בית

>

זגגים

>

מאמרים

עבודות זכוכית: המדריך המלא

מתכננים להתקין בבית מקלחון, מדרגות או מעקה מזכוכית? כאן תמצאו את כל המידע שאתם זקוקים לו בנוגע לעבודות זכוכית: הסוגים השונים של הזכוכיות שנמצאות בשימוש, מחירי העבודות ודגשים חשובים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-19/03/2019 7 דק' קריאה

בשנים האחרונות נכנסה הזכוכית באופן נרחב יותר לבתים, ומעבר לחשודים המיידיים בשילוב זכוכית כמו חלונות ומקלחונים, ניתן לראות הרבה יותר חיפויי קיר, מדרגות ומעקות זכוכית. לזכוכית יש מראה אלגנטי ומרשים שמושך את העין ומשדרג את הנראות הכללית. אם אתם זקוקים או חושבים על עבודות זכוכית בבית ומחפשים זגג, כדאי להכיר קצת את האפשרויות השונות, הדגשים החשובים וכמובן - המחירים. ראשית, כדאי לדעת שזכוכית בה נעשה שימוש לצרכים שונים בבית כמו מעקות, מדרגות, חיפויי קיר או מקלחונים היא זכוכית שעוברת תהליכים שונים שנועדו למנוע ממנה להישבר לרסיסים במקרה של חבטה, או שנועדו להפוך אותה לעמידה לרעשים.

סוגי הזכוכית בה נעשה שימוש במקומות שונים בבית הם הסוגים הבאים:

  • בידודית - זכוכית בת שתי שכבות המבודדת מרעש, וביניהם שכבת אוויר לשיפור האיטום.
  • זכוכית מחוסמת - זכוכית שעוברת תהליך של חימום וקירור קיצוניים שנועד להפוך אותה לחזקה ועמידה בפני סדיקה.
  • טריפלקס (זכוכית רבודה) - זכוכית בעלת שתי שכבות, שביניהן שכבת פי.וי.סי שמונעת מהזכוכית להתנפץ לרסיסים.

במקרים שונים נעשה שימוש בסוגים שונים של זכוכית, אך בכל מקרה היא חייבת לעבור טיפול כלשהו כדי להתאים לצרכי הבית ולמנוע שבירה. ישנם דגשים שונים לעבודות זכוכית המתאימות לאלמנטים שונים בבית בהם היא משתלבת:

מקלחונים

מקלחון הוא אחד האלמנטים בבית שתמיד יהיה עשוי מזכוכית, ועל פי התקן הישראלי המקלחונים חייבים להיות עשויים מזכוכית רבודה או מחוסמת. סוג הזכוכית הנפוץ ביותר למקלחונים הוא זכוכית מחוסמת (כאשר ישנה גם אפשרות של זכוכית רבודה ומחוסמת גם יחד). ישנם עוביים שונים בהם ניתן למצוא מקלחונים. לרוב הם נעים בין 6 ל-8 ס"מ אך ישנם גם מקלחונים מזכוכית עבה של 10 ס"מ.

כאשר משפצים את חדר האמבטיה ומזמינים מקלחונים מזגג או מחנות, ישנם כמה דברים שכדאי לדעת:

  • סוגי מקלחונים - כאשר בוחרים מקלחון יש לבחור בצורת המקלחון מבין מקלחון פינתי (מקלחון המותקן בפינת החדר), מקלחון עגול (מקלחון פינתי עם קירות מעוגלים), מקלחון קטום (בעל 5 צלעות), מקלחון חזיתי או מקלחון free standindg (שאינו נתמך על ידי קירות).
  • מידות - ישנן מידות סטנדרטיות של מקלחונים, כאשר לרוב הגובה יהיה 1.85 - 1.90 והצלעות יהיו באורך 80 או 90 ס"מ. אם גודל חדר האמבטיה אינו סטנדרטי ואתם זקוקים למידות מיוחדות, חשוב לדעת שהדבר מייקר את העלות במאות עד אלפי שקלים. בנוסף, את המדידה וההתקנה ניתן לבצע רק אחרי התקנת שאר האלמנטים בחדר האמבטיה: הריצוף, האסלה, הכיור והארון.
  • מקלחונים מעוצבים - ישנם סוגי עיצובים שונים המתאימים לזכוכית של מקלחון. במקלחונים בדרך כלל לא רואים זכוכית שקופה אלא זכוכית אטומה, מחוספסת או חלבית כדי שלא ניתן יהיה לראות מה מתרחש בתוך המקלחת. ניתן להוסיף על הזכוכית הדפסים וקישוטים שונים: מפסים וקווים גיאומטריים, דרך צבעים ועד הדפסי תמונות של ממש על המקלחון.

עמיאל מושייב

ציון 9.67 15 חוות דעת

עמית ששון

ציון 9.07 10 חוות דעת

סרחאן אשקר

ציון 9.69 4 חוות דעת

אילן שמעונוב

ציון 9.62 12 חוות דעת

מקלחון זכוכית

מקלחון של חמת. קרדיט: מלנית גל

מדרגות זכוכית

כאשר מדרגות הבית עשויות מזכוכית הן מייצרות אפקט מרשים לחלל כולו, ויתאימו מאוד לבתים מודרניים או הייטקים, בהם יש תקציב גבוה לבניה ולעיצוב. כדאי כמובן להתייעץ עם מעצב פנים על התאמה נכונה של המדרגות לשאר האלמנטים בחלל. הקונסטרוקציה עליה נבנות המדרגות עשויה ממתכת ומחוברות בברגים או ריתוך. תוכנית המדרגות נעשית על ידי אדריכל וקונסטרוקטור, והביצוע נעשה על ידי זגג או חברה המתמחה בתחום.

הזכוכית המתאימה למדרגות היא זכוכית מחוסמת בעובי של לפחות 3 ס"מ. אפשר לבנות מזכוכית מדרגות לולייניות (מדרגות מתעגלות בצורה סיבובית), מדרגות צפות (מדרגות בהן יש חלל בין מדרך למדרך כך שנראה שהמדרגה "צפה") או מדרגות רגילות. גם כאן ניתן לבחור בסוגים שונים של עיצובים בזכוכית עצמה: מצבעים שונים של הזכוכית ועד דרגות שקיפות או אטימות שונות.  

חשוב להקפיד על מדרגות תקניות, כאשר לפי התקן, רום המדרגה יהיה לפחות 10 ס"מ ולא מעל ל-17.5 ס"מ. על גרם מדרגות בין קומות למנות 3 - 16 מדרגות. הגובה בין המדרגות חייב להיות שווה, כדי למנוע נפילה. עלות מדרגות מזכוכית היא גבוהה למדי, כאשר לרוב הוא יחל מכ-3,000 ש"ח למדרגה. ניתן לשלב במדרגות זכוכית מעקה זכוכית, או לשלב אותו עם חומרים אחרים כדי ליצור מראה מיוחד ובולט.

מחפשים זגג ולא מצאתם ?

או
מדרגות זכוכית

מעקות זכוכית

שני המקומות בהם נפוץ לראות מעקות זכוכית הוא במדרגות מזכוכית, בין קומות בתוך בית פרטי או במרפסות.

מעקה זכוכית למרפסת

חשוב להקפיד על בטיחות כאשר מדובר בבנייית מעקות למרפסות. מעקה זכוכית במרפסת חייב לעמוד בתקן הישראלי, ואת תכנון המעקה חייב לבצע אדריכל, מהנדס או הנדסאי, כאשר מדובר בבניית בית חדש או בשיפוצים כללים. מעקה זכוכית למרפסת יהיה עשוי בדרך כלל מטריפלקס בעובי של 8 על 8. גובה מעקה זכוכית חייב להיות לפחות 105 ס"מ. על פי התקן, מעקה חייב להיות כזה שלא ניתן לטפס עליו. כאשר מדובר בזכוכית זו בדרך כלל לא בעיה מכיוון שהיא מותקנת בחתיכה אחת ללא שלבים, אך חשוב לוודא שאין יותר משני אלמנטים אופקיים במדרגות ובין העליון לתחתון המרחק הוא לפחות 90 ס"מ. מחיר מעקה זכוכית למרפסת הוא כ-1,500 ש"ח למ"ר.

מעקה זכוכית למדרגות  

גם מעקות זכוכית למדרגות יהיו עשויים מטריפלקס בעובי של 8 על 8 לפחות. על פי התקן, גובה מעקה למדרגות חייב להיות לפחות 90 ס"מ. ניתן לבנות מעקות זכוכית בשילוב עם מאחזי יד, עמודים או מנטים ממתכת או מעקה שתול שחיבוריו אינם נראים. ניתן לראות מעקות מזכוכית שקופה רגילה, זכוכית שהיא אקסטרה קליר או זכוכית חלבית. כאשר מייצרים מעקה זכוכית למדרגות יש להתאים את מבנה הזכוכית למדרגות, מה שדורש ליטוש ודיוק, ולכן מדובר בעבודה מורכבת יותר ממעקה זכוכית למרפסת. זוהי גם הסיבה שמחירי התקנת מעקה זכוכית למדרגות יהיו גבוהים יותר. מחיר מעקה זכוכית למדרגות הוא כ-2,000 ש"ח למ"ר.

מעקה זכוכית

חיפוי קיר או שיש במטבח מזכוכית

בשנים האחרונות נעשה נפוץ חיפוי הזכוכית במטבח, במקום הקרמיקה על הקיר, או במקום משטח השיש. הזכוכית בה נעשה שימוש לחיפוי קיר או שיש במטבח היא זכוכית מחוסמת, לרוב בעובי של 6 מ"מ. כיום ישנה טכנולוגיה חדשה לחיתוך זכוכית הנקראת CNC, המאפשרת ליצור חריצים ותבליטים במשטחי זכוכית גדולים. היתרון של החומר ביחס לאחרים הוא העמידות של הזכוכית ופשטות ההתקנה. התקנת משטחי זכוכית אורכת רק מספר שעות ואת הזכוכית ניתן לצבוע בגוונים שונים או לשלב בה הדפסים שונים. יתרון נוסף הוא שהחומר מודבק על הקיר או השיש ללא תפרים, מכיוון שמדובר במשטח אחד. הניקוי הוא פשוט וכולל רק סמרטוט לח או שפריצר כחול, ואתם מסודרים. על התקנת חיפוי או משטח לזכוכית במטבח מקבלים בדרך כלל אחריות לשנה. מחיר חיפוי זכוכית למ"ר הוא כ-1000 - 2000 ש"ח, יקר יותר מסוגים אחרים של חיפויים. לכן, ישנם לקוחות שיעדיפו למשל לחפות בזכוכית רק קלאפה במטבח עם הדפס מיוחד, כזה שגם נתן להחליף בקלות יחסית אם יתעורר הצורך.  

חיפוי זכוכית במטבח

חיפוי זכוכית במטבח באדיבות ד"ר זכוכית

מחיצות זכוכית

בשנים האחרונות הפכו מחיצות זכוכית להיות נפוצות מאוד, בעיקר במשרדים, כאשר כמעט כל משרד שעובר שיפוץ או חלוקה מחדש של החללים זוכר למראה משודרג בזכות מחיצות זכוכית. אפשר לראות פה ושם מחיצות זכוכית גם בבתים פרטיים, כאשר היתרון הבולט שלהם הוא שבשונה ממחיצות רגילות, הן נתונות תחושה של מרחב ואווריריות. עובי של מחיצת זכוכית מהרצפה ועד התקרה הוא בדרך כלל 10 מ"מ, תלוי בגובה התקרה. מגובה מסוים כבר חייבים לעשות שימוש בזכוכית בעובי 12 מ"מ. אם רוצים בידוד לרעשים, מה שמומלץ במשרדים, כדאי לבחור בטריפלקס 5 על 5 או 5 על 6. על כל זכוכית ניתן להדפיס, אך זה מייקר מאוד את המחיר. רוב הלקוחות המתקינים מחיצות זכוכית במשרדים יעדיפו טפטים בהדבקה על גבי הזכוכית. בנוסף, אפשר לגוון בעיצובים של התזות חול, או לבחור בזכוכית חלבית. המחיר למחיצת זכוכית לפי מטרז' הוא  450 עד 650 למ"ר לזכוכית מחוסמת.

מחיצות זכוכית

מחיצות זכוכית במשרדים שביצע שלומי תייר "ענק הזכוכית והאלומיניום"

חלונות

זכוכית לחלונות אינה מגיעה בפני עצמה, אלא תלויה בפרופילי האלומיניום הנבחרים לבית. לכן, בשלב תכנון הפתחים וההחלטה על סוגי הפרופילים לחלונות, כדאי לקחת בחשבון שיש לבחור פרופילים המתאימים לסוגי הזכוכית שתרצו, וכן לראות שעובי הפרופיל מתאים לעובי הקיר. כדאי כמובן להתייעץ עם איש האלומיניום שלכם לגבי הפרופילים המתאימים. שני סוגי הזכוכיות העיקריות לחלונות הן בידודית וטריפלקס. בידודית מומלצת יותר לבידוד תרמי ואקוסטי, אך חשוב ביותר לשים לב לכך שהרווח שבין שני לוחות הזכוכית הוא לפחות 8 מ"מ. בנוסף, עובי שני הלוחות צריך להיות שונה: לא שני לוחות של 4 מ"מ אלא לוח של 3 מ"מ ולוח של 3 מ"מ. שתי הנקודות הללו חשובות כדי ליצור בידוד מיטבי. לעומת בידודית, היתרון של זכוכית הטריפלקס הוא החוזק. כאמור, גם זכוכית טריפלקס מורכבת משני לוחות זכוכית אלא שכאן בניגוד לבידודית, בין שתי הזכוכיות ישנו סרט פולימרי המונע ממנה להתנפץ. היתרון הוא שמדובר בזכוכית חזקה וכך טובה בהגנה על הבית מפריצות ובטוחה יותר במקרה של שבירה. ישנה אפשרות לזכוכית המשלבת את היתרונות של שני הסוגים כמו בידודית טריפלקס. זוהי למעשה זכוכית בעלת 4 שכבות:2 שכבות מודבקות מכל צד כשביניהן אוויר לבידוד. היתרון הוא חוזק ובידוד גם יחד. החיסרון הוא עלות גבוהה ופרופיל עבה במיוחד.

חלון גדול

מתוך פרויקט של האדריכל דני סוסנר

מה חשוב לדעת כאשר בוחרים זגג?

חשוב לבדוק הצעות מכמה בעלי מקצוע שונים, ולעשות זאת על סמך חוות דעת מפורטות של לקוחות קודמים. בנוסף, חשוב לבדוק מהי האחריות שאתם מקבלים על העבודה, ולוודא שהזגג עובד על פי התקנים. זכוכית יכולה לשדרג משמעותית את מראה הבית, אך חשוב מאוד שתהיה בטיחותית ותקנית, לצד חשיבות המראה והאסתטיקה. 

מחפשים זגג ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

זגגות, זכוכית ומקלחונים

נמצאו 1 מאמרים