בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

עיצוב פנים - כל מה שצריך לדעת

עיצוב פנים הוא תחום המורכב מפונקציונליות, אסתטיקה וייחודיות שמבטאים בדרך הטובה ביותר את האופי של המקום. הצורך בעיצוב פנים חולש על מבנים רבים וביניהם בתי מגורים לסוגיהם, חללי עבודה ומשרדים, מתחמי אירוח וכל מקום נוסף שבו עולה הצורך בהתייחסות מיוחדת לנוחות, פרקטיקה, אסתטיקה וארגונומיה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/09/2020 11 דק' קריאה

חלק גדול מהשימוש במעצבי פנים מתרחש במסגרת תהליך הבנייה והוא אף מהווה חלק אינטרגרלי ממנו עוד משלבי התכנון והכנת הפרוגראמה. בחלק אחר וייתכן שגם נפוץ יותר, עיצוב הפנים משמש לחידוש, שדרוג או שינוי מראה הפנים הקיים של החלל בעקבות שיפוץ דירה שבוצע לטובת הרחבת המשפחה או עזיבת הילדים הבוגרים את הבית.

מה כולל ייעוץ עיצוב פנים איכותי?

הסוד לחלל פנים נחשק לאורך זמן טמון בעיצוב הליניארי – עיצוב המביא בחשבון את הצרכים הנוכחיים לצד התפתחויות ושינויים אפשריים שיתרחשו בעתיד. במסגרת ייעוץ עיצוב פנים ניתן לפרוש את הצרכים והדרישות על פני ציר זמן של שנים רבות ולתכנן את העיצוב כך שבעתיד הוא יוכל להתחלף, להשתנות ולהתחדש על פי הצורך.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

אמיר גרגיר

ציון 10 6 חוות דעת

כך למשל, זוג צעיר שקונה דירה ופונה לייעוץ אצל מעצבת פנים מוכשרת, יוכל להתאים מראש את כל היסודות והאלמנטים שילוו אותו גם בגיל המאוחר, כאשר הבית צריך להפוך למרחב נגיש יותר. דוגמה אחרת היא בית עסק קטן שעשוי להתרחב בעתיד וזקוק לעיצוב מושכל שימנע הוצאות כבדות על שינויים עתידיים בתוך המקום.

ככל שהתקיימה פגישת ייעוץ שבמסגרתה יכולתם לבטא את הדרישות והצרכים ולענות על שאלות המאפשרות לכם להתבונן קדימה, כך תוכלו להימצא במקום ש"נושם" אתכם, פועם בקצב האישי שלכם ומשרת אתכם בכל סיטואציה שתתרחש.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

יתרונות מעצב הפנים

מעבר לתכנון הדירה בהתאם לצרכים, הדרישות וגם הציפיות של בעלי הנכס, למעצבי הפנים עוד יתרונות רבים מעבר לתהליך התכנון עצמו. ראשית, המעצבים עובדים כיום מול תוכנות הדמיה שמשקפות את התוצאה הסופית ומאפשרות ללקוחות לבחור את המראה הרצוי מבין מספר סקיצות.

שנית, מעצב הפנים הוא זה שמכין את תוכנית העבודה וכתב הכמויות לבעלי המקצוע השונים, כך שבפועל הוא הופך למנחה לביצוע העבודה ומפקח עליה בשטח. כתב הכמויות שכולל את החומרים הנדרשים לביצוע העבודה ובכמות מדויקת, יסייע גם לעריכת סקר מחירים אמיתי ורציני בין קבלני עבודה שונים.

ושלישית, המעצב עוזר בבחירת החומרים השונים בפועל והיכרותו עם חנויות ועסקים שונים מתחומי הריצוף, השיש, הרהיטים וכן הלאה תסייע גם לקבלת הנחות שיוזילו את עלות החומרים בפועל.

עיצוב-פנים-מטבח

בחירת מעצבי פנים

בחירת מעצבי פנים מתבססת על התרשמות מעבודות קודמות של המעצב, אבל בעיקר על ההתמחות המרכזית שלו. קיימים מעצבי פנים המתמחים בעיצוב מטבחים, עיצוב חדרי ילדים, סלונים, הלבשת בתים וכן הלאה. ולכן גם אם פניתם למעצבת מרשימה מאוד שהמחיר שלה אטרקטיבי, לא בטוח שהיא בקיאה עד היסוד ברזי עיצוב חדר העבודה שאתם זקוקים לו.

אחרי שווידאתם שהמעצב/ת אכן בקיאים בסוג החללים שברצונכם לעצב, רצוי לבחון את תיק העבודות שלהם: תמונות באתר האינטרנט, דוגמאות מהקטלוג הפרטי או בשטח, בגודל טבעי ותוספת האנרגיה שקשה להעביר בתמונות. אם עד כה כל הפרמטרים לבחירת המעצב/ת צלחו, מומלץ בחום לוודא שיש ביניכם כימיה אישית ותקשורת טובה.

זכרו שמעצבי פנים נבדלים זה מזה בדרכי עבודתם ולכן אין טעם לבחון את דרך עבודתם הפרטנית, אלא לברר מה בדיוק מתקבל תמורת המחיר והאם הוא אכן משתלם לכם.

מחירון עיצוב פנים

המחירים כוללים הכנת תוכניות לאדריכל המבנה, תכניות תאורה, חשמל, נגרות, ריהוט, הנמכות גבס ובחירת חומרי גמר לכל הבית.

מה מעצבים?

מחיר עיצוב פנים

דירת 3 חדרים עד 80 מ"ר

25,000 - 10,000 ₪
דירת 4 חדרים בגודל 100-110 מ"ר

30,000 - 12,000 ₪

דירת 5 חדרים בגודל 120-130 מ"ר

35,000 - 15,000 ₪

דירת 6 חדרים בגודל 120-130 מ"ר

38,000 - 20,000 ₪

עיצוב פנים לקוטג' עד 200 מ"ר

45,000 - 20,000 ₪

עיצוב פנים לוילה פרטית עד 300 מ"ר

60,000 - 30,000 ₪

עיצוב מטבח

7,000 - 3,500 ₪

עיצוב חדר שינה קומפלט (כולל חדר ארונות וחדר רחצה)

9,000 - 3,500 ₪

עיצוב חדר ילדים

5,000 - 2,000 ₪

עיצוב חנות 20-50 מ"ר

25,000 - 10,000 ₪

עיצוב חנות 50-80 מ"ר

40,000 - 15,000 ₪

שעת עבודה של מעצבי פנים

250-500 ₪

הפקת הדמיית תלת מימד לדירה (עד 3 תמונות)

4,000 - 2,500 ₪

מהו הום סטיילינג ובמה הוא שונה מעיצוב פנים?

תחום ההום סטיילינג, או בעברית: הלבשת הבית הוא תחום יחסית חדש בענף העיצוב והופך לנפוץ יותר ויותר בחללים ביתיים ומשרדים. להבדיל מעיצוב הפנים שמתמקד בתוכניות ובתכנונים לגבי מערכות המבנה והחומרים שייושמו בו, הום סטיילינג מתמקד בקוסמטיקה, בשינוי המראה דרך פריטים וחפצים, מבלי לשבור קירות או למקם מחדש את נקודות החשמל.

עיצוב-פנימי-פינת-אוכל

הום סטיילינג יוצר מראה חדיש ועשיר יותר לחללים הקיימים באמצעות תוספת מנורות, שטיחים, וילונות, שימוש מסוים בצבעים או בקווים עיצוביים, פתרונות חיפוי מסוימים ועוד. בחלק מהמקרים ייתכן גם שיפוץ של רהיטים קיימים כך שיתאימו מחדש לשינויים פנימיים או לסגנונות נדרשים

מתי לפנות לעיצוב הום סטיילינג? כאשר עוברים לדירה שכורה, מחליטים לרענן את מראה הבית או המשרד, מעוניינים לעצב דירת קבלן וכל מצב שבו דרוש מרחב פונקציונלי ונעים יותר.

כמה עולים שירותי עיצוב הום סטיילינג?

מה מבצעים?

כמה משלמים?

ביקור מעצבת למשך 3 שעות + המלצות להום סטיילינג עצמאי

10,000 - 4,000 ₪

הום סטיילינג הכולל המלצות, ליווי ורכישה של מוצרים ורהיטים

10,000 - 4,000 ₪
יום קניות מלא עם המעצב/ת 2,500 - 1,200 ₪
הום סטיילינג לסלון והמטבח

2,000-5,000 ₪

הום סטיילינג מלא לכל הבית

3,000-7,000 ₪

הום סטיילינג לחדר שינה

600-1,500 ₪

הום סטיילינג לחדר רחצה/ חדר אמבט

600-1,000 ש"ח

עיצוב משרדים

בעבר נחשב המשרד למקום שהעיצוב שלו אמור וצריך לשדר ניכור, מאחר והוא אמור להיחשב כמקום אליטיסטי ויוקרתי. כיום המגמה השתנתה והמשרד נועד לשרת גם את התרבות העסקית המפותחת, הכוללת אירוח הלקוחות הממתינים על אספרסו, אזורי שיחה נעימים וחדרי ישיבות אלגנטיים. כל אלו לצד אזורי העבודה החיוניים לבית העסק, המעוצבים באופן פונקציונלי.

עיצוב פנים מקצועי תורם רבות לנראות המשרד ולחוויה המועברת ממנו. הוא יכול לתווך כהלכה בין המראה המודרני והסגנון המפואר, לבין הצורך בחמימות, נועם ואלגנטיות. ההמלצה של רוב המעצבים היא להטמיע אלמנט כלשהו כדי לשבור את הקו המרכזי של העיצוב: קיר בצבע או טפט ייחודי, תכנון רחב ופתוח עם שילוב פינות אינטימיות קטנות, שימוש במחיצות שקופות ודלפקי תמך ועוד.

עיצוב פנים סלון

הסלון מהווה במידה רבה את פני הבית ומעניק לו אופי ואמירה מסוימים. הוא המקום הראשון שאנו פוגשים בכניסה פנימה ובדרך כלל הוא גם הממלא של מספר התפקידים הרחב והמגוון ביותר בבית. לעצב סלון זו משימה מורכבת שבה בעל המקצוע הדרוש הוא אדם מנוסה, שיודע כיצד לשמור על פרופורציות החלל ולהכתיב את מערכי הישיבה, האירוח, הנוחות והדקורציה.

מעצב טוב ידע להתייחס נכון גם לנקודות החשמל ולמקם אותן על פי צרכי הדיירים. כך למשל, נקודת החשמל לטלוויזיה תמוקם בהתאמה מול הספה. נקודות נוספות ימוקמו על פי הצורך היומיומי כמו טעינת הסלולרי, מנורה גבוהה בפינת החדר וכדומה. כך נחסך הצורך להשתמש במפצלים ומאריכים שפוגעים באסתטיקה ואף הופכים למפגע.

כמו כן, עיצוב הסלון אמור ליצור סביבה נעימה וחברתית המתאימה לאירוח. לכן עליו לפנות לפחות בחלקו הגדול אל כיוון דלת הכניסה, ליצור משחק פונקציונלי עם פינות הישיבה (בעיקר אם הסלון קטן) ולהימנע מפריטים שעשויים להכביד עליו שלא לצורך ולגרוע מהיכולת לאכלס בו אנשים נוספים במקביל. קיים גם דגש מרכזי לגבי כיוון הסלון מבחינת היבטי התאורה הטבעית וההצללה שלו.

עיצוב פנים מודרני

סגנון העיצוב הנחשק והפופולרי מתאים לבתים ומשרדים שמעוניינים לשדר מראה אמיד ויוקרתי. הוא מאופיין בקווים גיאומטריים ברורים, ניקיון ומינימליזם, המתבטאים ב-3 עקרונות שיוצרים יחד מראה מרשים ודומיננטי.

פשטות

אלמנטים סולידיים ללא דוגמאות או קישוטים שיוצרים עומס.

טכנולוגיה

אבזור חכם החל ממערכות בית חכמות וכלה בפתרונות מתקדמים המשפרים את חיי היומיום והופכים אותם לנוחים יותר.

חומרים

שימוש בטקסטורות ישרות ומלוטשות כמו זכוכית ומתכת שמעניקות אווירה ייחודית ושומרות על איפוק.

עיצוב פנים כפרי

הסגנון הכפרי שהתפתח באירופה ונחשב לאחד מזרמי העיצוב המרכזיים והפופוריים בישראל ובכלל, מבוסס על חומרים גולמיים וטבעיים תוך ניצול מקסימלי של משאבי הנכס (כיווני אוויר, תאורה טבעית, גודל ומרחב) ובמטרה ליצור חמימות, רוך, עידון וסגנון אישי. לעיצוב הפנים הכפרי קיימים מספר תתי זרמים מוכרים כמו עיצוב פרובאנס, קלאסי, אקלקטי ולאחרונה גם הנורדי המבוקש.

ההבדל בין עיצוב פנים כפרי למודרני מתבטא בחומרי הגלם כמובן, אך בעיקר בסוג הקישוט והניקיון של החלל. אם בעיצוב מודרני קיימת נטייה למינימליזם ולשימוש במשטחים רחבים וחלקים, הרי שבעיצוב הכפרי קיים הרבה מקום להצגה של פריטים, חפצים, פיתוחי נגרות שמעצימים את האובייקטים הנבחרים של הבית וכמובן בחירה באלמנטים שיש להם זיקה לעולמות "עבודת הכפיים" והמסורת.

עיצוב דירות קטנות

דירות קטנות זקוקות לניצול איכותי של כל מטר ולכן העיצוב עשוי להיות ההבדל בין דירה קומפקטית, נוחה ומאובזרת לבין דירה שיש בה תחושת עומס ובלאגן באופן קבוע. עיקר בעלי הדירות הקטנות שפונים למעצבי פנים הם אנשים לקראת גיל הפרישה (60+) שבוחרים להעתיק את מקום מגוריהם למרחב שדורש נטל מופחת, אך בכל זאת מעוניינים בחלל נעים ומאורגן לשהות ולאירוח המשפחה.

עיצוב-פנים-אבנים-משולבות-בסלון

המטרה המרכזית בעיצוב הדירה הקטנה היא פרופורציות. דרושה בחירה קפדנית של רהיטים ולפעמים אפילו ייצור בהזמנה אישית כדי להתאים במדויק למבנה עצמו. בנוסף, חשוב לענות על כל הצרכים היומיומיים ולעתים לערוך פשרות נחוצות כמו לדוגמה ויתור על האי הנחשק במטבח או פינת אוכל גדולה ולשלב במקומם דלפק צר שנפתח בעת הצורך.

אם מדובר בשיפוץ מקיף, צריך להתייחס גם למצב הקירות ולהבין האם יש צורך להסיר חלק מהם וליצור חלל פתוח ומרווח יותר. ניתן ליצור הפרדה טובה גם באמצעות ויטרינה או קיר זכוכית וכך גם להכניס פנימה תאורה טבעית רבה יותר. לצד כל אלו חשוב לקחת בחשבון גם תרחישי חיים עתידיים ולהכין את הנכס גם לגיל המאוחר דרך מפתחים רחבים ופתרונות נגישים בגובה הידיים.

עיצוב דירות יוקרה

יוקרה איננה זקוקה להגדרה כדי להתקיים ולמעשה, כל מי שנכנס לבית בעיצוב יוקרתי יחווה את תחושת העושר והפאר מיד וללא קשר לגודל הדירה או המחיר ששולם בעבורה. אם תגייסו לצידכם מעצב או מעצבת מוכשרים המתמחים בעיצוב דירות יוקרה, תוכלו להעניק לה אפקט עוצמתי ומרשים הכולל קונספט, קשר בין חללים, התאמת צבעים וניצול פרקטי של כיווני האוויר ואור השמש.

המחיר לעיצוב דירת יוקרה תלוי במספר רב של גורמים, החל מגודל השטח הנדרש וכלה בהכנת תוכנית לשיפוץ והליווי שלה בפועל. כמובן שישנו הבדל בין המעצבים השונים ולכן חשובה המומחיות האישית ביצירת מתחמים יוקרתיים וההתרשמות שלכם מעבודות קודמות.

עיצוב בתים פרטיים

כל ישראלי חולם על בית גדול ומרווח שיש בו חצר ואולי גם בריכה, התאמה מושלמת לכל משפחה וכמובן שילוב בין מתחם פרטי למראה ייחודי. לכן עיצוב בתים פרטיים הוא הרבה יותר מאשר הכנת מקום למגורים – הוא מגשים חלומות.

בתים אלו זקוקים לחשיבה יצירתית והמון גמישות, תוך חילוץ ה"אני" של הדיירים ויצירת מענה לכל צרכיהם הנוכחיים והעתידיים. אפשר כמובן לעצב אותם לבד, אבל זכרו שבמרחב כה גדול צריך לספק גם מענה מקצועי לאספקטים כמו הרמוניה, אנרגיה ויצירת מציאות מכוח הדמיון בלבד, מה שלא ניתן לבצע ללא ידע וניסיון רבים.  

עיצוב בית פרטי מתחיל ממחיר של 20,000 ₪ ועשוי להגיע גם ל-60,000 ₪ ומעבר. הכל תלוי בכמה תהיו מוכנים להשקיע ומה בדיוק אתם מעוניינים לשפץ.

עיצוב פנטהאוז

עיצוב פנטהאוז זקוק להתייחסות אחרת לחלוטין מכל דירה אחרת, משום שגובה הייחודי בשילוב עם החלק החיצוני והחלוקה הפנימית מחייבים היערכות שונה ברמת העיצוב. דירות אלו הן הגבוהות ביותר בבניין ולעתים כוללות מפלס נוסף ופתחי יציאה גדולים ורחבים אל שטח הגג, מה שמחייב התייחסות מיוחדת לתאורה הטבעית, כיווני האוויר וסוג הנוף המשתקף מאותו בית. 

כאן יבואו לידי ביטוי השילוב בין הדירה כמקור ראווה לבין מקום משפחתי נוח, המורכב מנתונים פיזיים טובים כמו גודל, נפח וחלוקת החדרים והקצאת אזורי נוחות לכל גיל ודרישותיו. מכיוון שדירות פנטהאוז מצריכות התארגנות שונה על מנת לנצל ולמקסם את השהות בהן, יהיה קשה ליהנות מהנכס לאורך זמן ללא עיצוב מקצועי שיחלץ את כל הפוטנציאל הגלום בדירה.

עיצוב דירת קבלן

היא לא מגיעה כמו בחלומות ולעתים גם לא עונה על דרישות הבסיס: המטבח קטן, החומרים פשוטים והמפתחים צרים. שאלת השאלות בעולם העיצוב מתייחסת לעיצוב דירות קבלן וליכולת המקצועית להפוך את הנכס לאטרקטיבי יותר למגורים. התשובה היא כן ובדרך כלל ניתן לעשות זאת גם מבלי להיכנס למסע שיפוצים ארוך ויקר.

הדרך להפיק את המיטב מהנכס היא לדרוש את התוכנית האדריכלית שלו ולגשת איתה למעצב פנים מנוסה, שיוכל לעמוד על הפרופורציות המדויקות של הנכס ולייעץ לכם כיצד לדרוש מהקבלן שינויים או תוספות רלוונטיות לכם באופן אישי (נקודות נוספות למזגן, נקודת מים במרפסת, אסלות תלויות וכיוצ"ב).

את הפעולות הללו יש לבצע עוד לפני חתימה על חוזה הדירה, שכן בחוזה תוספות אלו יצטרכו להופיע ולאחר החתימה לא תוכלו לדרוש מה שלא סוכם ונחתם. מומלץ שכל שינוי שמתבצע בשטח יתבצע בנוכחות מעצב/ת הפנים מטעמכם על מנת לפקח על הביצוע ולהימנע מטעויות שמשמעותן עלויות נלוות ויקרות שלא לצורך.

מה ההבדל בין אדריכל למעצב פנים?

רבים שואלים את עצמם מיהו בעל המקצוע הנכון ובמי מהשניים (אדריכל או מעצב פנים) כדאי לבחור. אין לכך תשובה אחידה משום שכל בעל מקצוע מביא איכויות וסמכויות שיתאימו למשימות שונות. מעוניינים שהבית יהפוך לאופנתי ונעים?

בחרו מעצב פנים שינהל עבורכם את השיפוץ או את תהליך הגמר. זקוקים לתכנון מאפס הכולל תכניות הנדסיות ופיקוח בנייה מקצועי? תצטרכו אדריכל שיחבר יחד את כל הקצוות.

נושא אדריכל מעצב פנים

לימודים והכשרה

מסלול לימודים ארוך (כ-5 שנים) לרבות התמחות ומבחן הסמכה.

תואר ראשון או לימודי תעודה. אין חובה חוקית ללמוד אחד מהם כדי לעסוק במקצוע.
סמכויות

הנדסה, תכנון, חשמל, אינסטלציה, פיקוח בנייה ואדריכלות בניין.

ניהול שיפוץ מקיף ויסודי משלב התכנון ועד ניהול בפועל של בעלי המקצוע בשטח.

אחריות בשטח

חיצונית ופנימית גם יחד ובכל גודל מבנה.

פנימית בלבד, ללא קשר לתשתיות הקיימות במבנה.

מיומנות

ניהול פרוייקטים בתחום הבניה ויצירת תכניות ותשתיות. באפשרותו לתפקד גם כמעצב.

תכנון שיפוץ / הלבשת הבית תוך התאמת צבעים, רהיטים וחומרים.

עיצוב חללים מסחריים

חללים מסחריים כמו מסעדה, חנות, קליניקה או משרד זקוקים לתכנון פרטני בהתאם לעיסוק המתרחש במקום. זהו תהליך עבודה מאתגר ומורכב בירידה לפרטים קטנים ושילוב רלוונטי בין המראה לבין אלמנטים טכנולוגיים ודיגיטליים. עיצוב נכון ומקצועי יגשים מספר דרישות חשובות:

  • התאמה לצרכני העסק לטובת מקסום חוויית הלקוח והגדלת זמן השהות בבית העסק.
  • יצירת פתרונות שיהפכו את הרכישה למזמינה, נוחה וחיובית יותר.
  • התאמה בין חומרים, צבעים, ריצוף וריהוט למותג עצמו.
  • ניסיון רחב ועשיר בעיצוב חללים מסחריים הכולל יכולת למצוא פתרונות מדויקים ויעילים.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא עיצוב פנים

נמצאו 149 מאמרים