כל מה שחשוב לדעת על אלומיניום

אלומיניום הוא חומר שימושי במיוחד, בעזרתו ניתן לבצע מגוון שיפוצים בבית ובחוץ. חשוב להכיר את תכונותיו של האלומיניום, היתרונות והחסרונות שבו.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-13/09/2017 6 דק' קריאה

מידע חשוב במיוחד שכדאי לקרוא לפני ביצוע עבודות אלומיניום

תהליך בחירת מוצרי אלומיניום לבית ואנשי מקצוע בתחום מתחיל בשלב התכנון של השיפוץ הכללי. בשלב הראשוני יש ליצור רשימה של הפתחים בבית והמידות שלהם, כאשר במידה ואתם  עובדים עם אדריכל או מעצב פנים, הוא כבר יבצע זאת עבורכם. לאחר מכן יש לבחור את סגנון העיצוב לבית. בחלק הזה יש להתחשב בנושא של צורות פתיחה שונות והתאמתן לחלל וכן בבחירת הצבע. חברות האלומיניום המרכזיות בישראל הן קליל, אקסטל, אלובין ושרמר הנושאות תו תקן ישראלי. קליל היא המחזיקה בנתח השוק הגדול ביותר. היתרון של החברות הללו הוא שהן נושאות תו תקן, ולכן ניתן לדעת שמוצריהן איכותיים ועומדים בתקנים הנדרשים מבחינת בידוד תרמי ואקוסטי.

ישנן גם חברות קטנות המייבאות מוצרי אלומיניום מחו"ל שיהיו זולים יותר, אבל פחות מומלץ לעבוד מולן, בעיקר כאשר אינכם יודעים איזה תו תקן הם נושאים. פרופילים מיובאים עשויים להיות דקים בהרבה מהמקבילים המקומיים, יכולים לגרום למפגעים בטיחותיים ועמידותם לאורך שנים אינה מספקת. בשוק הישראלי יש לא מעט פרופילים בלתי תקניים, המגיעים בעיקר מסין, ירדן ותורכיה. מהצד השני של הסקאלה ישנם גם מוצרי אלומיניום יוקרתיים, למשל של חברת מרווין האמריקנית. מדובר במוצרים יקרים יותר מהממוצע בשוק המיועדים בעיקר ללקוחות המשפצים בתקציבים גבוהים.

עמית ששון

ציון 8.83 13 חוות דעת

אחמד טמיש

ציון 9.73 61 חוות דעת

סרחאן אשקר

ציון 9.7 5 חוות דעת

ניר עדני

ציון 9.77 29 חוות דעת

חלון.

סוגי חלונות ופרופילים

ישנם מגוון סוגי חלונות, כאשר יחד עם הצרכים והרצונות שלכם לכל חדר, ויחד עם האדריכל או המעצב פנים שלכם (אם יש לכם כזה) תוכלו לבחור מה הכי מתאים לכל אחד מהחללים:

חלון ציר - סוג החלון הקלאסי הזז על ציר, אשר נפתח לתוך החדר.

חלון הזזה - כשמו כן הוא. חלונות ההזזה נפתחים הצידה, ולא כלפי פנים. היתרון של חלונות הזזה הוא שאינם תופסים מקום בחלל החדר במידה והם פתוחים, וכן נוחים לשילוב עם וילון. ישנם סוגי חלונות הזזה שבו הצד אחד נפתח על הצד השני (וכך החלון תמיד רק חצי פתוח) או חלון הזזה לכיס, שבו החלון נפתח לכיס נסתר בקיר. החיסרון: יעילות בפתיחה באה לעתים על חשבון הבידוד התרמי או האקוסטי.

חלון קיפ - חלון בעל ידית פתיחה עילית עם ציר תחתון, המאפשר פתיחה חלקית של החלון מחלקו התחתון או העליון. ניתן לפתוח את החלון כלפי פנים או חוץ. זוהי סוג פתיחה המתאימה בעיקר לחדרי שירותים ואמבטיה מכיוון שהיא מאפשרת פתיחה ואוורור, מבלי שניתן יהיה לראות את החדר מבחוץ, אז אם אתם מתכניים שיפוץ אמבטיה, זו אופציה מומלצת במיוחד.

דריי קיפ - חלון בעל ציר תחתון, בו קיים גם ציר אופציונלי לפתיחה צידית.

פתיחת הרמה – שתי כנפיים הנעות על מסילה בצורה אנכית בעזרת מנגנון קפיצי מיוחד. פתיחת החלון אינה תופסת מקום בחדר, אך גם במקרה זה החלון נפתח רק בחציו.

פתיחת מג'יקליל – סוג פתיחה שהוא פטנט של חברת קליל, כך שניתן למצוא אותו רק אצלם - חלון הזזה אותו ניתן לפתוח גם על ציר, כדי לאפשר ניקוי גם מהצד החיצוני של הזכוכית.

חלון פיווט - חלון בו כנף הציר מחוברת בצורה אופקית או אנכית במרכז החלון. החיסרון של חלון כזה הוא שעם הפתיחה החלון תופס מקום בחלל החדר.

חלון גליוטינה - האסוציאציה שמעורר שם החלון הזה אינה בדיוק נעימה, אבל מתארת בצורה מדויקת את אופן הפתיחה שלו.. זהו חלון הנפתח בהזזה כלפי מעלה, כאשר הצד התחתון נפתח על העליון.

חלון בלגי - חלון בלגי הוא סוג של סגנון עיצובי, של פרופיל צר שמאפשר חלוקות שונות בחלון (כמו חלונות שמרכיבים אותם כמה ריבועים בגדלים שונים). ההרכבה מתבצעת בצורה פנימית בתוך הגליף (פתח בקיר מיועד להרכבת חלונות ודלתות, מה שדורש דיוק רב בהתאמה בין פתח לחלון). יש גם אפשרות להזמין חלונות בלגיים עם פרופילים מיועדים להרכבה "שטוחה" ושימוש בהלבשות (מסגרת), כדי להסתיר חיבורים.

תהליך בחירת אלומיניום לבית

אחרי גיבוש הצרכים עבור הפתחים בבית, שרטוט תכנית הפתחים, המדידה והגדרת הרצונות ניתן לקבוע פגישת יעוץ אצל אחת מחברות האלומיניום. בשלב זה תגיעו לחדר תצוגה ותיפגשו בפרט גדול של פרופילים, זכוכיות וצבעים. תהליך הבחירה לא כולל רק אלמנט של טעם אלא גם מתחשב באלמנט הגודל. לא כל סוג פרופיל מתאים לכל סוג של מפתח, ונושא תנאיי מזג אוויר, הבטיחות והעומסים ישפיע על הבחירה.יש סוגי אלומיניום שלא מתאימים לתנאי אקלים בירושלים, רמת הגולן או אזורים שסובלים מרוחות עזות, למשל. כאשר תגיעו לפגישת הייעוץ, תקבלו הסבר לגבי סוגי החלונות שאתם יכולים לקחת, בהתאם לגודל המפתחים. נציין כי ניתן לדלג על שלב הביקור בחברות האלומיניום ולפנות ישירות לאיש אלומיניום שקבלן השיפוצים הפנה אתכם, או כזה שקיבלתם המלצות עליו. היתרון של לעבור קודם בחנויות הוא שהייעוץ אינו מחייב ומסייע לכם להבין מה הצרכים שלכם ומה ניתן לעשות בתנאים הקיימים אצלכם בבית.

מחפשים חברת אלומיניום ולא מצאתם ?

או
חלון רגיל סגור.

כמה עולה לבצע עבודות אלומיניום

טווח מחירי עבודות האלומיניום יכול להשתנות מאוד בין בעלי המקצוע, לכן את טווח המחירים האמיתי לעבודות האלומיניום אצלכם תוכלו להבין רק אחרי שתקבלו מספר הצעות מחיר. עם זאת, המחירים שנציין כאן נועדו לתת סדרי גודל התחלתיים לעבודות אלומיניום בסיסיות:

  • מחיר של התקנת חלון הזזה (המחיר למ"ר, כולל התקנה):  1,200 - 800 ₪
  • מחיר למ"ר, כולל התקנה של חלון ציר צידי:  1,500 - 800 ₪
  • חלון קיפ בגודל 1 מ"ר לפחות, כולל התקנה:  750 - 500 ₪
  • חלון דריי קיפ בגודל 1 מ"ר לפחות, עם פתיחה לשני כיוונים שונים, כולל התקנה:  2,000 - 1,500 ₪
  • חלון זכוכית אטום לממ"ד, כולל התקנה:  2,500 - 1,500 ₪
  • מחיר מ"ר של רשת לחלון, כולל התקנה:  500 - 250 ₪
  • חלון דריי קיפ אטום לממ"ד, כולל התקנה:  2,900 - 2,200 ₪
  • תוספת עבור התקנת חלון פרופיל בלגי תעמוד על כ- % 50 - 30.

פניה לבעלי מקצוע בתחום האלומיניום

כל החברות בתחום האלומיניום שציינו בהתחלה יפנו אתכם לבעלי מקצוע שעובדים עם המפרטים שלהם. כאמור, קליל הינה החברה הגדולה ביותר, לכן רבים מהלקוחות רואים בה את הבחירה הבטוחה ויבחרו בה, ובקבלני אלומיניום מורשי קליל. קבלני אלומיניום כאלה יתנו תעודת אחריות משולבת של החברה ושל המתקין של שנה יותר מתעודת אחריות רגילה, מהצד השני, הם יגבו יותר כסף. כפי שציינו, אפשר גם לדלג על שלב החברה, או לחפש לבד איש אלומיניום מומלץ.

בחירת איש אלומיניום וקבלת הצעות מחיר

לקוחות ששיפצו מספרים כי הבחינו בהבדלים גדולים במחירים בין אנשי המקצוע, והבדלים רציניים בין הצעות המחיר, למשל הצעות מחיר של 50 - 80 אלף לאותה העבודה. לכן מומלץ לקחת כמה שיותר הצעת מחיר בתחום הזה, בין השאר כדי שיהוו כלי למיקוח. כדי לקבל את הצעת המחיר הראשונית יש לשלוח לאיש המקצוע את תכנית המפתחים והפרופילים הדרושים. כמובן שכדאי ללכת על איש מקצוע עם המלצות, ולא לפחד לנהל משא ומתן על המחיר. בהסכם ההתקשרות עם איש המקצוע יש לקבוע את זמני התשלום וכל ההתחייבויות שלו כלפיכם בפירוט רב ככל הניתן. במהלך העבודות יכולים להיות שינויים קלים בתחום האלומיניום. אם נעשות עבודות טיח או הוספה של שיש באדן החלון הם יכולים לגרום לשינויים, לכן אמור איש האלומיניום להגיע בהמשך העבודות כדי לוודא שהמידות הראשוניות עדיין בתוקף, או שיש צורך לבצע שינויים קלים.

סוגי זכוכיות

אלה סוגי הזכוכיות המסודרות מהזול ליקר ביותר:

זכוכית פשוטה בעובי 4 מ"מ או 6 מ"מ שקוף, חלבי, צינצילה או דקורטיבי.

זכוכית טריפלקס: 2 זכוכיות בעובי 3 או 4 מ"מ עם מדבקה ביניהן. יתרונות: במקרה של שבר החלון מתנפץ בלי להתפורר ולא גורם לסכנה. בידוד אקוסטי נמוך. בידוד תרמי בין 40% ל-60%.

זכוכית "בידודית" 2 לוחות זכוכית עם מרווח בוואקום ביניהן. אפקטיביות גבוההבבידוד תרמי ואקוסטי (90%).

איך נוודא שפרופיל האלומיניום איכותי?

כמו בכל פרט אחר בשיפוץ, כדאי לנקוט בכל האמצעים כדי לוודא שהעבודה שנעשית אצלכם תהיה איכותית ותחזיק זמן רב. לכן, חשוב לוודא שאיש האלומיניום משתמש בפרופילים בעלי תו תקן, ולוודא שהספק הוא מוכר. בנוסף, חשוב לבקש תעודת אחריות מהיצרן הכוללת את שם הלקוח וקוד/סוג הפרופיל. 

ולסיום, בין אם אתם לקראת שיפוץ דירהשיפוץ מטבח או כל שיפוץ אחר, נאחל לכם הרבה בהצלחה!

מחפשים חברת אלומיניום ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא אלומיניום

נמצאו 13 מאמרים