בית

>

חברות מטבחים

>

מאמרים

>

שיפוץ מטבח: מדריך מקיף למטבח חדש

שיפוץ מטבח: מדריך מקיף למטבח חדש

שיפוץ מטבח הוא פרויקט רציני הדורש תחקיר על סוגי חומרים, סגנונות עיצוב, תכנון ומחירים. לפניכם מידע מפורט על התהליך מהשלבים ההתחלתיים ועד לסיום הביצוע.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-23/05/2011 9 דק' קריאה

בתוך מסגרת של שיפוץ כללי למטבח יש מקום ייחודי, מכיוון שהוא דורש תיאום עם בעלי מקצוע נוספים ונפרדים מאלה של השיפוץ הכללי, ומכיוון שהוא דורש תכנון מדוקדק ומפורט. יש כאלה אפילו שישקיעו בתכנון המטבח את אותה האנרגיה, הזמן והמשאבים כמו בתכנון השיפוץ הכללי כולו. גם תהליך של שיפוץ מטבח שאינו במסגרת שיפוץ נרחב דורש חשיבה מרובה, תיאום והשקעה בבחירת החומרים. איך מפשטים את התהליך? אחרי קריאת המאמר כבר יהיה לכם הרבה יותר קל:

כמה עולה לשפץ מטבח ב2022

תחת הכותרת של "שיפוץ מטבח" יכולים להיכנס אלמנטים שונים, ומדובר בטווח די רחב של אפשרויות. השיפוץ יכול להיות מצומצם ולכלול החלפה או צביעה של ארונות בלבד, ומן הצד השני יכול להיות במסגרת שיפוץ מקיף ולכלול גם החלפה של תשתיות, ריצוף, קרמיקה, צבע, וכמובן גם ארונות, שיש, כיור ומכשירי חשמל. 

בשל העובדה שמדובר בטווח רחב, גם טווח המחירים עשוי להיות רחב. מעבר לעובדה שישנם הרבה אלמנטים בהם ניתן לגעת במסגרת שיפוץ, ישנו טווח רחב של איכויות ומחירי חומרי גמר (קרמיקה, ארונות, פרזול שיש וכיורים). שיפוץ מטבח סטנדרטי, הכולל החלפת ארונות, שיש, קרמיקה וצבע יעלה בין 30 ל-50 אלף. שיפוץ מצומצם שיכלול צביעת ארונות, צביעת קיר והחלפה נקודתית של ריהוט תעלה סביב 10,000 ש"ח. לעומת זאת, שיפוץ כולל שיכלול חומרי גמר יוקרתיים יכול גם להגיע למחירים של 60 אלף ומעלה.

שיפוץ מטבח בתקציב מצומצם

שדרוג מטבח בתקציב לא גדול יתחיל בארונות. עם הזמן ארונות המטבח סובלים משריטות, התקלפות ובלאי של הציפוי או בלאי וחלודה של צירים ומסילות. כיום, ניתן לחדש את הארונות הקיימים על ידי החלפת ציפוי הפורמייקה, או אם מדובר בעץ מלא, חידוש העץ וציפויו. ניתן להחליף רק את ידיות הארונות והמגרות ואת הצירים, כך שנקבל מראה חדש במינימום עלות. העלות הממוצעת של חידוש ארונות מטבח עומדת על כמה אלפי שקלים.

אופציה מצוינת לשינוי בתקציב מצומצם היא צביעת המטבח, כאשר המחיר יכול לנוע בין אלפי שקלים לבין עשרות אלפים לצביעת הארונות. על המחיר ישפיעו גדול הארונות, טכניקת הצביעה ומבנה המטבח. מדובר בתהליך קצר למדי, כאשר צביעת מטבח סטנדרטי תיארך בין ארבעה לשמונה ימים. ליטוש של השיש הוא אופציה מצוינת למי שאינו מעוניין להחליפו. העלות הממוצעת של ליטוש וחידוש השיש היא כמה מאות שקלים - והרי לכם מטבח משודרג.

יחיאל לסרי

ציון 9.82 7 חוות דעת

שיפוץ מטבח עם ארונות בכתום

עיצוב: עמית ישראל, סטודיו a.i.design. צילום: עידן גור

שיפוץ מטבח ישן

כאשר מדובר בשיפוץ מטבח ישן, לרוב לא תהיה ברירה אלא לבצע החלפה גם של תשתיות. כאשר מדובר בשיפוץ מטבח ישן המתבצע במסגרת של שיפוץ כללי יוחלפו לרוב כל התשתיות של הבית: מערכת החשמל, האינסטלציה והאיטום. החלפת מערכת האינסטלציה תכלול בדרך כלל החלפת צינורות הפלדה בצינורות מפלסטיק. לרוב צנרת SP, פקסגול ומלטיגול - אלה הן צנרות הפלסטיק הנמצאות בשימוש נרחב ונושאות תו תקן ישראלי. החלפת מערכת החשמל במסגרת שיפוץ מטבח ישן תכלול החלפת המערכת לתלת פאזית - כך שמכשירים שהם צרכי חשמל כבדים יוכלו לפעול במקביל.

מכשירי חשמל המהווים צרכנים כבדים במטבח הם הקומקום, המיקרוגל, התנור, קולטי האדים והמקרר. תהליך התכנון יכלול את נקודות האינסטלציה עבור המים הנכנסים והיוצאים בכיור ובמדיח הכלים (אם יש), וכן את נקודות החשמל. תכנית השקעים תכלול שקעים למדיח ותנור מתחת לשיש, בגובה של 60 ס"מ. מלבדם יתוכננו בדרך כלל נספר שקעי שירות לקומקום חשמלי, טוסטר וכו' בגובה של 5 - 15 ס"מ מעל השיש

שיפוץ מטבח קטן

אחת הסוגיות המרכזיות בכל מטבח היא אופן החלוקה של המדפים והארונות. כאשר מדובר בעיצוב מטבח קטן, החלוקה עוד יותר קריטית ומחייבת ניצול נכון של החלל. כיום יש מגמה של ויתור על ארונות עליונים כדי להוסיף תחושה של מרחב, אך הדבר מתאים במיוחד למטבחים גדולים. בקטנים לרוב כן יבנו ארונות עליונים ואזורים לא שגרתיים ישמשו כחלל אחסון: הצוקל בתחתית הארונות, למשל, יכול לשמש כמגירה.

הפינות יכולות לכול מדפים מסתובבים והאי יכול להכיל בו מקום אחסון נוסף. תכנון שיפוץ של מטבח קטן חייב לקחת בחשבון מקום ייעודי למכשירי החשמל, כאשר רצוי לבחור אותם בגדלים סטנדרטיים ולא גדולים מדי. הרבה לקוחות המשפצים מטבח קטן בוחרים לעשות מטבח אצל נגר כדי שיהיה קאסטם מייד ויכיל פתרונות חכמים לסוגיית המקום. 

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או

סגנונות עיצוב מטבח

במסגרת שיפוץ המטבח נצטרך כמובן לבחור בסגנון עיצוב שיכתיב את הקו העיצובי הכללי. לפני הבחירה מומלץ לשאוב השראה מאתרים העוסקים בשיפוץ ועיצוב (כמו האתר בו אתם גולשים כעת), מעמודי האינסטגרם והפינטרסטהחביבים עליכם. הסגנונות העיקריים והאהובים במיוחד על הישראליים הם הבאים:

מטבח מודרני

מטבח מודרני יהיה לרוב בצבעי לבן או שחור, לרוב הידיות תהיינה סמויות והמראה הכללי יהיה נקי ומהוקצע. המטבח המודרני יהיה לרוב מינימליסטי יותר ובגדול ניתן לומר שהאווירה בו קרירה יותר. כיום, הרבה מאוד ישראלים לא לגמרי יודעים מה הסגנון המועדף עליהם ומבקש קודם כל מטבח לבן. מטבח לבן יהיה כמעט בכל המקרים מטבח בסגנון מודרני (אלא אם ישולב באלמנטים שונים שיהפכו אותו לאקלקטי). בעבר היו מטבחים רבים במראה עץ ונגה וכיום נהוג מאוד להחליפם במטבח לבן מודרני או באמצעות צביעה או החלפה כוללת.

מטבח מודרני

מטבח מודרני. אדריכלות: גלית אליהו. צילום: ליאור שניידר

מטבח כפרי

בשונה מהמטבח המודרני, המטבחים הכפריים מאופיינים באווירה חמימה. במטבח כזה ניתן יהיה לראות הרבה שימוש בעץ ובצבעים חמים. לעומת המטבח המודרני בו הפירזול יהיה לרוב מוסתר, במטבח כפרי לפירזול יש מקום של כבוד.

מטבח כפרי

מטבח כפרי. תכנון: הלל אדריכלים. צילום: לירן שמש

מטבח וינטג'

 הווינטג' מתאפיין בשימוש באלמנטים סגנונים מעשורים קודמים, לרוב שנות החמישים עד השבעים. מטבח וינטג' יכול להתאפיין בריצוף מצויר, פירזול מותאם, טפטים וצביעה גסה של הארונות. בשנים האחרונות מאוד פופולארי לעשות שימוש בצבעי מנטה ותכלת במטבח ובחדר האמבטיה המשתלב היטב עם ריצוף מצויר ועם מטבח בסגנון וינטג' או מטבח כפרי.

מטבח וינטג'

מטבח וינטג' של נגריית עץ לנו. תכנון ועיצוב: רוני בורג. צילום: עידית וגנר

מטבח בסגנון מודרני, כפרי או וינטג' - מחירים

 הסגנון העיצובי של המטבח אינו מכתיב את המחיר. כיום, ניתן למצוא היום מטבח כפרי, מודרני או וינטג' ברמות שונות של מחיר. ניתן, למשל, למצוא מטבחים מודרניים במראה קלאסי במחירים של פחות מ-10,000 ש"ח. לעומת זאת, בחירה בחומרים יקרים או בספק מטבחים מהטווח היוקרתי תקפיץ את המחיר כלפי מעלה.

בחירת חומרים למטבח

חומרים לארונות

תכונות יתרונות

חסרונות

עץ מלא    

חומר שנחשב יקר וכן לא משמש בדרך כלל לבניית ארונות מטבח.  תכונות החומר משתנות לפי סוג העץ.

עמיד למכות ורטיבות וניתן לתיקון.

זהו חומר יקר יחסית.

סנדוויץ'

שכבות עץ המודבקות האחת על גבי השניה חומר חזק ועמיד. מתעוות, בעיקר כשאינו איכותי.
MDF

נסורת מודבקת בלחץ. חומר זול וקל לעיבוד.

מחיר נוח.

לא עמיד למים (אם כיקיימים בשוק ארונות מ-MDF מוגן מים).


צבעים וציפויים לארונות מטבח

ישנם סוגי ציפויים שונים וצבעים מתוכם ניתן לבחור לארונות המטבח:

ציפוי/צבע יתרונות  חסרונות
ציפוי פורניר לא יקר. אינו מתעוות. עמיד פחות למכות.
פורמייקה עמיד ומגיע בגוונים שונים. מראה פלסטי.
צבע בתנור גוונים שונים ורמות ברק שונות. רגיש לפגיעות ולכלוך.
לכה פוליאוריטנית עמידה פחות מהאקרילית. לא יקרה.
לכה אקרילית לכה עמידה. יקרה יותר מהפוליאוריטנית.

מגירות, צירים ופירזול

מגירות - ישנם סוגים שונים של מגירות: נשלפות, בעלות טריקה שקטה, בעלות מנגנון בלימה בטיחותי ועוד. המגירות בעלות המנגנונים המשוכללים יותר יהיו יקרות יותר. בנוסף, ככל שבארון יהיו יותר מגירות כך המחיר יהיה גבוה יותר.

צירים - ישנו מגוון של סוגי צירים, כאשר המשוכללים בניהם מכילים מנגנון עם בולם טריקה. כדאי לנסות לבדוק לבד דוגמה של הציר כדי לראות אם אכן המנגנון מתאים לכם.

ידיות - בחירה בסוג הפירזול הידיות קשורה לנושא הנוחות וההעדפות האישיות והסגנוניות. כיום ישנן שתי מגמות סותרות: ידיות נסתרות למראה נקי ולחילופין ידיות מאסיביות המהוות מעין קישוט בפני עצמן.

מטבח עם קיר בריקים

ידיות נסתרות במטבח. עיצוב: אירית הראל. צילום: ריקי זהבי

סוגי שיש

עובי השיש למטבח הוא 3 - 4 ס"מ, וכדאי שלא לשכוח אותו בבניית התקציב הכללי, בעיקר אם מדובר במשטח גדול יחסית. ישנם סוגים שונים של חומרים לשיש במטבח:

חומר  יתרונות חסרונות
שיש קיסר עמיד למכות ורטיבות. מחיר נמוך. חומר סינתטי.
אבן טבעית מראה מרשים. עמיד בחום ועמיד לשריטות. יקר ועמיד פחות למים.
קוריאן יוקרתי ומרשים. חומר גמיש. אינו עמיד לרטיבות ועלול לדרוש שיוף לתחזוקה. 
נירוסטה עמיד וחזק.  מראה שאינו מתאים לכל סוג של עיצוב.
בוצ'ר עץ מראה חמים ואלגנטי. כמעט בלתי אפשרי לשימוש כשיש בגלל הרטיבות, מתאים יותר לאי במטבח.

מטבח בצבעי אפור ועץ

תכנון ועיצוב: גלית דיין רביב. צילום: ליאור טייטלר

סרטונים בנושא שיפוץ מטבח

בחירת צבע למטבח
מאת מטבחי שקל

ככל שהחלל קטן יותר עדיף להשתמש בצבעים בהירים שיתנו תחושה של מרחב וגודל. הצבעים הפופולאריים בשוק המטבחים עבור צביעת מטבחים קטנים מונים סקלה רחבה של צבעים בהירים וביניהם: לבן, שמנת ומייפל מולבן. לא רצוי להשתמש בצבעים כהים עבור מטבח קטן שכן הוא יקטין ויחשיך אותו. אך אם מדובר בחלל מטבח גדול ניתן להשתמש בצבעים כהים בטוב טעם בלי חשש.

חומרי גלם מומלצים למטבח
מאת מטבחי שקל

חומר הגלם הפופולארי ביותר היום לארונות המטבח הוא "סנדויץ'" כיוון והוא הכי עמיד מחומרי גלם מעץ מלבד עץ מלא שמייקר את העסקה מאוד. דלתות מערכת ארונות המטבח רצוי שתהיה עשויה מMDF בציפוי פורמייקה. הכי פחות מומלץ להשתמש בסיבית, מלמין, כיוון והיא עשויה מנסורת דחוסה שעלולה להתפרק בכל מגע מים הכי קטן.

תאורה למטבח
מאת קמחי תאורה

המטבח הוא חדר עבודה לכל דבר ולכן מומלץ להאירו בצורה פונקציונאלית, הומוגנית ובתאורה חזקה ומחמיאה. ניתן להאירו באמצעות נורות T5 או PL המפזרות אור בצורה חזקה.
ניתן להאיר את המטבח בכמה אופנים: תאורה צמודת תקרה, פסי תאורה שקועים או חיצוניים, שקועים עגולים וספוטים חיצוניים, גם בהנמכות תקרה. נורות אלו עובדות על גז ונותנות תחושה שהמטבח מואר בצורה הומוגנית וחזקה.
כיום יש פרופילים שקועים בתקרה שמותאמים לפי אורכי המטבח כך שניתן לעצב אותם לפי רצוננו, אורך אחיד, שבירת ר' ועוד.
מתחת לארונות המטבח ניתן להתקין פסי LED על מנת לקבל אור חזק וטוב.
ניתן לתלות מעל משטח עבודה או אי במטבח, גופי תאורה תלויי תקרה לקישוט המטבח וגם לאפשר עבודה טובה יותר בחלק המטבח מעליו הוא תלוי.
בנוסף לתאורה הרגילה ניתן לשלב גופים שקועים או דקורטיביים חלשים יותר במפסק נפרד על מנת ליצור אפקט דקורטיבי בעת אירוח. 

תכנון מטבח פרקטי ונוח
מאת שגית טורם

כל מה שצריך לדעת כדי לעצב מטבח נוח ופרקטי - מתומצת בעשרה טיפים עיקריים וחשובים. מומלץ לצפות לפני תכנון ובחירת המטבח.

 

לרשימת סרטונים נוספים

איך בוחרים מטבח - עדיף מנגר או מחברת מטבחים?

שאלת השאלות - ואין לה תשובה חד משמעית. היתרון הגדול של הזמנת מטבח מנגר הוא האפשרות לקבל הכל קאסטם מייד במיוחד למידות של הבית שלכם, מה שהכרחי בחללים עם מידות לא סטנדרטיות. עוד יתרון בולט של נגר הוא יחס אישי יותר מכזה של חברת מטבחים גדולה. החיסרון של הזמנת מטבח מנגר הוא לרוב זמן המתנה ארוך יותר. בנוסף, בחברות המטבחים הגדולות ישנם שירותי תכנון ואפשרות לרכוש גם שיש באותו המקום מה שיכול לחסוך כאב ראש. בנוגע למחירים - לרוב, מחיר מטבח מנגר יהיה גבוה ממטבח בטווח הזול (כמו מטבחי איקאה למשל) או לרוב זול יותר ממטבחים של חברות יוקרה. 

בעלי מקצוע לשיפוץ מטבח וסדר כניסתם

ישנם כמה בעלי מקצוע רלוונטיים לשיפוץ מטבח כאשר ישנן צורך בתיאום ביניהם כדי שהעבודה תתבצע באופן חלק. ראשית, יש להזמין את המטבח מחברת המטבחים או הנגר. אם החלפת המטבח נעשית במסגרת שיפוץ כללי כדאי לעשות זאת מוקדם יחסית. זמן אספקה של מטבח יכול לקחת חודש ויותר ולא נרצה שהמתנה למטבח תעכב את השיפוץ כולו.

לאחר שלב הנגרות או התקנת הארונות על ידי איש המטבחים מטעם החברה אמור להגיע איש השיש להתקנת השיש הנבחר. משמע: יש לתאם מראש את הגעת איש השיש בתיאום עם אנשי המטבחים. כדאי שיהיה כבר תנור או כיריים מוזמנים כדי שאיש השיש יוכל להתאים את המידות. אם יש שינויים במיקומי הכיריים יש להזמין את חברת הגז על מנת לבצע בדיקת צנרת. לאחר ההתקנה יש להזמין שוב את חברת הגז. כדאי ליצור קשר עם החברה כאשר תכנית המטבח גמורה לתיאום. 

תו תקן - חשוב לוודא ברכישת מטבח חדש כי המטבח אכן עומד בדרישות תו התקן הבטיחותי. תו התקן מוענק לחברות המבקשות לקבל אותו אך הוא לא מהווה הכרח, עם זאת הוא מהווה אמצעי בטיחותי נוסף ורושם מסוים על החברה שאכן היא אמינה ושומרת על התקינות של המוצרים שהיא מוכרת.

אחריות על המטבח

כדי לספק לעצכם שקט נפשי וכמה שפחות כאבי ראש חשוב לבדוק כי היצרן או הנגר שממנו רכשתם את המטבח נותן גם אחריות לעבודתו. כך, אם תהיה לכם תקלה בהמשך הדרך בתפקוד המטבח או איכות חומריו תוכלו לפנות למערך שירות הלקוחות או לבעל המקצוע שיסייע לכם בתיקונים הנדרשים מבלי שתצטרכו לשאת בהוצאות כלכליות נוספות. 

מחפשים חברת מטבחים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה