום, מה הוותק והאם רעפים הוא תחום ההתמחות שלו. מדובר בעבודה שדורשת ידע רב על תהליכי ההרכבה, איטום ובידוד. רצוי שלא לנסות לבנות את הגג לבד - אם נתקמצן על הכסף וננסה לעשות את העבודה בעצמנו לא רק שנסכן את חיינו, שכן מדובר בעבודה בגובה, גם נסתכן בביצוע עבודה לקויה שתעלה לנו הרבה יותר בהמשך הדרך.

עליית גג

 

גולשים שואלים

האם כדאי לעשות גג רעפים או פנל מבודד בבניה קלה?
איזה צבע של רעפים יתאים לדלת בצבע תכלת?
בהחלפת גג קיים האם עדיף גג רעפים או פנל מבודד?

מחפשים גגן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא גגות

נמצאו 16 מאמרים