בית

>

שיפוץ אמבטיה

>

עיצוב חדר האמבטיה - המדריך למעצב

רבות נכתב ונאמר על חשיבות חדר האמבטיה. אנחנו חייבים להכניס גם את התובנה שלנו: חדר אמבטיה (על אחת כמה וכמה אם יש בו גם שירותים), הוא המקלט שלנו מצרות היומיום. בין אם אתם מתקלחים לפני השינה ושוטפים את עול היום מעליכם או לפני העבודה, ואז מתעוררים בהדרגה - המקלחת היא המקום בו אנחנו לוקחים הפסקה של כמה דקות מהחיים עצמם.

אם אתם משפצים את חדר האמבטיה, החלטתם לעצב אותו מחדש ואין לכם מושג מאיפה להתחיל, אלה הם 10 החוקים של עיצוב חדר אמבטיה. קבלו אותם:

10 החוקים לעיצוב אמבטיה

פריסה

עשו סקיצה, עדיף בסיוע מעצבת פנים, של פריסת חדר האמבטיה שלכם. הדגישו את נקודות הצנרת והחשמל, רשמו את המרחק בין הדלת לכיור, לאסלה ולאמבטיה או המקלחון. האם יש מקום לזוז בנוחות בחלל ולהתנגב? האם הדלתות נפתחות כלפי פנים או חוץ והאם הן עשויות להפריע לפריט המונח בחדר? האם האסלה היא הדבר הראשון שרואים כאשר פותחים את הדלת?

ניתן לפתור את הבעיות הללו באמצעות בניית מחיצה והשארת הנקודות הקיימות כפי שהן, ועיצוב החלל מסביבן בהתאם להן.

משטחים

ודאו כי המשטחים שאתם מתכננים לעצב איתם את חדר האמבטיה עמידים בפני לחות ורטיבות. אריחי הריצוף השימושיים יותר הם מחוספסים ובגימור מט, כך שאינם מציגים כתמי רטיבות ואבנית, אך הטרנדיים יותר הם אריחים בעיצוב אוריינטלי. מומלץ להשתמש בהם במידה ובקבוצות קטנות על הקירות או על הרצפה בלבד כדי לא ליצור עומס על העין בחלל קטן מלכתחילה. שימו לב שסוג האריח לא משפיע על מחיר העבודות ועשו את הבחירה בתיאום עם השיפוצניק שלכם. בחברת חלמיש ממליצים לרכוש אריחים סטנדרטיים לחיפוי קירות בגודל המירבי, כך שתהיה כמה שפחות התעסקות עם הרובה, שיהיו בגוון בהיר שישמור על האסתטיקה של החדר.

לעומת זאת, הם ממליצים להשקיע בעיקר בריצוף. מה בנוגע לאזורים בעייתיים כמו קו מקלחון או סביב חור ניקוז? בחלמיש מציעים בחירת פסיפס כחיפוי כפתרון יצירתי ופרקטי לאזורים הללו. עוד המלצה היא להכניס צבע לחדר הרחצה על ידי הוספת קו דקור על קירות החדר שמפריד בין הקרמיקה לקיר עצמו. פס קרמיקה פשוט עם עיטורים או בצבע שונה יכול ליצור הפרדה מעניינת ועיצוב חי יותר.

אחסון

חשבו תחילה על מה יכיל חדר האמבטיה המעוצב ומהי הדרך הקלה ביותר לגשת אל הפריטים. פריטים בשימוש יומיומי כמו מגבות ותכשירים קוסמטיים מומלץ לאחסן על מדפים פתוחים או בארונות בהישג יד. מוצרים פחות שמישים מומלץ לאחסן בארון צר וארוך כדי לנצל מקסימום מהחלל. אגב, אחד החללים הפחות מנוצלים הוא הקיר מאחורי האסלה. מדף אחד או 2 מעליה (יש למדוד תחילה כדי לוודא שאינם נוגעים בראש בזמן הישיבה על האסלה) יעניקו מקום אחסון נוסף לנרות, ספרים, גלילי נייר אקסטרה או עציץ.


שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

רוני קנופלר

ציון 9.96 19 חוות דעת

איימן עיראקי

ציון 9.75 88 חוות דעת

רני ספיר

ציון 9.83 9 חוות דעת

עיצוב חדר אמבטיה עם אסלה תלויה

עיצוב: חגית בכר. צילום: אבי קבלו

אמבטיה וארונות

אמבטיה, כיור או ארון כיור גדולים ומובנים עשויים להפחית את השטח שצריך לנקות, אך גם "חונקים" את החדר ומכבידים עליו. רצוי לשקול מעבר לאמבטיה עומדת או לאסלה תלויה וכן לכיור גדול יותר שיתן תחושה מרווחת יותר. אם אתם מתלבטים בין אמבטיה קטנה למקלחון גדול, בחרו באחרון - הנוחות שלכם מעל לכול. 

ישנם חומרי גלם שונים לאמבטיות, כאשר החומרים המובילים הם אקריל או פח. אם אתם רוכשים אמבטיית פח יש לבדוק את עובי הדופן,  כאשר ככל שהעובי גדול יותר הוא איכותי יותר. אותן בדיקות יש לעשות בבחירת אמבטיה אקרילית ולשים לב גם לעובי האגן ולאופן ההתקנה (חשוב לוודא שמתאים לאמבטיות אקריליות).

אמבטיות פח מחזיקות זמן רב אודות לציפוי האמייל, אך רגישות יותר. כאשר נופל עליהן חפץ כבד הן עשויות להינזק ולדרוש תיקון מקצועי. באמבטיות אקריליות אין ציפוי אמייל אך לחומר גמישות טבעית שמונעת פגיעות שכאלו.  נקודות שחשוב לבדוק בבחירת אמבטיה:

אביק המילוי

כלומר אופן המבנה של האמבטיה והצורה שהמים יתפרשו באמבטיה.

צנרת

כאשר משתמשים במים חמים הצנרות מתחממות. יש לבחור ברזים וצנרות איכותיות עם בידוד גבוה שימנעו כוויוות ונזקים לא רצויים.

ניקוז

חשוב לבדוק אילו הכנות יש לעשות לפני התקנת האמבטיה עבור מערכת הניקוז - ניקוז ברצפה, בקיר וכו'.

ברזי אינטרפוץ

 זרימת המים יכולה להגיע ממקומות שונים: מברז בקיר או ברז רצפתי. כיום ניתן לשלב מספר אינטרפוצים שיהפכו את האמבטיה לאסתטית יותר ואת חווית הרחצה למהנה יותר.

מחפשים שיפוצניק לשיפוץ אמבטיה ולא מצאתם ?

או
עיצוב חדר אמבטיה עם כיור וארון תלוי

אביזרים וכלים סניטריים

היו עקביים בבחירת הגדלים והצבעים של האביזרים והכלים הסניטריים ואל תחששו דווקא לחשוב בגדול. ידיות רחבות על ארון האמבטיה, למשל, הן נוחות לשימוש ונראות מצוין. כמו כן, ניתן להחליף אותן אחת לכמה שנים, לצד אביזרי האמבטיה הנלווים כדי לרענן את המראה שלו.

אוורור

 אם חלון פתוח לאחר המקלחת (או משהו אחר…) לא מספיק כדי לאוורר את חדר האמבטיה, יתכן ואתם צריכים מערכת אוורור, שתסייע גם במניעת הצטברות טחב. אם אין חלון בחדר האמבטיה, יש לדאוג לתעלת אוורור ומאוורר שיוכל לינוק את האוויר מבפנים החוצה וכן לתאורה שתחליף את האור הטבעי.

צבע

הצבע השולט ברוב חדרי האמבטיה הוא לבן, עם תזוזות לגוון שמנת פה ושם. אפשר ליצור קומבינציות יפות ואלגנטיות באמצעות אריחים בצבע אפור ולבן כדי ליצור מראה מונוכרומטי באמבטיה ולהעניק לה שיק של בית מלן יוקרתי. אם אתם חייבים שילוב צבעים, הקדישו לו קיר אחד באמבטיה ושימו עליו נרות, עציצים וכו'.

תאורה

 חדר אמבטיה מצריך תאורה כללית ופונקציונלית והדרך הנכונה לתכנן אותה היא להחליט היכן צריך תאורה מקומית יותר, כמו בסמוך למראה מעל הכיור, והיכן צריך תאורה כללית שתספק אור עדין ורך. חשוב לזכור כי הדרך הנכונה למקם תאורה בסמוך למראה היא משני צידיה ובגובה הראש כדי למנוע צללים ארוכים.

ניקיון לפני העיצוב

ניקיון יסודי של רצפת האמבטיה, של האריחים ושל הרובה בין האריחים (מומלץ לעשות ניקוי בקיטור או להזמין חברת ניקיון מקצועית לשם כך) יכולים ליצור מראה מצוחצח ויוקרתי שיסייע לכם לגשת לעיצוב הרבה יותר בקלות.

היו מציאותיים

 נכון, החלום הוא אמבטיה מרווחת עם פריטים מעוצבים, אבל אם אתם חולקים את האמבטיה עם עוד בני משפחה, חלקם אילו ילדים, הפרקטיות צריכה לבוא קודם. ותרו על הבידה, בחרו בין מקלחת לאמבטיה והשתדלו להכניס רק ארון אחד. אחרי הכול, לא כיף להתנגב כשאין מקום לזוז.

סגנונות עיצוב מובילים לחדר אמבטיה

חדר אמבטיה מעוצב יכול ללבוש סגנון מיוחד המשפיע על האווירה כולה. מהם הסגנונות המובילים לחדר האמבטיה?

העיצוב המודרני

העקרון המוביל בעיצוב המודרני הוא מינימליזם וקווים נקיים. חדר אמבטיה מודרני יעוצב בגוון לבן מרגיע ובכלים סניטריים בעלי מראה אחיד ומותחכם, אך עם זריקה קטנה ואלגנטית של צבע, כמו ציור יפה או כמה עציצים במקומות שונים בחדר.

עיצוב חדר אמבטיה בסגנון מודרני

עיצוב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

עיצוב ים תיכוני

זהו עיצוב המושפע ממדינות כמו ספרד, פורטוגל, מרוקו וישראל כמובן. נסו לשלב גווני כחול ולבן באריחים ובאביזרים, או באריחי טרקה-קוטה צבועים ביד בגווני כתום חם, לצד מתכת מודרנית.

עיצוב חדר אמבטיה בסגנון ים תיכוני

עיצוב: הלנה יונג אבוחצירא. צילום: עידן גור

עיצוב כפרי

הסגנון האהוב נראה מעולה גם בחדר האמבטיה. הוסיפו לחדר ללא חשש אלמנטים של עץ כגון ארון אחסון או אפילו ספסל דקורטיבי, ברזים בצבע נחושת, אריחי קרמיקה בגווני כתום, חום או ירוק וסלסלות קש ובהן סבונים צבעוניים וריחניים.

עיצוב חדר אמבטיה בסגנון כפרי

הלל אדריכלות ועיצוב פנים. צילום לירן שמש

עיצוב חדרי אמבטיה קטנים

מה עושים כאשר החלל של חדר האמבטיה הוא קטן למדי? ישנן דרכים לעצב את החדר באופן שיחמיא למימדים שלו ואף יגרום לו להיראות מרווח ומאוורר.

ארון אמבטיה - לארון האמבטיה יש תפקיד פרקטי וכמובן גם תפקיד עיצובי. הוא אמור לשאת בתוכו את חומרי הניקוי, נייר הטואלט, מוצרי הטיפוח וכל מה שחשוב לנו שיהיה בהישג יד כשאנחנו נמצאים בחדר. למרות שהוא נראה ממש הכרחי, אפשר לפתוח את הראש לאפשרות לוותר עליו כדי לגרום לחלל להיראות מרווח יותר. אם עדיין ישנם חפצים שתצטרכו לשמור בחדר, ניתן לשקול אולי להחליפו במדף מינימלסטי יותר. אם בכל זאת חשוב לכם הארון, ניתן ללכת על עיצוב קאסטם מייד שיהיה קטן אך אלגנטי. הדבר מומלץ בעיקר כשמדובר בעיצוב חדרי אמבטיה קטנים.

מקלחון

מיותר אולי לציין שבחדר אמבטיה קטן רצוי ללכת על מקלחון, אבל הנה אנחנו מציינים את העובדה הטריוויאלית הזו. מתקשים לוותר על הפינוק שמציעה אמבטיה? אולי ראש גשם במקלחת ייתן סוג של מענה הולם.

לא להעמיס

כאשר עוסקים בעיצוב חדרי אמבטיה קטנים, רצוי ללכת על סגנון מינימליסטי ונקי. ריצוף בצבע אחיד ובגוונים בהירים יחמיא מאוד לחלל קטן. כמובן שאל תתפתו לעולם ללכת על לבן כי אז תהפכו לעבדים של חדר האמבטיה שלכם, ותצטרכו לנקות ללא הרף. אם אתם אוהבים ריצוף מצוייר וארונות כפריים אתם עדיין יכולים ללכת על זה, אבל לנסות ללכת על הצד הפחות מעוטר בסקאלת האפשרויות הקיימות. נסו שלא להעמיס את החדר בפריטים רבים ובאלמנטים עיצוביים כדי שלא ליצור בלגן, עומס ותחושת דחיסות.

תאורה שקועה

כחלק מהקו המינימליסטי בעיצוב חדר אמבטיה קטן, תאורה שקועה יכולה ללכת מצוין בחדר אמבטיה קטן יחסית. כדי שהחדר יהיה מואר, מה שייתן תחושה מרווחת, כדאי לבחור בשתי נקודות הארה - אחת מעל הכיור ואחת מעל האסלה.

גודל אסלה

אפשר לבחור באסלה קטנה יותר מהסטנדרט, כך שתגנוב פחות מקום בחלל. בחירה באסלה תלויה ומיכל הדחה סמוי גם יכולה להיות נכונה יותר לחדר הקטן. מובן שהמשמעות היא עלות גבוהה יותר, אך גם מראה מעודכן ואלגנטי יותר.

חלון

חלון חשוב מאוד בכל חדר שירותים כדי שיהיה בו אוורור, והוא יכול לתרום גם לתחושה נעימה ומרווחת כאשר חדר הוא קטן במיוחד. כדאי כמובן ללכת על חלון חלבי.

6 טרנדים בעיצוב חדר אמבטיה 

כחול אינדיגו

לא פלא שהצבע היפהפה הזה כובש חדרי אמבטיה ברחבי העולם, מי לא היה רוצה תזכורת לים או לבריכה מתחת לזרם המים? נגיעות עדינות של כחול אינדיגו וטורקיז עשיר בין אם בשטיחון או באביזרי הרחצה יכולים לתרום למראה מרגיע ומתוחכם.


עיצוב חדר אמבטיה עם צבעי כחול אינדיגו

אריחים כהים בגימור מט

העיצוב התעשייתי הוא הדבר החם בתחום העיצוב, אך בחדר האמבטיה שנחשב יותר אישי, נשתמש בסגנון בדרך רכה ומלוטשת יותר כדי להעביר את הדרמטיות שלו. אריחים כהים בצבעים מונוכרומטים יעשו את העבודה ויראו מצוין. וגם קשה יותר לראות עליהם סימני אצבעות, רק אומרים.

עיצוב חדר אמבטיה עם אריחים כהים

עיצוב: אתי ונדרמולן. צילום: איתי סיקולסקי

אמבטיות תקופתיות

 חדרי אמבטיה בסגנון קלאסי-תקופתי או בסגנון פרובנס ועמוסים באופי תמיד יהיו באופנה וישתלבו היטב גם בבתים בעיצוב מודרני. הפריט המרכזי בחדר אמבטיה תקופתי הוא כמובן אמבטיה עומדת מפוארת, אבל אם אין לכם מקום פיזי עבורה, גם ידיות וברזים מוזהבים בעיצוב וינטג' יעשו את העבודה. גם ארון אמבטיה בסגנון עתיק ובגווני פסטל, לצד כרזות בעלות מראה ישן יתרמו רבות למראה.


עיצוב חדר אמבטיה בסגנון תקופתי
חיפוי דקורטיבי לאמבטיה - פסיפס, דקור ואריחים
מאת חלמיש

פסיפס? אריחי דקור? אריחי קרמיקה רגילים? מה הדרך הכי טובה מבחינה אסתטית ופרקטית כאחד לעשות חיפוי לקירות וריצוף חדר האמבטיה? בסרטון הוידאו הבא נציג "חלמיש" מסייע לנו לבחור חיפוי דקורטיבי לאמבטיה ביחס לשיפוץ המדובר - האם מדובר בכניסה לדירה חדשה? הגבלות של מבנה אמבטיה קיים? וכו'. כמו כן מסביר לנו על יתרונות וחסרונות של פסיפס, דקור, אריחים וסוגי חיפויים דקורטיביים שונים הקיימים בפנינו.

אמבטיות רגילות או Free Standing?
מאת חלמיש

המבחר של עיצובי אמבטיות בימינו הוא גדול מאוד אך הדגמים המובילים הם עדיין אמבטיות סטנדרטיות רגילות ואמבטיות "Free Standing". איך לבחור אמבטיה שמתאימה לחדר אמבטיה שלנו? איך מוודאים שהיא בטיחותית ושחלילה לא נכווה את עצמנו מברזים לוהטים שלא מבודדים היטב? איך בוחרים ברזים לכל סוג אמבטיה? תשובות לשאלות אלו והסבר מלא ומפורט על עולם האמבטיות הרגילות וFree Standing בסרטון הוידאו הבא.

 

 

ריהוט צר

 ריהוט מודולרי אולטרה-מודרני מעניק מראה מרווח וקליל יותר לכל חדר רחצה, גם אם הוא לא התברך באחד כזה מלכתחילה. ריהוט תלוי או מוטמע בקיר ישיג תחושה של פתיחות וככל שהרצפה תהיה פנויה וחשופה, כך האשליה של חלל גדול יותר תישמר.

שולחנות קוקטיילים

כן כן, השולחנות הקטנים והדקדנטיים הם הפתרון המושלם לחדרי אמבטיה שזקוקים לזריקה קטנה של סטייל. שולחן קוקטייל מוזהב או בצבע נחושת מוסיף גלאם הוליוודי לכל חלל ואם מניחים עליו עציץ ירקרק או סטוק של מגבות מגולגלות יש גם תחושה של מלון מפואר.

אמבטיה שקועה

 הטרנד האחרון מצריך תקציב גבוה בהרבה, אבל הוא בהחלט מעורר השראה ויכול להפוךף את חדר האמבטיה לכזה שלקוח ממלונות בוטיק או מספא יוקרתי.

עיצוב חדר אמבטיה מחיר

עיצוב חדרי אמבטיה, כפי שניתן לראות יכול להיות מגוון ומשתנה, אפשר להשתמש במגוון סגנונות ולנוע בתוך טווח תקציבים רחב מאוד.

גם כאשר אתם מזמינים מעצבת פנים לעיצוב חדר האמבטיה שלכם, אתם יכולים לבקש שירות מקיף הכולל את כל שלבי העיצוב, התכנון והביצוע של החדר, או לבקש ממנה שירות חלקי, הכולל רק חלק מהשלבים, בתנאי שיש באפשרותכם לבצע בכוחות עצמכם את יתר השלבים, בלי סיוע מקצועי.

כך או כך, עיצוב חדר אמבטיה סטנדרטי על ידי מעצב מקצועי יעלה לכם בין 1,500-3,000 ש"ח ואילו עיצוב חדר אמבטיה יוקרתי יעלה לכם בין 3,000-10,000 ש"ח.

מחפשים שיפוצניק לשיפוץ אמבטיה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה