בית

>

מתקיני דקים ופרגולות

>

מאמרים

>

התקנת דקים - איך מתקינים וכמה זה עולה?

התקנת דקים - איך מתקינים וכמה זה עולה?

נדמה כי דק מטופח ויפה הוא חלומו של כל ישראלי. בין אם במרפסת, בחצר, או אפילו בכניסה לבית העסק, דק מטופח יוצר תחושה של סדר וניקיון, לצד מראה המשדר חמימות, טבעיות ושנעים לצעוד עליו - גם ברגליים יחפות. בהתקנת דקים ישנם שיקולים רבים כאשר לבחירה שנעשה ישנה השפעה ארוכת טווח.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-20/04/2020 9 דק' קריאה

דק איכותי, שהותקן בידי אנשי מקצוע מיומנים, ניחן גם בעמידות יוצאת דופן, לטווח ארוך, יכולת לנשיאת משקלים כבדים וצורך מינימלי בתחזוקה וניקיון.

יחד עם זאת, כדי שיהיה לכם דק כזה בחצר, או במרפסת, חשוב לקבל כמה החלטות חשובות עוד לפני שמתקינים אותו, כדי להבטיח שתהנו ממנו גם בעוד כמה שנים טובות.

אם כן, מהם השלבים החשובים בבחירת דק? מה חשוב לדעת לפני ההתקנה? כמה זה עולה? הכנו לכם מדריך עם כל התשובות.

4 שיקולים בבחירת חומר לבניית דק

לפני בחירת עץ לדק, העיצוב שלו ואנשי המקצוע שיתקינו לכם אותו, תצטרכו לחשוב על כמה נושאים חשובים, שגם לגביהם כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע אם אפשר:

עיצוב

איך אתם רוצים שהדק שלכם ייראה לאחר ההתקנה וגם בעוד כמה שנים? בחירת העץ, או החומר ממנו עשוי הדק, היא זו שתקבע את התוצאה. עץ טבעי, על יתרונותיו הרבים, כמו מראה טבעי וחם, תחושה נעימה בכפות הרגליים ועיצוב מרשים, נוטה גם להיות פגיע יותר מחומרים אחרים, להתרחב ולהתכווץ בהתאם למזג האוויר ולהזדקק לתחזוקה קבועה. תצטרכו להחליט אם אתם מעדיפים דק סינטטי, או מעץ טבעי, לבחור את סוג העץ לפי המחיר ולפי תכונות העץ, כדי שהדק שלכם יספק את התוצאה הרצויה לכם.

מטרה

למה אתם צריכים דק? בין אם הדק שלכם מיועד להנחת ריהוט גינה ואירוח, או שהוא מיועד לשמש מסגרת נאה ופרקטית לבריכה ובין אם הוא מיועד להיות אזור המשחק של ילדים שובבים, שיתרוצצו לאורכו ולרוחבו, יגררו עליו צעצועים וירכב על האופניים שלהם על גביו, חשוב שתדעו כיצד לבחור את החומר המתאים, שיצליח לעמוד במשא ובשימושים השונים שמיועדים לו.

מיקום

האם הדק שלכם מיועד להיות במרפסת מוצלת? או בחצר שטופת שמש? סוגי חומרים שונים ניחנו בעמידות ברמות שונות לתנאי שמש לעומת צל ולכן גם על כך יש לתת את הדעת.

מחיר

 לסוגי חומרים שונים יש מן הסתם עלויות שונות. עלויות אלה גם הן בין השיקולים החשובים בבחירת החומר לבניית הדק שלכם. בין הגורמים המשפיעים על מחיר הדק תמצאו את סוג העץ, גודל הדק וגובהו, מצב התשתית עליה מותקן הדק, עיצוב ועוד.

כל השיקולים הללו מובילים לבחירה עיקרית אחת - סוג החומר ממנו תבנו את הדק שלכם. על כן במאמר זה הכנו לכם סקירה לגבי כל אחד מסוגי החומרים הנפוצים בישראל לבניית דקים.

התקנת דק אורן

דק מעץ אורן הוא כפי הנראה הנפוץ ביותר בישראל. בזכות מחירו הנמוך, יותר מכל חומר אחר לייצור דק. הוא גם נפוץ וקל למצוא אותו בכל חלקי הארץ ונוח לעבוד איתו.

יחד עם זאת, מדובר בעץ רך יחסית, יש לעבד אותו כדי להפוך אותו מתאים לבניית דק ולשיפור העמידות שלו. עץ אורן שעבר את הטיפול המתאים יהיה בעל גוון חום - ירקרק.

לצד המחירים הנמוכים והחומר העדין, עם הזמן החלו היצרנים להשתמש בשיטות וחומרים שמחזקים את העץ והופכים אותו בטוח ומתאים במיוחד לבניית דקים.

חשוב לדעת כי עץ אורן, למרות כל החידושים והטיפולים שמחזקים אותו ומוסיפים לו עמידות לטווח ארוך, הוא עדיין רך ועדין יחסית לחומרים אחרים ולכן פגיע יותר לנזקים ומפגעים שונים. רוב סוגי האורן לבניית דק מגיעים מאירופה, כאשר אפשר למצוא אותו באיכויות וברמות שונות, לפי ארץ המוצא שלו.

מחיר התקנת דק מעץ אורן נע בין 250-500 ₪ למ"ר והוא כאמור, הנמוך מבין כל יתר החומרים לייצור דק.

התקנת דק קומרו

דק קומרו נחשב לחלק, חזק, ובעל מראה יוקרתי. מראה העץ דומה למראה איפאה, המגיע גם הוא מאזור אמריקה הדרומית. צבעו חום בהיר עד חום כהה והוא ניחן בגמישות המאפשרת ליצור ממנו מגוון עיצובים.

הקומרו עמיד בפני פגעי מזג האוויר, זקוק לתחזוקה מינימלית וקלילה ועמיד גם בפני מזיקים.

יחד עם זאת, חשיפה ממושכת לשמש, עלולה לפגוע בצבע העץ והוא גם נחשב יקר יחסית לחומרים אחרים לייצור דקים.

חשוב לדעת, שאם אתם בוחרים להתקין דק קומרו, תצטרכו למצוא חברה מבצעת שיש לה ניסיון עם סוג זה של עץ להתקנת דקים, או לפחות ניסיון מספק בהתקנת דקים מעץ.

בזכות עמידותו יוצאת הדופן של הקומרו, זהו דק הזקוק לתחזוקה מינימלית, אם כי בגלל נטייתו לדהות בחשיפה לשמש, כדאי לצבוע אותו פעם בשנה בצבע מיוחד, כדי לשמור על הגוון הטבעי שלו.

התקנת דק קומרו עולה בין 350-480 ₪ למ"ר.

התקנת דק סינטטי

עם כל הכבוד לעץ טבעי (ויש כבוד) דווקא להתקנת דק סינטטי יש מקום נכבד משלה.

חידושים והתפתחויות בעולם החומרים הסינטטיים הביאו לייצור של מגוון חומרים דמויי עץ, שבעין לא מקצועית קשה להבחין בהבדל. חומרים אלה ניחנו בעמידות יוצאת דופן, גמישות עיצובית, חוזק ומראה אחיד.

לצד כל היתרונות האלה, כדאי לדעת שדק סינטטי זול יותר מרוב סוגי העץ, מגיע מייצור מלאכותי ולכן גם כל שלבי הייצור שלו מפוקחים ומוקפדים, אבל זה עוד לא הכול.

דק סינטטי זקוק למעט מאוד תחזוקה, בגלל החומרים מהם הוא מיוצר ותהליכי הייצור המותאמים במיוחד לשימוש המיועד למוצר הסופי. כך קל למצוא דקים סינטטיים שיש להם עמידות בפני תנאי מזג האוויר, בפני מזיקים ואפילו בפני לחות ומים. תכונה זו הופכת את הדקים הסינטטיים מתאימים במיוחד ליישום סביב בריכות שחייה, אבל גם בגינות שיש בהן צמחייה והשקיה, בסביבה פתוחה וחשופה לגשם ושמש ועוד.

יתרון משמעותי נוסף של דק סינטטי הוא סביבתי לחלוטין - דק סינטטי מיוצר לרוב מעץ ממוחזר בתוספת חומרים מלאכותיים, כמו פולימרים. בניגוד לדק מעץ טבעי, אין צורך בכריתת עצים לייצור הדק הזה, אלא דווקא בשימוש בחומרים ממוחזרים.

חסרונות הדק הסינטטי הם בעיקר מול העץ הטבעי - מי שמאוד אוהב עץ טבעי, או מתנגד לשימוש בחומרים מלאכותיים, אולי לא יאהב את השימוש בחומר סינטטי לייצור דק בגלל המגע השונה שלו וכן בגלל המראה שלו, הטבעי מעט פחות.

מחיר התקנת דק סינטטי יהיה בין 450-680 ₪ למטר רבוע.

התקנת דק איפאה טבקו

איפאה טבקו הוא שמו המלא של העץ המוכר בישראל כעץ איפאה. הכינוי המטעה יוצר לא אחת בלבול בקרב אנשים שמתעניינים בשימוש בעץ המיוחד הזה, אך כאמור, בישראל, כשאומרים "איפאה" הכוונה היא ברוב המקרים איפאה טבקו.

מאפיינו הבולט של העץ הוא צבעו החום כהה, אך מלבד המראה הייחודי שלו, איפאה טבקו הוא עץ חזק וכבד במיוחד. צפיפותו הגבוהה של החומר אינו מאפשרת לו לשמש למשל כחומר לבניית סירות, מפני שהוא שוקע. בנוסף, אנשי מקצוע שעובדים עם העץ הזה, זקוקים למסורים מיוחדים כדי לנסר אותו.

כחומר בנייה לדק, הוא מצטיין בעמידות נגד מזיקים, גם אם אינו מקבל טיפול מיוחד נגד מזיקים. גם בפני פגעי מזג האוויר הוא עמיד במיוחד ולכן נחשב לדק איכותי ויוקרתי, שנשאר עם בעליו לטווח ארוך.

יחד עם זאת, מדובר בעץ כבד במיוחד, נתון שיש לקחת בחשבון כשבוחרים את העץ המתאים לדק שלכם. בנוסף, הצורך להשתמש בכלי עבודה מיוחדים, מתאימים לצפיפות יוצאת הדופן של העץ, מייקרת את עלויות העבודה וההכנה של החומר. זאת לצד מוצאו מאזור אמריקה הטרופית הרחוקה, מצריכות הובלה יקרה, שמצטרפת גם היא לגורמים המעלים את מחיר העץ.

לצד מחירו הגבוה, איפאה טבקו אינו גמיש במיוחד ולכן אינו מתאים ליצירת עיצובים מיוחדים, אך למרות חסרונותיו, הוא פופולרי מאוד בזכות עמידותו ויופיו.

מחיר התקנת דק איפאה טבקו הוא בין 500-750 ₪ למ"ר.

התקנת דק במבוק

אולי הבחירה המפתיעה והמעניינת מכולן, היא הבחירה בדק במבוק. מדובר בחומר השייך למשפחת העשבים ולא למשפחת העצים, מה שהופך אותו מיידית למועמד מוביל בקטגוריית הבחירה האקולוגית. תפוצתו של צמח הבמבוק, הקלות שבה הוא גדל באזורים נרחבים בעולם, הופכת אותו לצמח שקל ונוח להשתמש בו, לקבל מראה טבעי ונעים, כמו של עץ לצד יתרונות רבים נוספים וגם לשמור על איכות הסביבה. אז מה עוד כדאי לכם לדעת על דק במבוק?

מלבד היותו חומר זמין ונפוץ, הבמבוק ניחן בתכונות בולטות וחשובות - הוא גמיש וחזק במיוחד. תכונות אלה הופכות אותו אידיאלי ליצירת פרגולות מעוצבות, עם פיצ'רים מיוחדים, שקשה ליצור באמצעות חומרים אחרים, גמישים פחות.

תפוצתו העולמית של הצמח, נובעת בין היתר, מצמיחתו המהירה, ממספר גדול של מיני במבוק וגם מיכולתו להסתגל בקלות לסוגי אקלים שונים, מה שהופך את הדקים העשויים ממנו לעמידים בפני פגעי מזג האוויר - הם אינם מתחממים בקיץ ואינם סופגים לחות בחורף.

גם מחיר התקנת דק במבוק נחשב לנוח יחסית והוא עומד על 500-750 ₪ למ"ר.

התקנת דק אירוקו

אירוקו הוא עץ שמוצאו באוסטרליה. דק מעץ אירוקו מאופיין בשלל גוונים, החל מחום זהוב וכלה בחום צהבהב בהיר. מרגע שהתגלו תכונותיו הטובות, הוא הפך במהירות לחומר מבוקש לבניית דקים.

הוא ניחן בעמידות גבוהה בפני מזיקים, מראה אחיד, יוקרתי, חמים ואלגנטי.

הוא קל יחסית להתקנה בזכות הגמישות הרבה שלו, הקלות שבה הוא נחתך ומתכופף וניתן ליצור באמצעותו גם מראה של דק חלק, אם תרצו.

אין צורך לערוך לאירוקו פעולות תחזוקה מיוחדות לפני השימוש בו, בזכות עמידותו הגבוהה וג לאחר ההתקנה, יש לשמור על תחזוקה מינימלית.

מחיר התקנת דק אירוקו עומד בין 380-680 ₪ למ"ר.

התקנת דק טיק בורמזי

טיק בורמזי נמנה גם הוא על סוגי העץ הנפוצים לבניית דקים, אך לא רק.

תכונותיו המיוחדות של העץ, הופכות אותו אידיאלי גם לבניית צימרים, סירות, דקים לבריכות, מבנים שונים ועוד.

הסיבה העיקרית לשימוש הנפוץ בטיק בורמזי היא העמידות יוצאת הדופן שלו בפני מים, שמקורה כנראה במוצאו של העץ בג'ונגלים הטרופיים של אזור תאילנד ובורמה.

יחד עם זאת, טיק בורמזי עמיד גם בתנאי אקלים של יובש וחום קיצוני וכן בפני מזיקים מכל הסוגים, בזכות תכולת השמן האתרי הקיים בתוך הגזע.

בסופו של דבר, טיק בורמזי מייצר דק חזק ועמיד, בעל טקסטורה עשירה, מרקם חלק וכמעט בלתי שביר, מראה יוקרתי ואלגנטי וגוונים עשירים.

התקנת דק טיק בורמזי תעלה בין 750-1100 ₪ למ"ר.

שלבים בהתקנת דק עץ, או סינטטי

שלב ראשון: תכנון ועיצוב

אם יש לכם אפשרות, רצוי להיעזר בשירותיו של מתכנן, או אדריכל לצורך העניין. בשלב זה, יש לקבוע את מידותיו של הדק ואת האורך הרצוי בקורות.  בשלב זה יש להחליט אם עיצוב הדק יכלול מדרגות, גשר קטן, עיקולים, שבילים וכן הלאה.

שלב שני: התקנת בסיס לדק

זהו השלב המכריע עבור יציבות הדק וחוזקו. התשתית, או הבסיס, הם אלה שיקבעו את יציבות המשטח ואורך חייו. בין אם הדק מותקן על רצפה, בטון או אדמה, יש לקבע את הבסיס באופן מקצועי, כדי להימנע מתקלות חמורות בעתיד.

שלב שלישי: חיבור קורות לתשתית דק

בשלב זה יש לבחור בין התקנה עם ברגים גלויים, או סמויים. האחרונה דורשת שימוש בכלים וברגים מיוחדים ולכן גם יקרה יותר. בעת ההתקנה, יש להקפיד על רווחים קבועים בין קורות העץ, כדי לאפשר להן להתרחב ולהתכווץ בהתאם למזג האוויר ורמת הלחות באוויר.

שלב רביעי: צביעה

יש להשתמש בשמן מיוחד לדקים, השומר על חיוניות העץ. סוגי השמנים השונים לדקים נבדלים זה מזה בגוון שלהם ויש לבחור את הגוון המתאים לטעם האישי שלכם, אך גם לסוג העץ.

לסיכום

התקנת דק, מכל חומר שתבחרו, מורכבת ממספר לא מבוטל של שלבים.

אלה מצריכים מחשבה, הבנה וידע בתחום שונים כמו: עיצוב, סוגי עצים ותכנון נכון של מבנה מעץ.

על כל אלה רצוי להציב איש מקצוע מיומן ומנוסה, שיוכל להוביל הבחירות המתאימות לחצר, או למרפסת שלכם, לתקציב ולטעם האישי שלכם ולהבטיח התקנה איכותית ומקצועית, שתספק לכם דק עמיד, יפה ונוח לשנים ארוכות.

סקר ותד

ציון 9.76 35 חוות דעת

בן דולברג

ציון 9.9 10 חוות דעת

תמיר קלעי

ציון 9.71 70 חוות דעת

רם אסא

ציון 8.95 21 חוות דעת

מחפשים מתקין דקים ופרגולות ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה