בית

>

רצפים

>

נקיון ותחזוקה

>

כך תנהלו נכון את שלב הניקיון לאחר שיפוץ

תוכן עניינים

כך תנהלו נכון את שלב הניקיון לאחר שיפוץ

על סיום תהליך השיפוצים המיוחל מעיב הניקיון שעלינו לבצע לאחר גמר העבודות. איך נצמצם נזקים לאורך הדרך, ומה חשוב לדעת על שלב הניקיון לאחר השיפוץ? כל הפרטים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-21/08/2011 5 דק' קריאה

חלמנו לא מעט על מראה הבית שלנו לאחר השיפוץ, אבל לפעמים ישר אחרי העבודות הוא יכול להיות מעט מאכזב. דווקא שיפוץ, המחדש ומרענן את הבית, עלול להשאיר אותו מלוכלך למדי… אז מה עושים? גם המכורים לעבודות ניקיון יודו שעבודת ניקיון לאחר שיפוצים היא עבודה קשה ומפרכת. ניתן כמובן לנסות ולבצע ניקיון תוך כדי השיפוץ אך גם אם נעשה זאת, בסוף התהליך, רובנו נמצא את עצמנו משפשפים את הרצפה והפאנלים מכתמי צבע ומורידים אבק מכל פינה אפשרית בבית.

האם קיימות פעולות מניעה והקלה לאורך השיפוצים?

כמו בתחומים אחרים, גם בתחום הניקיון חשיבה והכנת תוכניות עבודה מסודרות עשויות להקל על הבלגן שיחגוג בבית לפני השיפוץ, בזמן השיפוץ ובמיוחד לאחר השיפוץ:

לבדוק אפשרות להתגורר בשכירות במקום אחר, כדי לאפשר לפועלים לעשות את מלאכתם ללא הפרעות. את הפיקוח האישי אפשר לבצע גם בלי להתגורר בתוך דירה בתהליך שיפוצים.  כך נאפשר למשפצים לבצע ניקיון בסיסי בכל סוף יום עבודה.

גם אם נשארים לגור בבית בזמן השיפוץ, כדאי לאחסן את הרהיטים הכבדים בקונטיינרים שיועדו לכך. קיימות חברות המאפשרות אחסון מוזל במחירים של כמאה עד מאתיים דולר בחודש. הוצאה משתלמת כשחושבים על הנזקים העלולים להיגרם לרהיטים ולחפצים האהובים והצורך לנקות אותם בסוף השיפוץ.

כאשר עורכים את החוזה עם קבלן השיפוצים, חשוב לרשום שחובת הניקיון בזמן השיפוצים מוטלת עליו. בכל ערב, כאשר עבודת הפועלים מסתיימת, הדירה חייבת להיות במצב סביר, נקייה מפסולת בניין ומכלי עבודה מסוכנים. אם יש צורך להשאיר כלי עבודה במקום השיפוץ, חובה על השיפוצניק לאחסן אותם בארגזי כלים ייעודיים.

אם מתגוררים בדירה בזמן השיפוצים, על בעלי הבית לעבור מדי ערב בין החדרים ולערוך ביקורת נוספת. לאסוף שברי אבנים קטנות שהושארו, לחפש ברגים, אומים ומסמרים קטנים שהתגלגלו לפינות ולארוז כלי עבודה מסוכנים שהושארו לא ארוזים.

כאשר מגיעים אל שלב הניקיון לאחר השיפוץ צריך להתחיל מהגדול אל הקטן: יש להתחיל בניקוי התריסים, חלונות, דלתות ומשקופים. לאחר מכן יש  לקרצף את הרובה שנשארה על החרסינות, הקרמיקות, האסלות והאמבטיה, לנקות את ארונות המטבח, הכיורים ואת הארונות בחדרים. מומלץ להשאיר לסוף הניקיון את שפשוף הפנלים מכתמי צבע ושטיפת הרצפה מספר פעמים.

רם אסא

ציון 8.86 19 חוות דעת

רפאל צרויה

ציון 9.92 3 חוות דעת

מיכאל חן

ציון 9.81 4 חוות דעת

בנצי מסיקה

ציון 9.4 17 חוות דעת

מטאטאים בצבעים שונים לניקיון הבית אחרי שיפוץ

האם כדאי לבצע ניקיון לאחר שיפוץ לבד?

קיימות חברות ניקיון רבות המנקות את הבית באופן יסודי ומבצעות פוליש והברקה לרצפה. יש המעדיפים שגם מלאכה זו תתבצע בידי אחרים ומוכנים לשלם על כך. בכל מקרה, ההחלטה מי ינקה וכיצד, תלויה כמובן ביכולותיהם וברצונותיהם של בעלי הבית. הכל עניין של תקציב וסדרי עדיפויות. אם אתם מתלבטים, ריכזנו לכם מידע על חברות ניקיון אחרי שיפוץ כדי שתוכלו לראות אם השירות מתאים לכם.

מה כולל שירות של חברת ניקיון לאחר שיפוץ?

ניקיון של חברת ניקיון יכלול ניקיון של חלונות, תריסים, מסילות, משקופים, דלתות, ידיות, כלים סינטריים, ארונות - פנים וחוץ, פאנלים, קרצוף לרצפה, מרפסת, מעקה, אלמנטים מזכוכית, מפסקים ושקעים. חברת ניקיון אינה מנקה את הקירות והתקרה.

ישנם כמה דברים עיקריים שחשוב לבדוק לפני שבוחרים בחברת ניקיון:

  • ביטוח - ישנם שני סוגי ביטוחים שצריכים להיות לחברת ניקיון. הסוג הראשון הוא ביטוח צג ג' למקרה של נזק בבית, והביטוח השני הוא ביטוח לעובדים. כך שבמידה ועובד יחליק או יפצע, האחריות תהיה של המעסיק ולא של בעל הדירה. כדאי לבקש לראות את תעודות הביטוח, כדי להיות בטוחים שהן אכן קיימות.
  • המלצות - כדאי ללכת לפי המלצות של לקוחות קודמים. גם בתחום עבודות הניקיון ישנם אנשים לא מקצועיים המציגים עצמם כבעלי מקצוע. הדרך הכי טובה להבטיח שתהיו מרוצים היא לשוחח עם לקוחות עבר.
  • רישיון של משרד הכלכלה - כאן לא מדובר בפרמטר קריטי, אבל רשיון של משרד הכלכלה הוא עוד מרכיב שיכול להעיד על החברה שהיא חברה רצינית.
  • מחיר - עלות ממוצעת למטר של ניקיון בדירה סטנדרטית של 4-5 חדרים תתחיל מ-15 ש"ח למ"ר. בהתאם, מחיר ניקיון כולל של דירת  4-5 חדרים אמור לעלות כ-1,500-1,600 ש"ח לפני מע"מ. כדאי לקחת זאת בחשבון ולהיזהר מחברות המציעות מחיר נמוך בצורה חריגה. חברות כאלה בדרך כלל יגיעו לדירה, יקפיצו את המחיר במקום ויותירו את הלקוח ללא ברירה אחרת ביום הניקיון.
  • חומרים בשימוש - כדאי לבדוק אם החברה שאתם בודקים משתמשת בחומצה במסגרת עבודתה. הרבה חברות מקצועיות משתמשות בחומצה, אך אם בעל מקצוע לא מיומן משתמש בחומצה הוא עלול לגרום לנזק. חשוב לוודא שחברת הניקיון יודעת לעבוד עם חומצות במינונים נכונים תוך שמירה על המשטחים בדירה.

כדאי להזמין את חברת הניקיון שבועיים לפני שאתם מתכננים להיכנס לדירה, כדי לא להיכנס ללחץ. חשוב לוודא מה כמות העובדים הצפויים להגיע ומה הציוד שיביאו עימם. לפחות שני עובדים הכרחיים לדירת 4 - 5 חדרים. כלי העבודה יכללו מכונת פוליש/ קירצוף, שואב אבק ששואב מים וחומרי ניקוי. כדאי לוודא כמה שעות עבודה צפוי לארוך הניקיון. בדרך כלל השעות יחלו בשעות העבודה המוקדמות, סביבות 7 - 8 בבוקר ויימשכו עד שעות הצהריים. חברות ניקיון רבות לא מנקות פר שעה אלא עד שביעות רצון של הלקוחות.

מה חשוב להישאל על ידי חברת הניקיון?

חברות ניקיון רבות יבקשו לראות את הבית לפני שיגיעו כדי לתת את הצעת המחיר. לרוב בשיחת הטלפון ,תישאלו מה גודל הבית, היכן הוא נמצא, האם כל עבודות השיפוצים הסתיימו והאם הבית ריק ומחובר לחשמל, מים ותאורה. חברת הניקיון תצטרך גם לדעת מה סוג המרצפות בביתכם. מרצפות מסויימות דורשות הברקה, אחרות קירצוף וישנן כאלה שיש צורך ליישם עליהן סילר מיוחד.  

חשוב להדגיש שחברות הניקיון מתעסקות בניקיון דירות ולא בפינוי פסולת, אלא אם סוכם דבר כזה מראש. לרוב כדאי לסכם עם קבלן השיפוצים לסלק את כל הפסולת לאחר העבודה (כדאי מאוד לעגן זאת בחוזה). בכל מקרה עדיף גם שעדיין לא יהיו רהיטים בבית, למרות שאם הם כבר נמצאים זה לא אסון, ופעמים רבות אין ממש ברירה אחרת. אם אתם לא אחרי שיפוצים ותוהים אולי כדאי להזמין חברת ניקיון פשוט כדי לבצע את הניקיון היסודי שתמיד אתם לא מספיקים לעשות - כדאי שתדעו שהדבר פחות מומלץ. רוב חברות הניקיון מתמקדות בניקוי אחרי שיפוץ ופחות מתאימות לניקיון בית עמוס ברהיטים, מדפי ספרים וארונות מטבח המלאים כלים. אם אתם זקוקים לעזרה בניקיון מהסוג הזה מומלץ יותר להזמין מנקה, שגם ייקח ודאי פחות כסף וגם מתמחה בסוג כזה של ניקיונות.

מחפשים ניקיון ושמירה על הקרמיקה ולא מצאתם ?

או

מחפשים ניקיון ושמירה על הקרמיקה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה