בית

>

חשמלאים

>

מאמרים

>

בדיקת הארקה - איך בודקים הארקה, וכמה זה עולה?

בדיקת הארקה - איך בודקים הארקה, וכמה זה עולה?

הארקה היא אמצעי בלתי נראה המשמש להגנה מפני התחשמלות. הבעיה היא שמדובר על אמצעי בלתי נראה ולכן, כדי לדעת אם ההארקה אצלכם בבית תקינה - תצטרכו להזמין חשמלאי מוסמך, אשר ייבצע בדיקת הארקה ויבדוק אם יש או אין לכם בעיה בהארקה. מן הראוי לציין כי לפי החוק בישראל - הארקה חייבת להתקיים בכל מבנה שבו יש חשמל מכיוון שהיא נחשבת אמצעי מציל חיים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-28/12/2020 5 דק' קריאה

מה זה הארקה?

הארקה היא מערכת בטיחות חשמלית, אשר תפקידה להגן על בני הבית, או על השוהים במבנה מפני התחשמלות.

כבל הארקה צבוע בירוק וצהוב. הוא מחובר לשני כבלים עיקריים אחרים של מערכת החשמל בבית והוא צריך לעבור בין כל נקודות החשמל בבית, גם אלה המגיעות לגג ומספקות חשמל לדוד החימום למשל.

אם יש תקלה בזרימת החשמל, או באחד ממכשירים החשמל בבית, עלולה להתרחש "זליגת חשמל", כלומר יציאה של חשמל מהמעגלים החשמליים של המכשיר ושל המערכת הביתית. חשמל זה יכול להגיע בדרכים שונות למי שנמצא בקרבת המכשיר ולחשמל אותו.

תופעה זו מתרחשת בגלל הנטייה הטבעית של חשמל להגיע לקרקע, החשמל "משתמש" באדם כמוליך, כדי להגיע דרכו אל הקרקע וכך מתרחשת התחשמלות.

אבל אם כבל הארקה פועל כראוי, הוא מאפשר לחשמל לזרום לאדמה בלי לפגוע בבני אדם שנמצאים בסביבה. אם כן, אפשר להבין מדוע הארקה נחשבת כה חיונית עד כי בישראל היא אף מעוגנת בחוק.

הקשר בין פחת והארקה

ממסר פחת הוא רכיב קטן שנמצא בארון החשמל שלכם ותפקידו לעצור את זרם החשמל, אם יש תקלה במערכת החשמל בבית, אבל אין לו אפשרות "לנקז" את החשמל המיותר שכבר יצא מהמעגלים החשמליים בגלל התקלה במכשיר, או במערכת החשמל הביתית שלכם ולכן הוא לא מהווה תחליף להארקה אלא רק השלמה.

למעשה, אם לא היתה הארקה - הפחת לא היה יכול לזהות קיום של תקלה במערכת ולא היה מפסיק את זרימת החשמל בבית.

כך תדעו שאתם צריכים בדיקת הארקה

בדיקת הארקה כדאי לבצע בכל מקרה שבו אתם לא יודעים בביטחון כי מערכת ההארקה שלכם תקינה.

כך למשל לפני מעבר דירה, כדאי לבצע בדיקת הארקה כדי לוודא שמערכת החשמל בבית תקינה ובטוחה לשימוש, בעיקר אם מדובר בדירה ישנה, על אחת כמה וכמה, אם מדובר בדירה שנבנתה לפני שנחקק חוק ההארקה בישראל, בשנת 1978.

גם לאחר פרויקט שיפוצים אשר כלל שבירה, או חציבה בקירות וגם לאחר החלפה של צנרת מים ממתכת לצנרת פלסטיק, ייתכן שתהיה בעיית הארקה ולכן כדאי לבדוק אותה.

בעיקר כאשר אתם מגלים סימנים מחשידים, שיכולים להעיד על בעיה בהארקה, כמו למשל שקעים שרופים, מכשירי חשמל מקצרים, מפסק פחת שקופץ ללא סיבה וכן תחושה של חשמל בזרם נמוך מאוד שעובר בכם כשאתם נוגעים בקירות, או במכשירי חשמל אחרים, חשוב להזמין באופן מיידי בדיקת הארקה.

אבל לא באמת כדאי לחכות שתהיה לכם סיבה מיוחדת. למעשה, רצוי מאוד לבצע בדיקה תקופתית של המערכת אחת לכמה שנים.

ככל שהדירה ישנה יותר, כך כדאי לבצע את הבדיקה בתדירות גבוהה יותר. חשוב להבין כי גם בעלי מקצוע שמתעסקים עם מערכת החשמל, כדי להתקין מזגן, או כיריים חשמליות, גופי תאורה חדשים וכן הלאה - יכולים לגרום פגיעה בהארקה של הבית ולכן חשוב שלא להזניח.

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

הארקה בדירות ישנות

כאמור, חוק ההארקה הקיים בישראל נכנס לתוקף בשנת 1978.  לכן, רק בתים שנבנו בשנים מאוחרות יותר, צריכים להיות בעלי מערכת מובנית של הארקה, אלא שגם בדירות שנבנו בשנים מאוחרות יותר, מערכת ההארקה הייתה מחוברת למערכת המים ולשעון המים, המותקן בחלקו החיצוני של הבית.

כתוצאה, רכיב חשוב של מערכת ההארקה, אשר מחובר לשעון מים בדירות ישנות, נגנב לפעמים על ידי גנבי מתכות, המציבים את כל דיירי הבית בסכנה אמיתית ולכן חשוב לבצע בדיקה כדי לוודא שהרכיב קיים וכי מערכת ההארקה פועלת באופן תקין.

ביצוע מקצועי של בדיקת הארקה

כדי לבצע בדיקת הארקה באופן מקצועי, יש להזמין חשמלאי בעל ותק והסמכה מתאימה.

יש חשמלאים בדרגות שונות, אשר חלקן אינן מקצועיות מספיק לצורך ביצוע בדיקת הארקה ולכן חשוב לבדוק כי החשמלאי שלכם מוסמך מטעם משרד התמ"ת לבצע בדיקות הארקה, על ידי בדיקת הרישיון שלו, או על ידי בדיקה באתר האינטרנט של משרד התמ"ת.

הבדיקה עצמה מתבצעת באמצעות מכשיר ייעודי לבדיקות הארקה, שנקרא לופ טסטר, או  LT. את המכשיר מחברים מצדו האחד לפאזה חשמלית ומצידו השני להארקה עצמה.

המכשיר מודד את הזרם ומחשב את רמת ההתנגדות של ההארקה. חשמלאי מנוסה ומיומן ידע לומר לכם אם אכן התקבלו ערכים תקינים, המעידים כי ההארקה שלכם תקינה.

לאחר בדיקת לוח החשמל, חשמלאי ימשיך בדיקה וימדוד את כל נקודות החשמל השימושיות ביותר בבית, כמו שקעים ונקודות חשמל שונות.

יש לבקש מהחשמלאי לבדוק את כבל ההארקה של הדוד לכל אורכו כי דווקא ההארקה בגג היא הפגיעה ביותר מבין כל נקודות החשמל בבית, בגלל בעלי מקצוע שונים, אשר אינם בהכרח חשמלאים, העלולים בטעות לנתק את הכבל החשוב הזה ולהעמיד אתכם בסכנה.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

כמה עולה בדיקת הארקה?

חשוב להזמין בדיקת הארקה לפחות אחת לעשר שנים, או אחת לחמש שנים - אם אתם גרים בבית ישן. אפשר להזמין בודק מוסמך של משרד התמ"ת לביצוע הבדיקה, אך גם חשמלאי מוסמך ומעלה יכול לבצע אותה עבורכם.

בדיקת הארקה על ידי חשמלאי תאפשר לכם לקבל אינפורמציה נוספת לגבי מערכת החשמל בבית ורמת התקינות שלה ואף לקבל הצעת מחיר מיידית לתיקון בעיות הארקה - אם יש כאלה ואף לתקן אותן במהירות.

בכל מקרה, מדובר על בדיקה קצרה מאוד, הנמשכת מספר דקות ולכן עלות הבדיקה תלויה במחיר שגובה החשמלאי עבור ביקור סטנדרטי.

את הצעת המחיר לתיקונים - אם צריך - החשמלאי יכול לספק לכם בנפרד. בכל מקרה, בתום הבדיקה חשוב לבקש מהחשמלאי שלכם לתת לכם אישור בכתב על ביצוע הבדיקה ועל תקינות ההארקה אצלכם בבית, כולל חתימה, שם מלא ומספר רישיון.

בדיקת הארקה על ידי חשמלאי מוסמך תעלה לכם בין 200-400 ש"ח.

מומלץ לבקש בדיקת הארקה בכל פעם שמזמינים חשמלאי לביצוע עבודות חשמל בבית. לעיתים קרובות החשמלאי לא יגבה על כך תוספת תשלום ואם כן - היא תהיה זניחה לעומת התועלת.

מה חשוב לדעת על הארקה?

בדיקה הנמשכת זמן קצר

בדיקת הארקה היא בדיקה קצרה נמשכת כמה דקות עד שעה אחת, בהתאם למערכת החשמל הביתית שלכם ורמת המקצועיות של החשמלאי.

בדיקה לאחר עבודות אינסטלציה

מומלץ מאוד להזמין בדיקת הארקה לאחר ביצוע עבודות אינסטלציה שונות, בייחוד החלפת צנרת מתכת ישנה בצנרת פלסטיק חדשה, כי כל שינוי בצנרת על ידי האינסטלטור עלול לפגוע בהארקה.

שמירת בטיחות בעת שימוש בחשמל

הארקה היא רק חלק ממספר אמצעים השומרים על הבטיחות שלכם בעת שימוש בחשמל.

לסיכום

הארקה היא חלק חיוני ממערכת של אמצעי בטיחות להגנה מפני התחשמלות. היא כה חשובה עד כי היא מעוגנת בחוק. חשוב לבצע בדיקת תקינות הארקה גם אם אין שום סימן לתקלה, כי הארקה יכולה להתבלות, או להיפגע מגורמים שונים ולהפסיק לתפקד.

מכיוון שזהו אמצעי חיוני להגנה על החיים שלכם - הקפידו להזמין את הבדיקה אחת לכמה שנים.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה