בית

>

גגנים

>

מאמרים

>

איך נכין את הגג לחורף? - על שיטות האיטום השונות

תוכן עניינים

איך נכין את הגג לחורף? - על שיטות האיטום השונות

החורף מביא עמו לא מעט בעיות בבית - בעיות בביוב, רטיבות בקירות וגגות דולפים. לקראת החורף חשוב מאוד להכין את הגג כראוי ולבדוק כי הגג שלכם מאוטם כראוי. תוכלו לבחור במגוון רחב של חומרי איטום לגג החל מיריעות ביטומניות ועד יריעות PVC. קראו על כך במאמר הבא

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-11/12/2012 5 דק' קריאה

כולנו מכירים את הבעיות שהחורף מביא עמו לחורף על ביתנו - יצירת רטיבות בקירות, ביובים מוצפים וגגות דולפים - כל אלו מעידים שהגיע הזמן לעשות קצת שיפוצים בבית, להכין את הבית לחורף וחשוב מכל לדאוג שקורת הגג שעל ראשנו עמידה, ותגן עלינו מפני הגשמים החזקים מבלי לגרום להם לחלחל לפנים הבית. איטום גג נכון, מקצועי ואיכותי ייתן פתרון לבעיה. מטלת איטום הגג היא לא פשוטה וכשלקוח חסר ידע מגיע לתחום זה הוא נחשף לאינספור שיטות איטום בעלות שמות מקצועיים שלא מוכרים לנו בשפת היום-יום. במאמר הבא נעשה סדר בבלאגן ונציג בפניכם את שיטות האיטום הפופולאריות ביותר.

איך נתאים חומרי איטום לתשתית הגג שלנו?

בחירת חומר איטום לגג צריכה להתבסס על התשתית הקיימת של הגג. ייתכן כי בחירה בחומר איטום איכותי ויוקרתי מאוד תהיה לשווא אם היא לא תהיה תואמת לתשתית הקיימת. התאמת החומרים מתבססת על הנקודות הבאות:

  • האחיזה הטובה ביותר בין חומרי גלם תהיה אם הם באו מאותה משפחת חומרים. כך למשל יריעות ביטומניות יכולות להשתלב טוב עם תשתית זפת ולא יאחזו טוב על חומרים אקריליים. בטון יאחז טוב על בטון אך על גבי תשתית פלסטיק כלל לא. על כן רצוי תמיד להשתמש באותו חומר גלם.
  • אם ההחלטה היא לבחור בחומר איטום ששונה מהתשתית הקיימת ושניהם לא מאותה משפחת חומרים רצוי לעשות את האיטום באופן ישיר על תשתית הבטון שמהווה את הבסיס של הגג.

במידה ותבחרו בחומרים אחרים שלא מתאימים אחד לשני תגלו כי הפתרון זמני בלבד ולא יחזיק לטווח הארוך וידרוש מכם הוצאות כלכליות נוספות בהמשך הדרך.

סקר ותד

ציון 9.76 35 חוות דעת

אחמד מחאג'נה

ציון 10 5 חוות דעת

תמיר קלעי

ציון 9.7 69 חוות דעת

קובי יניב

ציון 8.5 19 חוות דעת

איטום גגות בתהליך

איטום באמצעות יריעות ביטומניות על גג בתל אביב

אילו חומרי איטום לגג קיימים?

יריעות ביטומניות

אחת השיטות הפופולאריות ביותר לאיטום גגות היא באמצעות יריעות ביטומניות מכיוון שאלו חזקות ועמידות מאוד לאורך שנים רבות. ניתן להרכיב את היריעות הביטומניות על גבי גגות בטון וגגות המצופים בזפת. קיימים שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות: יריעות APP שבהם משתמשים בעיקר בגגות שחשופים לקרני שמש באופן תמידי ויריעות SBS שבהם משתמשים לרוב לאיטום מרתפים ורצפות. כשאתם בוחרים ביריעות ביטומניות לגג שלכם חשוב מאוד לבדוק כי הן עומדות בתו התקן של מכון התקנים ואכן ימלאו את דרישתם לאיטום גגות, זאת כדי שלא תקבלו יריעות באיכות ירודה, אשר לא יעשו את העבודה לאורך זמן. לא רצוי לעשות את תהליך הרכבת היריעות בעצמכם או בסיוע של חבר עם ידי זהב כיוון ומדובר בהליך מורכב שדורש ידע מקצועי ומעמיק. חפשו איש מקצוע מתאים לעבודה בעל ניסיון, ותק והתמחות באיטום גגות ביריעות ביטומניות. למרות שהמחיר של יריעות ביטומניות הוא מעט יקר יותר ועולה כ-70 ש"ח למ"ר, מדובר בחיסכון כלכלי לטווח הארוך.

זפת חם

זפת לגג היא שיטה ישנה יחסית אך היא עדין תופסת במקרים מסוימים כגון גגות ישנים עם זפת או גגות חדשים. הזיפות נראה די אטרקטיבי גם בימינו כיוון שהוא הרבה יותר זול מיריעות ביטומניות, אך קחו בחשבון שייתכן והוא יחזיק הרבה פחות זמן והתחזוקה שלו דורשת שכבת סיד או צבע מלבין שימנעו נזק כבד מקרני השמש. בגגות חדשים נהוג להשתמש בזפת חם כשכבת יסוד טרם מלחימים את היריעות הביטומניות. המחיר למ"ר עומד על 25 - 30 ש"ח.

חומר איטום אקרילי

חומר איטום אקרילי הינו משחה לבנה שמורחים על תשתית הגג או מתיזים. חומר איטום אקרילי מתאים מאוד לתשתית בטון כל עוד שכבת היסוד מותקנת כהלכה. הבחירה בחומרי איטום אקריליים אינה מספר אחת באיטום גגות מהסיבה העיקרית כי עמידות בתנאי מים שעומדים היא לא גדולה - כל מקום עם שלוליות שיכול להיווצר על הגג עלול לגרום לנזקים באיטום הגג, ועל כן נהוג להשתמש בחומר זה בגגות עם שיפועים חדים. בין חומרי האיטום האקריליים הנפוצים ביותר ניתן למנות פוליגג ואקרילפז. יתרון של חומר זה הוא שאין צורך להלבין אותם מכיוון שצבע הבסיס שלהם הוא לבן. מחיר למ"ר של חומר איטום אקרילי עומד על 25 - 30 ש"ח למ"ר.

חומרי איטום פוליאוריטנים

חומרים אלה נהוג לשים לאחר שמיישמים שכבת הדבקה או יסוד. החומר חזק ביותר אך הגמישות שלו מועטה ועל כן נהוג להשתמש בו לאיטום מרפסות וגגות קטנים. יתרון גדול של הפוליאוריטן הוא עמידותו בפני מפגעי שמש וכימיקלים. המחיר שלו די גבוה אך עמידותו לאורך זמן שווה את המחיר, כל עוד הוא מותקן בצורה נכונה. המחיר משתנה לפי מדדים שונים ויש לקבל הערכה מאיש איטום. חומרי איטום פוליאוריטנים מתאימים לתשתית בטון וכן על תשתית של זפת ישנה. יתרון נוסף של שימוש בחומר זה לגג הינה העובדה כי הוא לא דוהה מהשמש או מקבל גוון צהוב כנהוג לחומרים אחרים ועל כן הליך השחיקה שלו אטי ביותר. 

יריעות PVC או EPDM

יריעות אלו מונחות על גבי הגג, לא מודבקות ולא מרותכות, ויוצרות שכבת כיסוי אטומה על שטח הגג. היריעות חזקות וגמישות מאוד והחומר עצמו הוא לבן, על כן לא נדרשת הלבנה. עם זאת, העובדה שהן אינן צמודות לשטח הגג יוצרת כשלים מקומיים רבים שעלולים לגרום לחדירה של מים ולא לשמש ככלי איטום הטוב ביותר. במידה והן מותקנות כראוי יריעות אלו יכולות להחזיק עשרות שנים. ניתן להשתמש ביריעות PVC או EPDM על כל תשתית אך השימוש בהם לא נפוץ יתר על המידה בעקבות החסרונות שצוינו לעיל. מחירם דומה למחיר היריעות הביטומניות. 

חומרים פולימרים בהתזה ומריחה

חומרים אלה מכונים גם "גומי לגג" או "גומי נוזלי בהתזה" והם מיושמים במריחה או התזה. הגמישות של חומרים פולימרים בשיטה זו היא גדולה מאוד והיישום מאוד נוח. אך העמידות והחוזק נמוכים לעומת חומרים אחרים והאחיזה חלשה יותר. החומר מתאים לגגות בטון אך לא לגגות מזופתים. נהוג להשתמש בחומרים פולימרים לגגות פח. מחירם של חומרים אלה עומד על 30 - 40 ש"ח למ"ר.

לסיכום, לפני הכל כדאי לבדוק מה התשתית הקיימת, מה התקציב שלכם ואיזה חומר הכי מתאים לאיטום הגג שלכם. התייעצו עם מספר קבלני שיפוצים המתמחים באיטום גגות וקבלו הצעות שונות לגבי חומרי גלם והצעות מחיר שונות. קחו בחשבון את זמן השהות שלכם בנכס המדובר - אם מדובר לאורך שנים רבות רצוי להשקיע סכום מסוים שיחזיק לתקופה ארוכה, ואם מדובר בתקופה קצרה בלבד ניתן להסתפק בחומרי איטום זולים יותר ופחות עמידים.

מחפשים גגן ולא מצאתם ?

או

מחפשים גגן ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה