בית

>

מתקיני דקים ופרגולות

>

מאמרים

>

חידוש פרגולה - איך מחדשים וכמה זה עולה?

חידוש פרגולה - איך מחדשים וכמה זה עולה?

פרגולות עץ בנויות מסוגים שונים של עץ. העצים נבדלים זה מזה בגוון, בדחיסות, בעמידות בפני מזג האוויר ובפני מזיקים, אבל דבר אחד משותף לכל הפרגולות הבניות מעץ - כולן זקוקות לתחזוקה תקופתית, כדי לשמור על היופי והעמידות שלהן לטווח ארוך מה שלפעמים מצריך חידוש פרגולה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-19/04/2020 5 דק' קריאה

גם אם תקפידו על טיפול תקופתי באופן קבוע, סיביר להניח שלפחות אחת לכמה שנים, תצטרכו לבצע חידוש לפרגולה - אם בגלל שאתם משפצים את הבית ורוצים להתאים את הפרגולה לסגנון החדש ואם בגלל שהיא אצלכם כבר זמן רב וזקוקה לרענון.

אם כן, כיצד מתבצע חידוש של פרגולת עץ? מה הוא כולל? האם הוא יקרה? האם אפשר לבצע אותו לבד, או שחייבים להזמין איש מקצוע?

כל התשובות לפניכם.

סוגים שונים של עבודות חידוש פרגולה

פרגולות עץ עשויות להזדקק לשני סוגים עיקריים של תיקון, או חידוש:

  1. קוסמטי
  2. מבני

פרגולה הזקוקה לחידוש קוסמטי, היא פרגולה שהצבע שלה מתקלף, או שנוצרו בה חורים קטנים בגלל מזיקים, או תנאי מזג האוויר. את אלה אפשר למצוא בקלות בחומר מתאים ולכסות בצבע, כך שמדובר בטיפול קליל ופשוט, אך מה לגבי נזקים למבנה?

פרגולה שהמבנה שלה ניזוק, עשויה להיות לא יציבה, או לא בטיחותית ולכן חשוב לטפל בה באופן מקצועי ויעיל.

ייתכן שתצטרכו להחליף את קורות התמיכה של הפרגולה, או קורות עץ חשובות אחרות, ייתכן שתוכלו להסתפק בתוספת פרזול, לחיזוק החלקים הרופפים, אבל בכל מקרה, חשוב שאיש מקצוע יהיה מעורב בתהליך, כדי להבטיח שהפרגולה שלכם יציבה מספיק לשימוש ובטוחה עבור כל בני הבית.

חידוש פרגולה - איך יודעים שצריך לחדש?

במקרים מסוימים אפשר להבחין בקלות שהעץ זקוק לחיזוק, או לחידוש:

  • סימני ריקבון בחלקים שונים של העץ, בעיקר קרוב לקרקע.
  • סימני עובש, או טחב.
  • עץ אפור וחסר חיים.
  • פטריות המופיעות על חלקים שונים של העץ, כתוצאה מלחות ורטיבות ממושכות.
  • שברים בעץ, או אפילו סדקים.
  • סימנים המעידים על חדירת מזיקים שונים לתוך העץ.

 ברוב המקרים, אם העץ לבניית הפרגולה שלכם נקנה במחסן עצים אמין ואיכותי, סביר להניח שהוא גם טופל כראוי לפני שמכרו לכם אותו והוא לא יסבול מנזקים חמורים, בתנאי שגם תתחזקו את הפרגולה לפי ההנחיות.

יחד עם זאת, אם העץ לא טופל כראוי לפני קנייתו, אם לא טופל לפי ההנחיות, או שהוא פשוט כבר מאוד ישן ועייף, הוא עלול להיחלש מאוד ואף להתפרק או להתמוטט.

כיצד מבצעים חידוש פרגולה?

עבודת החידוש תלוי במצב הפרגולה, בגודלה, סוג העץ ממנו היא עשויה ובמקום שלה, אך יש כמה קווים מנחים נכונים באופן כללי לכל עבודות החידוש לפרגולות עץ:

ניקיון והכנה של העץ

העבודה מתחילה בניקוי העץ מלכלוך ואבק, פטריות ועובש, הסרת גימורים - לכה, צבע, שמן וכן הלאה. לצורך כך ניתן להשתמש במשפחה גדולה של חומרים שתפקידם להסיר חומרי גימור מפריטי עץ. חומרים אלה מאפשרים עבודה קלה יחסית, כמעט ללא צורך בשיוף. 

חומר מילוי לסדקים וחלקים רקובים

אם הפרגולה גם סובלת מסדקים קטנים, או ריקבון, שאינם עלולים לגרום לקריסתה, אפשר להשתמש בחומר מילוי לסדקים וגם לחלקים הרקובים - לאחר שתנקו היטב את החומר הרקוב. בכל מקרה, חשוב לזכור כי חומר מילוי אינו תחליף לעבודת עץ יסודית, או להחלפת הקורה הפגועה. ייתכן שתצטרכו לחדש אותו מדי פעם.

בסכנת קריסה מזמינים איש מקצוע

אם אתם חוששים שהפרגולה מאוד חלשה ורעועה, עד כדי כך שהיא עלולה לקרוס - חשוב שתזמינו איש מקצוע מיומן בהקדם האפשרי, כדי להבטיח את שלומם של כל בני הבית, למנוע סכנת קריסה, לייצב את המבנה ולחזק אותו.

חומר קוטל חרקים כנגד טרמיטים ומזיקים אחרים

אם על הפרגולה יש סימני מזיקים שונים, כמו טרמיטים, או חרקים אחרים, תצטרכו לנקות אותה היטב, להסיר את הגימורים, ואז להשתמש בחומר קוטל חרקים, המיועד לשימוש על רהיטים, או אביזרים עשויים עץ. 

חומר מילוי לטיפול במראה העץ

לאחר טיפול במזיקים, תוכלו ליישם חומר מילוי, שיטפל במראה של העץ. גם במקרה הזה, יש להבחין היטב בין עץ ישן ומוזנח לבין עץ שעלול לקרוס ומהווה סכנה בטיחותית.

יישום חומרי גימור וסוגים שונים של חומרים

קיימים חומרים שונים לגימור, ביניהם לכה, צבע, שמן ועוד. יש לבחור חומר מתאים לעץ ממנו עשויה הפרגולה וליישם אותו לפי הוראות היצרן.

חידוש פרגולה דורש ידע מקצועי, תכנון, כלי עבודה וחומרים מתאימים ולכן חשוב להיוועץ באיש מקצוע, לכל הפחות כדי להבטיח שהפרגולה שלכם לא עלולה להתמוטט, או כדי לאשר לכם ששיטת הטיפול שבחרתם לסוג העץ של הפרגולה שלכם היא המתאימה ביותר.

אם תבחרו לקחת איש מקצוע לחידוש הפרגולה שלכם, תתבקשו לשלם בין 180-350 ₪ למ"ר.

האם אפשר לבצע חידוש פרגולה בכל מצב?

במצבים קיצוניים, בהם קורות תומכות וחלקים חשובים אחרים של הפרגולה כבר אינם יציבים וחזקים מספיק, ייתכן שלא תוכלו לבצע חידוש, גם לא בעזרת אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

במקרה כזה כדאי לשקול החלפה של הפרגולה והתקנת פרגולה חדשה, שתישאר אתכם לשנים רבות.

תוכלו לבדוק בעצמכם אם הפרגולה שלכם ניתנת לתיקון, או שגם אנשי המקצוע יגידו לכם שכדאי להחליף.

בדקו אם המבנה סובל מסדקים גדולים, או שברים גדולים, התפשטות גדולה של ריקבון, קורות, או חלקי עץ מעוקמים, או תחושת חוסר יציבות של המבנה כאשר אתם נשענים עליו.

כל אחד מהסימנים הנ"ל עשוי להעיד שאתם צריכים להחליף את הפרגולה, כדי להימנע מסיכון מיותר.

בשורה התחתונה

ביצוע חידוש פרגולה מעץ יכול להיות פשוט וקל בעזרת שימוש בחומרים המתאימים. יחד עם זאת, יש לבצע את עבודת החידוש ביסודיות ובמקצועיות רבה, כדי להבטיח שהפגיעה בעץ תיפסק וכדי שהפרגולה תישאר עמידה ובטיחותית לעוד זמן רב.

מנגד, אם אתם חוששים שהפרגולה שלכם כבר אינה יציבה כבעבר, אם התגלו בה סימני שבירה, ריקבון, או סדקים משמעותיים, רצוי לקרא לאיש מקצוע בהקדם, שיקבע אם מספיק תיקון קוסמטי קליל, אם דרושה עבודה מקצועית לתיקון המבנה, או אם יש להחליף את הפרגולה כולה.

סקר ותד

ציון 9.76 35 חוות דעת

אחמד מחאג'נה

ציון 9.86 7 חוות דעת

בן דולברג

ציון 9.89 9 חוות דעת

תמיר קלעי

ציון 9.71 70 חוות דעת

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה