בית

>

הנדימן

>

מאמרים

הנדימן - כל מה שרציתם לדעת על תיקונים בבית

הנדימן הוא בעל המקצוע שבא לעזור בעת צרה, לביצוע תיקונים קטנים אך הכרחיים ברחבי הבית. באילו מצבים נזמין הנדימן? מה תחומי המומחיות שלו? וכמה זה יעלה לנו? כל הפרטים במאמר

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-31/03/2019 7 דק' קריאה

אחזקת בית היא עניין לא פשוט. עוד לפני שאנו מדברים על תשלום שכר דירה (או משכנתה) וחשבונות למיניהם, ברחבי הבית יש לנו כל הזמן עבודות קטנות: החל משמירה על ניקיון הרצפה והכלים ועד לתיקונים קטנים של פריטים שהתקלקלו או התקנה של פריטים חדשים שנרצה להוסיף. דווקא בתקופתנו, אנו נדרשים ליותר ויותר עבודות תיקונים שוטפות בבית. לפעמים הן נובעות מן העובדה שחפצים כיום מיוצרים באיכות נמוכה מבעבר, מתוך מחשבה שממילא התחלופה שלהם היא גבוהה. לפעמים יש צורך בתיקון פשוט בשל התיישנות ועייפות החומר. חלק מן התיקונים הללו אפשרי לביצוע על ידי בעלי הבית עצמם, חלקם דורשים שיפוצניק או בעל מקצוע אחר המתמחה בעניין, וחלקן מתאימות להנדימן או תיקונצ'יק.  

מה זה בעצם הנדימן?

הנדימן הוא בעל מקצוע המתמחה בעבודות תיקונים קטנות ברחבי הבית. בשונה משיפוצניק, למשל, המתמחה בעבודות שיפוצים לא גדולות או מבעלי מקצוע המבצעים תיקונים בתחומים ספציפיים כמו חשמלאים, אינסטלטורים או נגרים - הנדימן מבין במגוון רחב של תחומים אך בצורה בסיסית. אם מתקלקל או נשבר לנו משהו בבית, כדאי להבין קודם מיהו בעל המקצוע המתאים לביצוע העבודה - האם זהו הנדימן, שיפוצניק או בעל מקצוע ספציפי המומחה לתחום מסוים.

באילו תיקונים מטפל ההנדימן?

הנדימן מטפל בכמה סוגים עיקריים של תיקונים ברחבי הבית. כמו למשל:

הרכבת רהיטים או פריטים בבית הדורשים התקנה

הנדימן יכול בקלות לבנות לכם ארון שפירקתם, רהיט שנקנה באיקאה, מכשירים אלקטרוניים שקניתם, ברז חדש שרכשתם ועוד. הנדימן יכול גם לתלות מדפים, וילונות ותמונות.

תיקונים קטנים של אלמנטים בסיסיים בבית

מרצפת רופפת או שבורה, תיקון צבע קטן, רגל של שולחן שהתעקמה, כסא שנשבר, מנעול שנהרס ועוד.

אם העבודה שאתם צריכים לעשות בבית היא עבודת תיקון או התקנה קטנה יחסית - זו עבודה להנדימן. אם אתם כבר רוצים לפתור בעיות גדולות יותר כמו בעיות רטיבות, צביעת קירות שהתקלפו, החלפת ריצוף וכדומה - העבודה כבר מתאימה יותר לשיפוצניק. אם אתם זקוקים להתקנת ברז חדש, ניתן להזמין הנדימן. אם ישנה סתימה בצנרת, זו כבר עבודה של אינסטלטור אם אתם זקוקים לתלות אהיל תוכלו לקרוא להנדימן. אם יש תקלה במערכת החשמל - זו עבודה לחשמלאי נציין גם שתיקונצ'יק יכול לפתור בעיה של רהיטים שנשברו, אך אינו מומחה בחידוש רהיטים. לכן, אם אתם זקוקים לשיפוץ כורסה ישנה: תיקון, צביעה והחלפת ריפוד - הרי שנכנסתם לתחום של שיפוץ רהיטים ואתם זקוקים לבעל מקצוע מומחה בתחום. 

אם ישנן כמה עבודות קטנות שהצטברו לכם בבית, הרי שבעל המקצוע הקלאסי במקרים כאלה הוא הנדימן - שיתקן לכם גם את דלת הארון שיצאה ממקומה, גם ירכיב לכם את המסך החדש שקניתם וגם יתלה את הווילון שקניתן מזמן ולא הספקתם לתלות. חשוב כמובן לוודא קודם עם בעל המקצוע אם הוא אכן מבצע את העבודות הספציפיות שאתם מעוניינים בהן, ולשאול אם הוא זקוק לכלים מיוחדים לפני ביצוע העבודה - כדי שלא תשלמו סתם על ביקור ויהיה חסר לכם חלק משמעותי שנדרש לתיקון.

פליקס טייף

ציון 9.64 23 חוות דעת

אורן.א הנדימן

ציון 9.93 7 חוות דעת

ירון סלמון

ציון 9.73 28 חוות דעת

ישראל דזבסרוב

ציון 9.59 49 חוות דעת

כלי עבודה להנדימן

הנדימן - מחירים

מחיר ביקור הנדימן כ-250 ש"ח
התקנת אסלה או מקלחון כ-300 ש"ח
תליית מסך כ-300 ש"ח
הרכבת דלת ארון כ-300 ש"ח
תיקון משקוף דלת כ-300 ש"ח

שאלות נפוצות בנוגע לתיקונים

ישנן תקלות קטנות בבית שרובנו נמצא את עצמנו מתעסקים בהן בשלב זה או אחר. בין אם נרצה לטפל בהן בעצמנו ובין אם נזדקק לשירותיו של הנדימן, לפניכם כמה שאלות נפוצות שנאספו מפורום תיקונים בבית של שיפוצים פלוס, כולל תשובות.

אריחי קרמיקה רופפים

ישנם שני אריחי קרמיקה רופפים בסלון. רצינו להדביק אותם מחדש אבל כששמתי אותם בחזרה ראיתי שהן גבוהים יותר משאר הריצוף. מה עושים?

כאשר מחזירים אריח למקום ומעוניינים להדביק אותו מחדש יש לגרד את כל דבק הקרמיקה הקיים, גם מהאריח עצמו וגם את השטח עליו הוא אמור להידבק משאריות של טיט ודבק. רק לאחר מכן יש ליישם דבק אריחים על האריח עצמו, ולהדביק.

חורים ברצפה

אחרי שבירת קיר נותר חור ברצפה. מה עושים?

קירות בלוקים נבנים ישירות על תשתית הבטון, והריצוף נעשה מסביב. לכן, עם הריסת הקיר אנו עלולים להישאר עם "חור" ברצפה באזור בו לא היה ריצוף. מה שעוד יכול לקרות הוא שבירת אריחים בעקבות שבירת הקיר. במקרה כזה יש לפנות את שברי האריחים, אם יש כאלה, לרצף מחדש ולמלא רובה ברווחים שבין המרצפות. אם ישנם אריחים מקוריים בהם רוצפה הרצפה כולה הדבר יכול להיות פשוט ומהיר.   

מחפשים הנדימן ולא מצאתם ?

או
כלי עבודה

דלתות פגומות

יש לי בבית דלתות הצבועות בצבע בתנור. בחלקן יש פגמים בחלק התחתון מרטיבות ומדפיקות. איני מעוניין לצבוע את כל הדלת מחדש כדי שלא תיעלם טקסטורת העץ, האם יש דרך לצבוע רק את החלק התחתון בלי שיהיו הבדלי צבעים?

במקרה כזה אין אפשרות לצבוע רק חלק מהדלת באופן שלא ייראה אחרת מהדלת כולה. לכן יש שתי אפשרויות: או לצבוע את הדלת כולה או לצבוע פס תחתון בצבע אחר ולמנף את העניין לטאץ' עיצובי חדש. אפשר גם לצבוע בפס תחתון בשאר הדלתות כדי לשמור על אחידות.

בעיות בתנועת ידית אינטרפוץ

תנועת הידית בברז האינטרפוץ שלי נעשתה קשה. מה ניתן לעשות כדי להניע אותה בקלות יותר?

ככל הנראה מדובר בבעיה של אבנית בברז, הנוצרת מהצטברות של מים. פתרון אפשרי הוא לפירק את הברז ולהשרות אותו בחומץ כדי להיפטר מהאבנית. לאחר מכן לחבר החזרה את הידית ולשחק איתה מעט כדי לוודא שהתנועה רכה יותר.

החלפת כיור

החלפת כיור

לא מזמן החלפנו כיור במטבח והתברר שהוא אינו איכותי ומוכתם בקלות. האם אפשרי להחליף כיור מבלי להחליף את השיש כולו?

בדרך כלל אין בעיה להחליף כיור מבלי לפגוע בשיש. הדבר בעייתי רק במקרה שהכיור מלוטש כולו עם השיש מאותו החומר, ואז לא ניתן להחליף. בכל מקרה אחר אפשר לקנות כיור חדש איכותי יותר.

אילו כלים הכרחיים לתיקונים?

גם בבית חדש עלול להתעורר הצורך בתיקונים קטנים מדי פעם, ו.. אז עבור ההנדימנים המתחילים או עבור מי שפשוט רוצה שיהיו לו את הכלים כשהחברים באים לעזור, לפניכם פירוט של מה שכדאי שיהיה בבית, בארגז הכלים שלכם (לא כולל כלים חשמליים כמו מקדחה, מסור, אקדח דבק וכבלים מאריכים).  

מברגים

תפקידם של המברגים הוא כמובן להכניס ולשחרר ברגים, כאשר ישנם סוגים המתאימים לראשים שונים של ברגים. ישנה אפשרו לרכוש מברג אחד עם ראשים מתחלפים, או אחד מכל סוג. מברג פיליפס הוא מברג בעל קצה בצורת +. מברג שטוח הוא מברג שראשו שטוח ומאורך.

דיבלים

הדיבלים הם תושבות העשויים פלסטיק (וישנם גם מעץ או מתכת) שנועדו לחיבור בורג עם הקיר או התקרה אליה הוא צריך להיות מחובר. הדיבלים מאפשרים לתלות תמונה, למשל, על קיר גבס ללא קדיחה.   

פלס

הפלס הוא חשוב ביותר לשמירה על קווים ישרים. הוא מאפשר לדעת אם משטח הוא מאוזן וישר, בדרך כלל ביחס לקרקע. הפלס הוא משטח מתכת אליו מחוברת שפופרת עם נוזל צבוע שבה בועת אוויר הזזה בהתאם לתנועת הפלס ואפשרת לדעת מתי הקו הוא ישר. כדאי לרכוש פלס המאפשר גם מדידת משטחים אנכיים ושיפוע של 45 מעלות.  

פלייר

הפלייר נועד כדי לכופף, לחתוך, או למשוך דברים שונים במהלך העבודה. ישנם סוגי פליירים שונים מלבד הפלייר הרגיל. ישנו פלייר אף ארוך/פלייר שפיץ לתפיסת עצמים בחללים קטנים, פלייר פטנט אשר יכול להיתפס על בורג ולהינעל עליו בחזקה ופלייר מתכוונן/ג'בקה בעל ציר מתכוונן שמאפשר אחיזה בגדלים שונים.  

מפתחות

המפתחות משמשים לאחיזה בראש בורג או אום לצורך פתיחה או סגירה שלהם. כדאי לקנות מפתח שוודי, שהוא בעל ראש מתכוונן שיכול להתאים עצמו לגדלים שונים. כדאי לרכוש גם מפתח צינורות, כלי מתכוונן לסיבוב צינורות מתכת. כדאי גם שיהיה בארגז הכלים מפתח אלן, מפתח ברגים משושה.  

מברגה חשמלית

המברגה החשמלית עושה פעולה דומה למברגה הרגילה ומשחררת או מבריגה בדלות רבה יותר ברגים. למברגה יש לרכוש סט של ביטים, ראשים מתחלפים שיתאימו לגדלים וסוגים שונים של ברגים.

סכין יפנית

תמיד חשוב שתהיה סכין לחיתוך מהיר ונוח.

פטישים

כדאי שיהיו בארגז הכלים שני סוגי פטישים בגדלים שונים, לשני סוגי גדלים של מסמרים.

ישנם תיקונים שקל ופשוט לבצע לבד, אך לפעמים אין לנו את הטאץ', הידע או הסבלנות לעשות זאת בעצמנו. ישנם תיקונים הדורשים מגע של בעל מקצוע מנוסה. עבודה של הנדימן היא לרוב לא יקרה ונעשית בצורה מקצועית יותר ממה שרובנו יודעים לעשות לבד. לכן, אם יש ספק - אין ממש ספק. כדאי לבקש סיוע של הנדימן מוכשר באזורכם, ולמנוע בזבוז של זמן ומועקה מיותרת. 

מחפשים הנדימן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא תיקונים בבית

נמצאו 6 מאמרים