בית

>

מנעולנים

>

מאמרים

מנעולנות: על ההבדלים בין השירותים השונים והעלויות

התקנת מנעול, החלפת צילינדר או פריצה של דלת עם מפתח תקוע או שבור - כל אלה שירותים בתחום המנעולנות. במאמר מקיף זה, תמצאו מידע מעמיק לגבי היקף עבודת מנעולנים וסמכויותיהם, תחומי האחריות, עלויות וכן, גם המלצות על בעלי מקצוע להתקנה והזמנת שירותי מנעולנות.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-17/02/2021 10 דק' קריאה

התחום הפך לנפוץ ורלוונטי בשנים האחרונות, בייחוד לאור הצורך המוגבר בשמירה על הביטחון האישי והרצון לייעל את אמצעי המיגון שברשותנו. את המנעולן ניתן להזמין לכל עבודה הקשורה לרכיבי נעילה, דלתות וצירי הדלתות, קודני כניסה, אמצעי נעילה חכמים, שכפול מפתחות ומנגנוני נעילה בכספות ורכבים.

איתור מנעולנים מוסמכים

שוק המנעולנים הישראלי התרחב בשנים האחרונות, בעיקר לאור הרצון להשתלב בעבודה מקצועית נוחה ולשלב אותה עם עיסוקים נוספים. אלא שלצד בוגרי הקורס המקצועי שרכשו הסמכה מתבקשת בתחום, צמחה גם שורה עבה של חאפרים שחלקם אף מציינים כי הם פועלים "באישור משטרת ישראל". חשוב להבין כי המשטרה איננה מספקת אישורים או הסמכות למנעולנים ולכן חשוב להתייחס למספר סימני זיהוי שיעזרו לכם לגלות האם האדם שלפניכם הוא בעל מקצוע הגון ואמין.

המנעולן ידרוש מכם סימני זיהוי

מנעולן אמין ומקצועי ידרוש מכם להזדהות על מנת להוכיח שהבית, הרכב או הרכוש שברצונכם לפרוץ/ להחליף מנעול/ לשכפל מפתח הוא אכן שלכם. המנעולן ידרוש תעודת זהות או אסמכתא כלשהי שתעיד על כך, או שיהיו לכם עדים נוספים כמו שכנים שמכירים אתכם.

איחוד כמה עבודות בו זמנית

אם כבר קראתם למנעולן, אפשר יהיה לנצל את הגעתו לדברים נוספים שנמנעתם מלטפל בהם ובכך לחסוך את עלות הביקור הנוסף כמו תיקון דלת, שימון צירי דלת, שכפול מפתח וכן הלאה. מנעולן שינסה להתנער מעבודות נוספות (שלא מטעמים אישיים מובנים) עשוי להתגלות כמי שאיננו מתמצא מספיק בתחום, משמע חאפר.

צילינדר בקופסה אטומה

אם קראתם למנעולן כדי להחליף צילינדר, דעו שהוא חייב להגיע בקופסה סגורה ואטומה. הסיבה לכך היא כדי למנוע מצב של שימוש קודם באותו הצילינדר, כך שיש לו מפתחות שמסתובבים במקומות אחרים. המנעולן שולף צילינדר ללא אריזה סגורה לחלוטין? דרשו ממנו להימנע מהחלפה ולעזוב את המקום.

פורץ מנעולים

פורץ מנעולים מיומן, ידע כיצד להנחות אתכם להימנעות משחיקת המנעול והצילינדר לפעמים הבאות, כך שלא תצטרכו לזמן אותו פעם נוספת לתיקון תקלות פשוטות שניתן היה למנוע. הנה מספר טיפים בנושא:

  1. שמנו את הצילינדר והמנעול בכל פעם שאתם מרגישים בעיה או קושי לסובב את המפתח/ לסגור את הדלת. ניתן לשמן גם כתחזוקה אחת לחצי שנה.
  2. אם המפתח התלכלך בחול, בוץ, רפש או עפר, הניחו אותו מתחת למים זורמים ועברו על כל החריצים עם מברשת. זה ימנע תקיעות קשות במפתח.
  3. בדקו את הצירים של הדלת אחת לזמן מה וודאו שהם מוברגים כראוי ולא שקעו. הברגה שנחלשה או צירים שהתרופפו יגרמו לדלת לא להיסגר או להינעל כראוי.
  4. בדלתות פלדה ישנות שכוללות בריח הנכנס לתוך הרצפה, חשוב לנקות מעת לעת את חור הבריח עם מברק. הדבר ימנע בעיה בפתיחה או הנעילה.

מחפשים מנעולן ולא מצאתם ?

או

מחירון שירותי מנעולן

כמה עולים שירותי מנעולנות?

מהו השירות המבוקש?

מחיר מנעולן מוסמך
ביקור מנעולן

250 ₪ - 200 ₪

פריצת דלת סטנדרטית

350 ₪ - 250 ₪

פריצת דלת טרוקה

350 ₪ - 300 ₪ (ללא התקנת צילינדר)

פריצת דלת פלדלת כולל התקנת צילינדר פשוט

600 ₪ - 400 ₪

התקנת צילינדר

500 ₪ - 300 ₪ לדלת פלדלת

350 ₪ - 250 ₪ לדלת עץ

1,200 ₪ - 600 ₪ עם כרטיס מניעת שכפול

התקנת מנגנון נעילה

800 ₪ - 500 ₪

החלפת מנעול לדלת עץ סטנדרטית

350 ₪ - 250 ₪

התקנת מנעול לכספת

600 ₪ - 500 ₪

פריצת כספת ביתית (סטנדרטית)

350 ₪ - 250 ₪

כיוון צירים בדלת פלדלת/ שימון הצירים

350 ₪ - 250 ₪

שכפול מפתחות

שכפול מפתחות רלוונטי לכל מצב שבו נדרש העתק ממפתח קיים, אם כי שכפול לא מוצלח עשוי לגרום לפגם ולסכל ניסיונות פתיחה למנעול הרלוונטי בעת הצורך.

את השכפול אפשר לבצע בכל בית עסק שיש לו מכונת שכפול מתאימה. לרוב אלו מכונות שיתאימו למפתחות פשוטים בצרור האישי, כמו דלתות פנים וחוץ, מגירות וכיוצ"ב. במקרים מיוחדים כמו אלו של מפתחות למנעולי צילינדר, תידרש מכונה ייעודית שלא מוחזקת בכל חנות.

השכפול מתרחש באמצעות העתקה של המפתח הקיים למכונה הפועלת בטכנולוגיית החריטה. לאחר ביצוע החריטה, יש לשייף את המפתח עם משייף ייחודי (מעין מברשת פלדה בעלת ציר מסתובב), שנועד להסרת בליטות זעירות וחדות על גבי המפתח ושעשויים להפריע להתאמתו המדויקת לחור המנעול.

כמובן שיש לבדוק את השכפול משני צידי הדלת ולוודא שהוא נכנס בצורה חלקה ומסתובב כראוי.

סוגי מנעולים לדלתות

בענף הדלתות והנעילה קיים מגוון עצום של סוגי מנעולים לדלתות המציעים יתרונות שונים:

סוג המנעול

תיאור יתרונות/ חסרונות

מנעול לשונית

מנגנון פשוט ומוכר, הכולל לשונית הנכנסת למשקוף הדלת בזמן נעילה.

יתרונות: מחיר נמוך והתאמה לכל דלתות הפנים.

חסרונות: קל מאוד לפריצה

מנעול צילינדר

מנגנון מורכב הכולל פתיחה באמצעות הזזת הפינים,  התאמה לחריצי מפתח או התאמה ל"קוד" פנימי בלבד.

יתרון: לא ניתן לפריצה. 

חסרון: חבלה במנגנון תביא להחלפתו בלית ברירה.

מנעול עליון (מנעול כספות)

אמצעי מיגון המותקן באמצעות חיתוך הדלת ומוסתר ע"י פרזול.

יתרונות: מגביר את מיגון הדירה או העסק

חסרונות: עלות יקרה למדי.

מנעול צירופים

מנגנון נעילה ופתיחה באמצעות קוד, או ע" סיבוב חוגה שיוצרת רצף מספרים.

יתרון: מייתר את הצורך במפתח נלווה

חיסרון: מתאים לאמצעים קטנים כמו כספות ואופניים, אך פחות לדלתות חוץ.

מנעול חשמלי

זיהוי קוד, טביעת אצבע, העברת כרטיס מגנטי ועוד.

יתרונות: מערכת מתוחכמת המבקרת בקפדנות את הכניסה והיציאה של מבקרים.
חסרון: פחות תתאים לקהל פרטי.

מנעול חבוי

מנעול שניתן לפתוח רק מצדה הפנימי של הדלת, כמו למשל בחלונות ובדלתות הזזה.

יתרון: אידיאלי לבתים פרטיים, קליניקות ומשפחות עם ילדים קטנים.
חיסרון: טריקת הדלת תביא לנעילה מחוץ לבית.

החלפת צילינדר

הצילינדר הוא אותו חלק שאליו נכנס המפתח ומסתובב, מה שמפעיל גלגל שיניים שמסובב את הבריחים שנמצאים במנגנון הדלת. לצילינדר חריצים המתאימים רק לאותם הפינים במפתח ספציפי והוא מגיע במגוון רחב של סוגים, המשתנים ביניהם ברמת האבטחה והמחירים. צילינדר פשוט יעלה כמה עשרות שקלים ואילו צילינדר מתוחכם מאוד יעלה אלפי שקלים.

מתי צריך להחליף צילינדר? כאשר מתגלה קושי בפתיחה והנעילה שאיננו נפתח על ידי ניקוי או שימון. אל תמתינו ליום בו המפתח ייתקע ולא תוכלו לסובב אותו עוד. אמנם תוכלו להזעיק מנעולן, אבל ברגע שפותחים את הצילינדר כדי לתקן וסוגרים בחזרה, הרכיב מאבד חלק גדול מאמינותו והופך לממוגן פחות, עד שנשחק לחלוטין ומחייב החלפה.

מצב נוסף שבו כדאי להשקיע בצילינדר חדש הוא אחרי רכישת דירה חדשה (מקבלן או יד 2). אף פעם אי אפשר לדעת למי יש עותק ממפתח הבית ושימוש במפתחות חדשים יגביר את תחושת הביטחון שתרגישו.

האם מחיר החלפת הצילינדר הוא אחיד? כן. אין הבדל בין החלפת צילינדר בדלת פלדלת או החלפה בדלת עץ. מדובר בעבודה שאורכת 30 דקות לכל היותר למנעולן המנוסה, כאשר כל צילינדר מגיע באריזה סגורה עם אחריות למשך שנה.

החלפת מנעול

כניסה לדירה חדשה, אבדן המפתח ואפילו פריצה מחייבים החלפת מנעול בבית, אלא שישנם מקרים שבהם יהיה אפשרי לשקול תיקון במקום החלפה כמו סיבובי סרק, חוסר סיבוב של המפתח או כניסה קשה של המפתח. כאן התיקון יהיה משתלם יותר מאשר החלפה, משום שאפשר רק לשמן את המנגנון או לבצע פעולה טכנית פשוטה שתחזיר אותו לתפקוד הרגיל.

חשוב להדגיש שמנעול טוב ככל שיהיה, איננו אפקטיבי בחיבור לדלת רגישה ופשוטה. פורצים תמיד יכוונו להריסת החוליה החלשה ביותר, כך שכל שעליהם לעשות הוא לפרק את המשקוף ולהיכנס פנימה. מומלץ להתייעץ עם מנעולן מקצועי לפני ההחלפה ולבחור את סוג המנעול בהתאם להגנות הנוספות שמתקיימות בדלת ובמבנה עצמו.

פורץ רכבים

אם אתם זקוקים לפורץ רכבים, דעו שרק מנעולן מקצועי מסוגל לבצע את הפעולה מבלי לגרום לנזקים נלווים למנגנון נעילת הרכב. בדרך כלל הפריצה מתבצעת ע"י כרית ניפוח שיוצרת הרחבה לדלת ממשקוף ובאמצעות כלים מיוחדים יהיה ניתן לפתוח את הרכב.

כמה זמן לוקחת הפעולה? זה תלוי בסוג הרכב ולעתים גם בדגם, מאחר וישנם רכבים שמנגנון וסוג הנעילה שלהם מורכב יותר. אם מדובר ברכב יחסית "וותיק" שלא מצויה בו טכנולוגיה מתקדמת, הפעולה תימשך כמה דקות ועד רבע שעה לכל היותר.

ומה לגבי שבירת החלון? רק במצב מסכן חיים שבו ילד ננעל בתוך הרכב חלילה והמנעולן לא נמצא בקרבת מקום יהיה צורך לנפץ את אחד החלונות ולחדור פנימה. יש להשתמש באבן גדולה ובחלון הכי רחוק ממקום מושבו של הילד.

פורץ רכבים גם מתמחה בשחזור והתאמת מפתחות שאבדו ובאפשרותו להתאים במדויק את סוג המפתח לנעילה הקיימת בסוג הרכב.

פורץ כספות

פורץ כספות נדרש כאשר מפתח הכספת אבד, הכרטיס המגנטי לפתיחה נשחק או שהבעלים של הכספת שכחו את הקומבינציה לפתיחתה. כל אלו ניתנים לשחזור כמובן ופריצת הכספות עצמה היא לרוב מלאכה קלה, אך מומלץ להימנע מפעולות עצמאיות שיזיקו לכספת ויחשפו את התכולה היקרה שנמצאת בה.

מנעולנים שמתמחים בפריצת כספות מספקים שירות לכספות מכל הסוגים, כולל כספות גדולות עם נעילת מפתח וקומבינציה, חילוץ מפתחות שבורים ממנעולי הכספות וביצוע פתיחה ותיקונים ללא נזק. מנעולנים אלו נדרשים לא רק לאוריינטציה טכנית מפותחת אלא גם לאמינות מוגברת, מכיוון שהלקוח אמור לשתף אותם בקומבינציה או שהם נחשפים לתכולה שבתוך הכספת.

התקנת מנעול רתק

מנעול רתק או בשמו הנוסף מנעול תליה כבד, הוא מעצור לנעילת אמצעים כבדים כמו שערים, דלתות מחסנים ואופנועים. מנעול זה מורכב מגוף מלבני עם צילינדר ואנקול שצורתו דומה לאות U והוא מוחדר לתוך חור המנעול בזמן הנעילה או הפתיחה. האנקול משתנה במידותיו (בין 10-16 מ"מ) כך שיתאים לרכיבים שונים שצריך לנעול.

התקנת המנעול דורשת זמן ודיוק מקסימלי ומאחר וכרוך בה גם ריתוך, היא מתבצעת בשעות יום לגיטימיות תוך הימנעות מהפרעה לדיירים סמוכים. במצב של פריצה, יהיה צורך להשתמש בזרוע מיוחדת מאחר ולא ניתן לשבור את פלדת המנעול.

מנעול ביומטרי

דור הנעילה המתקדם בעידן הטכנולוגי מציע מנעול ביומטרי (זיהוי טביעת אצבע), שלא ניתן לגנוב והוא איננו אובד. מדובר באמצעי מיגון יעיל שבו המנגנון נשלט מרחוק באמצעים דיגיטליים וכך ניתן לאפשר גישה פנימה והחוצה בהתאם להחלטתנו הבלעדית. יחד עם זאת, ישנם מנעולים ביומטריים באיכות נמוכה שסובלים מרגישות גבוהה לחום, מה שמונע מהם להישאר עמידים בתנאי האקלים הישראליים.

מנעול ביומטרי טוב מיוצר תוך שמירה על תנאי עמידות בחום ובמערכות מתוחכמות מהדור החדש, ניתן גם לפתוח מרחוק את הדלת לזמן מוגדר מראש באמצעות הסמארטפון. ועם זאת, המנגנון עדיין סובל מחיסרון כאשר טביעת האצבע לא מזוהה בעקבות תקלה, או מפאת הגיל, כאשר בגילאים מתקדמים (60 ומעלה) טביעת האצבע הופכת לברורה פחות והמערכת מתקשה לסרוק אותה.

מנעולן מוסמך

כל מנעולן שתפגשו יעיד על עצמו כמנעולן מוסמך, אלא שכפי שפירטנו, עליו להציג תעודות המוכיחות הסמכה רשמית מטעם גוף או קורס מנעולנות. כמו כן, נדרשת חברות באיגוד המנעולים המגובה גם היא בתעודה. באשר לתעודה משטרתית, לא קיימת תעודה שכזו המונפקת ממשטרת ישראל ואם תרצו בכך, תוכלו לדרוש לכל היותר תעודת יושר.

החברות באיגוד המנעולנים מחייבת כשלעצמה היעדר עבר פלילי ועמידה במספר תנאי סף. המטרה היא להימנע מבעלי מקצוע לגיטימיים למראית עין שיש להם כוונות זדון בפריצה, שכפול מפתחות וניסיון לחדור למרחב הפרטי תוך ניצול הסכמת הלקוח.

החלפת מנעול לדלת פנים

החלפת מנעול לדלת פנים יתרחש במספר מצבים אפשריים:

לשונית שבורה או עקומה

את הרכיב הזה לא ניתן לתקן או להחליף ולכן תתבצע החלפה של כל המנעול.

דלת תקועה

בעיקר בדלתות עם נעילה מגנטית, מה שמבטא שחיקה של המנעול.

מפתח לא מסתובב

אם המפתח נמנע מלהסתובב רק מצד אחד, ייתכן שהבעיה היא בצילינדר. המפתח לא מסתובב לשני הצדדים? סביר שצריך להחליף את כל המנעול.

ידית נפולה

כאשר הידית נמצאת למטה ואיננה "מתיישרת" כרגיל, סימן שישנה בעיה במנעול עצמו וצריך להחליף אותו.

שינוי סוג הנעילה

אם דרוש אופן נעילה אחר מזה שכבר קיים לאותה הדלת. כאשר הדרישה היא מעבר לסוג נעילה שונה מבלי לשנות את סוג המנעול, ניתן לבחור במנעול עם מפתח 0 (אוניברסלי), מנעול "תפוס/פנוי" שמסמן אם החדר תפוס מבפנים או מנעול צילינדר שבו דרוש מפתח ייחודי.

אפשרות נוספת היא להחליף מנעול דו צדדי למנעול שנפתח וננעל ללא מפתח או כאשר מעוניינים לעבור לדלת שיריונית חסם, מה שדורש זמן עבודה ממושך ומורכב, לעתים אפילו החלפה של הדלת עצמה.

באופן כללי, המחירים להחלפת מנעול לדלת פנים נע בין 250-400 ₪, כאשר בדלתות כניסה המחיר יעמוד על 500-900 ₪ בהתאם לסוג הנדרש.

תיקון מנעול מגנטי לדלת פנים

נעילה מגנטית מתבצעת בטריקה חלקה ושקטה, מה שיתאים רק לדלתות שיש בהן הכנה מובנית לנעילה מהסוג הזה. מדובר בפתרון שמוצע בחברות גדולות כמו רב בריח או פנדור ובו לשונית הדלת מתמגנטת אל מגנט שנמצא במשקוף הנגדי. זאת להבדיל ממנעולי 101 המסורתיים בדלתות ביטחון ופלדלת שבהם הטריקה מרעישה.

החיסרון בנעילה מגנטית הוא הנטייה הטבעית שלו לבלאי ותקלות תדירות יותר ולכן חשוב שהדגם יהיה מתוצרת איכותית שידועה בעמידותה הממושכת. באופן כללי, משך חיי המנגנון המגנטי עומדים על 3-5 שנים בממוצע וכדי להאריך אותם מומלץ להימנע מטריקות חזקות של הדלת.

התיקונים המבוצעים לדלתות בנעילה מגנטית מרחשים כאשר הדלת איננה נפתחת או נסגרת כראוי, או בעקבות מפתח-מגנט שסובל מבלאי וזקוק להחלפה.

כיצד מחליפים מנעול מגנטי לדלת פנים? המגנט משתנה מיצרן ליצרן ולכן על המנעולן לבדוק שהחלפת המנעול ממוקמת בגובה המגנט ושהמגנט המותקן מתאים למידות הדלת. הדבר דורש פירוק של הפרזול והידיות, שליפת המנעול החוצה והתקנת המנעול החדש. אם המגנט עצמו בלוי, לעתים יהיה צורך להחליף גם את המגנט במשקוף.

מחפשים מנעולן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מנעולנים

נמצאו 0 מאמרים

לא נמצאו תוצאות