בית

>

טכנאי מזגנים

>

מאמרים

>

התקנת מזגן בממ"ד - איך מתקינים וכמה זה עולה?

התקנת מזגן בממ"ד - איך מתקינים וכמה זה עולה?

ממ"ד הוא חדר חובה בכל בית בישראל, בעקבות הסכנות הביטחוניות הקבועות, הכרוכות בחיים במדינה, כל בית חדש בישראל חייב היום להיבנות עם ממ"ד, כלומר חדר מוגן, ייעודי להגנה על דיירי הבית מפני התקפה כימית, או התקפת טילים.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-25/03/2020 4 דק' קריאה

יחד עם זאת לשמחתנו, לאורך רוב ימות השנה, ברוב חלקי הארץ, הממ"ד אינו דרוש לצורכי ביטחון ולכן ברוב הבתים הוא משמש כמחסן, חדר עבודה, או אפילו חדר שינה ולכן מישהו שוהה בו לאורך רוב שעות היום.

בכל מקרה, בין אם הממ"ד שלכם משמש אתכם ביום יום כחדר לכל דבר ובין אם הוא שמור לשימוש בשעות חירום בלבד, ודאי תרצו שיהיה בו מזגן פעיל, שיאפשר שהות נעימה ומאווררת בחדר. יחד עם הדרישות הביטחונית הייחודיות לחדר זה, התקנת מזגן בממ"ד היא פשוטה ככל שהמזגן שבחרתם לחדר זה הוא פשוט להתקנה.

בהתחשב בכל הנתונים הנ"ל - כמה עולה התקנת מזגן בממ"ד? איזה סוג של מזגן מתאים לממ"ד? והאם כל טכנאי מזגנים יכול להתקין מזגן כזה?

איזה מזגן מתאים לממ"ד

המזגן המומלץ לממ"ד הוא כמובן מזגן שמתאים גם לשעת חירום. מזגן עילי, עם יחידה חיצונית, בה נמצא המנוע, יוכל למזג עבורכם את הממ"ד גם בשעות חירום, כאשר הוא פועל על מצב סירקולציה, כלומר, לקרר, או לחמם את האוויר שנמצא בחדר, גם בלי לקחת אוויר מבחוץ.

מזגן מיני מרכזי, לדוגמה, לא יאפשר לכם הפעלה אם תהיה חלילה מתקפה כימית, מפני שהאוויר עובר בין כל החדרים ואינו נקי כשהוא מגיע לממ"ד.

התקנה נכונה של מזגן בממ"ד

להתקנה של כל מזגן יש כללים ברורים ומדויקים,  שמסייעים למתקין לבצע אותה כראוי. מזגן שלא הותקן כראוי צפוי להתקלקל פעמים רבות תוך זמן קצר ואף לגרום לשריפה.

התקנת מזגן בממ"ד צריכה להתבצע בזהירות רבה אף יותר ורק על ידי מתקין מיומן ומוסמך, מפני שהמזגן שלכם בממ"ד עשוי להיות מכשיר קריטי לאיכות החיים שלכם בעת חירום ואף להגן עליכם במקרים מסוימים.

כדי לצמצם את האפשרות לטעויות בעניין הזה, פיקוד העורף הוציא שורה של הנחיות ברורות, מדוקדקות להתקנה נכונה של מזגן בממ"ד.

הנחיות פיקוד העורף להתקנת מזגן בממ"ד

 • התקנת המזגן תתבצע על גבי קיר פנימי בלבד ולא על גבי קיר חיצוני.
 • אין לקדוח בקיר חיצוני של הממ"ד, גם לא לצורך התקנת מזגן.
 • אם אין ברירה והתבצע קידוח בכל זאת, יש לאטום את החור בעזרת חומרים מתאימים.
 • יש לבודד את הצנרת שעוברת בקירות הממ"ד ומתחברת למזגן.
 • יש להתקין ברז, שתפקידו לנטרל את מערכת הניקוז בשעת חירום, כדי שהממ"ד יישאר מבודד.
  מקרה חירום המים יטפטפו פנימה לתוך הממד ולא החוצה. חשוב לבדוק היכן נמצא פתח הניקוז של הממ"ד כדי שתוכלו ליישם הנחיה חשובה זו.
 • המזגן צריך להיות בנפח של עד 36 מ"ק
 • יש להקפיד על התקנת מזגן עם שתי יחידות של צינורות אוויר
 • יש להתקין מגן נגד רסיסים על הצינורות הנמצאים מחוץ לבית
 • יש להשאיר רווח של 40 ס"מ לפחות מהקיר ולפחות 35 ס"מ מהתקרה
 • אסור להתקין בממ"ד מזגן חלון
 • התקנה של מזגן אטום בממ"ד דורשת הכנה בדמות התקן מיוחד.
  בדירות חדשות כבר קיימת הכנה למזגן בממ"ד, אך אם לא, תצטרכו לבחור מתוך ההתקנים הקיימים ובהתאם לסוג המזגן שלכם. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע רלוונטיים כדי לבחור את ההתקן המתאים ולהתקין אותו באופן הדרוש, כמו גם את התשתית הדרושה למזגן, כמו מים, גז, ניקוז וחשמל.
 • כדאי לבחור בהתקן שיש לו אישור של פיקוד העורף
 • בבניית בית חדש, כדאי לשלב את ההתקן למזגן בממד כבר בתוכניות הבניה
 • לאחר תכנון ראוי מראש, אפשר וכדאי לשלב את המזגן עם מערכת סינון אב"כ

מה עושים אם אין לכם הכנה למזגן בממ"ד?

אם בדירה שלכם אין הכנה למזגן ממ"ד ואתם לא מעוניינים להשקיע בהכנה כזאת, תוכלו להתקין את המזגן בצורה רגילה, אך בתנאי שאתם מודעים לכך שלא תוכלו להפעיל את המזגן בשעת חירום, או במקרה של מתקפה כימית חו"ח וכדאי גם לדעת - אם המזגן אינו תקני, הממ"ד כולו אינו תקני וזה כבר מוריד לכם את ערך הדירה.

בכל מקרה, ייתכן שההתקנה תהיה מעט יקרה יותר מזו של מזגן רגיל בחדר רגיל, מפני שסביר להניח שהמתקין יצטרך לקדוח בקיר קשה במיוחד. אם זה המקרה, חשוב לוודא שיש למתקין שלכם מקדח מתאים.

התקן ייעודי למזגן בממ"ד יסייע לכם לקבל מזגן מתאים לכל סוג של בעיה ביטחונית, שישמש אתכם במקרה של מתקפת טילים וגם מתקפה כימית - בתנאי שהליך ההתקנה יבוצע לפי הספר, על ידי מתקין מיומן ומקצועי.

התקן כזה גם חוסך מכם את הצורך בקידוח, מפני שהוא מתלבש בדיוק על פתח האוורור שבקיר.

אז כמה עולה התקנה מזגן בממ"ד?

התקנה של מזגן בממ"ד, ללא כל תוספות מיוחדות, תעלה לכם תוספת של 250-550 ₪ למחיר הרגיל של התקנת מזגן מחוץ לממ"ד. יחד עם זאת, חשוב לזכור, כי אם אין לכם התקן או הכנה למזגן, תצטרכו לשלם על כך בנפרד, כמו כן גם על קידוח בקיר ממד, ייתכן שתתבקשו לתוספת תשלום וגם על התקנה מורכבת של מזגן במיקום שקשה להגיע אליו.

למרות כל האמור, חשוב לזכור, כי התקנה מקצועית של מזגן, בממ"ד במיוחד, אבל גם בכל חדר אחר, יכולה למנוע מכם תיקונים ותקלות, הוצאות כספיות מיותרות בהמשך ואפילו נזקים כבדים כמו שריפה.

מחפשים טכנאי מזגנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה