בית

>

חשמלאים

>

מאמרים

>

נקודת חשמל - איך מוסיפים, חוצבים, מזיזים, וכמה זה עולה?

נקודת חשמל - איך מוסיפים, חוצבים, מזיזים, וכמה זה עולה?

מערכת החשמל בבית היא מסועפת ומורכבת מאינספור חוטים שעוברים בתוך הקירות ומתחברים לארון החשמל, אל נקודת האספקה של חברת החשמל ואל נקודת חשמל הקרובה אליכם.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-30/12/2020 6 דק' קריאה

כדי שאתם תוכלו להשתמש בנוחות במערכת הזו, ללא סכנה, בקלות ובאופן מותאם לצרכים שלכם ושל מכשירי החשמל השונים בבית, מותקנות נקודות חשמל שונות ברחבי הבית.

אלה יכולים להיות שקעים חשמליים, גופי תאורה ומתגים וגם חיבורים ישירים של מכשירים שונים, כמו מסך האינטרקום למשל. אז איך מתקינים נקודת חשמל חדשה? האם אפשר להזיז נקודה קיימת? מה זה מצריך וכמה זה עולה?

הוספת נקודת חשמל

הוספה של נקודות חשמל היא חיונית, כאשר בונים בית חדש. זוהי הדרך היחידה להפוך את החשמל נגיש לשימוש ביתי, אבל הוספה של נקודת חשמל היא פעולה נדרשת גם כאשר מבצעים שיפוץ מקיף בבית ורוצים להזיז את המיקום של מתגי האור למשל, או להעביר את מכונת הכביסה למרפסת שירות חדשה שבניתם במהלך השיפוץ.

אבל גם בבית שלא עובר תהליך שיפוץ לפעמים צריך להוסיף נקודת חשמל - כאשר רוצים להוסיף מכשיר חשמל חדש במקום שאין בו נקודת חשמל - מדיח כלים למשל, או כאשר מתקינים בבית מכשיר חשמלי המצריך חיבור תלת פאזי, כמו מזגן מיני מרכזי.

חשוב להבין כי בין שקע תלת פאזי לבין הוספת מתג תאורה חדש למשל, קיים הבדל תהומי ולכן גם במחירי הוספת נקודת חשמל יש הבדלים משמעותיים מאוד, הנובעים בין היתר מכמות ההכנות שצריך לבצע לפני הוספת הנקודה, סוג הנקודה, הכנת חיווט מתאים במידת הצורך, וגם מספר נקודות החשמל, שכן ככל שיש לכם יותר נקודות חשמל להתקין, כך יורד המחיר לנקודה אחת.

משום כך, מחיר הוספת נקודת חשמל יכול לנוע בין 300-1600 ש"ח תלוי במספר משתנים, כאשר המשתנה העיקרי, הוא סוג השקע.

אלכסנדר בייס

ציון 9.72 29 חוות דעת

חיבור נקודת חשמל תלת פאזי

עד לפני כמה שנים בכל הבתים בישראל היה רק חשמל חד פאזי, אשר סיפק את הצרכים במידה טובה למדי, אבל עם עלייה בצריכת החשמל ועם התפוצה של מכשירי חשמל בעלי צריכה גבוהה, כמו מכונות כביסה, מדיחי כלים, מזגנים וכן הלאה, עלתה צריכת החשמל וכיום, כל הבתים שנבנו בישראל מסוף המאה הקודמת, מקבלים חשמל תלת פאזי ולכן אינם זקוקים לתוספת נקודות חשמל כאלה.

אבל אם אתם גרים בבית ישן ורוצים להתקין כיריים אינדוקציה, או מזגן מיני מרכזי למשל, תצטרכו להתקין שקע תלת פאזי. זוהי התקנה מורכבת, שיכולה להימשך זמן רב.

ההתקנה מצריכה אישור של בודק רשמי מטעם חברת החשמל ויחד עם עבודת החשמלאי, בהתאם לרמת ההכנות הדרושות, המחיר יכול בקלות להגיע לאלפי שקלים עבור נקודה אחת.

חציבת נקודת חשמל

התקנה של נקודת חשמל חדשה לעיתים יכולה להתבצע ללא חציבה, בתנאי שהנקודה החדשה מותקנת במקום שבו עוברים חוטי החשמל הנחוצים.

מנגד, לעיתים קרובות נקודת החשמל החדשה נמצאת דווקא הרחק מהמקום שבו נמצאים החוטים הנחוצים ואז החשמלאי צריך לחצוב בקירות, כדי לחבר את הנקודה החדשה באופן מסודר אל מקור החשמל ולהעביר חוטים בקיר, שיהוו את החיבור הזה.

יחד עם זאת, חשוב להבין כי באופן טבעי, כאשר נדרשת חציבה לצורך התקנה של נקודת חשמל חדשה, המחיר עולה בהתאם. ככל שהנקודה החדשה רחוקה יותר ממקור החשמל, כך יש לחצוב למרחק ארוך יותר וגם המחיר גבוה יותר.

כך או כך, התקנה של נקודת חשמל חדשה, חד פאזית, עד 5 מטר חיווט, כולל חציבה, על ידי חשמלאי מקצועי תעלה לכם בין 500-700 ש"ח.

הזזת נקודת חשמל

הזזת נקודת חשמל הוא שירות נפוץ מאוד, אשר נהוג להזמין כאשר נקודות החשמל הקיימות ממוקמות במיקומים לא נוחים. ניתן להזיז שקע חשמלי, כדי להרחיק אותו מהישג ידם של ילדים קטנים, או מתג תאורה הממוקם במיקום לא נגיש וכן הלאה.

בפועל, מדובר בעבודה דומה מאוד להתקנה של נקודת חשמל חדשה, שכן אתם בעצם מבקשים להתקין נקודת חשמל במקום שבו לא הייתה קיימת. ההבדל העיקר הוא שבע הזזה של נקודת חשמל קיימת, אתם לרוב לא רק מתקינים נקודת חשמל חדשה, אלא גם מבטלים את הנקודה הישנה.

משום כך, גם הפעולות הנדרשות לצורך הזזת נקודת חשמל דומות מאוד לאלה הנדרשות בעת התקנה של נקודת חשמל חדשה.

במילים אחרות, במקרים מסוימים החשמלאי יצטרך לחצוב בקיר לצורך התקנה של נקודת חשמל חדשה במקום שהחיווט לא עובר בו ובמקרים מסוימים הוא יכול לבצע את ההזזה ללא חציבה - כמו במקרה של הוספת נקודה חדשה. לגבי ביטול נקודת חשמל קיימת - זה ממש לא חובה, אבל מומלץ במקרים רבים, מטעמים אסתטיים בעיקר.

 הזזת נקודת חשמל על ידי חשמלאי מוסמך, עם או בלי חציבה, תעלה לכם בין 300-700 ש"ח.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

מידע חשוב על נקודות חשמל

הזמנת חשמלאי לפני התקנת ארונות מטבח וחיפויי קיר שונים

אם אתם בתהליך שיפוץ ורוצים להזיז נקודות חשמל, או להתקין נקודות חשמל חדשות, תכננו את הזמנת החשמלאי כך שהוא יגיע לפני התקנה של ארונות מטבח ושל חיפויי קיר שונים, כדי להקל ולייעל את העבודה שלו.

כך גם לא תיאלצו לגרום לנזקים בחיפוי החדש, או בארונות המטבח החדשים, לצורך ההתקנה של נקודות החשמל.

תכנון מראש של נקודות החשמל

אם אתם עוברים לבית חדש, או מתכננים שיפוץ בבית הקיים, תכננו מראש את נקודות החשמל החדשות שאתם רוצים. הזמנה של מספר נקודות חשמל חדשות בו זמנית, מורידה משמעותית את המחיר עבור כל אחת מנקודות החשמל.

הזזת נקודת חשמל ללא חציבה

חציבה בקיר לצורך התקנה והזזה של נקודות חשמל אינה פעולה חיונית. המטרה היא בעיקר אסתטית, אם כי כמעט שכבר לא נהוג לבצע את הפעולות הללו ללא חציבה.

יחד עם זאת, אם יש לכם תקציב מוגבל, או שאתם גרים בשכירות, אפשר לבצע הזזה ללא חציבה. רק קחו בחשבון שהתוצאה תהיה חוטי חשמל נראים לעין שעוברים לאורך הקיר.

חיווט בתוך תשתית מסובכת תייקר את העבודה

ייתכנו מקרים בהם החיווט של נקודת חשמל צריך לעבור בתוך תשתית מסובכת כלשהי הקיימת בבית ואז מחיר העבודה עשוי לעלות במידה משמעותית.

תכנון נכון של נקודות חשמל לקראת שיפוץ או בניית בית

תכנון נקודות החשמל בבית חדש, או לקראת שיפוץ נרחב צריך להיעשות על ידי מתכנן - מעצבת פנים, או אדריכל למשל, בתנאי שלאחר התכנון גם חשמלאי מוסמך יעבור על התוכנית ויאשר אותה כמובן.

כדי לתכנן נכון את נקודות החשמל בבית החדש/מחודש, שימו לב לכמה דגשים:

במטבח

התקינו לפחות 10 שקעי כוח. אם אתם מתכננים להתקין כיריים אינדוקציה, קחו בחשבון שצריך שקע תלת פאזי ועכשיו זה הזמן להחליט איפה למקם אותו.

התקינו לפחות בשני מקומות מעל השיש נקודת חשמל מפוצלת, כדי שלא תצטרכו להשתמש אחר כך במפצלים.

בסלון

התקינו מראש מסר שקעים בקיר שיהיה מאחורי הטלוויזיה. כך לא תצטרכו להתקין מפצל עבור כל מכשירי החשמל המותקנים באזור זה.

כמו כן, תקבלו התקנה אסתטית ונסתרת של חוטי החשמל. תכננו גם מספיק שקעים במיקום נגיש ובטוח ליד הספה, לחיבור מנורה דקורטיבית, הטענה של מכשירים ניידים ועוד.

מתגי תאורה

הקפידו על בחירת מיקום נוח - לא נמוך ולא גבוה מדי, כדי שיהיה נוח להגיע אליו, אבל לא נוח מדי עבור ילדים קטנים למשל.

לסיכום

התקנה והזזה של נקודות חשמל צריכה להיות מתוכננת מבוצעת באופן מקצועי, על ידי חשמלאי מוסמך.

לעיתים כדאי לבקש ממעצבת פנים שתתכנן את המיקומים הנדרשים לנקודות החשמל בבית לקראת שיפוץ נרחב ובכל מקרה, גם היא תצטרך להתייעץ עם חשמלאי כדי לוודא שהתכנון מתאים לבית וצריכת החשמל שלכם.

מחפשים חשמלאי ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה