בית

>

קבלני עבודות בגובה

>

מאמרים

>

מה עדיף: במת הרמה או מנוף סל?

מה עדיף: במת הרמה או מנוף סל?

התפתחות טכנולוגית מדהימה של מנופים מתקדמים, מאפשרת לבעלי מקצוע מכל הסוגים לבנות לגובה, להעביר סחורות, לבצע עבודות חקלאות ובייחוד כדי לבצע עבודות שיפוצים. אבל למעשה קיימים סוגים כה רבים של מנופי הרמה, שכיום, כדי לבחור את סוג המתקן המתאים, כדאי להיוועץ עם בעל מקצוע בתחום, כדי להבטיח עבודה בטוחה ויעילה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-08/09/2020 4 דק' קריאה

אם כן, מהי הדרך הטובה ביותר להגיע לגובה כדי לבצע עבודות - מנוף סל או במת הרמה?

מתקני הרמה לעבודה בגובה - למה הם משמשים?

ודאי הזדמן לכם לראות את עובדי חברת החשמל נישאים על גבי מתקן הרמה גבוה, שמאפשר להם להגיע לראש עמודי החשמל, או עמודי תאורה, כדי לטפל בתקלה, או לבצע עבודות תחזוקה.
גם עובדי העירייה, הנדרשים להגיע לעיתים קרובות לגבהים מרשימים, כדי לגזום עצי נוי בשדרה, או כדי לתלות דגלים לקראת יום העצמאות נצפים לעיתים קרובות ברחובות כשהם נישאים על גבי מתקן הרמה מרשים ומתוחכם.
גם עובדי שיפוצים, עובדים בענף הבניה ואפילו עובדים במחסן לוגיסטי ענק, בחקלאות ובענפים רבים נוספים, נזקקים לפתרונות הרמה איכותיים ובטוחים, כדי להגיע בשלום למיקום הנדרש לביצוע העבודה וכדי לבצע אותה על הצד הטוב ביותר.
אז איך יודעים איזה מתקן לבחור, כאשר צריכים פתרונות לעבודה בגובה?

מה זה מנוף סל?

מנוף סל הוא מתקן הרמה נפוץ עם מתקן ייעודי ובטיחותי לנשיאה של בני אדם. בקצה זרוע ההרמה של המנוף מותקן מעין סל מתכת, עמיד וגדול מספיק כדי לשאת בתוכו משקל של אדם.

אפשר למצוא מנופי סל בגדלים שונים - החל במתקנים קטנים, מותאמים לציוד קל ולגבהים מתונים וכלה במתקנים גדולים, המגיעים לגבהים מרשימים. בחלק מהמקרים, האדם שבתוך הסל הוא גם מפעיל המנוף, שולט בתנועת המנוף באמצעות ידיות המותקנות בסל.

היתרון הגדול בכך הוא כי המפעיל אינו נתון לסיכונים בגלל הפעלה לא מתואמת של המנוף על ידי אדם אחר, אלא שולט בעצמו בתנועת המנוף לפי שיקול דעתו. יתרון נוסף של מנוף סל טמון ברמה גבוהה של יציבות, כושר העמסה ויכולת תמרון גבוהה בשטח ובגובה - גם כאשר מדובר על שטח שאינו ישר ושטוח.

לבסוף, מנוף סל נחשב לפתרון מהיר, זול, יעיל ובטוח לעבודה בגובה למטרות מגוונות.

שימושים מקובלים למנוף סל

מנוף סל מיועד בעיקר לנשיאה של בעלי מקצוע לעבודה בגובה והוא משמש גורמים פרטיים, עסקיים ומוסדיים, לצורך ביצוע מגוון גדול של עבודות:

 • עבודות בניה ושיפוצים בגובה
 • עבודות גינון, גיזום עצים גבוהים וקטיף פירות בחקלאות
 • עבודות תחזוקה כמו החלפת נורות בפנסי רחוב, תליית דגלים ועוד
 • עבודות תחזוקה לתשתיות חשמל ותקשורת בגובה

מנוף סל - חסרונות

מנוף סל אינו מתאים לנשיאת משקלים כבדים מאוד, פועל באמצעות מערכת הידראולית מורכבת, הנתונה לתקלות לעיתים, אם לא מקפידים על תחזוקה שוטפת, מחייב הקפדה יתרה על כללי הבטיחות הנוגעים לעבודה בגובה וכן יש לדאוג מבעוד מועד למקום חניה עבור המנוף.

מהי במת הרמה?

במת הרמה היא כלי עבודה יעיל לעבודה בגובה בסביבה סגורה, או על גבי משטח קשיח, ישר ושטוח.

במת הרמה יכולה לשאת בבטחה בני אדם, כלים וציוד ולכן נהוג להשתמש בה בעיקר בשטח בנוי, או במקומות סגורים, כאשר מעוניינים באפשרות מדויקת ובטוחה להגיע לגבהים שונים, להרים עובדים, ציוד ומטענים. כל זה מתאפשר באמצעות מנוע חשמלי עוצמתי ומבנה מתקדם של המנוף, המספק חוזק ויציבות ואף שליטה קלה ונוחה.

ניתן למצוא סוגים שונים של במות הרמה, הנפוצים שבהם הם במות הרמה עם זרוע מפרקית, או במת מספריים וכן במת הרמה הפועלת על מנוע חשמלי, או על מנוע דיזל. הבחירה בין הסוגים השונים תלויה כמובן בסוג העבודה הנדרש ותנאי השטח.

שימושים מקובלים לבמת הרמה

במות הרמה נפוצות בעיקר לשימוש במקומות סגורים ובשטח בנוי, אך משמשות למטרות שונות ומגוונות. אלה חלק מהן:

 • שינוע מטענים ועבודה בגובה במחסנים לוגיסטיים
 • אולמות תצוגה, הכוללים מייצגים בנויים לגובה
 • עבודות ניקיון בגובה
 • התקנת שלטים
 • התקנת מערכות ספרינקלרים
 • עבודות שיפוץ ובנייה

במת הרמה - חסרונות

קיימים סוגים שונים של במות הרמה וכל סוג מתאים לביצוע סוג אחר של עבודה. לכן אי אפשר להשתמש בבמת הרמה אחת למגוון עבודות. בנוסף, במת הרמה המופעלת באמצעות מנוע דיזל היא אמנם חזקה מאוד ויכולה לשאת משקלים גדולים, אך גם פולטת עשן מזהם.
לעומת זאת, במת הרמה המופעלת באמצעות מנוע חשמלי נחשבת חלשה יותר וזקוקה לטעינה תכופה. לבסוף - רוב במות הרמה מצריכות שטח ישר, קשה ושטוח לצורך עבודה תקינה.

שיקולים לבחירה - מנוף סל או במת הרמה?

כאמור, קיימים סוגים שונים של במות הרמה ומנופי סל, כך שהבחירה היא לא רק בין שני סוגי המנופים, אלא גם בסוג המנוף או הבמה המתאים, לפי המאפיינים הדרושים:

 • אופי העבודה
 • משקל נשיאה רצוי 
 • סוג החומרים שאותם יש לשנע או להרים
 • הגובה הדרוש לביצוע העבודה
 • רוחב משטח הרמה על גבי המנוף
 • תנאי השטח להצבת המנוף, או הבמה
 • רמת הניסיון של המפעיל
 • ביטוח מתאים לסוג העבודה הדרוש
 • סוג המנוע

לסיכום

במת הרמה או מנוף סל - שניהם מיועדים לנשיאה של בני אדם לעבודה במקומות גבוהים.
בשני סוגי המנופים קיימים תת סוגים שונים ומגוונים, המתאימים לסוגים שונים של עבודות.: לצרכי בניייה, תחזוקה, שיפוץ, חקלאות, מעברי דירה ועוד.

ההבדלים הבולטים בין שני הסוגים העיקריים הללו של מנופי הרמה לבני אדם נתונים בהתאמה לשטח בו מתבצעת העבודה ובגובה הדרוש לצורך ביצוע העבודה.

אם כן, בחירה נכונה של סוג המנוף, או במה, תלויה במגוון שיקולים, שהוזכרו כאן למעלה ולכן מומלץ בעיקר להיוועץ עם בעל מקצוע מהתחום כדי לבחור את סוג המנוף המתאים ביותר לסוג העבודה שאתם צריכים.

יניב בולט

ציון 9.57 14 חוות דעת

ניסים כהן

ציון 9.47 15 חוות דעת

סטניסלב בינייב

ציון 9.35 40 חוות דעת

חיים וינברג

ציון 10 6 חוות דעת

מחפשים קבלן עבודות בגובה ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה