בית

>

חשמלאים

>

מאמרים

>

התקנת גוף תאורה - איך מתקינים וכמה זה עולה?

התקנת גוף תאורה - איך מתקינים וכמה זה עולה?

אם פעם היו מבצעים התקנת גוף תאורה בעיקר של מנורות תלויות, הרי שכיום אפשר למצוא חנויות שלמות שעוסקות רק מבכירה של אינספור גופי תאורה מעוצבים - חלקם עומדים על הרצפה, או על השולחן, חלקם תלויים מהתקרה וחלקם מהקיר, שרשראות תאורה, שנדלירים, מנורות לד, ספוטים, ועוד.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-28/12/2020 6 דק' קריאה

היום אפשר למצוא גופי תאורה מעוצבים ואיכותיים ולא רק מנורות מנורות תלויות, אם לא בחנויות ייעודיות, אז במחלקות התאורה של חנויות רהיטים גדולות וגם כמובן באינטרנט. אז איך מתקינים את גופי התאורה האלה והאם כל אחד יכול?

התאמת גופי תאורה לחדרים שונים בבית

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

גופי תאורה אולי נראים לכם פשוטים יחסית להתקנה ומתאימים לכל מקום, אבל ההפך הוא הנכון. אם אתם מתכננים לרכוש גופי תאורה, כדאי שתדעו קודם מה מתאים להם:

גופי תאורה עצמאיים

מדובר על מנורות שולחן, מנורות רצפה עומדות וכן הלאה. אלה גופי תאורה שאינם מצריכים התקנה מיוחדת, כי אפשר פשוט להחליט איפה למקם אותם, לחבר אותם לשקע חשמל מתאים ולהפעיל.

גופי תאורה תלויים

נמצאים על התקרה. חלקם עם כבל ארוך משתלשל וחלקם צמודים לתקרה. מתאימים בעיקר לתקרות גבוהות וחדרים גדולים, כמו הסלון, אבל נמצאים גם בחדרי שינה, מקלחות, מחסנים וכל חדר אחר בבית.

גופי תאורה צמודים לקיר או תקרה

גופים אלה מותקנים על קירות, או על התקרה, מתאימים במיוחד לחללים קטנים, או חדרים עם תקרה נמוכה, אך מתאימים גם לתאורת חוץ במקרים מסוימים, בולטים יחסית לגופי תאורה תלויים ולכן גם לרוב מעוצבים יותר.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

גופי תאורה שקועים

גופי תאורה אלה שקועים בחלקם בתקרה או בקיר ולכן נחשבים אלגנטיים יותר. נהוג להתקין גופי תאורה כאלה בחלקים שונים של הבית, אם כי ניתן לראות אותם בעיקר בחללים משותפים בבית, כמו מטבח וסלון למשל.

התקנה חוקית של גופי תאורה

חוק החשמל בישראל קובע כי רק לחשמלאי מורשה מותר לבצע התקנה של גופי תאורה, כמו גם עבודות חשמל אחרות, הכוללות שימוש בכלי עבודה מסוימים, חיווט של החשמל לצורך העבודה, חיבור של מכשירי חשמל שונים ישירות למערכת החשמל בבית וכן הלאה.

מכאן והלאה - כל אחד מן הסוגים השונים של גופי תאורה ניתן להתקנה באופן שונה.

שלבים בהתקנה של גופי תאורה תלויים וצמודים

נורות לד הפכו עם השנים לבחירה מועדפת על רבים בהשוואה לפלורסנט, או מנורות ליבון, בשל שורה של יתרונות, כמו אור חם ונעים, אסתטיקה גבוהה, עמידות לשעות ארוכות ללא צורך בהחלפה ועוד.

כיום אפשר למצוא מגוון רחב של גופי תאורה עם נורות לד, בעיקר כאשר מדובר על גופי תאורה צמודים, או שקועים.

התקנה של גופי תאורה יכולה להיות פשוטה, כאשר קונים גוף תאורה תלוי, או צמוד לקיר. במקרה כזה פשוט מזמינים חשמלאי לצורך התקנה בטוחה ואיכותית:

סוג זה של גופי תאורה מתאים להתקנה על תקרות גבס ובטון, אך אם הם גדולים במיוחד, התקנה על תקרת גבס עלולה להיות בעייתית בגלל המשקל הגדול.

משום כך, לפני התקנת גוף תאורה, החשמלאי יבדוק אם התקרה, או הקיר המיועדים להתקנה אכן מתאימים להתקנה של סוג גוף התאורה שבחרתם.

בדיקה והרכבת גוף התאורה

לאחר בדיקה שהכל תקין ואפשר להמשיך בהתקנה, החשמלאי ירכיב את גוף התאורה לפי הוראות היצרן.

ניתוק החשמל

יש לנתק את זרם החשמל המוביל לנקודת ההתקנה ולבדוק שהנקודה אינה מקבלת זרם חשמל

סימון נקודות הקידוח

יש לסמן את המקומות המתאימים לקידוח חורים בקיר, או בתקרה לצורך תלייה מסודרת ואסתטית וכן כדי לבדוק שהקידוח לא פוגע בחוטי חשמל או תשתית אחרת.

קידוח והתקנת דיבלים

כעת החשמלאי יכול לקדוח במקומות המסומנים ולהתקין דיבלים מתאימים לסוג התקרה, או קיר.

חיבור לחשמל

בשלב זה, יש לחבר את חוטי החשמל לגוף התאורה, תוך קבלת עזרה בהחזקת גוף התאורה - במיוחד אם מדובר על אלמנט גדול וכבד.

הצמדת גוף התאורה לקיר או התקרה

לבסוף, אפשר להצמיד את גוף התאורה לתקרה, או לקיר ולהבריג את הברגים לצורך הצמדה שלו למקומו.

החזרת זרם החשמל

בדיקה פשוטה על ידי הפעלה מחדש של זרם החשמל והדלקת מתג ששולט על גוף התאורה תבטיח לכם כי הכל פועל כשורה.

שלבים בהתקנת גופי תאורה שקועים

באופן טבעי מדובר על התקנה מורכבת יותר, שכן גופי תאורה שקועים מיועדים להתקנה בתוך קירות גבס, או תקרת גבס, באמצעות הנמכת תקרה.

גופי תאורה אלה מתאימים להתקנה גם על קירות בטון, אם אתם נמצאים בשלבים של בניית בית חדש, או שיפוץ מסיבי, כי אפשר להתקין אותם באמצעות התקנת קופסאות בטון בשלבי היציקה, אם כי מדובר על תהליך מורכב למדי.

כאשר מדובר על התקנה של גופי תאורה שקועים בתוך קיר גבס, יש לבצע תכנון מקדים של ההתקנה, הכוללים בדיקה של המיקום הרצוי, התאמת החיבורים הנחוצים הנמצאים בקיר, הזמנה של פרופיל אלומיניום שישמש מתקן לתאורה.

לאחר תום שלבי ההכנה, חשמלאי יכול לבצע את ההתקנה לפי השלבים הבאים:

  • מדידה וחיתוך של הקיר לפי הסימון
  • קידוח חור בקיר לטובת חוט השנאי הנסתר
  • הכנה של גוף התאורה, כולל מדידה וחיתוך של פס לד, חיבור מגעים, הדבקת פס לד בתוך פרופיל אלומיניום.
  • הדבקה של גוף התאורה לשקע בקיר

גופי תאורה לאמבטיה ולגינה

התקנה של גופי תאורה בחדרי רחצה ובתנאי חוץ היא דומה מעט כי בשני המקרים מדובר על התקנה של גוף תאורה חשמלי בסביבה שאינה אופטימלית עבורו, מבחינת תנאים של לחות, רטיבות ופגעי מזג אוויר שונים.

גם בשני המקרים הללו יש מגוון עצום של עיצובים וסוגים לבחירה, אבל תמיד יש צורך להתייחס לנושא ההגנה על גופי התאורה מפני מפגש ישיר עם מים.

משום כך, עבור שני מקומות בעייתיים אלה נהוג לבחור בגופי תאורה עם מתח נמוך יחסית וכן כאלה המיוצרים על הגנה מיוחדת בפני מים.

מיקום גופי תאורה במקלחת צריך להתבצע לפי הנחיות קבועות, המציינות במדויק היכן מותר והיכן אסור להתקין גופי תאורה, כמו גם מכשירי חשמל אחרים במקלחת. כך למשל, התקנה של גוף תאורה מעל האמבטיה היא אסורה ולכן יש למצוא מקום מתאים אחר, כמו ליד דלת הכניסה לאמבטיה, או במרחק סביר מקצה האמבטיה החיצוני.

כמה עולה התקנה של גופי תאורה?

מחיר התקנת גופי תאורה אינו כולל את מחיר גופי התאורה עצמם, שכן אלה מגיעים במגוון גדול של עיצובים, צורות, גדלים ומחירים. לכן חשוב להבין כי גם מחיר ההתקנה עוי להשתנות בהתאם לרמת הקושי בעת ההתקנה, אבל חשוב לזכור כי אינו כלול במחיר ההתקנה ולרוב גם אינו כולל אותו.

התקנת גוף תאורה יחיד בתקרה, על ידי חשמלאי מוסמך, ללא עבודות הכנה מיוחדות, עולה בין 200-400 ש"ח.

יחד עם זאת, אם אתם צריכים התקנה של כמה גופי תאורה, קראו לחשמלאי לבצע את כולן ובקשו הנחה על המחיר ליחידה.

התקנה של גוף תאורה שקוע תהיה יקרה יותר מהתקנה של גוף תאורה תלוי, או צמוד לקיר ויש לקחת בחשבון את עבודות ההכנה, הכוללות עבודות גבס לפי הצורך, חיווט והנמכת תקרה ולכן יש לבקש הצעת מחיר על העבודה כולה ולא להסתפק בעלויות של התקנת גוף תאורה יחיד.

טווח המחירים כולל גם התקנה של ספוט בגינה, בתנאי שכבר יש לכם תשתית מתאימה, אשר הקמתה בלבד יכולה לייקר את העבודה במאות שקלים נוספים.

לסיכום

התקנה של גוף תאורה יכולה להיות פשוטה, או מורכבת, אבל היא תמיד צריכה להתבצע על ידי חשמלאי, לצורך שמירה על הבטיחות שלכם ועל אורך החיים של גוף התאורה עצמו.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה