בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

שיפוץ בית ישן: תכנון טוב מראש של מטרות וצרכים

שיפוץ בית ישן: תכנון טוב מראש של מטרות וצרכים

ההחלטה לשפץ בית ישן כרוכה בתכנון רב, הוצאות ולא מעט התעסקות. יחד עם זאת, זוהי דרך מצוינת להעלות את ערך הנכס ואת רמת החיים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-29/05/2011 5 דק' קריאה

אם רכשתם בית או דירה בני 30 - 40 שנה ואתם עומדים להיכנס לתהליך של שיפוצים, כדאי שתדעו שתהליך שיפוץ בית ישן כולל מאפיינים ספציפיים אותם רצוי להכיר לפני היציאה לדרך. ראשית חשוב להבין כי כאשר הבית הוא ישן לא ניתן להסתפק בשיפוץ שטחי וקוסמטי בלבד. בניגוד לשיפוץ דירה בת 20 שנה או פחות, בשיפוץ דירה ישנה נצטרך לבצע החלפה כוללת של כל התשתיות המרכזיות. המשמעות היא פירוק מערכת האינסטלציה והרכבת מערכת חדשה, יישום מחודש של חומרי איטום ושינויים במערכת החשמל. המשמעות הרחבה יותר היא שלא תוכלו לחסוך גם באלמנטים נוספים המחייבים שמירה על התשתיות הקיימות כמו ריצוף בהדבקה למשל. מעדיפים לוותר על שיפוץ תשתיות כדי לחסוך? לא מומלץ. תשתיות ישנות יוצרות בעיות רבות בטווח הארוך, ואי החלפתן רק תוביל לתקלות חוזרות ונשנות עד כאלה שיהיו בלתי הפיכות ויחייבו אתכם לשפץ. אז עדיף להקדים תרופה למכה ולהחליף את התשתיות בחדשות ועמידות, שילכו אתכם הרבה שנים.

אילו תשתיות יש להחליף בשיפוץ בית ישן?

אינסטלציה

מערכות האינסטלציה הישנות עשויות בדרך כלל מפלדה. כיום, כבר לא משתמשים בצנרות הללו, מכיוון שהן עלולות להחליד ולהתפוצץ. בשיפוץ בית ישן תוחלף צנרת ישנה כזו לצנרת חדשה מפלסטיק, כאשר הצנרות העיקריות הנמצאות בשימוש הן פקסגול ומולטיגול של חברת גולן וצנרת SP של חברת מרצפלס. ישנם שני סוגי התקנה - האחת עם מרכזיה ונחשבת פשוטה יותר, כאשר צנרת פקסגול ניתנת להתקנה בצורה זו בלבד.  השיטה השנייה כוללת חיבור בלחיצה בין הצינורות בבית, מה שמייתר את המרכזיה. לרוב מקובל לבחור בצנרות החדישות: SP או מולטיגול. כדאי לדעת מראש איזו צנרת אתם מעדיפים ולבקש מקבלן השיפוצים ואיש האינסטלציה. אם יש לכם אדריכל רצוי להתייעץ עמו לפני בחירת הצנרת המתאימה

חשמל

בשיפוץ דירה ישנה יהיה בדרך כלל צורך להפוך את המערכת לתלת פאזית, כדי שניתן יהיה לחבר בו זמנית כמה מכשירים שצורכים הרבה חשמל. במקביל לכך לרוב יוחלפו חוטי החשמל בבית, וייקבעו מיקומים חדשים למתגים ושקעים, כולל שקעי כוח. השינויים יתקיימו על פי תכנית החשמל שתשורטט במקביל לשרטוט התכנית האדריכלית של השיפוץ ויבוצעו על ידי חשמלאי מוסמך בלבד.

איטום

ישנם מספר אזורים בבית אותם יש לאטום היטב במהלך הבניה, והם גם האזורים המועדים לבעיות רטיבות אם העבודה לא בוצעה כהלכה בעת הבניה או אם עבר זמן רב מאז בניית הבית. האזורים הללו כוללים את הגג, המרפסות, הקירות, הרצפה, החדרים הרטובים והמרתף. אלה האזורים עליהם יש להתעכב בעת שיפוץ בית ישן. אם נבנית תוספת בניה יש להקפיד גם על ביצוע איטום בכל נקודות החיבור שבין החלק הישן לתוספת הבניה. בשוק קיימים סוגים רבים של חומרי איטום המשמשים לאזורים שונים בבית, כאשר העיקריים הם יריעות ביטומניות, זפת חם, חומרי איטום אקריליים, חומרי איטום ביטומנים משחתיים, חומרי איטום פוליאוריטנים, יריעות PVC או יריעות EPDM וחומרים פולימרים בהתזה או במריחה. אין להשתמש בחומר ממשפחה אחת על גבי חומר ממשפחה אחרת מכיוון שהחומרים אינם מתקשרים ביניהם והאיטום לא יהיה יעיל. בעת שיפוץ בית יש להקפיד על כך שבעתיים, שכן סביר להניח כי באזור בו מבצעים איטום כבר נמרח בעבר חומר מסוג מסויים. אם יש בעיית רטיבות במבנה או שהשיפוץ כולל בעיקר פתרון בעיות איטום, מומלץ לקחת קבלן איטום לצורך העבודות ולא קבלן שיפוצים כללי. תחום האיטום הוא נרחב, ופתרון בעיות בתחום אינו פשוט כלל ולכן חשוב לקחת בעל מקצוע מומלץ, המומחה ספציפית באיטום.

הוצאות צפויות ובלתי צפויות במסגרת שיפוץ בית ישן

תזוזת קירות

כאשר מבצעים תהליך של שיפוץ כולל בדירה ישנה, מהרגע שבו מתחילים לשבור קירות ולבצע שינויים בבית ישנה יציאה מאיזון. כתוצאה מהזעזוע ומהשינויים ישנן תזוזות מיקרוסקופיות של הקירות המתרחשות אט אט במהלך השנה הראשונה לשיפוץ. לכן, כעבור שנה עשויים להופיע סדקים קטנים בצבע. בדרך כלל ממליצים קבלני שיפוצים ואדריכלים לחכות שנה ממועד השיפוץ ואז לעשות שוב טיח ולצבוע את הקירות.

הוצאות בלתי צפויות

כדאי לקחת בחשבון שמהרגע שמתחילים לעבוד ולבצע שינויים בדירה ישנה עלולות לצוץ בעיות בשל מצב הדירה. משמעות הבעיות האלה הוא תשלום נוסף. למשל, ישנם מצבים בהם מפרקים ארון וחלק מהקיר מתפרק. או לדוגמה, עם פירוק דלתות עלולים להתפרק גם המשקופים. אלה דוגמאות הלקוחות מהתהליך שיפוץ של דירה בת 40 שנה. כל עבודה כזו הגוררת עמה עבודה נוספת תעלה יותר וכדאי לקחת תיקונים נלווים כמרכיב בתקציב הכללי שלכם.

הוצאות צפויות

בבתים ישנים עלולים להיות אילוצים שונים ייחודיים להם וכדאי להבין אותם עד הסוף לפני התהליך. למשל, חלונות בבית ישן לא תמיד יהיו עשויים אלומיניום. לפעמים החלונות יהיו חלונות עץ ישנים או ישלבו עץ עם אלומיניום ישן, ויהיה צורך בשינוי כולל של כל האלומיניום בבית. בדירה ישנה עלולים להיות יותר אלמנטים כאלה שכבר התבלו וזקוקים להחלפה, כדאי להיות מוכנים לכך.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

רני ספיר

ציון 9.83 9 חוות דעת

בית ישן - לפני

שיפוץ דירה ישנה - לפני

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
שיפוץ דירה אחרי

שיפוץ דירה ישנה - אחרי (תכנון: גידי ליברמן)

השבחת נכס במסגרת שיפוץ בית ישן

מן הסתם, כאשר מבצעים שיפוץ בבית ישן או בדירה ישנה מעלים מאוד את ערך הנכס. ישנם מקרים בהם השיפוץ יתבצע אך ורק למטרת השבחת הנכס ומכירתו. ישנם מקרים בהם ערך הנכס עולה באמצעות שיפוץ בית ישן, ואז באמצעות השכרתו מכניס לבעלי הבית סכום חודשי נאה. בכל מקרה, מטרת השיפוץ משפיעה מאוד גם על השיפוץ עצמו.  כאשר המטרה העיקרית בשיפוץ הבית הישן היא אך ורק השבחת הנכס חשוב להחליט מראש באילו פרמטרים מעוניינים להשקיע בדירה וכמה כסף מעוניינים להשקיע. אחד המרכיבים העיקריים בהחלטה הוא רמת הגימור. כאשר מכוונים למכור או להשכיר ללקוחות מבוססים רצוי להשקיע בשיפוץ בהתאם: לבחור חומרי גמר איכותיים ולהשקיע  בעיצוב הפנים. כאשר מדובר בשכירות או מכירה לקהל של סטודנטים או זוגות צעירים, ההשקעה בשיפוץ תהיה בהתאם - וכך גם הרווח.

שיפוץ בית ישן - עלויות

כאשר מדובר בשיפוץ דירה ישנה, יש צורך בשיפוץ כללי הכולל החלפת תשתיות, ריצוף חדש, עבודות גבס, צביעה וכו'. עבודת שיפוץ כולל ברמה בסיסית מתחילה מסדר גודל של כ-1,200 - 1,500 ש"ח למטר לעבודת הקבלן בלבד. היא אינה כולל את העבודות המשלימות של האלומיניום, דלתות, מטבחים ופרקטים. העלות הכללית כולל האלמנטים הללו מעלה את מחיר השיפוץ, והוא ינוע בין 2,000 ל-5,000 ש"ח, תלוי בבחירות החומרים והספקים לעבודות, התנאים בשטח ועוד.  

איך קבלן שיפוצים מקצועי יחסוך לכם כסף במסגרת שיפוץ בית ישן?

קבלן שיפוצים אמין ומנוסה יוכל לא רק לעשות שיפוץ בית ישן בצורה הטובה ביותר אלא גם לחסוך לכם כסף על ידי שימוש במינימום חומרים (מכיוון שיש לו הרבה ניסיון ולכן יעשה פחות טעויות), עמידה בלוחות זמנים, שימוש בטכניקות בניה מתקדמות והצעת אלטרנטיבות שיחסכו לכם כסף (כמו למשל, שימוש בחומרים פחות יקרים אך לא פחות איכותיים).

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה