בית

>

חשמלאים

>

מאמרים

>

חשמל חכם: כל מה שרציתם לדעת על הפיכת הבית לבית חכם

חשמל חכם: כל מה שרציתם לדעת על הפיכת הבית לבית חכם

באמצעות חשמל חכם ניתן לשלוט על מערכות שונות בבית בלחיצת כפתור, לנוחות הדיירים, רווחתם ושמירה על ביטחונם. מה חשוב לדעת על חשמל חכם? מה היתרונות ומה העלויות? כל הפרטים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-01/06/2011 6 דק' קריאה

טכנולוגיה חכמה ואינטואיטיבית, על-חוטית ומתקדמת היא חלק בלתי נפרד מהמציאות היומיומית של כל אחד ואחת מאיתנו. כולנו כבר מכורים מזמן למסכים שבכף ידינו, ומתעדכנים כל הזמן בגאדג'טים חדשים כמו משחקים המשלבים מציאות רבודה ואוזניות ללא חוטים. ההתפתחויות הדינאמיות והמהירות בתחומים הללו מובילות את העולם אל עבר אוטומציה המאפשרת איכות חיים גבוהה ונוחות מקסימאלית. שילוב של מערכות מסוג זה בתכנון ועיצוב הבית הוליד את הקונספט של חשמל חכם. ודאי כבר שמעתם את המושגים "חשמל חכם", "בית חכם", האינטרנט של הדברים" וכו'. אנו שומעים רבות כמה מדובר בטכנולגיה שתשנה את חיינו מן הקצה אל הקצה. כדי שנמצא את ידינו ורגלינו בתחום פנינו ליוכי בן שחר ממחלקת "דיגיטלי" בחברת "גולן" כדי לבדוק מה זה בכלל בית חכם, מה הוא מאפשר, וגם - למה זה טוב לנו בכלל?

בית חכם - מה זה?

המושג "בית חכם" הוא בעצם יצירת שפה משותפת בין כל המכשירים החשמליים בבית, מה שמאפשר פתרונות חכמים לצרכים או לבעיות שלנו, שהבית יכול לפתור בעצמו. "אני מגדירה את זה כמימוש פנטזיית מגורים", אומרת בן שחר, "אם למשל, אני רוצה לראות סרט עם חברים אני יכולה ללחוץ על כפתור 'סרט' והאורות מתעמעמים, המיזוג יתכוונן לטמפרטורה הנכונה ויכוון לאן שצריך, המקרן יידלק והמסך יירד. יש למשל אנשים שיש להם צרכים מיוחדים, הבית יכול למשל לחוש בנוכחותם ולהאיר תאורת התמצאות, או באמצעות חיישנים לפתוח רמפות לאדם על כסא גלגלים".

הפעלת הבית החכם יכולה להתבצע באמצעות חיישנים שיבצעו את הפעולה, באמצעות כפתור בטאבלט או בסלולארי או באמצעות לחיצה על מתג בקיר. הטכנולוגיה מאפשרת חיסכון רב בחשמל מכיוון שהיא יוצרת מודעות ומעדכנת בדיוק ברמת צריכת האנרגיה של כל מכשיר. אם למשל, הילדים השאירו את המזגנים בחדר דלוקים ואין איש בבית, ניתן לדעת זאת בעזרת האפליקציה. אם נסענו לחו"ל ונרצה לתת תחושה שמישהו בבית, אין צורך להשאיר את הטלווזיה דלוקה, היום ניתן לכוון את הבית על "תרחיש חו"ל", מה שאומר שבכל פעם, במקום אחר בבית יידלק האור, וילונות יוגפו ומוזיקה תידלק. כך שתתקבל התחושה שמישהו באמת בבית.

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

בית חכם

בית חכם - איך זה עובד?

ישנן שתי שיטות עיקריות לשינויים בחשמל להפיכת בית לבית חכם. האחת דורשת מראש תשתית מתאימה, והשניה ניתנת להרכבה על כל תשתית קיימת. הראשונה מבוססת על פרוטוקול הנקרא KNX זוהי טכנולוגיה ותיקה בשוק הקיימת כבר 15 שנה. הפרוקטול מאפשר "שפה משותפת" בין כל אביזרי החשמל בבית כך ניתן ליצור "אירועים" בבית, כמו למשל שבשעה 7 בבוקר הבית יתעורר, התריסים יעלו, הקומקום יידלק, הדוד יפעל ותישמע מוזיקה. הטכנולוגיה הזו מחייבת תכנון מקדים של הבית עם החשמלאי ובשיתוף עם האדריכל במהלך השיפוצים, והיא מצריכה כבל 'דאטה' (כבל תקשורת) שרץ בבית, סמוך לכבל החשמל. הכבל רץ מהמפסק החכם ועד ללוח החשמל, שם מותקנים בקרים חכמים.

השיטה שאינה מחייבת תשתית מבוססת על מוצר הנקרא "דיגיטל סטורם", זה מוצר שנראה כמו לגו או כמו קוביית שוקולד, והוא למעשה שבב מחשב קטן. את המוצר מתקינים במפסק ה"טיפש" ומחברים לכבל 0 - הכבל שנמצא בקיר ועליו רצות הפקודות הפשוטות כמו להדליק ולכבות את האור. הטכנולוגיה החכמה מתלבשת על מערכת החשמל בבית ואת השבבים ניתן לתכנת באופן שרוצים כדי שיבצעו את הפקודות הנדרשות.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או
שבבים לבית חכם

 חשמל חכם טומן בחובו מעבר לאוטומציה ושיכלול טכנולוגי גם ניהול אפקטיבי של צריכת האנרגיה בבית. על ידי שליטה מלאה בכול מערכות החשמל אנו יכולים לייעל את השימוש ולצמצם בצריכת החשמל. צריכה נבונה של חשמל חשובה בעידן בו מחירי החשמל עולים והתלות שלנו כצרכנים בחשמל גדלה. המערכות הינן דו – כיוונית, כלומר, מבצעות ומדווחות. דרך ממשק הטאץ' סקרין האינטואיטיבי נוכל לדעת למשל מה הטמפרטורה בכל חדר וחדר ולתכנן את מיזוג האוויר בהתאם, להורות למערכת להדליק את הדוד או החימום הרצפתי, לסגור את וילונות החדרים כאשר השמש מגיעה אל החלון בקיץ ועוד. המערכת מציגה נתונים של צריכת החשמל ברחבי הבית ומספקת לנו אינפורמציה בזמן אמת.

כמה עולה בית חכם?

בעבר מחיר של הפיכת הבית לחכם, מה שכלל התקנה של המערכת והחלפת התשתית, עמד על סביבות 200 אלף ש"ח. אך בשנים האחרונות הטכנולוגיה התפתחה ואין צורך בהרבה חומרה אלא בעיקר עבודת תוכנה. "כיום המחיר משתנה מבית לבית", אומרת בן שחר, "תלוי בכמות המכשירים החשמליים: כמה גופי תאורה קיימים, כמה מזגנים, כמה תריסים חשמליים, כמה צלונים, שואב אבק פלטת שבת, דוד חשמלי ועוד ועוד".

בבזק למשל, מציעים כיום בכ-20 ש"ח בחודש מערכת בית חכם שכוללת מצלמת 180 מעלות, חיישני טמפרטורה, לחות ותאורה, מערכת כריזה ושמע דו כיווני וחיישני תנועה וקול. הדבר מאפשר אפשרות לראות כל מה שקורה בבית 24 שעות ביממה, לדבר עם הדיירים מרחוק במעין אפקט "אח גדול", להתאים את הטמפרטורה אוטומטית לרמה הנוחה לדיירים בלי ריבים על המזגן ולזהות פולשים או להדליק אזעקה אוטומטית.

בית חכם

אילו אפשרויות יהיו בעתיד בתחום בתים חכמים?

ובכן, אין סוף. למשל, החברה שמייצרת את השבבים לבית החכם צפויה להוציא בעוד שנתיים מכונת קפה שתוכל לזהות אדם לפי חיוכו ולהכין לו את סוג הקפה המועדף עליו. בקרוב גם המכוניות שלנו יהיו קשורות לבית החכם. ניתן יהיה להפעיל מצג המכונית את סיר האורז החשמלי ולמלא אמבטיה לילדים. "בקרוב יהיו גם מראות חכמות שידעו לומר כמה אחוזי שומן ואחוזי לחות בעור יש לנו בעור", אומרת בן שחר, "בחנויות תהיה מראה בה נוכל  לראות איך הבגד נראה עלינו מבלי למדוד אותו, מה שיחסוך זמן ועלויות לחנויות. בעתיד ובצעדי ענק אל IOT, המערכות ידעו להבדיל ביני לבין בן זוגי ולשים לי את המוזיקה שאני אוהבת כשאני נכנסת הביתה, או להתאים לי את הטמפרטורה המועדפת עלי במקלחת".

מערכות בית חכם לשמירה על ביטחון

ישנם כמה דרכים עיקריות באמצעותם חשמל חכם יכול לתרום לתחושת הביטחון שלנו בבית, דרך אחת היא התקנת מצלמות חכמות, והשניה היא אזעקות חכמות. כשמדובר במצלמות, ישנן שתי טכנולוגיות עיקריות בהן הן עובדות: מצלמות אנלוגיות ומצלמות IP. מצלמות אנלוגיות מתחברות למערכת הקלטה עצמאית שמחוברת לכתובת ה-IP של הראוטר. הן מחוברות בכבלים בין המצלמה לבין מערכת ההקלטה. מצלמות IP שולחת מידע על בסיס רשת מקוי או האינטרנט. למצלמ הכזו יש כתובת IP משלה שמאפשרת גם זום חיצוני דרך סמארטפון. איכות הצילום היא גבוהה בהרבה ממצלמה דיגיטלית.

היתרון של שילוב אזעקה ובית חכם הוא היכולת להתריע במהירות ובזמן אמת על מה שמתרחש בבית אליכם לסמארטפון או לטאבלט. מערכות אזעקה חכמות יודעות להתממשק עם מערכות חכמות אחרות בבית וכך למשל ליצור קשר עם מוקד, לסגור את החלונות והדלתות ולנעול חדרים מסוימים בבית כשיש התרעה על פריצה אפשרית. המערכת משלבת גלאים פנימיים וחיצוניים, כאשר החיצוניים ממוקמים בנישת החלון באופן בו הם אינם גלויים לעין. הגלאים הפנימיים יזהו פריצה לבית באמצעות חיישני אינפרה אדום. בעלי הבית יקבלו חיווי לסלולארי מכיוון שמערכת האזעקה כוללת כרטיס IP שמתחבר למכשיר. כך, ניתן גם להפעיל את האזעקה אם אתם קולטים ששכחתם ואתם רחוקים מן הבית, או לנטרל את האזעקה אם מדובר באזעקת שווא.

מי מתקין את הבית החכם ואיך בוחרים חברה מתאימה שתעשה זאת?

גם בתחום הבית החכם כדאי להיזהר מחאפרים, בעיקר כי טעויות בתחום קצת מסובך לתקן. כדאי לבחור בחברות ותיקות ויציבות, לשמוע המלצות מלקוחות ולהגיע לאולמות תצוגה כדי לנסות ולהתנסות. רוב החברות גם מציעות ייעוץ ראשוני ללא תשלום."אנחנו לא יכולים לחיות בעולם קדמוני כשהכל מסביבנו מודרני", מסכמת בן שחר, "גם דירה תל אביבית רעועה אפשר להפוך לדירה חכמה. יש בתים ישנים שיכולים לעשות שיפוץ קליל כמו צבע או ריהוט חדש ולהוסיף את הטכנולוגיה שלנו. היא לא עושה לכלוך, הצוות מגיע רק עם מברג ואין שאריות. המגמה אומרת שעד שנת 2020 יהיה בערך ל-30 אחוז מאיתנו בתים חכמים בסדר גודל כזה או אחר. אפשר להצטרף כבר עכשיו".  

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה