כל מה שחשוב לדעת על עבודות בגובה

ישנו מגוון רחב של סוגי עבודות בגובה שניתן לבצע: מאיטום בגובה דרך עבודות תיקון נקודתיות בסנפלינג ועד החלפת גגות רעפים. לפניכם מידע נרחב על סוגי העבודות, אמצעים ומחירים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/05/2018 6 דק' קריאה

עולם העבודות בגובה כולל מגוון סוגי עבודות שונות המתבצעות על בניינים או בתים פרטיים, כאשר המשותף לכולן הוא הצורך בכלי עזר מסוים כדי להגיע לגובה בו צריכה העבודה להתבצע. בין כלל העבודות בגובה האפשריות ניתן לציין שיפוץ בניינים, צביעה חיצונית, תיקונים נקודתיים, בניית גגות ועוד. מכיוון שמדובר במגוון רחב של עבודות המחירים נעים בטווח רחב למדי, וחשוב לדעת מה בדיוק מעוניינים לבצע כדי להבין את סדר גודל המחיר.

אמצעים לביצוע עבודות גובה

מנוף/ במות הרמה/ סל להרמת אדם 

ישנם סוגים שונים של מנופים ובמות הרמה המשמשים לעבודות בגובה ולשיפוץ בניין. לרוב מדובר במנופים לא גדולים הכוללים בהם מעין במה מגודרת שבה יכול לעמוד איש המקצוע. עבודה בגובה בעזרת מנוף או במת הרמה נחשבת לעבודה בטיחותית יותר מאשר עבודה על פיגומים. בנוסף, היא נוחה יותר לדיירי הבית, במיוחד אם מדובר בבניין מגורים משותף. הפיגומים משפיעים על האור וזרימת האוויר וכן גורמים לדיירים לחשוש מחדירת זרים לביתם ומגנבות. לעומת פיגומים, במות הרמה ניתנות לקיפול מדי יום וכך אינן מהוות הפרעה מתמשכת.

פיגומים

פיגומים הם אלמנטים בסיסיים ומוכרים ביותר בבניה. הדבר החשוב ביותר בבניית הפיגומים הוא שמירה על בטיחות. לכן ישנן חוקים קפדניים הנוגעים לאופן בו יש לבנות אותם. הפיגומים חייבים להיבנות תמיד על קרקע יציבה. הפיגומים בנויים מבסיס בעובי קבוע עליו נבנות מיטות הפיגום - משטחי העץ או המתכת עליהם מבצעים העובדים המבצעים את העבודה. לכל פיגום חייבים להיות 3 מעקים: האחד הוא קרש שגובהו כ-15 ס"מ ונועד למנוע מכלי עבודה ליפול מטה. השני נועד לחזק את מבנה הפיגום ולהגן על העובד במצב ישיבה. השלישי בגובה 95 עד 10 ס"מ ומשמש כמאחז יד לעובדים ומגן מנפילות.

סנפלינג

סנפלינג היא טכניקה של גלישה מגובה באמצעות חבלים, כאשר הגולש יושב ברתמה מיוחדת העשויה מסיבי ניילון. כאשר מתבצעת עבודות סנפלינג בגובה נעשה שימוש במערכת כפולה של חבלים כדי להגביר את רמת הבטיחות. החבלים מחוברים לעגינה הנדסית. העובד יושב במסגרת העבודה על כיסא מיוחד, כאשר ציוד העבודה מחובר לכיסא.

סולם

אחד מעזרי העבודה הבסיסיים המוכרים לכולנו. נמצא בשימוש בעיקר בעבודות בגבהים לא משמעותיים בקומות ראשונות וכדומה. גם בשימוש בסולם יש להקפיד על נהלי בטיחות במסגרת תקנות עבודה בגובה. 

יניב בולט

ציון 9.65 13 חוות דעת

בנג'מין בשארי

ציון 9.73 23 חוות דעת

ניסים כהן

ציון 9.45 14 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.31 37 חוות דעת

עבודה בגובה עם סולם

איך בוחרים את האמצעי המתאים לעבודה בגובה? בחירת אמצעי ההרמה קשורה לסוג העבודה המתבצעת. עבודות קטנות ומהירות יחסית כמו תיקונים נקודתיים יכולות להתבצע באמצעות עבודות גובה בסנפלינג. לעבודות גדולות ומתמשכות כמו שיקום מבנים, עבודות איטום וצבע ייעשה לרוב שימוש בפיגומים או בבמות הרמה/מנופים.

סוגי עבודות גובה

שיקום מבנים

עבודות כאלה מתבצעות בדרך כלל בבניינים ישנים בני 30-40 שנה. בבניינים כאלה נהיים סדקים בגלל התיישנות של הטיח החיצוני. בשל הסדקים הללו מים מצליחים לחדור דרך הסדקים לברזל זיון של הבניין. עם הזמן, מתפתחת בברזל קורוזיה והוא מתנפח ולאט לאט זורק את הטיח החוצה. התוצאה היא שהבניין חשוף לחדירה של מים ולכן מתחילות להיווצר נזילות ובעיות רטיבות.

ברוב המקרים בשלב הראשון נשטף המבנה כולו באמצעות מכונת לחץ מים. לאחר מכן יש צורך לטפל בברזל עם מברשת פלדה ולשייף אותו. לאחר מכן יש ליישם חומר יסוד (כמו למשל יסוד פנולי 503 של נירלט שנועד להגן על ברזל). השלב הבא הוא שימוש בחומר שיקום צמנטי (דוגמת סיקה רפ) ואחריו יישום חומר איטום (כמו סיקה טופ 107). לעתים מתבצעת בסיום גם עבודת צביעה.

איטום קירות חיצוניים בהתזה

שיפור איטום של חזית מבנה יכולה להתבצע באמצעות התזה של כל המבנה בחומר איטום פולימרי או ביטומני. איטום קירות חיצוניים מסוג זה מתבצע כאשר יש בעיה כוללת של רטיבות בקיר החיצוני. התהליך מתחיל בשטיפת כל הבניין, אחריו יישום פריימר בהתזה ולבסוף נעשה שימוש בחומר איטום עם גוון.

מחפשים קבלן עבודות בגובה ולא מצאתם ?

או
עבודה בגובה עם פיגומים

תיקוני אריחים

מתבצעים בבניינים בהם אריחים חיצוניים מתנדנדים או נוטים ליפול. נעשים בדרך כלל בבניינים בני עשר שנים ויותר. את התיקון מבצעים באמצעות הסרת האריח שהתפרק וגירד עד להגעה לבטון. בשלב הזה מיישמים מלט עם חול ודבק ועליו אריח חדש. בחלק מהמקרים מחזקים את האריח באמצעות קדיחה.

בניית גגות רעפים

בניית גגות רעפים מתבצעת גם בבתים פרטיים וגם בבתים משותפים. בחלק מהמקרים מדובר בגג חדש לחלוטין ולעתים יהיה זה בית שיהיה בו צורך להחליף את הגג כולו בגלל היותו ישן ומתפרק.

העבודה מתבצעת באמצעות בניית פיגומים בחלקו הפנימי של הבית. בשלב הראשון מתבצעת התקנת קורות בהיקף הגג. לאחר מכן מותקנת קורת רכס ואחריה קורות משניות, שהן למעשה אלה שיוצרות את תצורת הגג הפנימי והחיצונית. לאחר מכן מיושם חומר בידוד ואחריו מורכבים הרעפים.

עבודות צבע

צביעת חזית בניין היא עבודה קוסמטית המשפרת בעיקר את הנראות של הבניין הקיים. העבודה מתחילה בדרך כלל בבדיקת הבניין כדי לוודא שהבטון והטיח שלו יבשים ואין בו בעיות רטיבות. בחלק מהמקרים יתבצעו תיקוני איטום בסדקים קיימים בבניין (אם ישנם כאלה) והסרת הצבע הישן. לאחר מכן מיושם צבע חדש לחזית. הצבע השכיח ביותר לחיפוי חוץ הוא שליכט צבעוני. זהו צבע אקרילי המשוריין בסיבים עם סיליקון. הוא עמיד בפני פגעי מזג האוויר, אוטם את המבנה ממים ומטשטש פגמים. סוג נוסף של חיפוי חוץ הוא שפריץ צמנטי. זהו חומר העשוי בטון בשילוב עם קוורץ ודבק, המגיע ברמות גימור שונות ומחזיק מעמד תקופה ארוכה.

עבודות בגובה על הגג

מי מבצע עבודות גובה?

עבודות בגובה מבצעים בעלי מקצוע בעלי רישיון לעסוק בעבודה בגובה אשר נדרשים מדי שנתיים לחדש את רישיונם ולהגיע לרענון של תקנות הבטיחות המחמירות לעבודה. כדאי לבחור בחברה שיש לכם המלצות עליה, וכמובן לוודא שיש לעובדים את ההכשרה המתאימה והתעודה המעידה על כך. הדבר יעזור לכם לדבר שמדובר בבעל מקצוע המקפיד על תקנות עבודה בגובה. בשל העובדה שעבודות בגובה נעשות פעמים רבות בבניינים משותפים, ועד הבית הוא הגוף האחראי העומד מול בעלי המקצוע ומייצג את הדיירים. כאשר מדובר בדייר מסוים המבצע עבודות, עליו לקבל את הסכמת השכנים במקרה שיש צורך בהקמת פיגומים.

עבודות בגובה עם סל להרמת אדם

מחירי עבודות בגובה

מכיוון שמדובר בסוגים שונים של עבודות טווח המחירים הינו רחב למדי:

מחיר ממוצע של שיקום בניין הוא כ-100,000. עם תוספת שליכט המחיר יהיה 150,000.

התקנת גג רעפים תעלה כ-300-600 ש"ח למ"ר, ותיקונים נקודתיים בגגות רעפים ינועו בין 500 ל-2,500 ש"ח. 

טווח מחירי התיקונים רחב ומתחיל בכמה אלפים עד עשרות אלפי שקלים לתיקוני טיח או אריחים רופפים, תלוי בהיקף הנדרש.

עבודות בגובה בסנפלינג

בטיחות בעבודה בגובה

בעלי מקצוע המתמחים בעבודות בגובה צריכים לעמוד בתקנות עבודה בגובה שנקבעו על ידי משרד העבודה, הרווחה ושירותים חברתיים. אם אתם עומדים בפני בחירת בעל מקצוע לעבודה כזה, חשוב לדעת כי כל עבודה המתבצעת במרחק של 2 מטרים מעל פני האדמה נחשב עבודה בגובה ומחייבת את בעל המקצוע להיות בעל רישיון לעבודות מסוג זה. התקנות הללו נקבעו בשנת 2007 והן כוללות חוקים ספציפיים עבור כל סוג של אמצעי לעבודה בגובה (עבודות גובה בסנפלינג, סולם, פיגומים, במות הרמה). הכללים קובעים בן השאר חבישת קסדה, נעילת נעליים מיוחדות נגד החלקה, שימוש בבולם נפילה, עבודה עם סולם יציב בלבד, ריתום בטיחותי לעובדים בעבודות גובה בסנפלינג. בעת ביצוע עבודה בגובה יימצא תמיד אדם על הקרקע (למעט כאשר העבודה מתבצעת באמצעות פיגומים). כאשר מדובר בעבודות סנפלינג העגינה של חבלי התילוי והאבטחה תתבצע על פי תרשים שיכין מנהל מקצועי.

על פי נהלי משרד העבודה והרווחה, על המבצע את העבודות בגובה האחריות להדריך את עובדיו ולספק להם את הציוד הדרוש. בסיום הדרכה מקבל כל עובד אישור המציין את תוקפו ותחומי העבודה המותרים לו. את התעודה הזו חייב מבצע העבודה להציג בפני מזמיני העבודה או המפקח.

אין צורך להסביר מדוע כה חשוב להקפיד על בטיחות בעבודה בגובה. נדגיש כי חשוב מאוד לוודא שהעובדים אצלכם אכן נושאים ברישיון המתאים ונוהגים על פי הנחיות הבטיחות, זאת כדי להבטיח שהעבודה תתבצע כמו שצריך, ובאופן הבטוח ביותר.

מחפשים קבלן עבודות בגובה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

עבודה בגובה

נמצאו 3 מאמרים