בית

>

גננים

>

מאמרים

>

אדריכלות נוף - כל מה שצריך לדעת לקראת תכנון גינה

אדריכלות נוף - כל מה שצריך לדעת לקראת תכנון גינה

רוצים להקים גינה חדשה ומעוניינים לדעת עוד על שלב התכנון? לפניכם מידע מפורט על עבודה מול אדריכל נוף, בעלי מקצוע נוספים הקשורים לתכנון גינות ואופן בחירת בעל המקצוע כדי להגיע לאדם המתאים עבורכם

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-27/03/2019 7 דק' קריאה

כאשר אנחנו מתכננים בניה של בית חדש או שיפוץ כללי גדול, נראה לנו הגיוני וטבעי לקחת לצורך העניין אדריכל לצורך התכנון והליווי של הפרויקט. אך מה עם הגינה? אנחנו משקיעים הרבה מאוד בבית עצמו, אך פעמים רבות בכל הנוגע לאזור החוץ, רווחת המחשבה ששתילה של כמה עצים ופרחים היא עניין פשוט שניתן לסגור בקלות: שניים-שלושה שתילים והופ: יש לנו גינה. זהו לא בדיוק המצב, ורצוי להשקיע מחשבה גם בתכנון הגינה ואזור החוץ. לשם כך ניתן להיעזר באדריכל נוף, באדריכל המתכנן של הבית, במעצב גינות או בגנן.

מה ההבדל בין כל בעלי המקצוע הקיימים בתחום ובמי כדאי להיעזר? איך נראה התהליך ואילו סוגי עיצובים קיימים? המידע שלפניכם נועד לעשות סדר בדברים:

מה ההבדל בין אדריכל נוף לגנן?

 • אדריכל נוף - אדריכלות נוף היא מקצוע הנלמד במוסד אקדמי בלבד, כאשר על הסטודנט להשלים ארבע שנות לימודים כדי לסיים את התואר. אדריכלי נוף יכולים לבצע פרויקטים גדולים בהרבה מגינות פרטיות. הכשרתם מאפשרת להם לתכנן גם פארקים עירוניים וגינות ציבוריות גדולות.
 • גנן - גנן הוא בעל מקצוע בתחום הגננות שלרוב למד את המקצוע בשטח, מתוך עשייה. לגנן אין סמכות חוקית לעצב פרויקטים ציבוריים גדולים, אך הוא כן יכול להגדיר עצמו כמעצב גינות (אם יש לו מספיק ידע וניסיון מקצועי) ולעצב גינות פרטיות.
 • הנדסאי נוף - הנדסאי נוף צריך לעבור מסלול לימודים של שנתיים בלבד, וסמכויותיו לתכנון ציבורי נמוכות משל אדריכל נוף. עם זאת, בכל הנוגע לתכנון גינות פרטיות, הכשרתו מספיקה בהחלט.
 • מעצב גינות - בשונה מאדריכל נוף או הנדסאי נוף, הגדרת המקצוע "מעצב גינות" אינה מחייבת לימודי תואר כלשהו. ישנם הנדסאי נוף שיגדירו עצמם כמעצבי גינות, אך גם גננים בעלי ניסיון רב בשטח יכולים להגדיר עצמם כך.

אז מי יכול לעשות תכנית לגינה? כל בעלי המקצוע הנ"ל יכולים לעשות תכניות לגינה: גם גננים בעלי ניסיון, גם מי שלמד הנדסאות או אדריכלות נוף וגם אדריכלים רגילים ששילבו בלימודיהם לימודי הנדסאות או אדריכלות נוף (או כאלה בעלי ידע בתחום שמתייעצים עם גננים שיכולים לתת את המענה מהשטח).

ברי רייך

ציון 9.56 4 חוות דעת

מוחמד אבו עבאס

ציון 9.45 10 חוות דעת

מור חג'אג

ציון 9.3 14 חוות דעת

מורד רינאוי

ציון 9.29 25 חוות דעת

גינות

גינה מעוצבת של Maya Gardens

איך בוחרים בעל מקצוע לתכנון גינות?

אז נכנסנו לתהליך של בניית בית פרטי ואנו רוצים לחשוב על עיצוב הגינה, או שנמאס לנו שאזור החוץ בבית או בבניין נראה מוזנח והחלטנו לקחת מקצוע ולעשות "מייק אובר" לגינה, למי אנו צריכים לפנות? האם לאדריכל נוף? לגנן? למעצב גינות? ומה הדגשים החשובים לבחירת בעל המקצוע? לפניכם טיפים חשובים לבחירת האדם המתאים:

 • הניסיון חשוב יותר מההכשרה - נקדים ונאמר שכאשר לא מדובר בפרויקט ציבורי, אין הרבה חשיבות לטייטל המדויק של בעל המקצוע, אלא יותר לניסיון שלו, לתיק העבודות ולהמלצות שאתם מקבלים עליו. מדוע? אתם יכולים לבחור לצורך הפרויקט אדריכל נוף בעל תעודות והכשרה מקצועית לעילא, אך בעל ניסיון מועט בשטח בהקשר להתנהגותם של הצמחים בתנאים מסוימים, ומתן פתרונות אפקטיביים לבעיות. ידע תיאורטי באדריכלות נוף הוא כמובן דבר חיובי, אך בתחום הזה ישנה חשיבות רבה גם לניסיון בשטח. לעומת זאת, מעצב גינות או גנן מתחיל גם לא יוכל לתת מענה ראוי מכיוון שאין לו גם את המידע התיאורטי על התנהגותם של הצמחים. השורה התחתונה - רצוי שיהיה לבעל המקצוע שלכם את שני הדברים: מידע תיאורטי לצד ניסיון בשטח. אם יש ניסיון עשיר בשטח והמלצות - ההכשרה המדויקת אינה באמת משנה.
 • המלצות - חשוב לבחור אדריכל, מעצב גינות או גנן על סמך המלצות. כדאי להסתמך על המלצות של יותר מלקוח אחד (מכיוון שלא תמיד מה שמתאים לאדם מסוים יתאים לאדם אחר) ושל מישהו שהיה במצב דומה (מבחינת סוג הגינה, המיקום בארץ וכו'). אם כבר יש לכם בעל מקצוע על הכוונת ואתם בודקים אם הוא מתאים לכם, רצוי לבקש ממנו לדבר עם לקוחות קודמים שגינותיהם תוכנו לפני זמן יחסית ממושך, זאת כדי לראות איך הגינה שתכנן ועיצב מתנהגת אחרי תקופה.
 • עבודות קודמות - בדומה לתהליך בחירה של קבלן שיפוצים או מעצב פנים, כאשר אנחנו עומדים בפני תהליך של תכנון גינה כדאי לראות גינות שביצע איש המקצוע. אפשר כמובן להסתכל בתמונות שמפרסם בעל המקצוע באתר האינטרנט שלו, בעמוד בפייסבוק או בפרופיל שלו באתר. אם יש לכם זמן, רצוי גם להגיע לשטח ולראות את הגינות, כדי לקבל את התמונה המלאה.  

בחירת סגנון עיצוב לגינה

הכרת סגנונות עיצוב שונים של גינות יכולה לסייע לכם בהבנה של מה שאתם רוצים אצלכם, וגם בתקשורת עם הגנן או אדריכל הנוף עמו אתם מתכננים. כדאי לקרוא קצת על עיצוב גינה,  ללכת לראות גינות, ולהכיר את הסגנונות הבאים:

 • גינה מעוצבת בסגנון כפרי: לגינות בסגנון כפרי יהיו מאפיינים יותר פראיים וחופשיים מגינות עירוניות. בגינה כזו ישולבו עצים ושיחים באזור המרחוק יותר מן הבית, וצמחיה נמוכה יותר באזור הצמוד לו, בזרימה הנראית טבעית. בגינות כפריות ישולבו צמחים עונתיים עם צמחיה שנתית כדי ליצור עניין ושינוי מתמיד במראה. הסגנון יהיה חופשי יותר והצמחיה פחות "מסופרת". עם הצמחיה ניתן לשלב סלעים או אלמנטים שונים מחומרים טבעיים.

מחפשים גנן ולא מצאתם ?

או
גינה מעוצבת

גינה שעוצבה על ידי "אילן ופרח"

 • גינה מעוצבת בסגנון אנגלי: רוצים לגור בפתח תקווה ולהרגיש בארמון באקינגהם? אחת הדרכים לעשות זאת היא ליצור גינה אנגלית. גינות המעוצבות בסגנון כזה מתאפיינות במדשאות מטופחות, שיחי ורדים (זוכרים את עליסה בארץ הפלאות?..) ושיחי פרחים צבעוניים אחרים מסודרים ומסורקים למשעי.

גינה אנגלית

 • גינה המעוצבת בסגנון טרופי: גינה טרופית תגרום לנו לחוש שאנחנו נמצאים בברזיל או תאילנד. דקלים יהיו מן הסתם הדבר הראשון שעולה על הדעת אך גם צמחים טרופיים אחרים כמו שרכים וסחלבים יכולים להשתתף בחגיגה. הצמחיה בגינה טרופית תהיה צפופה, וזו גינה שמשלבת פעמים רבות גם בריכה דקורטיבית ואלמנטים עיצוביים כמו פסלי חיות אקזוטיות.

גינה טרופית

 • עיצוב גינה ים תיכונית: באזורים בישראל בהם שורר אקלים ים-תיכוני (ניגע בנושא האקלים בהרחבה בהמשך) נראה, מן הסתם, לא מעט גינות בעלות צמחיה ים תיכונית. צמחיה כזו תכלול צמחים שמסדרים עם אקלים חם ברוב ימות השנה כמו אזביונים והדסים. גינה כזו תסתדר לרוב טוב גם ללא השקעה מטורפת סביבה מכיוון שהמראה הטבעי לרוב יחמיא לה. לצמחיה ניתן לשלב חומרים מקומיים וטבעיים וגם כאן תתאים צמחיה עונתית שתהפוך את הגינה לדינאמית ומגוונת.

גינה ים תיכונית

 • גינה יפנית מעוצבת: הסגנון היפני מאופיין בדיוק רב, בקווים נקיים ובכך שכל אחד מהאלמנטים נמצא בדיוק במקומו. שילוב חומרים כמו סלעים טבעיים, במבוק וחצץ. שילוב צמחיה מוקטנת כמו עצי הבונסאי המוכרים, ואפילו בריכה עם דגי קוי, כאשר הצמחיה הירוקה והמדוייקת היא הדומיננטית בעיצוב גינות בסגנון הזה.  

גינה יפנית

תכנון גינות בהתחשב בתשתיות הקיימות

כאשר אנו מדברים על תשתיות יש לכך כמה רבדים:

 • מבנה הגינה: כדאי לתכנן בקווים כלליים את מראה הגינה. כלומר, היכן נרצה את השבילים, חצץ, מסלעות, האם נרצה פינת משחקים לילדים או אולי לבנות דק או פרגולה. כדאי לשרטט את המבנה בגדול עם התחשבות בנתוני הגינה: היכן מוצל והיכן שמשי; היכן הקרקע עמוקה והיכן היא סלעית.

בשלב זה נרצה לתכנן גם את הקווים הכללים של הגינה האם היא מעוצבת בקווים עגולים או דווקא מרובעת וזוויתית. נתכנן גם אזורים שימושיים כמו האזור שנרצה לנצל לפנית ישיבה או למתקני ילדים.

 • תשתיות חשמל, מים ותקשורת: כיום מקובל מאוד לתכנן גינות עם מערכת השקייה ממוחשבת. גם אם אינכם מתכוונים ללכת על מערכת ממוחשבת אלא על ידנית חשוב לוודא שיש לכם את תשתית החשמל, המים והתקשורת הנדרשים עבור השקיית הגינה המתוכננת.

גינה מעוצבת

גינה מעוצבת של Maya Gardens

תכנון גינות לפי התאמה אקלימית

מקובל לחלק את ישראלי לשלושה אזורי אקלים שונים: אקלים ים תיכוני, אקלים צחיח למחצה ואקלים מדברי. כאשר מדובר בצמחיה, חשוב גם להבדיל בין אזור ההר לבין מישור החוף מכיוון שבהר ישנו מזג אוויר קריר יותר, רוחות וסוג קרקע שונה. כאשר אתם מתכננים את הגינה כדאי לבחור בצמחיה המתאימה לאזור האקלים בו אתם נמצאים, כדי שהצמחים יחזיקו מעמד זמן רב וכדי שלא תצטרכו לבזבז הרבה מים בהשקייה. כדאי גם להבין מהו המיקרו אקלים בגינה שלכם - מהם תנאי השטח ומה סוג הקרקע: קרקע קלה, כבדה, ביצתית, גירנית או חומצית.

איך נראה תהליך תכנון גינה מול אדריכל נוף

אם מדובר בגינה שמוקמת במסגרת בנייה של בית, חשוב לקחת בחשבון את עלויות עיצוב הגינה בתכנון התקציב הכללי. ניתן להיעזר גם באדריכל שלכם לתכנון הגינה (אם יש לו את הידע המתאים) או להתייעץ עם אדריכל נוף עוד בשלב התכניות. אדריכלי נוף גובים כ-300 - 500 ש"ח לשעת עבודה או כ-5 אחוז מעלות הפרויקט. כדאי כמובן לקחת כמה הצעות מחיר ולהשוות ביניהן. רצוי להתעקש על הצעות מחיר מפורטות הכוללות את סוגי הצמחים ועלותם, סוג מערכת ההשקיה המותאמת לגינה ועוד. גינה מעוצבת בבית או בבניין היא פלוס גדול לדיירים, ואם כבר אתם עושים זאת - כדאי לעשות זאת נכון.

מחפשים גנן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה