בית

>

חברות מטבחים

>

מאמרים

>

איך מעצבים מטבחים מודרניים?

איך מעצבים מטבחים מודרניים?

מאפייני הסגנון המודרני כפי שהוא בא לידי ביטוי במטבחים, טיפים לשדרוג המטבח ודגשים חשובים בעיצוב מטבחים מודרניים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-11/06/2018 7 דק' קריאה

כמעט כל מי שקונה מטבח חדש בישראל יגיע בסופו של דבר לשני סגנונות עיקריים עליהם יספרו לו בחברות המטבחים: מטבח כפרי ומטבח מודרני. הסגנון המודרני הוותיק עדיין מאוד מקובל ונפוץ במטבחים בארץ, והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בבחירה השכיחה במטבח מודרני לבן וקלאסי. אז מה בעצם מאפיין את המטבחים המודרניים ואת הסגנון המודרני בכלל? לפניכם התשובות.

מאפייני סגנון עיצוב מודרני

הסגנון המודרני הוא בין הסגנונות הבולטים בעיצוב הבית, ולו כמה עקרונות מרכזיים:

קווים ישרים ונקיים - אחד העקרונות של הסגנון המודרני עוד מתחילת דרכו. מרקמים כבדים, אלמנטים צבעוניים וקישוטים מצועצעים הם ממש אאוט. הכיוון הכללי הוא קווים ישרים וחסכוניים וללא שום פרט נוסף.

נוחות מתוחכמת - ריהוט מודולרי או מכשירים חכמים המאפשרים שליטה מרחוק על מערכות שונות משתלבים מצוין עם הסגנון המודרני ומאפשרים לבית להישאר במראה נקי ואלגנטי, כאשר כל המכשור מתקפל ומתכוונן בהתאם לצרכים.

מינימליזם - שום פרט אינו מיותר כאשר מעצבים חלל בסגנון מודרני. הדבר מחייב תכנון מראש, כך שהמראה ישאר נקי ותכליתי, ללא אלמנטים עודפים.

ויתור על העומס - המשך ישיר של שאר העקרונות. משפצים בית ובחרתם בסגנון מודרני? תצטרכו למצוא פתרונות אחסון יצירתיים לחפצים שצברתם במהלך השנים. ספרים, מזכרות, תמונות ומסמכים יסגרו בארונות ופחות יוצגו לראווה.

אור ותאורה - הסגנון המודרני אוהב הרבה אור. בהתאם, בתים בסגנון יהיו בעלי חלונות גדולים המכניסים הרבה אור טבעי לבית. גופי התאורה יהיו אלגנטיים ומינימליסטיים.

יחיאל לסרי

ציון 9.82 7 חוות דעת

מטבח מודרני מסוגנן

תכנון ועיצוב: יניר אברהם "יסודות אדריכלים". צילום: דנה אלמוג

מה מאפיין את המטבחים המודרניים

העקרונות של העיצוב המודרני יבואו לידי ביטוי בעיצוב מטבחים באופנים הללו:

מטבח מינימליסטי - המינימליזם בא לידי ביטוי במטבח במראה נקי וחלק. במטבחים מודרניים כל פריט נבחר בקפידה. לרוב השיש יהיה מפונה ממכשירי חשמל או כלים, לא יהיה ריבוי של פריטים דקורטיבים אלא רק כאלה אשר מתאימים במדויק לסגנון הכללי. הדבר מחייב תכנון מקדים קפדני, כזה שייקח בחשבון א צרכי האחסון ומכשירי החשמל כך שלא יהיה בו אף אלמנט שאינו במקומו. לא יהיה שימוש רב בצבעים אלא נטיה ללכת על המונוכרומטי. אם נלך על הקיצון, מטבח מודרני יהיה מטבח כה נקי ומתוקתק - כך שנרגיש אנחנו ממש יכולים לאכול ישירות מן השיש. לעומת זאת, מטבח כפרי, למשל יהיה עמוס בפרטים ומעוצב בקווים יותר עגולים ורכים.

קווים ישרים ונקיים - בעיצוב מטבח מודרני, אלמנטים של פרזול יבואו לידי ביטוי פעמים רבות למשל בידיות מאורכות ממתכת או לעתים יבואו לידי ביטוי בוויתור מוחלט על הידיות כדי לשמור על המראה הנקי והמתוקתק. כאשר מעצבים מטבחים קטנים, רבים מהמעצבים יבחרו במטבח המודרני מכיוון שהצבע הלבן, הקו הנקי והוויתור על העומס יוצרים אשליה של חלל גדול יותר. אפשר לשלב את הסגנון עם זכוכית ומראות לעיצוב מטבח קטן כך שתתקבל אשליה של מטבח גדול יותר.

ויתור על עומס - מדפים תבלינים עמוסים? עציצים ירקרקים? גופי תאורה מאסיביים? סירים ומחבתות תלויים? כל אלה מקומם שייך יותר למטבח כפרי או מטבח פרובאנס וחבריהם. במטבח המודרני לכל פריט מקום ייעודי, לרוב סגור, כאשר הפריטים הדקורטיביים נבחרים בפינצטה כדי להתאים לסגנון העיצוב הכללי הנבחר.  

צבעים מתאימים למטבחים מודרניים - במטבחים מודרניים תמצאו צבעוניות מונוכרומטית. מלבד לבן, לבן ועוד לבן, הצבעים האחרים שתמצאו יהיו אפור, שחור (לאמיצים יותר) וצבע קרם.  

חומרים הנמצאים בשימוש במטבחים מודרניים - חומרים הנחשבים לקרים - אין, חומרים הנחשבים לחמימים יותר - אאוט. מראה עץ למשל, המוסיף תחושה חמימה וביתית לרוב לא יימצא במטבחים מודרניים (אם כי כיום ישנה מגמה לשלב סגנונות ויש המשלבים עץ גם במטבחים המודרניים, אם כי הדבר צריך להיעשות בחוכמה). טקסטיל בצורותיו השונות גם פחות יבוא לידי ביטוי בעיצוב מטבחים מעין אלה. כנ"ל לגבי צמחיה. כן נראה הרבה הנמכות גבס ותאורה שקועה המשתלבים בדיוק בעקרונות הבסיסיים של הסגנון - מינימליזם וקווים ישרים. השיש שייבחר יהיה כמה שיותר מונוכרומטי ובעל פחות גידים או גוונים.

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או
מטבח מודרני בשילוב עם וילון

תכנון ועיצוב: שלומית דאובה. צילום: נדב פקט

טיפים לרענון מטבחים כך שיהפכו למטבחים מודרניים

צביעת ארונות - ארונות עץ חומים ומיושנים ניתן לצבוע בלבן ולהחליף להם ידיות, כך שיתקבל מראה מעודכן ונקי הרבה יותר. התהליך אורך כמה ימים בלבד ובסופו קיבלתם מטבח מודרני ומעודכן.

חיפוי גבס - קירות או תקרה פגומים או בצבעים מיושנים יכולים לקבל רענון לא רק באמצעות צביעה אלא גם באמצעות חיפוי גבס. כאשר מדובר בתקרה ניתן גם לשלב תאורה סמויה ולהרוויח מכל הסיפור שדרוג למראה מודרני ומתוחכם.

הדבקת ריצוף  - אם נמאס לכם מסגנון הריצוף המיושן שלכם, פתרון יקר פחות מהוצאת הריצוף הקיים ויישום חדש הוא הדבקה של ריצוף על גבי הקיים. עבור כך יש לוודא שאין בעיות רטיבות וכן שהריצוף הקיים לא שבור או עקום. בנוסף, אם אתם מחליפים את הריצוף בשיטה הזו במטבח בלבד, יהיו הבדלי גובה בריצוף בין החדרים.

החלפת גוף תאורה - גוף תאורה מיושן ומאסיבי יכול להשפיע על מראה החלל כולו. פתרון אפשרי לעיצוב מטבחים ורענון המראה הכללי הוא החלפת גוף התאורה בגוף מודרני ועדכני יותר.

חידושים טכנולוגיים במטבחים מודרניים

קולט אדים אינטגרלי, מוצרי חשמל במעלית שעולה ויורדת בהתאם לצורך ומסך טלוויזיה מתקדם לצפייה בעת הבישול - כל אלה זמינים לקניה כיום ונמצאים במטבחים מודרניים מתקדמים.

תנורים עם חיישנים ייעודיים - ניתן למצוא כיום תנורים מיוחדים בעלי מערכת המזהה לפי סוג המזון את התכנית הרצויה וזמן הבישול. התנורים האלה יחסכו לכם ניקוי מכיוון שהם כוללים מנגנון ניקוי עצמי עם טבליות ייעודיות.

מדיחי כלים מהירים - ישנם בשוק מדיחי כלים מהירים במיוחד אשר יכולים לסיים את פעולת הניקוי ב-3 דקות בלבד(!) עם צריכת מים של 3 ליטר להדחה. המכונות הללו אינן דורשות קפילות וגם הן בעלות יכולת ניקוי עצמי. אלה מתאימים מאוד לעיצוב מטבח מודרני חדשני.

מטבחים מודרניים לדוגמה

מטבחים מודרניים משתלבים היטב עם הנמכות גבס ותאורה שקועה. בפרויקט זה של האדריכל זוהר לבנון ניתן לראות שילוב של תקרה צפה עם תאורה שקועה וכן קרניזים מגבס המשלבים תאורה נוספת למטבח. הגבס תורם למראה הלבן והמוקפד וגופי התאורה תורמים אור לבן ובוהק המדגיש את לובן החלל. הארונות לבנים עם ידיות נסתרות מוסיפים לתחושה הנקיה והמטבח הוא מטבח מודרני ממש על פי הספר. 

מטבחים מודרניים עם הנמכות גבס

תכנון ועיצוב: זוהר לבנון

במטבח המודרני הזה שעיצבה שגית טורם מהסטודיו למטבחים ניתן לראות גם כן ארונות לבנים הכוללים ידיות נסתרות, אך גם שילוב של גוף תאורה תלוי מזכוכית וצבעי בז' בחלל לרענון המראה. החומר בו נעשה שימוש לשיש עולה גם לחיפוי הקיר ומתכתב עם ריצוף גרניט פורצלן מבריק ועם שולחן האוכל. הברזים העשויים מתכת מתכתבים עם המתכת בכיסאות שנבחרו לפינת האוכל והמראה הכללי הוא עדיין מודרני עם טוויסט קל.

מטבחים מודרניים בצבעי לבן ומתכת

תכנון ועיצוב: שגית טורם, הסטודיו למטבחים

המטבח המודרני של מטבחי דקור משלב גם הוא הנמכות גבס ופסי תאורה לבנים אך להם מצוות גופי תאורה שחורים אלגנטיים. הצבע השחור הנועז יותר מככב במטבח גם במקרר ובארונות הצמודים אליו, וכן באי ובכסאות הבר. שילוב שחור ולבן יוצר תוצאה המדגישה את שני הצבעים ונותנת להם עומק ויוצרת מטבח מודרני מתוחכם.  

מטבח מודרני בשילוב גם גווני שחור

מטבחי דקור. צילום אביב קורט 

מגמות חדשות במטבחים מודרניים

האי למטבח מתרחב - כבר תקופה ארוכה שאין כמעט מטבח חדש שמתוכנן ללא אי. בעיצוב מטבח מודרני המגמה מתרחבת והאי הופך להיות מרכזי עוד יותר כאשר כמעט כל הפעילות במטבח נעשית סביבו. בהתאם, מתרחבת המגמה למקם את הכיור והכיריים באי, כאשר גם עבודת הכנת האוכל נעשית עליו וכן הישיבה. בגלל ריבוי הפונקציות המצופות ממנו, האי למטבח מתרחב מגדלים של כ-90 ס"מ על 160 ס"מ לגודל של שלושה מטרים ומעלה. כל זאת, כמובן, אם יש מספיק מקום. אי גדול אינו רלוונטי בעיצוב מטבחים קטנים

מכשירי חשמל - המגמה הכללית, בעיקר במטבחים המודרניים, היא להסתיר את מכשירי החשמל וליצור חזיתות תואמות. החלק המשמעותי באחסון ממוקם בארונות המקבילים לאי. לדברי יעל מוסקוביץ', מנהלת חברת ניגא שף פור הום, יבואנית המותג הגרמני  BORA מגמת השמירה על הבריאות באה לידי ביטוי גם בבחירת המוצרים למטבח - כאשר נרשמת בחירה של מכשירים הפועלים על בסיס אינדוקציה.

חומרים ללא תפר על האי - המראה המודרני הנקי יעדיף כמה שפחות נוכחות של תפרים וחיבורים בין חומרים (לעומת הסגנון התעשיתי, לדוגמה) ולכן פעמים רבות נראה בחירה של סוג שיש שאינו יוצר תפרים כאלה בשל גודל הפלטה. אם נרצה אי בגודל של 3 מטרים ולא נרצה תפרים נעדיף לבחור בדקטון - חומר שגודל הפלטה שלו היא 3.20 לעומת אבן קיסר המגיע בפלטות של 2.40 מ'.

שבירת הסגנון - מובן שמומלץ להתאים את סגנון העיצוב של המטבח לסגנון של הבית כולו, כאשר כיום מקובל לשבור את החד גוניות של המטבח המודרני עם נגיעות מסגנונות אחרים - שילוב חומרים כמו למשל מתכת ובטון המתכתבים עם הסגנון התעשייתי או שילוב חומרים חמים מעץ המתחברים עם הסגנון הכפרי.

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה