בית

>

רצפים

>

נקיון ותחזוקה

>

פוליש לרצפה: כל המידע על פוליש וניקיון הריצוף

פוליש לרצפה: כל המידע על פוליש וניקיון הריצוף

מתעניינים בביצוע פוליש לרצפה? לפניכם כל המידע על סוגי הפוליש השונים ושמירה על ניקיון האריחים לפי סוג המרצפות: פוליש לתחזוקה, ניקיון אחרי שיפוץ ופעולות שיקום אריחים שניזוקו.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-19/06/2011 6 דק' קריאה

פוליש לרצפה מאפשר לנו ליהנות מרצפה נקייה ומבריקה, ללא כתמים או שריטות. ישנו מגוון רב של סוגי מרצפות ובהתאמה קיימים מספר סוגים של פוליש לרצפה וביניהם פוליש בווקס, פוליש קריסטלי ופוליש אקרילי אשר מקנים מראה מבריק ומושלם לרצפה בבית. ישנם שלוש סוגי אריחים עיקריים שניתן לראות בבתי מגורים, כאשר לכל סוג חומרים אחרים המתאימים לביצוע פוליש, ודגשים שונים לגמרי לתחזוקה. האריח הנפוץ ביותר הוא גרניט פורצלן, אריח קרמיקה מחוזק המתאפיין בעמידות גבוהה לשחיקה ועמידות טובה מאוד גם בפני רטיבות. האריח מגיע בסוגי גימורים שונים: גימור מאט, מבריק ומבריק למחצה. הסוג השני שניתן לראות בבתים הוא אריח טרצו, העשוי בטון ואגריגטים. אריחים אלה הם ה"בלטות" המוכרות לנו מהבית של פעם, ובשנים האחרונות עשו קאמבק מפתיע. מאפיין בולט של האריח הוא עמידות גבוהה לשחיקה, אך מצד שני, מכיוון שמדובר באריח בטון הוא סופג יותר מאריח גרניט פורצלן, ולכן דורש תחזוקה שונה. הסוג השלישי אותו נזכיר הוא אריח העשוי מאבן טבעית. ישנם סוגים שונים של אבנים כמו שיש, גרניט, גיר ובזלת. לאבנים רמות עמידות שונה לשחיקה ולרטיבות. ברוב המקרים הן דורשות טיפול מיוחד אחרי היישום וטיפולים תקופתיים, כפי שנרחיב בהמשך. 

סוגי פוליש, ניקיון וטיפולים לרצפה

ניקיון, טיפול ופוליש של אריחים מתבצעים בדרך כלל כאשר מתקיימים אחד מהתנאים הבאים: 

 • ניקיון אחרי שיפוצים - לפעמים אחרי עבודות שיפוצים שנעשו בבית והחלפת הריצוף תידרש עבודת ניקיון אחרי שיפוץ מאסיבית של האריחים שנותרו עליהם שאריות רובה. בנוסף, ישנם סוגי אריחים להם נדרשת עבודת פוליש מיוחדת לאחר היישום. במקרים אלה ניתן להזמין חברות ובעלי מקצוע מיוחדים העוסקים בניקוי אריחים.
 • ניקיון וטיפול באריחים הדורשים תחזוקה - ישנם סוגי ריצוף הדורשים טיפולים תקופתיים, אותם ניתן לפעמים לבצע לבד ולפעמים יש צורך בבעל מקצוע. כאלה הם למשל אריחי שיש או פרקטים מעץ טבעי.
 • ניקיון וטיפול באריחים שנשחקו - ישנם אריחים שאינם זקוקים לתחזוקה שוטפת בהגדרה, אך ניתן לשקם אותם אם נשחקו. למשל, בגרניט פורצלן מבריק נוצר עם הזמן שריטות או ירידה בברק וישנם טיפולים שניתן לבצע כדי לחדש את המראה של האריח.

ישנם סוגי פוליש לרצפה המיועדים לשיש ולאבנים וטבעיות, וסוגי חומרים אחרים המתאימים לקרמיקה וגרניט פורצלן. כיוון שכל מרצפת מורכבת מחומר שונה, נדרשת פעולה מסוימת על מנת להגיע למרצפת מבריקה. מכיוון שמדובר בפעולות שונות עבור כל סוג אריח, נחלק את סוגי ניקיון ועבודות פוליש, תחזוקה ושיקום לפי סוגי האריחים:

ניקיון ותחזוקה לגרניט פורצלן

 • ניקיון אחרי שיפוץ - ניקיון אחרי שיפוצים כולל מעבר עם מכונת קירצוף עם חומר מיוחד שנועד להסרת לכלוך בניה ורובה. גרניט פורצלן אינו דורש פוליש לאחר היישום, אך אם קבלן השיפוצים אינו מקפיד על ניקיון שאריות הרובה כאשר החומר עוד רטוב, פעמים רבות יש צורך בניקיון מקצועי אחרי השיפוצים.
 • ניקיון וטיפול באריחים שנשחקו:
 1. אריחי מאט ולפאטו - תופעה שדורשת לעיתים התערבות של ניקיון מקצועי נגרמת משימוש בחומרים המכילים פולימרים לניקוי הרצפה. מדובר בחומרי ניקוי שיש בהם מעין חומר הדומה לווקס שיוצר שכבה על הרצפה, ההופכת עם הזמן לשכבה כהה על גבי האריחים. הפיתרון לבעיה זו הוא ניקיון מקצועי עם חומר מתאים.
 2. אריחי גרניט פורצלן מבריק - באריחים מבריקים יכולים להיגרם שריטות או ירידה בברק וניתן לבצע חידוש אריחים עם בעלי מקצוע בודדים המתמחים בתחום, קיימות מעט מאוד חברות כאלה בישראל, כאשר אחת מהן היא "מור הראשון בליטוש".  

רם אסא

ציון 8.86 19 חוות דעת

רפאל צרויה

ציון 9.92 3 חוות דעת

מיכאל חן

ציון 9.81 4 חוות דעת

בנצי מסיקה

ציון 9.4 17 חוות דעת

ניקיון רצפה

פוליש ותחזוקה לאבנים טבעיות וטראצו

 • ניקיון אחרי שיפוץ - אבנים טבעיות ושיש עוברות לרוב ליטוש כמה שבועות אחרי היישום. הליטוש כולל חריצת פוגות וסגירתן כך שהמשטח ייראה חלק לחלוטין. לאחר היישום חשוב גם ליישם סילר, חומר הנועד ליישום על גבי חומרים סופגים כמו אבן טבעית או טראצו ונועד להגן עליהן מפני נזקי רטיבות.
 • ניקיון וטיפול באריחים הדורשים תחזוקה - כל ארבע-חמש שנים כדאי לעשות ליטוש לאריחים כדי לחדש את מראם. החידוש מתבצע באמצעות פוליש יהלום וניתן לבצעו בגימורים שונים. יש אפשרות גם רק לחידוש הברק באמצעות הברקת קריסטל. כדי לתחזק את האריח ניתן לעשות פוליש קריסטל, המתבצע בתהליך של 3-4 שלבים עם חומרים שמחולקים לפי X: X1, X2, X3 וכו'. החומרים הללו מיושמים עם צמר פלדה מתחת למכונת פוליש רגילה.
 • ניקיון וטיפול באריחים שנשחקו - השיש נוטה "לשתות" את הנוזלים ולהפריש חזרה החוצה את המלחים וכתוצאה מכך עלול להיווצר מעין ריבוע לבן מסביב לכל האריח שמכונה "טלוויזיה" (בכלל המראה של מסגרת סביב הריבוע). הבעיה דורשת טיפול בחומר מיוחד עליו, כאשר חלק מהתהליך כולל כיסוי בניילון למשך כיממה, ולעיתים יש לחזור על הפעולה. חשוב לדעת בדיוק כיצד לעבוד עם החומר, ולכן כדאי לפנות לבעל מקצוע.
 • סילר - סילר הוא חומר הנועד ליישום על גבי חומרים סופגים כמו אבן טבעית או טראצו ונועד להגן עליהן מפני נזקי רטיבות. ישנם סוגים רבים של סילרים המתאימים לסוגי אבנים שונות, כאשר שני הסוגים העיקריים הם סילרים על בסיס סולובנטים וסילרים על בסיס מים. סילרים על בסיס סולבנט הם חזקים יותר אך מחייבים יישום על אבן יבשה לגמרי. גם סילרים על בסיס מים חייבים אבן יבשה אך אם ישנה מעט לחות באבן הדבר אינו דרמטי. ישנם גימורים שונים לסילרים: ישנם כאלה בעלי גימור מאט, רטוב או משי וישנם גם סילרים מחזקי גוון. ישנם סילרים שמחלחלים לתוך החומר וישנם כאלה הנותנים מענה חיצוני. הדגשים והבחירות בסילרים שונים מאוד ספציפית לסוגי האבנים ולצורכי הלקוחות.
 • שבירה של אריחים - כאשר ישנם שברים באריחי שיש או אבן ניתן לבצע תיקון עם דבק בעזרת בעל מקצוע מתאים.

עלויות פוליש ותחזוקת אריחים

חשוב להבין שמדובר בטווח רחב של מחירים, שמושפע גם מאזור בארץ בו תתבצע העבודה, וגם מסוג העבודה ומצב האריח.

 • ניקיון של ריצוף גרניט פורצלן אחרי בניה: מתחיל מ-15 - 25  עד 30 ש"ח למ"ר, פלוס מע"מ. המחירים הללו יכולים להשתנות לפי גודל הבית, סוג הריצוף ואם בעל המקצוע מבצע עוד ניקיונות או עבודות אחרות בבית.  
 • ליטוש שיש ואבן: מחיר סביר לבעל מקצוע טוב מתחיל ב-80 ש"ח למ"ר ויכול להגיע גם ל-120-125 ש"ח, תלוי בגודל האריח, גודל הבית ובסוג המשטח. ישנם גם בעלי מקצוע שיקחו 50 ש"ח למ"ר, אך לרוב מדובר בעבודה בינונית.

האם עדיף לבצע פוליש בכוחות עצמנו או לקחת איש מקצוע?

כיום ישנה אפשרות לרכוש חומרים המיועדים לפוליש וכמו כן לשכור מכונות פוליש להברקת הרצפה. בשל כך, האפשרות לבצע את העבודה לבד ולחסוך את עלות בעלי המקצוע עשויה להיות די מפתה. למרות שמדובר באפשרות זמינה, היא לא ממש מומלצת. שימוש בחומרים לא נכונים או ביישום לא נכון עשוי, במקרה הטוב, לא לעשות את הפעולה שאתם מכוונים לה, ובמקרה הרע לעשו נזק לאריחים. לעומת זאת, אנשי מקצוע המשתייכים לחברה המתמחה בביצוע פוליש לרצפה יידעו להתאים את אופי העבודה לסוג הרצפה שלכם במדויק. ישנם לא מעט חומרים בשוק, וישנם דגשים שונים לגמרי המשתנים מאריח לאריח ומחומר לחומר. בעלי מקצוע עם ניסיון בתחום יידעו כיצד לבצע את הפעולה בצורה היעילה והבטוחה ביותר. עם זאת, נדגיש כי חשוב להשקיע גם בבחירת בעל המקצוע המתאים. כדאי להסתמך על המלצות של לקוחות קודמים, ולוודא מראש מה סוג החומרים בהם נעשה שימוש. 

מחפשים ניקיון ושמירה על הקרמיקה ולא מצאתם ?

או

מחפשים ניקיון ושמירה על הקרמיקה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה