בית

>

מתקיני דקים ופרגולות

>

מאמרים

>

דקים - איזה דק מתאים לי?

דקים - איזה דק מתאים לי?

כמעט כולנו חולמים על דק עץ אלגנטי ומרשים בחצר, אך לצערנו החלום אינו כולל את פיתרון ההתלבטות האינסופית בין הסוגים השונים. איך נדע איזה דק הכי מתאים לחצר או למרפסת שלנו? כל התשובות במדריך

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-29/03/2015 7 דק' קריאה

משטח דק עץ בחצר הפך בעשורים האחרונים לאחד הפתרונות המועדפים לחיפוי חוץ, ומשנה לשנה ניתן לראות יותר מרפסות, גינות, חצרות ואפילו מתחמים מסחריים קטנים הבוחרים במשטח דק אלגנטי שמקפיץ מיידית את המראה הכללי. אם אתם חושקים במשטח שכזה באזור החוץ של הבית הפרטי שלכם, כדאי שתכירו את סוגי העץ השונים, את היתרונות והחסרונות בהתקנת כל סוג ואת מגוון השיקולים שצריכים להנחות אתכם בבחירה. כל הדקים בתמונות הותקנו על ידי בעל המקצוע עמוס ראובן.

בחירת דק עץ למרפסת ולחצר

כאשר אנו שוקלים התקנת משטח דק בחצר, כדאי להתחשב בכמה אלמנטים חשובים:

 • נראות הדק – מובן מאליו שלמראה הדק יש חלק גדול בבחירה של הסוג עליו נלך בסופו של דבר. נרצה להתאים את סוג העץ לטעמנו האישי, וכן לסגנון העיצוב הכללי של הבית. הבחירה תהיה שונה אם מדובר בדקים לגינה או בדקים למרפסת.
 • עלות התקנת הדק - עלות התקנת הדק הינה שילוב של עלות העץ, היכולת לעבוד איתו, אופן ההתקנה ותנאי השטח. ישנם עצים קלים ונוחים לעבודה וישנם עצים פחות גמישים אשר דורשים מתקינים מקצועיים לביצוע העבודה הנחשבת למורכבת יותר (גם אם היא יפה מאוד). הצעת המחיר להתקנת הדק תיקח בחשבון את עלות העץ וגם את רמת מורכבות העבודה.
 • עמידות הדק - ישנם עצים אשר עמידים יותר בפני פגעי מזג האוויר וישנם עצים שפחות. בחירת העץ צריכה להתאים גם למראה הנדרש אך גם לסביבה וזאת כדי ליהנות מהדק לאורך השנים.
 • עבודת התחזוקה - אחד השיקולים בבחירת סוג הדק הוא עבודות התחזוקה הנדרשות. ישנם בעלי בתים אשר נהנים לצבוע את הדק מדי תקופה ויש שמעדיפים להימנע מפעולות תחזוקה אלו, כך או אחרת יש להתחשב בדרישות אלו לפני שניגשים להתקנה. אם אין לכם בעיה לבצע חידוש דקים לעיתים קרובות יחסית, הדבר ישפיע על השיקולים.

סוגי עצים המשמשים לדק

ישנם סוגים שונים של עצים המשמשים להתקנת דקים לגינה ולמרפסת, ולפני שמזמינים דק עץ, חשוב לדעת מהן התכונות של כל עץ ולהתאים אותו לשטח המיועד.

דק אורן

דק זה נחשב לנפוץ ביותר בארץ בשל שילוב של מחירו האטרקטיבי והיותו עץ נוח לעבודה. האורן שייך למשפחת העצים הרכים. העץ מעניק תוצאות נפלאות בשטח ודורש עבודת תחזוקה וצביעה פעם עד פעמיים בשנה, בהתאם לסביבה בה הוא מורכב. העץ בעל מראה בהיר לרוב, אך ניתן לגוון אותו בכל גוון שרוצים, יש לו "עיניים" לאורכו והוא מתאים מאד לבתים בסגנון כפרי. חשוב לוודא שמדובר בעץ שעבר חיטוי נגד מזיקים. סוג האורן האיכותי ביותר הוא האורן הפיני. 

יתרונות חסרונות
מחיר נוח. מראה של "עיניים" בעץ, הנוטים להפריש שרף. 
נוח להתקנה. דורש תחזוקה.
אפשרות לגוונים שונים.  פחות עמיד מחומרים אחרים. 

מחיר: כ-300 ש"ח למ"ר.

שרון דהן

ציון 9.76 38 חוות דעת

אחמד מחאג'נה

ציון 10 5 חוות דעת

סקר ותד

ציון 9.76 35 חוות דעת

בן דולברג

ציון 9.89 9 חוות דעת

דק עץ אורן

דק איפאה

לדק איפאה מראה מרשים הודות לטקסטורה החלקה ולגוון החום הכהה. זהו עץ השייך למשפחת העצים הקשים המיובא מיערות הגשם בברזיל. צבעו של עץ האיפאה יכול לדהות לאורך השנים כשהוא חשוף לשמש, אך שימון מוקדם שלו ישמור על מראה טבעי ויפה. הוא עמיד למים הדק מתאים בעיקר לבתים בסגנון מודרני.

יתרונות חסרונות
מראה מרשים. מחיר יקר.
עמיד למים. רגיש לשמש.
חומר חזק. דורש תחזוקה.

מחיר: כ-600 ש"ח למ"ר.

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם ?

או
דק ובריכה

דק טיק בורמזי

ישנם כמה מקומות בעולם בהם ניתן למצוא את הטיק, אך האיכותי מכולם הוא הטיק הבורמזי. מדובר בדק חזק המציע חוסן בפני מזיקים ובפני פגעי מזג האוויר, עשוי מעץ השייך למשפחת העצים הקשים. דק זה נחשב לנדיר ולכן הבחירה לשלבו תעשה על ידי אנשים אשר מעוניינים במראה יוצא דופן וייחודי. הדק נדיר הן בשל המחיר שלו והן בשל העובדה שפשוט יש פחות ממנו במלאי. דק זה מתאים בעיקר לבתים בסגנון מודרני.

יתרונות  חסרונות
מראה מרשים. מחיר יקר במיוחד.
עץ עמיד וחזק.

מחיר: כ-1,000 ש"ח למ"ר.

דק סינטטי

החומר הסינטטי משלב בין פלסטיק ממוחזר לסיבי עץ ולכן דק סינטטי נחשב לידידותי לסביבה. הדק אינו מושפע ממזיקים וממזג האוויר ובמקרה של צורך בתיקון קל יחסית להחליף את לוחות הדק. מראה הדק יהיה אחיד לחלוטין כיוון שהוא מיוצר בהליך סינטטי. הדק מתאים לבתים בסגנון מודרני ובתים כפריים.

יתרונות חסרונות
עמיד לפגעי מזג האוויר. חובבי עץ לא יאהבו מראה של חומר סינטטי.
אפשרויות לגוונים ועיצובים שונים. מחיר יקר מדק אורן.
לא מחייב חידוש דקים בתדירות גבוהה.

מחיר: כ-640 ש"ח למ"ר.

דק קומרו

דק המציע מראה יוקרתי שמזכיר את דק האיפאה כשהוא בעל גוון כהה. העץ המשמש לדק זה גם הוא ממשפחת העצים הקשים. הדק מתאים במיוחד למשטחים מוצלים כאשר התחזוקה הנדרשת היא צביעה אחת לשנה וזאת על מנת למנוע את דהיית צבע העץ.

יתרונות חסרונות
דומה לאיפאה אך במחיר נמוך יותר. עשוי להתעוות, בעיקר כשהוא מותקן באזור לא מוצל.
מראה איכותי.

מחיר: כ-470 ש"ח למ"ר.

דק במבוק

הבמבוק הוא למעשה עשב אשר גדל במהירות ולכן התקנת דק במבוק נחשבת לידידותית לסביבה. הדק מעניק מראה טבעי וצבעו  יהיה לרוב כהה בגוון אגוז וזאת בשל תהליך ההתאמה שלו לאקלים הישראלי. דק הבמבוק מתאים מאד לבתים בסגנון מודרני או כפרי.

יתרונות חסרונות
נחשב אקולוגי יותר. מחיר לא נמוך.
אינו דורש הרבה תחזוקה. 

מחיר: כ-600 ש"ח למ"ר

דק עץ

נתונים העשויים להשפיע על המחירים

 • נגישות - אם הדק מותקן במקום שמסובך יותר להגיע אליו, מחיר ההתקנה יעלה בהתאם.
 • אופן התקנה - אם כבר יש תשתית בטון המחיר יהיה זול יותר מאשר במקרים בהם יש להתקין את המשטח על האדמה.
 • כמות מ"ר - בדומה לאלמנטים אחרים בתחום הבניה - ככל שהשטח גדול יותר המחיר למ"ר יהיה נמוך יותר, כך שלעיתים משתלם דווקא לבחור בהתקנת דק רחב ידיים.
 • עמידות לשחיקה - במקומות ציבוריים יש צורך בדק חזק ועמיד יותר מאשר בבתים פרטיים. ההתקנה במקרים בהם יש צורך בעמידות גבוהה ובנשיאות משקלים כבדים תהיה מורכבת יותר ולכן גם יקרה יותר.

דק עץ

התקנת דק

אופן בניית הדק משתנה בהתאם לתנאי השטח ולרצונות הלקוחות. הדק יכול להיבנות על תשתית של בטון או על האדמה, כאשר עבור צורת ההתקנה השניה יש לחפור בורות בהם יוחדרו קורות העץ אשר צריכים להיות מצופים בזפת שתגן עליהם מריקבון. ניתן להתקין את הדק בהתקנה גלויה או סמויה, כאשר המשמעות של התקנה סמויה היא שברגי ההתקנה אינם נראים לעין. מחיר של התקנה כזו הוא יקר יותר. לאחר ההתקנה ייצבע הדק בשמן בצבע המבוקש. עם ההתקנה חשוב לוודא שישנם פתרונות ניקוז טובים באזור החוץ כדי למנוע מצב של מים שיצטברו בתחתית הדק ויגרמו לעיוותים של העץ.

חידוש דקים

חידוש הדקים הוא הכרחי כל חצי שנה עד שנה-שנה וחצי, תלוי בסוג העץ. חידוש דק איפאה, טיק ואירוקו צריך להתבצע אחת לחצי שנה. לחידוש דק אורן או אשוח תספיק פעם בשנה. אבל בסופו של דבר - כל סוג של עץ צפוי להתעקם, להיסדק ולהאפיר תוך כמה חודשים מההתקנה, בשל מפגעי מזג האוויר. השמש הישראלית הקופחת מפרקת את סיבי העץ בעוד שהלחות והמים מנפחים אותו. כדי לשמור על הדק שלנו חשוב לתחזק ולחדש אותו. כיצד נדע מתי עלינו לעשות זאת? אם כאשר נשפוך מים על המשטח הם לא ייספגו, סימן שהשמן עדיין מגן על הדק. אם לא, יש צורך בחידוש הדק. שימו לב שכדאי לבצע חידוש דקים באביב או בסתיו, כשמזג האוויר אינו חם מדי אך גם לא רטוב.

מריחת שמן על דק

לחידוש הדק יש כמה שלבים עיקריים: ראשית יש לקבע ברגים שהתרופפו במשטח הדק, אם יש כאלה.  לאחר מכן, יש לבצע ניקוי יסודי של הדק עם חומר ייעודי, לאחר הייבוש יש ליישם חומר הכנה ואחריו הצביעה.

 • שלב הניקוי - חשוב לרכוש את החומר המתאים למשטח שלכם ולכן מומלץ להתייעץ עם בעל המקצוע שהתקין לכם את הדק או עם המוכרים בחנות כדי להבין מה המוצר המתאים ביותר. חשוב לקרוא היטב את ההוראות המצוינות בגב המוצר. השוני בין החומרים משתנה לפי מצב הדק ומתייחס למצב הדק הקיים, צבעו וכמה שאריות מהצבע הקודם עוד קיימות עליו. חשוב ליישם את חומר הניקוי עם כפפות ייעודיות ומשקפיים להגנה. את המוצר יש לערבב עם מים על פי הוראות היצרן. בשלב הראשוני כדאי למרוח על חלק קטן, להמתין כ-10 דקות ואז לשפשף עם כיוון הסיבים עם מברשת. אם נראה שהמשטח מתנקה היטב אפשר להמשיך לכל המשטח. אחרי שלב השפשוף יש לשטוף את הדק במים ולשטוף ג כן עם כיוון הסיבים. בשלב הבא יש לתת לדק להתייבש.
 • שלב ההכנה לצביעה בשמן - אם ישנם סיבים על הדק יש ללטש אותו ואז ליישם חומר הכנה שמטרתו לשפר את פעולת השמן. את בחירת החומר יש לעשות גם כן בהתייעצות עם בעל המקצוע.
 • שלב צביעת הדק - בדומה לצביעת קיר, גם כאשר מדובר בצביעת דקים כדאי לצבוע את הקצוות עם מברשת כדי להקפיד על דיוק. את צביעת הדק כולו יש לעשות עם פד מסתובב, כאשר רצוי לעשות זאת בעזרת מוט כדי שלא לאמץ את הגב. יש לחכות לייבוש ואז ליישם שכבה שניה.

סיימתם עם הדק וצריכים גם פרגולה? לקריאה מקיפה על כל נושא הפרגולות והאלומיניום לחצו כאן.

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה