בית

>

חשמלאים

>

מאמרים

מבדיקת הארקה ועד החלפת לוח חשמל: חשמלאים ומחירים

מבדיקת הארקה ועד החלפת לוח חשמל: חשמלאים מספקים מענה כולל למערכות החשמל הביתיות והכלליות של מבנים ובניינים שונים ונחשבים לכוח מקצועי וחיוני מאין כמוהו בעת התרחשות שיפוץ, בניית הבית או ליקויים ותקלות בדירה בעלת תשתית קיימת.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-01/03/2021 8 דק' קריאה

מיהו החשמלאי המוסמך לטיפול בתקלה מסוימת או לעריכת תוכנית חשמל מקיפה בעת שיפוץ הנכס? כמה עולים שירותי החשמלאי וכיצד לוודא את אמינותו?

הזמנת חשמלאי: מי מוסמך לתת לכם שירות?

כל נכס ישראלי זקוק מעת לעת לשירותיו של חשמלאי אמין ומוסמך. לרוב מדובר בתיקונים קטנים הכוללים החלפת שקעים, התקנת נקודת חשמל חדשה, התקנת גוף תאורה, תיקון קצר ועוד. לעתים רחוקות יותר יידרשו עבודות חשמל מורכבות כמו שדרוג דירה ישנה מרשת חד-פאזי לתל-פאזי, החלפה מלאה של מערכת החשמל ותכנון מערכת החשמל בעת בנייה חדשה או שיפוץ מקיף.

בין אם העבודה מורכבת או פשוטה, החשמלאי נדרש למומחיות ולהסמכה הקובעים את סמכותו ויכולתו להגיש שירותי חשמל שונים:

חשמלאי מוסמך

רשאי לבצע את כלל עבודות החשמל הקיימות ולתכנן תוכניות חשמל עד 30/80 אמפר.

חשמלאי רשאי

רשאי לבצע מגוון רחב של עבודות חשמל ולתכנן תוכניות עד 3/250 אמפר.

חשמלאי מעשי

רשאי לבצע עבודות חשמל במתח נמוך ולתכנן תוכניות עד 40 אמפר.

חשמלאי עוזר

רשאי לבצע עבודות חשמל במתח נמוך בכפוף לפיקוח חשמלאי מוסמך בלבד.

קיימים סוגי חשמלאים נוספים כמו טכנאי, הנדסאי חשמל ומהנדס חשמל שמבצעים עבודות הכרוכות בבדיקת מערכות חשמל ובקרה לפתרונות שונים, אך אין להם נגיעה לעבודות ביתיות.

אלכסנדר בייס

ציון 9.7 27 חוות דעת

יצאת צדיק חשמלאי – כך תדעו להיזהר מחאפרים

ככל שהדבר נוגע לחשמל, כל חיסכון כספי עשוי לסכן חיי אדם. כשל חשמלי עשוי לגרום לדליקה, לקצרים ולהתחשמלות – כל אלו עלולים לסכן את שלמות הגוף והרכוש ולגרום לנזקים כבדים ומצערים. לכן חשוב תמיד להזמין חשמלאי בעל תעודה ולהימנע מכל סיוע מאדם המתיימר "להבין בחשמל" כמו הנדימן, שיפוצניק או שכן עם רצון טוב.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או
תעודת חשמלאי מוסמך - רישיון לעסוק בביצוע עבודת חשמל

כל שימוש בגורם שאיננו מיומן, עשוי לגרום לבעיות רבות, החל משימוש בחיווט לא מתאים שיביא לזרם גבוה, חימום ושריפת נתיכים וכלה בהארקה לקויה שעשויה לעלות בחיי אדם.

החאפר המבצע עבודת חשמל עשוי לחבר את החוטים או השקעים בצורה רופפת כך שלא יניבו את הפעולה הנדרשת מהם ולסלול את החוטים ללא בידוד, מה שעלול לגרום לשריפה במקרה הרע, או לתקלות תדירות שיצריכו שבירת קירות עבור תיקון פשוט במקרה הטוב. תרחיש אחר הוא תקיעת מסמר בקיר שיפגע בחוט חשוף שלא הועבר כהלכה ויגרום להתחשמלות.

באילו תקלות מותר לפעול לבד?

לצד חשיבותה העליונה של הבטיחות, קיימים מספר דברים שדיירים רשאים לבצע בעצמם כמו החלפת נורה (כבו תחילה את המפסק הראשי בדירה), הרמת הפחת במידה וקפץ בשל עומס ובדיקתו התדירה וכמובן חיבור וניתוק מכשירי חשמל מהשקע אם כי חשוב לבצע את הפעולה בסביבה יבשה לחלוטין (ללא ידיים רטובות) ולוודא כי התקע המנותק לא זרוק בחופשיות מסוכנת במקום גלוי.  

מהו תלת פאזי לעומת חד פאזי?

צריכת החשמל בעידן המודרני הולכת וגוברת, ככל שלחיינו נכנסים יותר מכשירים ופתרונות חשמליים. במטרה להתמודד עם צריכת חשמל גבוהה, בדירות החדשות מתקינים כיום מונה תלת פאזי, המורכב משלוש פאזות חשמל (מוליכי זרם) ולכל אחת מהן הספק של 9,200 וואט.

בדירות ישנות שנבנו לפני שני עשורים ומטה, עדיין ניתן לפגוש את המונה החד פאזי שמתאים לצריכת חשמל נמוכה. החד פאזי פועל בהספק של עד 25 אמפר כך שצריכתו הכוללת מוגבלת עד 5,750 וואט. לשם השוואה, מונה תלת פאזי פועל על 40 אמפר וביכולתו לווסת את עומס הצריכה הכולל בכל זמן נתון.

אם בדירה הישנה שלכם מותקן חד פאזי וברצונכם לעבור לתלת פאזי, נדרשת קבלת היתר צריכה מטעם חברת החשמל. עלות ההיתר משתנה בהתאם למונה הקיים והרצוי, כך שבדירות בעלות חד פאזי 25 אמפר העלות תהיה כ-5,000 ₪. אם בדירה מסוימת ישנו חד פאזי 40 אמפר, העלות לתלת פאזי 3/25 תעמוד על כ-1,500 ₪ ואילו מונה 3/40 יעמוד על קרוב ל-3,000 ₪. כמובן שאת עבודה זו מבצע חשמלאי מוסמך בלבד.

כיצד לדעת האם בדירה שלי יש חיבור תלת פאזי?

ניתן לבדוק זאת מול חברת החשמל או במבט על לוח החשמל עצמו, הכולל 3 מתגים מחוברים.

האם דרושה לי הגדלת חיבור חשמל?

סביר להניח שכן. גם אדם יחיד מפעיל בדירתו מספר מכשירי חשמל מקבילים כמו דוד, מזגן, מייבש, מכונת כביסה, תנור אפייה וכיוצ"ב. למכשירים אלו יחד הספק של מעל 2,000 וואט, כך ששלושה מהם הפועלים יחד יגרמו לשאלטר הדירה לקפוץ. כמו כן, ישנם מוצרי חשמל המחייבים חיבור תלת כמו מזגן מעל 3 כ"ס.

אם תעדיפו להימנע מהמעבר, תוכלו לעבור מחד פאזי 25 אמפר ל-40 אמפר מה שיחסוך עלויות בעבודת התשתית ועל כן יתבצע בעלות זולה יותר.

מחירון חשמלאים

מחפשים מחירון חשמלאים שיסייע לכם להיערך מראש להזמנת החשמלאי?

בטבלה הבאה תוכלו לדעת מראש מהן העלויות למגוון עבודות חשמל אפשריות:

ביקור חשמלאי

150-300 ₪ בשעות העבודה

300-750 בזמינות 24/7 (לילות, חגים ושבתות)

בדיקה לתקינות מערכת החשמל

250-650 ₪

הכנה לביקורת של חברת החשמל (הגשת תוכנית ונוכחות בעת הביקורת)

2,500 - 1,000 ₪

התקנת נקודת חשמל

250-700 ₪ בהתאם למורכבות העבודה (סוג החיווט, סוג הקיר, עם או בלי חציבה ועוד).

התקנת לוח חשמל

חד פאזי 1,000-2,500 ₪

תלת פאזי 1,500-3,500 ₪

החלפת לוח חשמל

1,500-3,500 ₪

התקנת גוף תאורה

120-300 ₪

התקנת נקודת תאורה חדשה (כולל חציבה בתקרה)

250-450 ₪

בדיקת הארקה

250-600 ₪ לבית

חיבור הארקה לבניין

1,000-3,000 ₪ לבניין קטן (4 קומות)

מעבר ממערכת חד פאזי לתלת פאזי

2,000-4,000 ₪

התקנת מונה חשמל דיגיטלי

מונה חד פאזי 400-800 ₪

מונה תלת פאזי 500-1,00 ₪

התקנת ספוט (רכישת הספוט בנפרד)

80-200 ₪ בתוך הבית

120-300 ₪ בגינה

איתור ואבחון תקלות חשמל

300-600 ₪ לשעה

החלפת פקק בארון החשמל (כולל עבודה ורכיבים)

350 - 150 ₪

החלפת חוטי חשמל (לנקודה אחת עד 3 מטרים)

400 - 200 ₪

החלפת פיוז

350 - 150 ₪

החלפת שקע קיים

חד פאזי 150-350 ₪

תלת פאזי 250-600 ₪

הזזת נקודת חשמל

700 - 300 ₪

חיווט בתעלת פלסטיק

800 - 350 ₪ (המחיר לתעלה עד 5 מ' ללא חציבה)

החלפת ממסר פחת

חד פאזי 350-650 ₪

תלת פאזי 350-700 ₪

החלפת מפסק ראשי

חד פאזי 250-500 ₪

תלת פאזי 350-700 ₪

החלפת מפסק

150-650 ₪ בהתאם לסוג המפסק החשמלי

התקנת מוצרי חשמל (קו רשת, פעמון דלת, מאוורר תקרה, טיימר לדוד, תנור אמבטיה וכד')

250-600 ₪

בדיקת הארקה

תקנות החשמל בישראל קובעות כי כל בית מחויב להארקה ועל כן, בדיקת הארקה עשויה להציל חיים. למעשה, ההארקה הנסתרת עשויה להיות תקולה אך מערכת החשמל תתפקד כסדרה, עד שתתרחש בפועל התחשמלות. מסיבה זו מומלץ להקדים כל סכנה ולהזמין בדיקה מבעוד מועד. כאן תוכלו לקרוא על המצבים השונים שבהם חשוב לבצע בדיקת הארקה.  

נדגיש כי רק חשמלאי מוסמך ומעלה רשאי לבצע את בדיקה זו. וודאו שהחשמלאי המוזמן אכן מוסמך מטעם משרד התמ"ת ובקשו ממנו את מספר הרישיון לאימות באתר התמ"ת.

החלפת לוח חשמל – כמה זה עולה?

כל לוח חשמל מגיע בגודל אחר, בהתאם לכמות מעגלי החשמל הקיימים באותה הדירה. לוחות קטנים מאפיינים דירות שבהן מתרחשת צריכה בינונית-נמוכה, בעוד שלוחות גדולים במיוחד מותקנים בבנייני מגורים ומשרדים שונים. הגודל בהחלט קובע הפעם ומחיר ההחלפה יושפע ממנו באופן ישיר.

פרמטרים נוספים שעשויים להשפיע על המחיר הם המעבר מחד פאזי לתלת פאזי, החלפת חוטים ישנים או בלויים, התקנה סמויה (מסתור מתחת לטיח) או גלויה (מעל הטיח) וכן יצרן החלקים וטיבו (אירופאי או סיני – שניהם בעלי תקן אך האירופאיים מטבעם איכותיים ויקרים יותר).

כאן תוכלו לקרוא מידע נוסף על החלפת לוח חשמל וכמה עולה כל אחת מהפעולות. 

כמה עולה נקודת חשמל כולל חציבה?

אם אתם בונים, עוברים שיפוץ יסודי או שרכשתם מוצר חשמלי חדש כמו מזגן או מדיח, תצטרכו בוודאי להוסיף נקודות חשמל חדשות. דרישות השימוש האישיות בכל מוצר חשמלי משתנות בהתאם לנוחות הדיירים והצורך שלהם במוצרים שונים וגם על פי צרכי הבטיחות.

באופן כללי, התקנת נקודת חשמל עולה בין 250-700 ₪ בהתאם למורכבות העבודה. חציבה מטבעה מייקרת את העלויות כך שלעתים המחיר ינוע גם אל עבר 1,000 ₪ ומעלה.

הכל תלוי בסוג השקע הדרוש (מכשירים שצריכתם גבוהה כמו תנורים ומזגן מחייבים בשקע כוח או תלת פאזי שהתקנתו מורכבת), כמות נקודות החשמל הכוללת (לעתים תגלו שאתם מעוניינים בהתקנת נקודה נוספת, מה שעשוי להתברר כמהלך משתלם וחסכוני), אופן החיווט (פנימי או חיצוני מטעמים בטיחותיים ואסתטיים) וכן אורך החיווט שעשוי לנוע מ-3-5 מטרים עד עשרות מטרים ולייקר את עלות ההתקנה.

חשמלאי מומלץ לתהליכי בנייה: התנהלות נכונה מול קבלן החשמל

קבלן החשמל הוא זה שמבצע את תוכנית החשמל וביצועה במהלך הבנייה או שיפוץ מקיף ביותר. בדומה לקבלן האינסטלציה או השיפוצים, הוא מלווה אתכם כבר משלבי הבנייה הראשוניים והארקת היסוד (ריתוך ה"מינוס" לכלונס הבית) דרך קבלת ההיתר מחברת החשמל והכניסה לבית וקבלת טופס 4.

מומלץ שהקבלן הנבחר יהיה אדם ששביעות הרצון מלקוחותיו הקודמים הייתה גבוהה ושביצע את עבודתו בצורה טובה גם על הצד האסתטי: דיגום ארון החשמל, התקנת שקעים באותו הגובה, פריסת הצנרת ועוד. כמובן שיש להתייחס גם לרמה האישית של קבלן החשמל ולברר כיצד התנהל לאורך הבניה, האם עבד בצורה נאותה מול יתר בעלי המקצוע, היה קשוב לשינויים ולבקשות, הציע הצעות שיפור וייעול תוך כדי העבודה ועוד.

אין גבול לתזכורת החשובה בנוגע להסמכתו ורישיונו של החשמלאי, אלא שכאן צריך לבדוק בנוסף כי הקבלן הוא בעל יכולת מתאימה לבצע את העבודה הנדרשת על פי חוק וכי הציג לכם מראש את כל האישורים הרלוונטיים. אם הקבלן רלוונטי ותהיו מעוניינים לקבל ממנו הצעת מחיר, וודאו כי פאושלית וכוללת את כל הציוד, החומרים, הכלים והעזרים הנדרשים לביצוע עד קבלת האישור הזמני והקבוע מחברת החשמל.

כמו כן, עליו לציין במפורש כי הצעת המחיר כוללת מע"מ וכי מועדי הביצוע יתרחשו על פי התקדמות עבודות הבנייה עצמן. יש לפרט את תנאי התשלום כך שכל חלק ישולם לאחר גמר אותו שלב ולשביעות רצונכם.

בסיום העבודה, תתרחש בבית תקופת הבדק. על הקבלן להיות אחראי לחשמל והתקשורת בנכס במשך 24 חודשים מלאים מיום המסירה, לרבות קבלת אישורים מטעם חברת החשמל ובזק על תקינות המערכות שהותקנו. כמו כן, עליו להשחיל צנרת ריקה מארון החשמל לגג, במטרה שתשמש במידת הצורך בעתיד לרכיבים נוספים שלא נלקחו בחשבון.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה

מאמרים בנושא חשמל בבית

נמצאו 15 מאמרים