בית

>

השבחת נכסים

>

שיפוץ עליית גג - כך תצילו את החלל הבלתי מנוצל

שיפוץ עליית גג - כך תצילו את החלל הבלתי מנוצל

חושבים על שיפוץ של עליית הגג? לפניכם הדגשים המיוחדים לשיפוץ - התהליך, בעלי המקצוע הרלוונטיים, טיפים לעיצוב מתאים ועלויות

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-13/09/2011 5 דק' קריאה

ברוב הבתים בהן קיימות עליות גג, מדובר בדרך כלל בחלל לא מנוצל, מלוכלך ומוזנח שדיירי הבית מגיעים אליו לעתים רחוקות. בדרך כלל הן משמשות כמעין מחסן המכיל את כל מה שבעלי הבית פשוט לא ממש רצו לזרוק... אך בשלב מסוים מבינים רבים שעם קצת עבודה, יכולה עליית הגג להפוך לחלל שימושי ולפתור בעיות של מקום בבית כולו. עליית הגג יכולה לשמש כחדר שינה, חדר ילדים או חדר לילדים מתבגרים שמבקשים מעט פרטיות. בנוסף, קיימת האפשרות להפוך עליית גג לחדר עבודה, חדר אורחים או אפילו חדר שירותים נוסף. אז איך הופכים את החלל היקר אך הבלתי שמיש הזה לחדר נעים ומפנק?

איך מגיעים לעליית הגג - בניית מדרגות

בשלב הראשון, נתייחס לגישה לעליית הגג. זו צריכה להיות נוחה כדי שהחלל אכן יהיה שימושי. בחלק מהמקרים תהיינה כבר מדרגות המובילות לעליית הגג, אשר לעתים יהיו זקוקות לשיפוץ ולעתים לא. לפעמים, נעשה לפני כן שימוש במדרגות מתקפלות ויהיה צורך בבניית מדרגות חדשות וקבועות.

ישנם סוגים רבים של מדרגות: מדרגות בנויות ויצוקות, מדרגות תלויות, מדרגות צפות ועוד. ניתן לבחור בין מדרגות לולייניות, מדרגות ספירלה, מדרגות או מדרגות בצורת ח'. כמו כן, ישנו מגוון של חומרים ממנו ניתן לבנות את המדרגות: מדרגות מבטון, מדרגות שיש מדרגות עץ, מדרגות מזכוכית ועוד. ניתן גם לשלב בין חומרים: מדרגות מאבן עם מעקה זכוכית או מדרגות בטון המשלבות עץ. מגוון האפשרויות בתחום הוא רחב, כאשר ככל שהחומר הוא בלתי שגרתי יותר והעיצוב מיוחד יותר, כך יעלה המחיר. ישנן גם אפשרויות לשימוש באזור שמתחת למדרגות כאזור איחסון, ליצור בו ספריה או מדפים דקורטיביים.

כדאי לשים לב לתקני בטיחות: רצוי שרוחב מדרגה יהיה לפחות 8 ס"מ והעומק 28 - 32 ס"מ, תלוי בגובה השלח. גובה מדרגה צריך להיות בין 16.8 ל-17.5 ס"מ.

לגבי המעקות, התקן אומר כי מעקה נדרש היכן שישנה סכנת נפילה וכשהבדל גבהים בין מפלסים הוא מעל 6 ס"מ. כאשר מדובר במדרגות, מעקה יכול להתחיל מ-90 ס"מ. אסור שיהיו מרווחים גדולים מדי בין הרכיבים של המעקה. כדור קשיח בקוטר של 10 מהווה אינדיקציה למקסימום גודל גוף שאמור להיכנס בין המרווחים.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

רני ספיר

ציון 9.83 9 חוות דעת

מדרגות

איך נראה תהליך שיפוץ עליית גג?

תהליך שיפוץ עליית גג נראה בדרך כלל כמו תהליך שיפוץ רגיל, ותלוי במה שבוחרים לשנות:

תשתיות - כאשר מדובר בשיפוץ עליית גג הנעשה במסגרת של שיפוץ כללי של בית ישן, בדרך כלל הוא יכלול גם החלפה של תשתיות בבית כולו (אינסטלציה, חשמל ואיטום), אם כדי לשפר את איכות החיים, כדי לטפל בתקלות שכבר התרחשו או למנוע תקלות הנובעות מתשתיות מיושנות.  

לפעמים גם כאשר השיפוץ כולל רק את עליית הגג יכולים להיעשות שינויים בתשתיות כאשר יש למשל, בעיות רטיבות המחייבות טיפול באיטום או למשל שינויים במערכת החשמל כדי לאפשר תאורה מתאימה והוספת נקודות חשמל.  

כאשר מדובר בשיפוץ הכולל טיפול בתשתיות הוא יחל בעקירת הריצוף וחיפויי הקירות וחשיפת הבטון, עליו יותקנו התשתיות החדשות. לאחר התקנת התשתיות יותקן ריצוף חדש (אלא אם כן נבחרה רצפת פרקט, ואז תגיע בסיום), עבודות גבס אם יש צורך בחלוקת החלל או בחיפוי מחודש של הקירות ועבודות צבע.

לעתים ייבחר ריצוף בהדבקה על הריצוף הקיים, ואז לא יהיה צורך בעקירת הריצוף הקיים, אך ברוב המקרים הבחירה תהיה בריצוף חדש, מכיוון שריצוף בהדבקה גונב מגובה הרצפה, וכאשר מדובר בעליית גג, התקרה לרוב נמוכה גם כך.

מחפשים השבחת נכסים ולא מצאתם ?

או
עליית גג

עליית גג נמוכה - דגשים מיוחדים

חלונות

ישנם חלונות מיוחדים המתאימים לגגות, בעלי מבנה משופע שמשתלב עם השיפוץ של הגג. חלונות כאלה לרוב אינם חלונות הזזה או הרמה אלא חלונות פתיחה, בשל הצורה המשופעת הייחודית המאפשרת רק פתיחה בצורה כזו.

שימו לב שאם אתם משפצים עליית גג ללא חלונות ומעוניינים בפתיחת חלון, תצטרכו להוציא היתר בנייה, מכיוון שכל שינוי בחיצוניותו של מבנה מחייבת הוצאת היתר.

נקודות תאורה

כאשר מבצעים שינויים במערכת החשמל, חשוב לתכנן נקודות תאורה שיאירו היטב את המקומות הנמוכים והחשוכים בעליית הגג. כאשר ישנה תאורה נכונה המאירה את חלל עליית הגג ישנה תחושה של חלל גדול, נעים ומרווח יותר.

בידוד תרמי

שינוי שנעשה פעמים רבים במסגרת שיפוץ עליית גג הוא שיפור הבידוד התרמי על ידי הוספת תקרת גבס בצירוף צמר סלעים. תקרה כזו משפרת את הבידוד בחלל, ומונעת שימוש רב בחשמל לצורך קירור או חימום. הנמכת גבס מקטינה את החלל הקטן ממילא, אך כאשר ישנה בעיה של בידוד הדבר מחייב, אחרת עליית הגג לא תהיה נוחה מספיק למגורים.

עליית גג

עיצוב

בחלל של עליית גג עלולים להיות אתגרים עיצוביים הנובעים מהתנאים בשטח ומבנה החלל. עליית הגג תהיה פעמים רבות קטנה ונמוכה וכן בעלת תקרה משופעת. כיצד מתמודדים?

אופציה אחת היא דווקא להשאיר קורות חשופות כאלמנט עיצובי ואפילו להבליט באמצעות גוון כהה. גוון בהיר יותר ייצור טשטוש ותחושה של חלל מואר ומרווח. עוד אופציה שיכולה לתת מענה לנושא התקרה המשופעת היא הנמכת גבס (כאשר לעיתים נעשה כזו בכל מקרה לצורך בידוד) עם משחקי תאורה שקועה במקומות הנמוכים יותר.  

מומלץ לתכנן חללים נמוכים כך שישמשו לאחסון ולשים בהם ארונות, ארגזי מצעים ועוד. את המקומות הגבוהים כדאי להשאיר למיקום המיטה.

מי מבצע עבודות שיפוץ עליית גג? 

כאשר מדובר בשיפוץ עליית גג במסגרת שיפוץ כללי, את השיפוץ יבצע קבלן שיפוצים. כאשר מדובר בשיפוץ עליית הגג בלבד, את העבודה יכול לבצע שיפוצניק, המבצע עבודות שיפוץ קטנות יותר.

שיפוץ עליית גג - עלויות

מחירי שיפוץ עליית גג עשויים להשתנות בהתאם לעבודות שאתם מבצעים.

המחירים הבסיסיים של האלמנטים הכרוכים בשיפוץ עליית גג:

עבודות ריצוף - ריצוף בהדבקה יעלה כ-120 עד 190 ש"ח למ"ר. ריצוף חדש כ-190 ש"ח למ"ר (ללא עלות העקירה והפינוי של הריצוף הישן וללא עלות האריחים עצמם).

תקרת גבס - הנמכת תקרת גבס תעלה כ-200 - 300 ש"ח למ"ר.

עבודות צבע - צביעת חדר תעלה כ-800 - 1,000 ש"ח, כאשר מדובר בצביעה של שתי שכבות כולל תיקוני טיח, ללא החלקה של שפכטל אמריקאי.

שימו לב שאם ישנה בעיה בגישה לעליית הגג, הדבר עשוי להשפיע על המחיר שיגבה בעל המקצוע שיגיע לבצע את העבודות.

שיפוץ עליית גג היא דרך מצוינת לנצל היטב את חלל הבית, וליצור חדר מקסים. כדאי להשקיע מחשבה רבה בתכנון מקדים כך שיעשה שימוש נכון בתנאים הפיזיים של החלל, ולבחור בעלי מקצוע לאחר בדיקה יסודית, על בסיס חוות דעת מלקוחות קודמים.

עליית גג משופצת

מחפשים השבחת נכסים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה