בית

>

טכנאי מזגנים

>

מאמרים

>

החלפת מדחס מזגן - כיצד מחליפים וכמה זה עולה?

החלפת מדחס מזגן - כיצד מחליפים וכמה זה עולה?

מזגן הפך למכשיר חיוני בכל בית בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט. הוא פועל כמעט בכל עונות השנה, מווסת עבורנו את הטמפרטורות בחלל שבו אנו שוהים ומנגד, אנו התרגלנו לטמפרטורות הקבועות והנוחות של המזגן, עד שאיננו זוכרים כיצד אפשר להסתדר בלעדיו. אחד מהרכיבים העיקריים בו הוא מדחס מזגן הנקרא גם קומפרסור.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/03/2020 4 דק' קריאה

זאת אנחנו מספרים לכם כי כאשר יש תקלה במזגן והוא לא פועל כמו שצריך אחת מהאפשרויות שכדאי לבדוק, היא האם יש תקלה במדחס, אבל מה הוא המדחס? מתי תדעו אם יש בו תקלה ומה עושים אם גיליתם שמדחס המזגן שלכם אינו תקין? - כל התשובות במאמר.

מהו מדחס המזגן ומה תפקידו?

מדחס הוא רכיב עיקרי וחשוב במזגן, הממוקם ביחידה החיצונית של המזגן. שמו המוכר בלועזית הוא קומפרסור והוא משמש להעברת נוזל הקירור דרך צינור הנחושת של המזגן.

 נוזל הקירור נדחס באמצעות המדחס. כתוצאה, עולה הטמפרטורה של הנוזל עד שהוא חם יותר מהאוויר שסביבו.

הגז הדחוס והחם, שעבר דרך המדחס, זורם בצינורות של המעבה, או סליל העיבוי, שם מוזרם אוויר, המקרר את הגז הדחוס, עד שהוא מתעבה והופך לנוזל.

בזכות הלחץ הגבוה שמייצר המדחס, הגז יכול להתעבות גם בטמפרטורות גבוהות, למרות שבאופן טבעי עיבוי של גז מתרחש בטמפרטורות נמוכות.

נוזל הקירור עובר אל המאייד של המזגן, שם הוא מתאדה בזכות הלחץ הנמוך שקיים שם. בסופו של דבר, נוזל הקירור סופח אליו את החום בגלל תהליך האידוי וכך הוא מקרר את החדר.

קיימים שלושה סוגים נפוצים של מדחסים:

 • מדחס צירי עם שישה צילינדרים
 • מדחס בוכנה עם שני צילינדרים
 • מדחס רדיאלי עם ארבעה צילינדרים

כל סוגי המדחסים משמשים להעברת נוזל או גז באופן שיוצר הגברת לחץ או הגברת מהירות. למדחסי מיזוג יש גם מצמד אלקטרומגנטי, שדוחף או מושך את גלגל המדחס לפי הצורך.

כך תדעו אם יש בעיה במדחס המזגן שלכם

האזינו לצלילי הפעולה של המדחס

כאשר המדחס פועל באופן תקין, נשמע צליל חרישי. אם נשמעים רעשים חזקים מהרגיל מהיחידה החיצונית של המזגן, או שאין משם צלילים כלל, ייתכן שיש בעיה במדחס.

בדקו את תקינות הכבל

בדקו את תקינותו של הכבל המחבר בין המדחס למזגן. קרעים, או נתק של הכבל עלולים לגרום להפסקת עבודתו של המדחס.

בדיקה של מתג המדחס

כמה שזה נשמע טריוויאלי, אבל בדקו אם בטעות המתג של המדחס, הממוקם ביחידה החיצונית של המזגן, דולק. אם הוא במצב כבוי, עלול להיווצר קצר.

סליל עיבוי

נוזל הקירור הדחוס עובר מהמדחס למעבה, הנקרא גם סליל עיבוי. אם יש תקלה בסליל, הדבר ישפיע כמובן על פעולת המזגן ועלול לפגוע גם במדחס.

מאוורר קירור המדחס

כפי שניתן להבין משמו, תפקידו לקרר את המדחס. אם המאוורר אינו תקין, עלולה להיווצר התחממות יתר, שלבסוף תגרום להרס של היחידה החיצונית כולה.

קצר במזגן

אם המזגן גורם לקצר בבית, יש סיכוי טוב שהבעיה נובעת מהמדחס

כיצד מתבצעת החלפת מדחס על ידי טכנאי מזגנים מקצועי?

אם הגעתם לשלב שהחלטתם להזמין טכנאי מזגנים מקצועי להחלפת המדחס, הוא יפעל לפי השלבים הבאים:

 • ריקון גז מזגנים הקיים במזגן
 • ניתוק זרם החשמל מהמזגן ומהמדחס, וידוא שאין זרם חשמלי כלל.
 • ניתוק האומים המחברים את היחידה החיצונית (ובתוכה המדחס) מהקיר אליו היא מקובעת.
 • פירוק צינורות הנחושת המחוברים למדחס.
 • הוצאת המדחס הישן והמקולקל מהיחידה החיצונית של המזגן.
 • הכנסת המדחס החדש. שימו לב - חשוב להשתמש בדגם מתאים של מדחס.
 • לצורך בדיקה שהמדחס שקיבלתם הוא אכן חדש, בדקו שיש אטמי גומי בחורי הכניסה, המיועדים לצינורות נחושת. אלה קיימים רק במדחסים חדשים.

איך יודעים אם צריך להחליף את המדחס או שאפשר לתקן אותו?

החלטה אם להחליף מדחס או לתקן אותו, תלויה בסוג התקלה:

 • יש תקלות פשוטות וקלות, שאפשר לתקן בקלות מבלי להחליף את המדחס, כמו למשל גומייה קרועה, דליפת שמן או קצר חשמלי במזגן, שאינו נובע דווקא ממדחס מקולקל.  גם תקלה בסליל העיבוי או במאוורר של המדחס, אינה דורשת החלפה של המדחס - בתנאי שתפסתם אותה בזמן וטיפלתם בה לפני שהמדחס נפגע ונהרס.
 • מצד שני, אם התקלה במדחס היא מורכבת ודורשת מכם הוצאה של כמה מאות שקלים, כנראה שעדיף לקנות מדחס חדש ולהחליף את הישן, כדי שתוכלו להנות מהמזגן לעוד כמה חודשים לפחות.
 • במרבית המקרים, הרכיב שסובל מתקלה הוא הקבל - הרכיב שאחראי על התנעה והפעלה של המדחס. החלפה של קבל היא זולה בהרבה מהחלפה של מדחס וכדאי להתעקש עם הטכנאי ולבקש שהוא יבדוק אם מקור התקלה אינו בקבל.

לכן חשוב לאתר ולזהות את מקור התקלה, לפני שמחליטים על החלפה של מדחס מזגן - ייתכן שתחליפו את המדחס ואז תגלו כי התקלה עדיין קיימת, מפני שהמקור שלה לא היה במדחס מלכתחילה.

כמה עולה החלפת מדחס למזגן ביתי?

לפני שתזמינו טכנאי להחליף לכם מדחס, דעו, כי החלפת מדחס משתלמת רק במזגנים מסוג מסוים ואם המזגן שלכם אינו עונה על הקריטריונים המתבקשים, ייתכן שישתלם לכם יותר להחליף את כולו.

כך או כך, אם הגעתם למסקנה שאין ברירה, אלא להחליף את המדחס הקיים במזגן שלכם, דעו כי תצטרכו להיפרד מסכום שבין 1300 ל-2200 ש"ח, בהתאם לגודל המזגן.

לסיכום

המדחס הוא רכיב חיוני במזגן ולכן חשוב לוודא שהוא תקין ולטפל במהירות בכל תקלה שעלולה לפגוע בו, כפי שהוסבר למעלה. יחד עם זאת, במקרים הנדירים שבהם המדחס עצמו מקולקל ויש צורך להחליפו, כדאי לבדוק היטב אם התקלה נובעת בוודאות ממדחס מקולקל, מפני שהחלפת מדחס היא עבודה יקרה יחסית ובמקרים מסוימים עדיף פשוט להחליף את המזגן.

מחפשים טכנאי מזגנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה