בית

>

טכנאי מזגנים

>

מאמרים

>

תיקון מזגן מקצר - כיצד מתקנים וכמה זה עולה?

תיקון מזגן מקצר - כיצד מתקנים וכמה זה עולה?

לרוב האנשים קשה לזהות ממה בדיוק נובעת הבעיה במזגן. כשמתקשרים להזמין טכנאי, רוב האנשים יודעים לומר רק "יש נזילה במזגן", "המזגן לא מקרר/מחמם", או "המזגן מקצר". בשלושת המקרים מדובר בסימפטומים המעידים על תקלה ולא על התקלה עצמה, אבל אין ספק שמזגן מקצר הוא אחד הדברים הפחות נעימים שיכולים לקרות, בעיקר אם מדובר ביום קיץ חם במיוחד, או יום חורף קר במיוחד. אז מה בכל זאת אפשר לעשות, אם המזגן מקצר? למה זה קורה? איך מתקנים אותו וכמה זה עולה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-25/03/2020 6 דק' קריאה

בדיקה ראשונית בכל מקרה של קצר חשמלי בבית

מה עושים, שפתאום, בשיא החום, המזגן הפסיק לעבוד ומקצר את כל הבית? חושך, המקרר הפסיק לעבוד ואתם סובלים מאוד מהחום.

הדבר הראשון שצריך לעשות, הוא לגשת ללוח חשמל, עם נעליים, בידיים יבשות, לנסות להרים את הפקק.

אם הפקק הראשי עדיין קופץ, הורידו את כל הפקקים בלוח, הרימו רק את המפסק הראשי ואז הרימו אחד אחד את כל המתגים, עד שתגלו מה מהם מקפיץ את החשמל.

השאירו למטה את המתג שהקפיץ והרימו את כל השאר. האם הקצר נובע בוודאות מהמזגן? אם כן, יש כמה אפשרויות שכדאי לבדוק.

מזגן מקצר - מה לבדוק?

פיוז חלש

ייתכן שמדובר בפיוז חלש, שקשה לו לספק את המתח הדרוש למזגן שלכם, מה שאפשר לתקן בקלות על ידי החלפה לפיוז חדש.

צריכה גבוהה של זרם חשמלי

במקרה בו המזגן צורך זרם חשמל גבוה במידה לא רגילה. אז הפיוז קופץ, כדי למנוע מצב של שריפת חוטי חשמל בגלל עומס יתר. כדי לזהות אם אכן מדובר במצב הזה, יש לערוך מדידה של זרם החשמל במזגן בעזרת מכשיר אלקטרוני מתאים. את תוצאת המדידה משווים לנתוני המנוע.

שימו לב

מדובר על פעולות מסוכנות הדורשות ידע מקצועי ולכן אסור לנסות לבצע אותן לבד, אלא להזמין חשמלאי מוסמך, או טכנאי מזגנים, שיבצע את הבדיקות הללו בצורה בטיחותית.

בדיקה עצמאית

כדי לבצע בדיקה באופן עצמאי, תוכלו לבדוק בעצמכם את מנוע המזגן. אם אתם רואים עליו, או בקרבתו הופעה של פיח - סביר מאוד להניח שהמנוע מתאמץ יתר על המידה, לכן אפשר להסיק מכך שהקצר נובע מבעיה במזגן.

גורמים למתח גבוה במזגן

בעיה בקבל

הסיבה הנפוצה ביותר לקצר, היא בעיה בקבל. קבל הוא רכיב האחראי על התנעת מנועים ובמזגן יש קבל שמפעיל את המדחס. כאשר הקבל מתקשה לבצע את עבודתו כראוי, התוצאה היא מאמץ יתר של המנוע, צריכה גבוהה של חשמל על ידי המזגן ונפילה של הפיוז. אם זה המקרה, יש להחליף את הקבל (עניין של 300-400 ש"ח) ובמקרים מסוימים אפשר גם להוסיף קבל מיוחד (קבל SPP) שיסייע במידת הצורך.

תקלה במנוע המאוורר

מדחס מזגן זקוק לאוורור כדי להתקרר מדי פעם ולכן יש לו מאוורר צמוד. אם המאוורר מתקלקל, המדחס מתחמם, הלחץ עולה והתוצאה עשויה להיות קצר הנובע מהמזגן. כדי לבדוק אם אכן זו הבעיה, צאו אל היחידה החיצונית של המזגן, שם ממוקם המדחס, כך שתוכלו לראות אם המאוורר מסתובב, או תקוע.

כרטיס מזגן פגום

מאוורר המדחס עשוי להפסיק לפעול גם אם כרטיס המזגן פגום ואינו מעביר לו פקודה לפעול. זוהי תקלה שרק טכנאי יכול לאתר ולתקן.

מה קורה אם קופץ ממסר הארקה?

ממסר הפחת, או הארקה, מגן עליכם מפני התחשמלות על ידי כך שהוא שומר ללא הרף על מתח חשמל מאוזן. אם פעולת הפחת משום מה לא תקינה, או שהפחת אינו מצליח לשמור על האיזון, הפחת יכבה את זרם החשמל בבית כולו, כדי להגן עליכם מפני התחשמלות.

תופעה זו יכולה להתרחש בגלל בעיה בחיווט, רטיבות במערכת, סלילים שרופים, שקעים שרופים, או פגומים, חוטי חשמל עם בידוד לקוי ועוד. כמובן שייתכן גם פגם בפחת עצמו.

פגם בפחת עצמו

בדיקה שהבעיה אכן במזגן

כדי לבדוק אם הבעיה היא באמת במזגן, הורידו את כל המתגים בארון חשמל, הרימו את הפחת ואז הרימו בחזרה את המתגים - אחד אחרי השני, עם המתנה של כמה שניות בין מתג למתג, עד שהכול יקפוץ שוב - כך תדעו מה מקצר.

גורם מקצר אחרי מספר דקות

ייתכן שהמזגן גורם לקצר גם לאחר מספר דקות שהכול נראה בסדר ולכן יש לבדוק שוב, אם החשמל קפץ שוב - להוריד את המתג של המזגן בארון חשמל, או לנתק את המזגן משקע החשמל ולהרים שוב את הפחת. אם הכול ממשיך לעבוד גם אחרי כמה דקות, סימן שהבעיה היא במזגן.

במצב אוורור בלבד

אם המזגן פועל כרגיל, כשהוא על מצב אוורור בלבד - כנראה שהקצר נובע מבעיה באחד החוטים ולא במדחס.

כשהמדחס מתחיל לפעול

אם המזגן מקצר כשהמדחס מתחיל לפעול - כמה דקות לאחר הפעלת המזגן, כנראה שהקצר נובע מהמדחס. למרבה המזל גם קצר מסוג זה יכול להיגרם בגלל חוטי חשמל פגומים בתוך המדחס, מה שיוזיל את התיקון באופן משמעותי, כי החלפת מדחס במזגן עולה בין 1500 ל 2200 ש"ח.

איטום החיבורים ביחידה החיצונית

אם המזגן מקצר לאחר תחילת הגשמים, זה סימן שהחיבורים ביחידה החיצונית אינם אטומים מספיק ויש לסגור היטב את כל הפתחים המאפשרים כניסת מים ליחידה.

מכיוון שיש אפשרויות רבות לבעיה שגורמת לקצר במזגן, לצד גורמי סיכון רבים, שעלולים לגרום לפגיעה קשה, אם מתעסקים בחשמל ללא ידע ומיומנות, חשוב להזמין בשלב הזה טכנאי מוסמך ומיומן שיכול לאתר את המקור המדויק לבעיה ולפתור אותה.

תקלות נדירות יותר

מדחס תפוס

במידה והבעיה היא מדחס תפוס, תראו שקצר מתרחש כמה דקות לאחר הפעלת המזגן. בנוסף, תוכלו לשמוע רעשים חזקים מכיוון המדחס (ביחידה החיצונית של המזגן).

חוסר או עודף של גז

למרות שחוסר בגז יכול לגרום לצרות מסוג אחר לגמרי, חוסר, או עודף בגז עלולים גם לגרום לקצר במזגן, בגלל יצירת עומס על צריכת החשמל של המזגן.

חיבור לא נכון במקרה של מזגן תלת פאזי

מכשירי חשמל הזקוקים לחיבור תלת פאזי, מגיעים לרוב עם תקע מיוחד, אך אם משום מה המזגן שלכם זקוק לחיבור תלת פאזי וחיברתם אותו לשקע רגיל, הוא כמובן יקצר בסופו של דבר.

סתימה במערכת הגז

סתימה במערכת הגז יכולה גם היא לגרום לבסוף באופן עקיף לקצר.

פילטרים מלאי אבק ולכלוך

פילטרים מלאי אבק ולכלוך יחסמו את מעברי האוויר, יגרמו להתחממות יתר, למאמץ של מנוע המזגן ולבסוף לקצר - הוציאו את הפילטרים ושטפו אותם היטב תחת זרם מים חזק. לאחר שיתייבשו - תוכלו להחזיר אותם למזגן ולהפעילו מחדש. ניקוי פילטרים הוא פעולת תחזוקה שכדאי לבצע כל 3 חודשים בערך. מדובר בפעולה קלה ופשוטה ששומרת על המזגן ועל ניקיון האוויר שאתם נושמים.

לתשומת ליבכם: מה עוד חשוב לדעת כשמטפלים במזגן מקצר

התעסקות בחשמל

כל התעסקות בחשמל עלולה להיות מסוכנת ולכן אסור לנסות לפתור בכוחות עצמכם בעיות הקשורות בחשמל, אלא אם אתם חשמלאים. הדבר הבטוח והנכון ביותר לעשות כשהמזגן מקצר הוא לקרוא לטכנאי מזגנים מוסמך. עד שיגיע - אל תנסו להפעיל את המזגן, כדי לא להחמיר את הנזק. תוכלו לסכם מראש עם הטכנאי, שלא יבצע שום תיקון עד שתאשרו לו את הצעת המחיר, כך שבשלב הראשון תצטרכו לשלם רק על ביקור ובדיקה.

ניקוי סדיר של הפילטרים במזגן

ניקוי סדיר של הפילטרים במזגן כל שלושה חודשים, הוא פעולה קלה, בטוחה ופשוטה, שכל אחד יכול לבצע בבית בכוחות עצמו. יישום של פעולה זו באופן קבוע, יסייע לכם למנוע חלק ניכר מהבעיות הנפוצות במזגנים. כשאתם מנקים את הפילטרים, נקו גם את חלקו החיצוני של המזגן מאבק ולכלוכים, שעלולים לזלוג ולהגיע לבסוף אל הפילטרים.

ביקורת טכנאי מזגנים כל שנתיים

אחת לשנתיים מומלץ להזמין טכנאי מזגנים שיבדוק את מצב הגז במזגן וימלא אותו לפי הצורך. בדיקה תקופתית כזאת תאפשר לכם גם לגלות אם יש נזילה של גז, או בעיה אחרת שעלולה להתפתח, כך תוכלו למנוע תקלות מבעוד מועד.

בדיקת מצב היחידה החיצונית

בדקו מדי פעם את מצב היחידה החיצונית של המזגן - אם יש צמחיה,  שמפריעה לה "לנשום", או חודרת פנימה, לכלוך קיצוני, נתק בכבלי החשמל ועוד. כל אלה יכולים להיפתר בקלות אם מגלים בזמן את הבעיה.

כמה עולה תיקון של מזגן מקצר על ידי טכנאי מזגנים מוסמך?

החלק היפה בכל הסיפור הוא, שעלות תיקון מזגן מקצר היא נמוכה למדי, בהשוואה לתיקונים אחרים, שאולי נדרשים למזגנים והיא עומדת על סכום של בין 250-480 ₪,

כך שמאוד משתלם לשמור על עצמכם, להימנע מסכנת התחשמלות ולהזמין טכנאי מוסמך, שיאתר את מקור התקלה המדויק ויתקן לכם את המזגן.

מחפשים טכנאי מזגנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה