בית

>

זגגים

>

מאמרים

>

מקלחונים - המדריך המלא

מקלחונים - המדריך המלא

נמצאים בעיצומו של שיפוץ חדר האמבטיה ועומדים להזמין מקלחון? נמאס לכם מהאמבטיה הישנה ורוצים להתרענן? לפניכם כל המידע שתזדקקו לו לקראת התקנת מקלחון חדש בחדר האמבטיה שלכם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-19/03/2019 7 דק' קריאה

מתכננים חידוש של חדר האמבטיה? הילדים כבר גדלו ואין צורך באמבטיה הגדולה והמאסיבית שתופסת מקום? רוצים פיתרון קליל ואלגנטי? זה הזמן לשקול התקנה של מקלחון. המעבר מאמבטיה למקלחון או הבחירה מראש במקלחון בלבד הפכה להיות יחסית שכיחה בשיפוצים ובבניה חדשה. אולי זו המודעות לחיסכון במים, אולי חיסכון במקום, אולי חיסכון בזמן ואולי טרנד שצפוי להשתנות. אם אתם עדיין בשלב ההתלבטות בין האופציות השונות, אולי השוואה של אמבטיה מול מקלחת ראש בראש יכולה להועיל בקבלת ההחלטה הסופית:

מדדים להשוואה אמבטיה מקלחון
מקום  האמבטיה תופסת הרבה מקום. אך אם מדובר בחדר אמבטיה גדול הרי שדווקא מקלחון יגרום לחדר להיראות ערום ולכן כדאי לבחור באמבטיה. שימושי במיוחד בחדרי אמבטיה קטנים, כמו למשל ביחידת הורים שהיא לרוב אינה גדולה במיוחד.
ניקיון בשל העובדה שהיא גדולה יותר הניקיון אורך זמן רב יותר. קל ופשוט לנקות מקלחון.
שימושים אמבטיה שימושית כשיש ילדים קטנים, ומסובך לרחוץ אותם במקלחון. בנוסף,אמבטיה יכולה להיות פינוק של סוף היום, המקלחון הוא  פרקטי. המקלחון הוא מאוד פרקטי למטרה לשמה הוא הוצב. אין לו הרבה שימושים. אם כי אפשר למשל להוסיף לו ראש גשם למשל, לתחושה נעימה.

מה חשוב לדעת על אינסטלציה כשמתקינים מקלחון

אם אתם משפצים את חדר האמבטיה מחליפים את האמבטיה במקלחון אתם חייבים להכיר את הביטוי "אינטרפוץ" ולהבין את ההבדל בין אינטרפוץ 3 ל-4 דרך. האינטרפוץ הוא הידית המיועדת לסגירת המים וכיוון בין מים חמים לקרים. אינטרפוץ 4 דרך מאפשר ידית לפתיחת המים וכפתור נוסף למזלף צד המאפשר למים לצאת ממקור נוסף. אינטרפוץ 3 דרך משמעותו שתי ידיות נפרדות במקום כפתור.

אם אתם לא מחליפים רק את המקלחון או האמבטיה אלא גם את כל מערכת האינסטלציה, חשוב לבחור בצנרות פלסטיק. הצנרות המתקדמות ביותר בשוק בעלות תו תקן הן SP, פקסגול ומולטיגול. בחירת הצינור המתאים תלויה בתנאי השטח ובהמלצת הקבלן (או האדריכל, אם מדובר בפרויקט גדול יותר).

סרחאן אשקר

ציון 9.7 5 חוות דעת

סוגי מקלחונים

הגענו לחלק החשוב. בהתאם לצורת החדר, לעיצוב ולצרכים שלכם תוכלו לבחור את צורת המקלחון המתאימה לכם, מבין כמה צורות עיקריות:

  • מקלחון פינתי: מקלחון היושב בפינת החדר, כאשר שתיים מתוך ארבע הצלעות שלו הן קירות, ושתיים עשויות זכוכית. 

מחפשים זגג ולא מצאתם ?

או
מקלחון פינתי

  • מקלחון מעוגל: גם המקלחון המעוגל מתיישב בפינה אך קירותיו מעוגלים.
  • מקלחון קטום: מקלחון קטום הוא מקלחון פינתי אך בשונה מהמקלחון הרגיל המורכב בפינה, לקטום יש  5 צלעות ולא 4.
  • מקלחון חזיתי: למקלחון החזיתי יש רק קיר אחד מזכוכית, כאשר 3 הקירות האחרים הם קירות החדר.

מקלחון חזיתי

  • אמבטיון: מקלחון שהוא למעשה פשוט דלת זכוכית על גבי האמבטיה, שהופכת אותה למין שילוב בין מקלחון לאמבטיה - אמבטיון.

אמבטיון

למקלחונים יש גם צורות פתיחה שונות, כאשר הבחירה צריכה להתאים לגודל החלל (למשל, בחלל קטן דלת הזזה תהיה עדיפה על שתי דלתות בציר). ישנה אפשרות לדלת קבועה ודלת עם ציר, שתי דלתות הנפתחות בציר, דלתות הזזה, דלתות כפולות או פתיחת אקורדיון. גובה סטנדרטי של מקלחון יהיה 1.85 וגדול הריבוע יהיה 80 על 80 או 90 על 90. אם מעוניינים במידות שונות מהסטנדרט המשמעות היא גם תשלום גבוה יותר, כמו כמעט בכל תחום באבזור הבית.

ישנן שתי דרכים להתקין מקלחון. דרך אחת היא התקנת המקלחון ישירות על גבי הרצפה, אך אז חייב להיות שיפוע המאפשר ניקוז של המים, והדבר לא תמיד מתאפשר בגלל גודל החדר או מיקום הצנרת. הדרך השניה היא התקנת אגנית , מעין משטח עשוי חרס או חומר אקרילי שאינו מאפשר למים לנזול מחוץ למקלחון אלא ישירות לפתח הניקוז. מתלבטים בין שתי האפשרויות? היתרון של מקלחון על הריצוף הוא שאתם יכולים להזמין מקלחון בכל גודל או מידה שתחפצו, מה שלא מתפאשר עם אגנית. היתרון של האגניות הוא שהן קלות לניקוי ומגיעות במגוון של עיצובים ומידות. אם אתם מתלבטים, כדאי להתייעץ עם השיפוצניק שלכם או עם מעצב הפנים. חשוב לשים לב שאם מדובר במקלחון קאסטם מייד הוא יותקן לרוב אחרון במסגרת שיפוץ חדר האמבטיה, לאחר התקנת קרמיקה, כלים סניטריים וארון. רק אחרי שיותקנו כל הנ"ל יגיע איש המקצוע למדידה, זאת כדי להגיע למידות המדוייקות המתאימות לחלל החדר.  

מקלחון פינתי

מקלחון מעוצב. ביצוע: שלומי תייר "ענק הזכוכית והאלומיניום"

סוגי זכוכית למקלחון

בעת בחירת מקלחון, חשוב לוודא שהוא עומד בתקן הישראלי. הדבר חשוב בעיקר בהקשר לסוגי הזכוכיות התקניות במקלחונים. הזכוכית של המקלחון תהיה לרוב זכוכית מחוסמת בעובי 6-8 ס"מ, ניתן גם למצוא בעובי 10 ס”מ, כאשר לאורך דלתות הזכוכית מותקן פרופיל מגנטי, שמבטיח סגירה הרמטית. החל מ-2006 מחייב התקן הישראלי כי בכל מקלחון בארץ יעשה שימוש בזכוכית מחוסמת או בזכוכית רבודה.

זכוכית מחוסמת היא זכוכית שעברה תהליך חימום לטמפורטורה גבוהה ואז קירור. התהליך הופך את הזכוכית לחזקה במיוחד. במקרה של שבירה, הזכוכית תישבר לרסיסים קטנים במיוחד הדומים לחול. זכוכית רבודה היא זכוכית בעלת שתי שכבות המודבקות ביניהן בחומר חזק שגורם לכך ששביר השל הזכוכית תשאיר בה סדקים ולא תנפץ אותה לרסיסים.

הזכוכית המחוסמת היא מומלצת יותר, מכיוון שניתן לראות בקלות אישור על כך שעברה תהליך של חיסום באמצעות חותמת על גבי הזכוכית. כאשר מדובר בזכוכית רבודה אין סימון המעיד על כך על גבי החומר עצמו. ניתן לשלב ולבחור בזכוכית רבודה מחוסמת. חשוב לדעת שסוגי שזכוכית אחרים אינם מאושרים על ידי מכון התקנים.

סוגי צירים למקלחון

ישנם שני סוגי צירים שניתן לראות במקלחונים: ציר מפרופיל שמורכב מפרופיל שלם שרץ על הזכוכית לכל אורכה או ציר מינימליסטי שנתן להרכיב בין הזכוכית לבין הקיר. הוא מינימליסטי בהשוואה לציר של פרופיל שלם וארוך מכיוון שהוא מורכב לרוב רק בשתי נקודות חיבור.

מקלחון חזיתי

תחזוקה וניקיון של מקלחונים

חשוב להקפיד על ניקיון נכון של מקלחונים כדי שלא תצטבר בהן אבנית או לכלוך שחור בין הזוויות של המקלחון, על הסיליקון האוטם. חשוב שחדר האמבטיה יהיה מאוורר, ולאחר מקלחת כדאי לפתוח דלתות וחלונות. כדאי לייבש את המקלחון המגבת יבשה אחרי המקלחת. חשוב להשתמש במטליות רכות ולא בסקוץ' או צמר פלדה כדי למנוע שריטות. אסור להשתמש במוצרים על בסיס אמוניה לניקוי המקלחון מכיוון שהם עשויים להזיק לזכוכית. מה קורה אם הצטברה אבנית במקלחת? מומלץ להסירה באמצעות חומץ ביתי. ומה עושים אם דלתות המקלחון חורקות? שימון הצירים בשמן אמור לפתור את הבעיה.

עלויות של מקלחונים

עלות בסיסית של מקלחון יכולה להתחיל ב-2,000 ש"ח (לא כולל הרכבה המייקרת את המחיר בכמה מאות שקלים). אם מדובר במקלחון בהתאמה אישית, או במקלחון עם תוספות ועיצובים מיוחדים המחיר יכול לעלות לכמה אלפים.

סוג מקלחון  עלות ממוצעת
מקלחון פינתי 80*80 קבוע ודלת  2,300 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
מקלחון פינתי 80*80 2 דלתות 2,600 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
מקלחון פינתי 80*80 2 קבועים ו-2 דלתות 2,800 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
מקלחון חזית ברוחב 1.40, קבוע ודלת 2,300 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
מקלחון חזית עד 1.40, 2 דלתות 2,600 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
אמבטיון קבוע ודלת עד 1.20 1,500 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
CNC עם דלת הזזה, קבוע ודלת 3,200 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה
מקלחון הזזה על בסיס צינור נירוסטה 2,600 ש"ח פלוס מע"מ, כולל התקנה

עלויות תוספות למקלחונים

תוספת  עלות
התזת חול, פסים או אלמנטים עיצוביים אחרים 180 ש"ח למטר
זכוכית חלבית ללא פסים תוספת של 85 שח למטר
תוספת למתלה מגבות על הדלת 250 ש"ח
תוספת פירזול שחור  500 ש"ח

מקלחונים מעוצבים

ניתן להזמין מקלחונים במגוון רחב מאוד של עיצובים. מלבד הצורות המשתנות של דלתות הזכוכית, אפשר לבחור גם בגווני זכוכית שונים. מלבד הזכוכית השקופה והזכוכית החלבית המוכרות יותר ניתן לבחור בזכוכית אפורה, בגוון ברונזה, עם עיטורי פסים, מרובעים ועוד אפשרויות רבות נוספות.

טרנדים עדכניים למקלחונים מעוצבים

פירזול שחור, לבן או זהב -  לאחרונה נכנסו לאופנה מקלחונים בהם הפירזול הוא בגוונים בולטים כמו שחור, לבן וזהב. הגוון הפופולארי ביותר הוא השחור, המעניק מראה מודרני ועדכני למקלחון. פירזול לבן או מוזהב בדרך כלל לא יהיה במלאי ויהיה צורך לבצע להזמין כזה בהתאמה אישית, מה שעלול לייקר את המקלחון.

מקלחון עם פירזול שחור

מקלחונים בחיתוך CNC - זהו חיתוך זכוכית מיוחד למקלחון הזזה. המאפשר מראה נקי ואסתטי ללא מוט נירוסטה. מחיר מקלחון כזה יכול להגיע לכ-5,000 ש"ח. 

מקלחון עם דלת הזזה

מחפשים זגג ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה