שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

פרגולות עץ או אלומיניום - המדריך שיעזור לכם לבחור

לפרגולות יש יתרון כפול - הן גם מאפשרות לנו לשבת במרפסת או בחצר בימי גשומים או חמים במיוחד וגם משדרגות פלאים את מראה אזור החוץ. אך איזו פרגולה תיתן לנו את השילוב המושלם בין פונקציונליות לאסתטיקה? יצאנו לבדוק

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-16 בפברואר, 2021

פרגולות מהוות פתרון מצוין להצללה בחצר בחצרות של בתים פרטיים ובמרפסות בדירות בבניינים משותפים. מדי שנה נוספים סגנונות עיצוב חדשים כאשר העיצובים והאפשרויות שמתווספים מדי שנה לתחום, זהו פתרון שאינו רק פרקטי אלא גם מספק מענה לעיצוב אסתטי למדי של אזור החוץ בהתאם לטעם הדיירים.

בשל העובדה שפרגולה ממוקמת בסביבה חיצונית וחשופה לפגעי מזג האוויר, עליה להיבנות מחומרי גלם חזקים ועמידים שיאפשרו לה להאריך חיים. בנוסף, בשל העובדה שמדובר בפתרון הצללה תחתיו מבלים דיירי הבית, חשוב מאוד לדאוג שתהיה חזקה ובטיחותית.

מעבר לסוגי החומרים, נושא עליו נרחיב בהמשך, הפרגולות גם מגיעות בסוגים שונים. פרגולה יכולה להיות עומדת ומנותקת מקיר חיצוני של בית, לעיתים אף מרוחקת מעט מהמבנה. ישנן כאלה העומדות על שתי רגליים, כאשר הפרגולה עצמה מחוברת לקיר חיצוני של בית. עוד אופציה היא פרגולה תלויה, פרגולה שאינה עומדת על עמודים אלא על כבל ברזל שמקובע לקיר. סוגי העץ המשמשים לפרגולה כזו מסוג זה קלים יותר מן הרגיל והקורות דקות יותר. יש לציין כי דרוש אישור של מהנדס לבניית פרגולה כזו.

שני סוגי החומרים העיקריים הרלוונטיים לבניה הם עץ ואלומיניום. לכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות משלהם, דגשים שונים וטווחי מחירים אחרים. מתלבטים מה לבחור לחצר הפרטית שלכם? הסקירה הבאה תוכל לסייע:

פרגולה

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

פרגולות עץ

חומר נפוץ לבניה הוא כמובן העץ, המעניק מראה טבעי, ביתי וחמים שרבים מחפשים לעיצוב ביתם. בשל העובדה שמדובר בחומר רגיש, במיוחד בסביבה חיצונית, יש להקפיד לבחור בסוג עץ שמתאים לאזור החוץ ולהקפיד על תחזוקתו. מכיוון שתפקידן של הפרגולות הוא לאפשר הגנה מפני השמש והגשם, העץ מהן הן נבנות עובר עיבוד מיוחד על מנת שיתאים לאזור החוץ חוץ ולחשיפה לפגעי מזג האוויר. בישראל לא מגדלים סוגי עץ מתאימים, ולכן כל סוגי העצים המשמשים לבניה מהסוג הזה מיובאים מחו"ל. הם מגיעים בצבעים וסגנונות שונים כמו גם דרגות עמידות משתנות.

הסוגים הנפוצים של עץ לבניה הם:

  • עץ האורן – העץ הזול ביותר מגיע מאירופה והוא בין הנפוצים ביותר בישראל. משמש גם לבניית דקים. העץ חייב לעבור טיפול, אחריו הוא עמיד בפני מזיקים ותנאי מזג האוויר.
  • טיק – עץ עמיד מאוד ושמנוני, משמש גם לבניית דקים (ואפילו יאכטות וספינות). מקורו מן המזרח הרחוק, עץ הטיק יקר מאוד ונחשב ליוקרתי במיוחד.
  • איפאה – פופולארי מאוד בשנים האחרונות, נחשב לעמיד מאוד גם בפני נזקי רטיבות ולחות (מקורו ביערות הגשם).
  • דגלאס – עץ איכותי שצבעו אדמדם, נחשב עמיד מאוד.

פרגולה מעץ.

סוגי הרכב עץ שונים:

  • עץ גושני – המונח עץ גושני מתייחס לקורות עץ גדולות שחיתוכן גס. המראה של עץ גושני הוא טבעי וכפרי. ניתן לראות אותו לא מעט בישראל, במיוחד בצימרים.
  • עץ רב שכבתי – על ידי הדבקת שכבות דקות של עץ, ניתן ליצור קורות גמישות. בשל כך, פרגולה מסוג זה יכולה לכלול קשתות והתעגלויות. יש לציין כי עץ רב שכבתי כבד יותר מעץ רגיל ומחירו מעט גבוה יותר.

רבים מעדיפים את פרגולות העץ על פני האלומיניום כיוון שהעץ הוא חומר טבעי, אורגני, המתמזג עם המראה של הטבע ומשווה מראה כפרי וחמים המשתלב היטב בגינה ובחצר. עם זאת, חשוב לדעת כי הוא דורש תחזוקה שוטפת, וטיפול מתאים. בכל מקרה, בתהליך התכנון יש להתחשב בכמויות האור והצל המגיעות לאזור שבו היא אמורה להיבנות, גודל השטח והתאמתה מבחינה עיצובית לסביבה בה היא ממוקמת.

ההצללה שלהן יכולה להיבנות בכמה צורות שונות. הפשוטה ביותר היא שיטה של מחצלות במבוק ברמות עובי שונות, הנפרשות על גבי הפרגולה. שיטה פשוטה נוספת היא שיטה של הנחת רשתות על גבי הפרגולה. שיטה נפוצה יחסית היא הנחת קורות עץ במרווחים שווים בחלקה העליון של הפרגולה. שיטה נוספת היא שיטה של סרגלי הצללה אלכסוניים המונחים על מסילות בשיפוע (בדומה לשיפוע של תריס). לרוב מקובל להוסיף גם חיפוי סנטף שמספק הגנה מלאה במקרה של גשמים.

יתרונות וחסרונות של פרגולות עץ:

יתרונות חסרונות
מראה טבעי ואותנטי של עץ. דורש תחזוקה שוטפת.
חומר נוח לעיבוד. חומר דליק.
משתלב עם סגנונות עיצוב שונים

מחירי פרגולות עץ

ישנם מספר משתנים המשפיעים על תמחור עבודת בניית פרגולה מעץ, כמו סוג העץ, רמת עיבוד, סוג ההצללה, מיקום ועוד. מחיר פרגולה מעץ נע בין 400 ל-700 ₪ למטר כשהמחיר תלוי בסוג העץ שבוחרים, בעובי רגלי הפרגולה, בעיבוד שעובר העץ ועוד.

פרגולה

פרגולות אלומיניום

פרגולה מאלומיניום עשויה להיחשב פיתרון אטרקטיבי פחות לאזור החוץ בשל המראה המעובד והסינתטי, אך עם השנים מגלה ההמון את היתרונות של פרגולות האלומיניום, והן הופכות להיות נפוצות בהרבה. הפרגולות הללו גמישות מאוד מבחינה עיצובית וניתן לצבוע אותן בכל צבעי הקשת, אפילו בצבעים דמויי-עץ שיצרו אווירה חמה וטבעית. בנוסף, ניתן אפילו להזמין פרגולה כזו בעיצוב אישי, בשל הגמישות הרבה של החומר. בשונה מעץ, פרגולה מאלומיניום אינה דורשת תחזוקה. פרגולת האלומיניום מורכבת מקורות מקבילות וסרגלי הצללה מרובעים או מלבנים הקובעים את מידת ההצללה. חשיבותם של הסרגלים רבה משום שהצפיפות שלהם והכיוון אליו הם מכוונים קובעים את מידת הצל וכניסת קרני השמש אל השטח שמתחת להן.

ניתן להתקין לפרגולה גם גג עם מנגנון חשמלי המאפשר לעבור ממצב של הצללה חלקית למלאה. כאשר יורד גשם ניתן לסגור את כל שלבי האלומיניום וכשחם לפתוח אותם חלקית. כך ניתן ליהנות מהפרגולה בכל מזג אוויר ובכל עונות השנה. 

יתרונות וחסרונות של פרגולות אלומיניום

יתרונות חסרונות
חומר קל ולכן ההובלה וההתקנה פשוטות יותר מאשר עם עץ. מראה פחות טבעי ממראה של עץ.
חומר שאינו דורש תחזוקה (כאשר אין בו מנגנון חשמלי). אם מדובר בפרגולה עם כיוונון חשמלי יש צורך בתחזוקה ותיקונים שוטפים.
חומר קל ולכן מתאים למרפסת בבניין משותף. יקרות יותר מעץ.
מגיעות במגוון רחב של צבעים ודגמים.

מחירי פרגולות אלומיניום

טווח המחירים רחב מכיוון שיש מגוון של עיצובים וסוגי פרגולות אפשריות. המחירים שלהן נעים בין 700-1400 ₪ למ"ר.

חומרים נוספים המשמשים לבניית פרגולות

ישנן כאלה בנויות ברזל הנדירות מאוד בישראל, מכיוון שמדובר בחומר כבד וקשה, הדורש ריתוך בין חלקיו השונים. פרגולות ברזל לרוב ייבנו אצל לקוחות המשוגעים לדבר או בעלי מקצוע בתחום העיצוב שבוחרים בברזל בשל המראה הייחודי שלו.

חומר נוסף אותו ניתן לשלב הוא הזכוכית, שאינו מתפקד כחומר בלעדי לבניית פרגולה אלא כחומר המשתלב בעיצוב, לרוב כאלה הנבנות מאלומיניום מכיוון ששילוב זה הוא הנוח ביותר לביצוע, אך הדבר אפשרי עקרונית גם בכאלה הבנויות ברזל או עץ. הזכוכית היא חומר עמיד לפגעי הסביבה, אך עשויה להיות פתרון נוח פחות במקרה של ימי שמש חמים.  

עץ מול אלומיניום

עדיין מתלבטים בין עץ לאלומיניום? ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של החומרים ראש בראש:

מדד להשוואה פרגולה מעץ פרגולה מאלומיניום
עמידות מידת עמידות משתנה. חומר חזק ועמיד.
תחזוקה דורשת תחזוקה של העץ. אינה דורשת תחזוקה (מלבד פרגולה עם מנגנון חשמלי)
מחיר לרוב זול יותר מפרגולה מאלומיניום (למעט סוגי עץ יוקרתיים). מחיר יקר יותר.
מראה מגוון רחב של עיצובים וצבעים. מראה אותנטי ומרשים. מגוון רחב מאוד של עיצובים כולל דמוי עץ. מראה סינתטי יותר.
מאפייני החומר חומר גמיש ונוח לעבודה אך כבד יותר. חומר קל יותר ולכן מתאים גם למרפסות.
סגנונות עיצוב מתאים בעיקר לסגנון כפרי. סוגי העץ היוקרתיים יותר יכולים להשתלב בסגנון עיצוב מודרני  מתאים בעיקר לסגנון מודרני. דמוי העץ יכול להשתלב בסגנון כפרי.

גולשים שואלים:

פרגולה על מרפסת

פרגולה אלומיניום על דק עץ 

פרגולה מחומר סינטטי

מאמרים בנושא דקים ופרגולות

נמצאו 11 מאמרים
דקים - איזה דק מתאים לי?
דקים - איזה דק מתאים לי?

כמעט כולנו חולמים על דק עץ אלגנטי ומרשים בחצר, אך לצערנו החלום אינו כולל את פיתרון ההתלבטות האינסופית בין הסוגים השונים. איך נדע איזה דק הכי מתאים לחצר או למרפסת שלנו? כל התשובות במדריך לכתבה המלאה

20/04/2020
התקנת דקים - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

נדמה כי דק מטופח ויפה הוא חלומו של כל ישראלי. בין אם במרפסת, בחצר, או אפילו בכניסה לבית העסק, דק מטופח יוצר תחושה של סדר וניקיון, לצד מראה המשדר חמימות, טבעיות ושנעים לצעוד עליו - גם ברגליים יחפות. בהתקנת דקים ישנם שיקולים רבים כאשר לבחירה שנעשה ישנה השפעה ארוכת טווח. לכתבה המלאה

20/04/2020
התקנת פרגולה לחניה - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

במרבית הבתים והבניינים בישראל אין חניות מקורות. חניה מקורה שומרת על הרכב מפני פגעי מזג האוויר - במיוחד מפני השמש החזקה בישראל, אך גם מפני לחות וגשם, הצטברות אבק, לשלשת יונים ועטלפים, נשירת עלים ופירות מהעצים ועוד. לכן, בעיקר אם בדיוק השקעתם סכום לא מבוטל בקניית רכב חדש, חשוב שתספקו לו הגנה מתאימה, שתסייע לכם לשמור על רכבכם נקי ויפה לאורך זמן. הדרך לעשות זאת היא בעזרת התקנת פרגולה לחניה. לכתבה המלאה

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

20/04/2020
התקנת פרגולה אלומיניום חשמלית - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

פרגולה היא פתרון הצללה אהוב ונפוץ בישראל. המבנה המסיבי מעניק תחושת יציבות ועמידות, מה שברוב המקרים גם נכון, העיצוב בדרך כלל מרשים ומוסיף יופי לחצר או למרפסת, כמובן שמדובר באביזר מאוד שימושי היוצר הרחבה של שטח הבית כלפי חוץ, יוצר סביבה מוצלת שנעים לבלות תחתיה עם אורחים או לבד, לתת לילדים לשחק ולהשתולל ללא חשש מהשמש החזקה ואפילו לתת לגפן שבחצר לטפס עליה. אם כן, מהם היתרונות הנוספים של פרגולת אלומיניום חשמלית? מה חשוב שתדעו לקראת ההתקנה של פרגולה כזו וכמה זה עולה? לכתבה המלאה

20/04/2020
התקנת פרגולת אלומיניום - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

פרגולה היא סוג של סככה מאסיבית, חזקה ורחבה בדרך כלל, שמספקת צל רחב ונעים לאנשים היושבים מתחתיה. פרגולות מצטיינות בדרך כלל גם בעמידות גבוהה ונחשבות אף לתוספת בטיחותית, בזכות המבנה היציב והמסיבי שלהן. אם כן, מה היתרונות של פרגולת אלומיניום? מה כולל תהליך ההתקנה וכמה זה עולה? לכתבה המלאה

19/04/2020
התקנת דק למרפסת - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

מרפסות וחצרות הן אזורים מאוד אהובים בבתים בישראל. זהו המקום שבו אפשר להתאוורר, לטפח תחביבים שונים, לארח, להנות מתחושה של קצת חוץ וטבע. אז למה בעצם בכלל להתקין דק במרפסת? איך בוחרים את העץ המתאים עבור דק למרפסת? איך מתקינים והאם המחיר משתלם? יצאנו לבדוק. לכתבה המלאה

19/04/2020
חידוש דק - איך מחדשים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

חידוש דק נחשב לתהליך רצוי ומקובל, לפחות כל כמה שנים, מפני שמחירו נמוך משמעותית ממחיר דק חדש, אך גם מכיוון שמדובר בתהליך המסייע לשמור על בטיחות בני הבית והאורחים ולשפר את מראה האזור בו נמצא הדק. לכתבה המלאה

19/04/2020
התקנת דק לגינה - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

התקנת דק בגינה נותנת לה מראה מעוצב קלאסי. בבת אחת מתקבל שדרוג מורגש ומהותי לשטח החצר והגינה, עליו אפשר להציב ריהוט גן דקורטיבי, או מתקני משחק לילדים, סביבו אפשר לשתול גינה פורחת ולקבל גינה יפה, מעוצבת ומרשימה. יחד עם זאת, בניית דק לגינה דורשת תכנון, חשיבה עיצובית, ידע והבנה בבנייה בעץ, מיומנות וניסיון. לכתבה המלאה

19/04/2020
התקנת פרגולת עץ - איך מתקינים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

פרגולת עץ היא סוג של גגון גדול ומסיבי בצורתו ובמבנה שלו, המציע סביבה מוצלת מפני השמש החזקה של ישראל, מסתור מפני הגשם, סככה לצמחים מטפסים ובעיקר סביבה נעימה, מעוצבת ומזמינה, לישיבה נינוחה בצל, או למשחקי ילדים, לאירוח, או למנוחה. לכתבה המלאה

19/04/2020
חידוש פרגולה - איך מחדשים וכמה זה עולה?
מערכת שיפוצים פלוס

פרגולות עץ בנויות מסוגים שונים של עץ. העצים נבדלים זה מזה בגוון, בדחיסות, בעמידות בפני מזג האוויר ובפני מזיקים, אבל דבר אחד משותף לכל הפרגולות הבניות מעץ - כולן זקוקות לתחזוקה תקופתית, כדי לשמור על היופי והעמידות שלהן לטווח ארוך מה שלפעמים מצריך חידוש פרגולה. לכתבה המלאה

ריצוף חוץ - המדריך המלא
ריצוף חוץ - המדריך המלא

מהו סוג הריצוף האידאלי לאזור החוץ, בחצר או במרפסת? לפניכם פירוט של סוגי הריצוף השונים לאזור החוץ, כולל יתרונות, חסרונות ומחירים, שיסייעו לכם בבחירה של הפתרון המדויק עבורכם. לכתבה המלאה

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר