בית

>

בניית בריכות

>

מאמרים

בניית בריכות

כיום בריכה פרטית היא לא פריווילגיה שמיועדת רק לאנשים בעלי אמצעים, ולכן הפכה לנפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות בבתים בכל רחבי הארץ. עם זאת, חשוב לדעת שבניית בריכות היא עבודה שמצריכה אנשי מקצוע מנוסי וקבלני משנה שיבצעו כל עבודה שתידרש ע"פ דרישת הלקוח. אם אתם מתכננים בניית בריכה בביתכם, כדאי שתדעו מה כולל התהליך, מה צריך לצפות מאיש המקצוע, כמה זה עשוי לעלות לכם ואיך לזהות נורות אזהרה בהתקשרות מול איש המקצוע.

מאמר מאת ליאוטק מרטו בע״מ- בריכות שחייה

פורסם ב-17/01/2022 8 דק' קריאה

בניית בריכה ציבורית או פרטית: האם זה משנה?

באופן עקרוני, אין אנשי מקצוע שמתמקצעים באופן ספציפי בבריכות פרטיות או בבריכות ציבוריות. איש מקצוע בתחום יוכל לבצע את שתי העבודות, וההבדלים יהיו בהיקפי העבודה, בתכנון הנדרש, בחומרי הגלם, בעלויות ובמשך העבודה.

האם ספק אחד מבצע את כל העבודה?

לרוב זה לא כך. לעתים ספק מתמקצע בעבודה מסוימת מתוך מכלול התהליך שכרוך בבניית בריכה, וכדי לספק את כלל העבודה הוא יפנה אתכם לספקים נוספים שמולם יש להתנהל בנפרד. במקרים מסוימים, קבלן מספק ללקוח את כל חבילת הבנייה בכללותה, כולל קבלני המשנה שיידרשו לכל סוג של עבודה. מדובר במקרה כזה ביתרון עבור הלקוח, אך לא מדובר בתופעה נפוצה בשוק אלא ביחידים שמספקים שירות שכזה.

תהליך בניית בריכה: איך זה עובד?

 1. פניה לאיש המקצוע ופגישה עם הלקוח – הלקוח פונה אל איש המקצוע, והם נפגשים כדי לתאם את היקפי העבודה, לתאם ציפיות, איש המקצוע גם יראה את השטח המיועד לבנייה ויוכל להמשיך אל השלב הבא.
 2. פגישה לצורך אפיון הבריכה – לאחר הפגישה הראשונית, יש לקבוע פגישה נוספת לאפיון הבריכה עצמה. במסגרת האפיון ייקבע סוג בריכה, לכל לקוח על פי הצרכים שלו. הלקוח יתאר את הויז'ן שלו לבריכה כדי שאיש המקצוע יוכל להוציא את התוכנית לפועל כפי שהוא רוצה. כל הפרטים של הבריכה ייקבעו בשלב הזה, כולל הכל.
 3. תוכניות – אם ללקוח כבר יש תוכניות מוכנות לבריכה, אפשר לעבוד לפיהן. אם אין תוכניות, יש לתכנן תוכניות לביצוע.
 4. חפירה – בשלב זה מתבצעות חפירות באדמה על פי המידות שנקבעו עבור הבריכה.
 5. בניית שלד לבריכה – לאחר שהחפירות מסתיימות, מתחילים בהנחת הבסיס ושלד הבריכה.
 6. הנחת חיפוי – כאשר שלד הבריכה מוכן, יש להניח את החיפוי. זה יכול להיות פסיפס, קרמיקה או PVC.
 7. עבודות פיתוח לפי דרישה – כל תוספת שהלקוח ביקש תתוקן בשלב זה, בין אם מדובר בתוספות לבריכה ובין אם מדובר באלמנטים שונים לצורכי עיצוב.
 8. מסירה ללקוח – בשלב זה העבודה גמורה, והבריכה תימסר אל הלקוח לשימוש.

טווח מחירים לבניית בריכה

חשוב להבהיר שאי אפשר לקבוע מחיר אחד ואחיד משום שהמחיר תלוי בבריכה עצמה. לכל בריכה גדלים שונים, דרישות שונות, היקפי עבודה שונים, ועל כן אי אפשר לקבוע מחירים אחידים. ניתן להגיד שהמחירים עומדים על כמה מאות אלפי שקלים לבריכה פרטית, אבל את המחיר המדויק יש לקבל מאיש המקצוע לאחר שיראה את המקום ולאחר שהתוכניות יהיו מוכנות. גם לגבי בריכה ציבורית אי אפשר לקבוע מחיר אחד, ומדובר בעצם באותם הפרמטרים שעשויים להשפיע על מחיר הבריכה הפרטית. במקרים כאלה, העלויות יעלו לטווח המיליונים, והמחיר המדויק ייקבע בהתאם להיקפי העבודה הנדרשים.

חשיבות התאמת התקציב

החלק החשוב ביותר במסגרת הפרויקט הוא התאמתו לתקציב של הלקוח. קבלן מקצועי צריך להתאים את הפרויקט לתקציב, כולל התאמת סוג הבריכה בהתאם לגודל השטח ולצרכים של הלקוח. התאמת התקציב היא חלק קריטי שיבטיח שהלקוח יקבל את הטוב ביותר במסגרת כמות המשאבים שיש לו לכך.

סוגי בריכות

כיום השוק מציע מספר סוגי בריכות שאותן ניתן לבנות לבתים פרטיים או למקומות ציבוריים:

 1. בריכה מתועשת בריכה שהבנייה שלה היא בסגנון "בריכה בבנייה קלה", למשל קונסטרוקציה של פרופילים מגולפנים עם לוחות פלדה (PVC, כלומר יריעת ויניל), פאנלים מפרופילן וגם פיברגלס.
 2. בריכה בנויה – בריכה שכל המבנה שלה הוא מבטון, עם ברזל מזוין.
 3. סקימרים – סקימרים הם שני תאי קליטה שנמצאים בתוך המים, ובאמצעותם יונקים את שפת המים העליונה. זה בעצם יוצר אפקט שבו לא רואים את המים של הבריכה נשפכים כלפי חוץ, הם נשארים בפנים.
 4. בריכה עם תעלת גלישה בריכה שבנויה כך שקו המים העליון יוצא משפת הבריכה לתעלה ייעודית, וכך זה נראה כאילו המים באותו הקו של האדמה ובעצם אף אחד לא גבוה יותר מהשני. מבחינה ויזואלית זה נראה יותר יפה ואסתטי.

שיטת הבנייה הנפוצה ביותר היא בדרך כלל הבריכה הבנויה, אבל בשנים האחרונות הבריכות המתועשות תופסות תאוצה משום שזו דרך להקים בריכה בתקציבים סבירים שלא מיועדים לאנשים עשירים בלבד.

חשוב לדעת שלבריכות המתועשות יש מספר חסרונות: המבנה שלה לא מאפשר התאמה לעיצוב מודרני וחדשני, כי לא תמיד אפשר להשתמש בחיפוי פסיפס או קרמיקה, אלא רק ביריעות PVC. במילים אחרות, לא תמיד אפשר להתאים אותה לעיצוב שרוצים ליצור. עוד חיסרון שלהן הוא בלאי מהיר יחסית לבריכות אחרות, מאחר שהן עשויות מפרופילים של ברזל שנוטה להחליד.

האם קבלן בנייה יכול לבצע תיקונים בבריכה?

התשובה לשאלה הזו תלויה בעיקר באופי הבעיה. יש בעיות שניתן לתקן, ויש בעיות יותר מורכבות שידרשו פירוק מלא של הבריכה. במקרים מסוימים משתלם להשקיע כסף בתיקון, למשל במקרים של החלפת יריעות PVC, אבל יהיו מקרים שבהם הבעיה תהיה מורכבת מדי ולא יהיה טעם בתיקון שלה.

זו הסיבה לכך שמומלץ לבחור מלכתחילה סוג איכותי לבניית הבריכה, שיחזיק למשך שנים ארוכות והבלאי שלו הוא לא מהיר. מומלץ להתייעץ עם איש המקצוע בנושא, ולקבל את עצתו לכך. לרוב מדובר בבריכה הבנויה, שיכולה להחזיק לאורך שנים רבות. נכון שסוגים מסוימים של בריכות יהיו זולים יותר, אבל בהחלט כדאי להשקיע את הכסף בסוג בריכה שיחזיק למשך שנים ולא יגרור הוצאות נוספות של תיקונים ואפילו פירוק בהמשך. החיסכון המיידי בכסף לא ישתלם לעומת ההוצאות שמצב כזה יגרור לאחר מכן.

סוגי תקלות נפוצות בבריכות

יש כמה סוגים של תקלות שכן משתלם להשקיע בהן בתיקון, ללא צורך בפירוק של הבריכה והוצאת סכומים גדולים מאוד של כסף:

 • סדקים ושברים
 • בעיות באיטום ונזילות
 • בעיות חשמל
 • תקלות בחדרי מכונות

איך להימנע מתקלות ולהאריך את חיי הבריכה?

כדי לשמור על הבריכה, יש להקפיד בעיקר על תחזוקה נכונה ועל פעולות שיכולות לשמור עליה לאורך זמן. בריכה זקוקה לתחזוקה שוטפת, בין אם מדובר בפעולות שבעל הבריכה יכול לעשות בעצמו ובין אם מדובר בפעולות שצריך איש מקצוע בשבילן.

 • שמירה על הערכים של המים – איזון כמויות החומרים במים כמו מלח או כלור.
 • ניקיון שוטף – מומלץ לנקות את הבריכה לעתים קרובות. ניתן לנקות את הבריכה באמצעות רובוט ייעודי (ניתן לרכוש כזה לשימוש ביתי ולהפעיל ללא עזרתו של איש מקצוע) או באופן ידני עם מוט טלסקופי וראשי ניקוי מתאימים על פי הצורך (למשל ראש מטאטא יונק). ניתן גם לנקות באמצעות רשת עם מוט ארוך, ובמקרים מסוימים ניתן לנקות את שפת הבריכה באמצעות סמרטוט וחומר ניקוי.
 • אם משתמשים בחומרי ניקוי, חשוב מאוד להימנע משימוש בחומצות מלח. יש אנשי מקצוע שמשתמשים בזה בשביל המים עצמם כדי להוריד את רמות החומציות, אבל לחיפוי של הבריכה שנמצא בשפה שלה (כלומר לא מה שנמצא מתחת למים) זה עשוי לגרום נזק כמו פירוק של הרובע או לגרום לחריצים.
 • אל תרוקנו את הבריכה – לא מומלץ לרוקן בריכה לחלוטין. כן כדאי להוריד את מפלס המים בחורף כדי להימנע מהצפות, אבל בשום אופן לא לרוקן את הבריכה לגמרי.
 • הפעילו את המשאבות מדי פעם - מומלץ להפעיל את משאבות הבריכה מדי פעם גם במהלך החורף שבו הבריכה נמצאת פחות בשימוש, ולא להשאיר אותן ללא פעילות במשך חודשים.
 • שימו לב לסימני אזהרה – כאשר משהו לא תקין בבריכה, מומלץ לתקן בהקדם האפשרי. למשל בעיות בחשמל, או מקרה שבו משאבת המים שואבת אוויר במקום מים (זה עלול לגרום לנזקים קשים למשאבה), או כל בעיה אחרת שעלולה לצוץ במהלך השימוש בה.

חשיבות בחירת איש מקצוע מנוסה ומקצועי

חשוב מאוד לבחור בבעל מקצוע שיש לו ניסיון בתחום. לא כדאי להתפתות למחיר הזול ביותר. בתקופה האחרונה, אנשים רבים נכנסים לתחום הזה ומציעים ללקוחות שירות זול אך כזה שנגמר במוצר לא מקצועי ואיכות עבודה ירודה. במצב כזה יתחילו לצוץ בעיות לאחר מספר שנים, ולקוח שקיבל שירות באיכות נמוכה ימצא את עצמו עם שיפוץ במקרה הטוב, ופירוק מוחלט של הבריכה במקרה הרע. לא כדאי להתפתות ולסגור עם איש המקצוע שמציע את המחיר הכי נמוך, ובעיקר אם הוא לא מתמחה בתחום הבריכות.

איך יודעים שאפשר לסמוך על איש המקצוע?

 • תיק עבודות מסודר – כדאי לבקש מאיש המקצוע תיק עבודות ותמונות של עבודות שביצע כדי לראות את איכות העבודה שלו.
 • יאפשר לשוחח עם ממליצים – בקשו מאיש המקצוע מספרי טלפון של לקוחות שקיבלו ממנו שירות. אם איש המקצוע נמנע מלתת ממליצים, זו נורה אדומה שכדאי לשים לב אליה.
 • התנהלות נכונה – סגרו מראש עם איש המקצוע את אופן ההתנהלות מולו לגבי מועדי תשלומים, תאריכים לביצוע העבודה ודד ליינים. איש מקצוע שיבקש תשלומים במהירות ולא מתחייב לתאריכים זו בדרך כלל אינדיקציה לחוסר מקצועיות.
 • אי עמידה ביעדים תוך כדי העבודה – איש המקצוע צריך לעמוד בהתחייבויות שלו, ואם הוא מצהיר דבר אחד ועושה דבר אחר, מדובר באדם לא מקצועי.
 • איכות החומר – בשוק הבריכות יש כמה ספקים שמביאים חומרים טובים באיכות פרימיום. כדאי לשאול את איש המקצוע עם איזה חומרים הוא עובד, והאם הם מיועדים ספציפית לבריכות ולא לבניית בתים. זה עשוי להראות אותו דבר, אבל לצורך בניית בריכות צריך להשתמש בחומר ייעודי לבריכות. אם איש המקצוע לא מספק תשובות או שאתם מגלים שמדובר בחומר שהוא לא ייעודי לבריכות, זו נורה אדומה שצריכה להדאיג אתכם.

סיכום

בניית בריכות היא תהליך מעט מורכב אבל כזה שגם אנשים שהם לא עשירים יכולים לעמוד בו. המפתח להצלחה הוא בחירה באיש המקצוע המתאים, ואם זה אפשרי, גם כזה שיכול לספק לכם את כל חבילת הבנייה מההתחלה ועד הסוף ויחסוך מכם חיפוש אחר ספקים. איש מקצוע הגון הוא כזה שההתנהלות מולו תהיה נעימה, הוא יעמוד במילה שלו ויספק לכם מוצר איכותי שתוכלו להנות ממנו לאורך שנים.

אילן טקסירו

ציון 9.5 5 חוות דעת

מאור וחנן

ציון 8.68 15 חוות דעת

נשאת לדאוי

ציון 8.04 6 חוות דעת

מחפשים בניית בריכות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

בניית בריכות

נמצאו 0 מאמרים

לא נמצאו תוצאות