בית

>

גננים

>

מאמרים

עיצוב גינה

עיצוב גינה הוא פרויקט מורכב שדורש ידע מקצועי, ציוד מתאים וכמובן תכנון מוקדם ומוקפד בהתאם לקביעת המטרות. כדי להוציא את עיצוב הגינה לפועל, חשוב להכיר את כל מה שהפרויקט ידרוש מכם, ולשכור איש מקצוע מוסמך לכך. במאמר הבא אנו נסביר לכם איך מבצעים תכנון נכון של גינה, כמה עולה לעצב גינה ואיך תוכלו להוזיל הן את העלות של הפרויקט והן את התחזוקה השוטפת.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-25/11/2012 9 דק' קריאה

כמה עולה עיצוב גינה?

עלות הפרויקט משתנה בהתאם להיקף ולסוג הגינה שאותה תרצו לעצב. לפני שאתם ניגשים לסוג כזה של פרויקט, אנחנו ממליצים לכם להגדיר מה התקציב שאתם יכולים להקצות עבור עיצוב הגינה שלכם. לאחר מכן, תוכלו להתחיל ולבקש הצעות מחיר, כדי לדעת האם התקציב יספיק וריאלי לצורך המטרות שתרצו למלא. אם התקציב שלכם הוא מוגבל, אנחנו ממליצים להגדיר מראש את סדר העדיפויות ולהכניס לפרויקט רק דברים שהם בעדיפות עליונה.

ברוב המקרים אתם תבקשו לעצב גינה חדשה כחלק מפרויקט גדול יותר של שיפוץ או בניית בית. במצב כזה, אתם צריכים לקחת בחשבון את הפרויקט כחלק מהתקציב הכולל של השיפוץ ולא לחרוג ממנו, כדי שלא להיכנס להוצאות מיותרות. לכן, חשוב שתדעו שעלות של עיצוב גינה סטנדרטית ובינונית יהיה כ-30,000 ₪ בממוצע, ייתכן שמעט יותר או פחות בהתאם להיקף העבודה הנדרש.

טיפים להוזלת עלויות

קבלו כמה הצעות מחיר

לפני שאתם ממהרים לסגור עם הגנן, אנחנו ממליצים לכם לקבל כמה הצעות מחיר, להשוות ביניהן ולבדוק עם מי אתם יכולים לסגור במחיר הכי אטרקטיבי. הצעות המחיר שאתם מקבלים צריכות להיות מסודרות ומובנות כדי שתוכלו לבצע את ההשוואה. כך נראית דוגמה להצעת מחיר לעיצוב גינה. אגב, מומלץ מאד ליידע את הגננים שאתם מדברים איתם על כך שאתם בוחנים עוד הצעות, זה יגרום להם להתחרות עליכם כדי לבצע את העבודה.

הקימו גינה חסכונית

כדאי להקים גינה חסכונית כדי שלא להיכנס לעלויות יקרות של תחזוקה. למשל, מומלץ מאד להתקין דשא סינטטי שלא צריך להשקות, וכמובן צמחייה חסכונית במים. נוסף על כך, מומלץ להתקין מחשב השקיה שישקה את הגינה אך ורק בשעות שאתם מגדירים, ובהתאם לעונה. בהזדמנות זו חשוב לציין שלא מומלץ להשקות את הגינה בשעות החמות, שכן בשעות אלה המים נוטים להתאדות ואתם תצטרכו להשתמש בכמויות גדולות יותר.

תחזקו את הגינה בעצמכם

תחזוקה שוטפת של גינה זה עסק יקר, לכן אנחנו ממליצים לכם לתחזק אותה בעצמכם, ככל שאתם יכולים כמובן. בצעו את העבודות שקל מאד לבצע, כמו ניקוש עשבים וניקוי כללי של הגינה. את עבודת הגיזום או כיסוח הדשא השאירו לגננים מקצועיים.

שלבים מקדימים לפני עיצוב גינה

שלב ראשון: הגדירו את המטרות

בשלב הראשון כדאי להגדיר מה המטרות שלכם מהגינה. האם אתם מקימים גינת נוי? האם אתם מקימים גינה כדי לשבת ולהסתכל על הנוף או לארח? אולי כדי לגדל ירקות וצמחי תבלין? יכול להיות שכל התשובות נכונות. הגדרת מטרות בצורה מדויקת תסייע לכם להתקדם לשלב הבא של תכנון הגינה.

שלב שני: תכנון בפועל

זה השלב שבו כדאי להתחיל ולתכנן מה אתם רוצים בגינה ואיך, בהתאם למטרות שקבעתם. קחו בחשבון את גודל הגינה והתקציב שלכם, והינה עוד מספר דברים שאולי תרצו לקחת בחשבון או להוסיף לגינה שלכם:

אזור שירות – אם יש לכם אזור שירות בגינה, כמו מחסן, פחי אשפה, חבלים לתליית כביסה, חניה ועוד, חשוב לקחת אותם בחשבון. יתכן מאד שתרצו שחלק מהאלמנטים הללו יהיו מוסתרים, וזה הזמן לציין את זה. ניתן לעשות זאת באמצעות הצמחייה הנכונה, כך שבהחלט שווה לבקש זאת מהגנן.

פינת הישיבה - תכננו היכן אתם רוצים שפינת הישיבה תמוקם. אנחנו ממליצים לכם למקם אותה בחלק האחורי של הבית ולא בחלק הקדמי כדי לשמור על הפרטיות שלכם.

פינת המשחקים - אם יש לכם ילדים, זה הזמן לתכנן עבורם פינת משחקים. הפינה הזו צריכה להיות הרחק ממרכז הגינה, אך עם זאת עדיין במקום שבו תוכלו להציץ ולהשגיח עליהם. מומלץ להתקין רשתות בטיחות במקומות שבהם ילדים עלולים ליפול או להיפגע.

חזית הגינה - הכניסה לגינה היא חלון הראווה של הבית ושם אתם ודאי תרצו להתקין ריצוף חוץ, לשתול פרחים צבעוניים עם ריח שיעניקו אווירה מושלמת למי שנכנס אליכם, ועוד.

שלב שלישי: בחירת הצמחים

אם אתם הולכים ביחד עם הגנן, קחו בחשבון שהוא מכיר הכי טוב את האקלים הישראלי ואת האופי של הגינה שלכם, כך שסביר להניח שהוא גם יבחר עבורכם את הצמחים המתאימים ביותר. מומלץ לבחור בצמחיה חסכונית במים, בסופו של דבר המטרה שלכם היא לחסוך בעלויות. הכוונה היא לצמחייה ים תיכונית שצומחת היטב גם עם מעט מאד מים באופן יחסי, כמו מרווה, אזוביונים וכדומה.

ברי רייך

ציון 9.56 4 חוות דעת

מוחמד אבו עבאס

ציון 9.45 10 חוות דעת

מור חג'אג

ציון 9.25 13 חוות דעת

מורד רינאוי

ציון 9.29 25 חוות דעת

צמחיה בגינה

עיצוב גינה קיימת או חדשה?

אין ספק שעיצוב גינה חדשה הוא פרויקט קל יותר, מכיוון שאתם מתכננים הכל מאפס. תוכלו לקחת את הרעיונות שלכם עד לקצה את היכולות העיצוביות שלכם, כאלה שמביאות לידי ביטוי את הפנטזיות והרצונות שלכם. לעומת זאת, עיצוב גינה קיימת זה כבר סיפור מורכב יותר, מהסיבה הפשוטה שתצטרכו להתחשב באלמנטים קיימים כמו תשתית החשמל וההשקיה.

עם זאת, עיצוב גינה קיימת הוא בהחלט זול יותר, מכיוון שהתשתית כבר קיימת ולא צריך להתחיל הכל מאפס. תמיד תוכלו לשדרג את הגינה הקיימת שלכם ולהפוך אותה לגינה מעוצבת ויפה שאף אחד לא יישאר אדיש לה. אפשר לשתול צמחיה חדשה, להחליף את פינת הישיבה, להתקין פרגולה שתאפשר לכם ליהנות מהגינה גם בחורף ועוד, כך שהשקעה בגינה קיימת היא כלל לא טעות.

עיצוב גינה קדמית או אחורית?

אם התקציב שלכם מוגבל, אתם תצטרכו להחליט באיזה חלק של הגינה אתם משקיעים, בגינה האחורית או בעיצוב גינה בכניסה לבית. אז כפי שכבר הבנתם, החלק הקדמי הוא זה שמקדם את פני האורחים והדבר הראשון שתראו בכל פעם שתגיעו הביתה. כדאי להשקיע לפחות חלק מהמשאבים בגינה הקדמית, גם אם רוב המשאבים ילכו לגינה האחורית.

עיצוב גינה קטנה או גדולה?

יש יתרון משמעותי לעיצוב גינה קטנה, והוא התחזוקה השוטפת. כשאתם מקימים גינה קטנה התכנון שלה פשוט יותר, ולא תצטרכו להסתבך עם הקמת תשתיות מורכבות כמו אינסטלציה, חשמל ומערכות השקיה מסובכות. נוסף על כך, גם התחזוקה של הגינה הקטנה היא יותר קלה ויותר זולה.

עם זאת, חשוב לתכנן את הגינה הקטנה בצורה נכונה כדי שזו לא תהפוך לג'ונגל תוך כמה חודשים. לדוגמה, אין טעם בבניית גדרות חיות עם צמחים שגדלים במהירות, או כאלה שמתפשטים במהירות בגינה. בגינה קטנה כל הצמחים צריכים להיות תחומים באזור מוגדר ולכן יש לקחת זאת בחשבון במהלך התכנון המקדים.

אילו פרמטרים יש לקחת בחשבון בעת עיצוב הגינה?

מערכות השקיה

יש שני סוגים של מערכות השקיה, מערכות רגילות ומערכות אוטומטיות. כיום הרוב המוחלט הוא של מערכות אוטומטיות, ולכן נתמקד בהן. מערכת השקיה אוטומטית היא מערכת שמופעלת על ידי מחשב שקובע מתי צריך להשקות את הגינה, ולמשך כמה זמן. אנחנו ממליצים להשקיע את הכסף במערכת השקיה איכותית, מכיוון שמערכת כזו היא הבסיס לכל פרויקט מוצלח שישרת אתכם גם לטווח הארוך.

סוג הדשא

ניתן להתקין דשא טבעי או דשא סינטטי. אין ספק שהדשא הטבעי מקנה לגינה מראה מיוחד מאד, אך עם זאת חשוב שתדעו שהדשא עצמו הוא יותר יקר, ושתילתו היא מורכבת יותר. נוסף על כך, התחזוקה של הדשא הטבעי היא מאד יקרה, וכוללת כיסוח, דישון, השקיה ולעתים גם ריסוס.

תחזוקה שוטפת

דשא טבעי, עצים, שיחים ופרחים זקוקים לתחזוקה שוטפת, כל אחד בהיקפים שונים בהתאם לסוג הצמח. כאשר בוחרים אותם, כדאי לבדוק כמה תחזוקה הם דורשים, האם ניתן לבצע את התחזוקה לבד ועד כמה תצטרכו את נוכחותו של איש המקצוע בשוטף.

עיצוב החלק ההיקפי של הגינה

כשמדברים על החלק ההיקפי של הגינה, אנחנו מתכוונים לריצוף חוץ, שתילת צמחים צבעוניים עם ריח, חיפוי בטוף, תאורה לגינה או צמחים מטפסים לצורך קישוט, הסתרה או הפרדה. תמיד תוכלו להקים גינת תבלינים ולשתול בה את התבלינים שאתם הכי אוהבים, זה גם ישרת אתכם ביום יום וגם יפיץ ריחות נעימים בגינה.

ריהוט

אחת הדרכים להנות מהשהות בגינה היא להשקיע בריהוט גינה איכותי שבנוי מחומרים עמידים כמו ראטן או אלומיניום. זה לא שלב חובה במהלך עיצוב גינה, אבל בהחלט מומלץ לעשות זאת אם אתם רוצים לשבת מדי פעם בגינה שלכם או לארח בה, ולהנות מהעיצוב היפה שאתם כל כך משקיעים בו. מומלץ שלא להעמיס את הגינה בריהוט, כדי שלא להקטין אותה ולגרום לתחושה של צפיפות. תוכלו לרכוש פינת ישיבה מרווחת או פינתית, נדנדה, או כל ריהוט אחר שישדרג לכם את הגינה. הגדירו מראש את התקציב לריהוט הגינה כדי שלא תחרגו מהתקציב הכולל.

רעיונות לעיצוב גינה

גינה טרופית

גינה טרופית מאופיינת במראה אקזוטי ופראי, בעלת גוון ירוק עז, אווירה קרירה, מוצלת וכוללת גם מקורות מים (מזרקה, בריכה או נחל). גינה טרופית מאופיינת גם בשילוב בין צמחייה גבוהה, בינונית ונמוכה, כך שהמטרה היא ליצור אשליה של ג'ונגל. מכיוון שתנאי האקלים בארץ שונים מאד מזה שיש בארצות הטרופיות, יש להתייעץ עם גננים מקצועיים.

גינה מודרנית

גינה מודרנית היא גינה חסכונית במים, ידידותית וקלה לתחזוקה. העיצוב עצמו מבוסס על קווים נקיים וצורות גיאומטריות, ונהוג לשלב בגינה הזו אלמנטים כמו ריצוף חוץ, פסלים, מזרקות, בריכות ותאורה לגינה מוסתרת. בגינה המודרנית נשתמש בחיפויי קרקע שכמעט ולא דורשים תחזוקה, כמו דקים, דשא סינטטי חלוקי נחל וטוף.

גינה כפרית

גינה כפרית היא גינה המעוצבת כמו באזורים הכפריים באמת. הגינה גדולה מאד ומאופיינת במראה קלאסי עם פינות ישיבה קסומות, צמחייה עמוסה ורבה, ערוגות רחבות וצמחים מכל הסוגים. את הגינה הכפרית יחצה שביל הבנוי מחומר טבעי כמו חלוקי נחל, סלעים טבעיים או חצץ.

גינה יפנית

הגינה היפנית מאופיינת בעיצוב נקי שידוע בקרב נזירים בודהיסטים. בגינה היפנית הכל יעוצב בצורה ישרה, נקייה ומאוזנת, עם קווים נקיים. גינה יפנית משלבת שני אלמנטים עיקריים, דיוק ומינימליזם. בתוך כך, תוכלו למצוא בגינה כזו אלמנטים כמו סוגים שונים של במבוק, תאורה לגינה, גשרים מעל המים, פינות ישיבה מיוחדות, צמחי תבלין ועוד. חשוב לדעת שגינה כזו דורשת תחזוקה לא מעטה, והדבר עשוי להתבטא בעלויות גבוהות לאורך זמן.

גינה אורבנית

גינה אורבנית היא גינה שמתאימה במיוחד למקומות קטנים מאד, כמו הקמת גינה במרפסת למשל. הרעיון בגינה הזו הוא ניצול של הגובה, כך שהעיצוב שלה יכלול אדניות ומדפים שעליהם יונחו הצמחים והעציצים. הצמחים התאימים לגינה אורבנית הם בדרך כלל צמחי תבלין, ירקות, נוי, ועוד.

טעויות נפוצות בעיצוב גינה

הסתרת הנוף

השתדלו לא להסתיר את הנוף עם עצים גבוהים יתר על המידה. גם בניית גדרות לא מתאימות עלולות להסתיר את הנוף ולפגוע בנראות הכללית. בסופו של דבר, לנוף ההיקפי של הגינה יש משמעות גדולה מאד, הוא משלים את הגינה ותורם רבות לנראות הסופית שלה.

העמסה

השתדלו שלא לגרום לעומס בגינה, אל תשתלו יותר מידי צמחים או עצים, ואל תשלבו יותר מידי ריהוט גינה, במיוחד אם מדובר בגינה קטנה. לפעמים אנחנו נוטים לעשות את זה בגלל ההתלהבות הראשונית מהגינה, אך בסופו של דבר אנחנו מקבלים את האפקט ההפוך, תחושה שהגינה שחשבנו שהיא כל כך גדולה ומרווחת הופכת לקטנה.

בחירה ביוקרה על פני נוחות

זה קורה בדרך כלל כשמגיעים לשלב שבו רוכשים את ריהוט הגן. אם אתם רוכשים ריהוט, אנחנו ממליצים לכם לבחור בפינת ישיבה מרווחת ונוחה.

האם אפשר לעצב גינה לבד?

תמיד כדאי לשכור את שירותם של גננים מקצועיים שיבצעו את העבודה על הצד הטוב ביותר. עיצוב גינה זה לא משחק ילדים ואם אתם לא מגיעים עם הניסיון הדרוש, אתם עולים לבצע טעויות שיהיה יקר לתקן. כדאי לשכור את שירותיו של גנן מומלץ וכזה שיכול להראות לכם עבודות קודמות, וכמובן מציע לכם הצעת מחיר הוגנת לפי מחירי השוק.

סיכום

אין ספק שעיצוב גינה בבית פרטי זה פרויקט מורכב במיוחד שכולל אלמנטים ושלבים רבים, ולכל אחד מהם יש את ההשפעה שלו על הצלחת הפרויקט. עם זאת, אנחנו ממליצים לכם להשקיע מאד בתכנון נכון של הגינה, ולבחור באיש המקצוע המתאים לביצוע העבודה כדי להנות מפירות ההשקעה לאורך זמן.

מחפשים גנן ולא מצאתם ?

או

מחפשים גנן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא גינון וגינה

נמצאו 11 מאמרים