בית

>

טכנאי מזגנים

>

מאמרים

>

התקנת מזגן - איך מתקינים וכמה זה עולה?

התקנת מזגן - איך מתקינים וכמה זה עולה?

אחד ממכשירי החשמל הנחוצים והשימושיים ביותר בישראל הוא המזגן. אם עד לפני כמה עשרות שנים מזגנים עוד נחשבו למותרות בישראל, הרי שכיום, אין בישראל בית בלי מזגן. לכן במאמר זה נכיר את תהליך התקנת המזגן ונשכיל כמה זה יעלה לנו אם ניקח בעל מקצוע שיעשה זאת עבורנו.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-25/03/2020 5 דק' קריאה

אם קניתם מזגן חדש ואתם ממהרים להתקין אותו, אבל אתם גם רוצים שהמזגן החדש שלכם יארך ימים ויפעל ללא תקלות, ואתם גם רוצים להיות בטוחים שהמזגן החדש לא צפוי להפוך למוקד התלקחות שריפה, כדאי שתדעו כמה עובדות בסיסיות על התקנת מזגנים.

התקנת מזגן - השלב הכי חשוב בטיפול נכון במכשיר הכי חשוב בבית

התקנת מזגן עשויה להיות עסק יקר, ביחוד בהתחשב בגודל המזגן שלכם, לכן אפשר להבין אם אתם מחפשים בנרות מתקין מזגנים שלא לוקח את הסכומים המופיעים במחירן ומעדיפים למצוא מתקין שמציע מחירים נמוכים.

יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי לפחות 50 אחוז מהתקלות במזגנים מתרחשות כנראה בגלל התקנה לקויה, בלתי מקצועית, על ידי מתקין שחסר את הידע הדרוש ואחת התקלות החמורות שיכולות להתרחש בעקבות התקנה בלתי מקצועית של מזגן היא לא פחות מאשר התלקחות ושריפה.

אם כן, המסר ברור - התקנת מזגן חדש חייבת להתבצע על ידי מתקין מקצועי ומיומן בלבד, מה שיבטיח לכם התקנה בטיחותית וטובה, הארכת חיי המכשיר, חיסכון בהוצאות על תיקון תקלות בהמשך ואפילו שמירה על חיי אדם.

אז איך בוחרים מתקין מזגנים מתאים? כמה צפויה לעלות התקנת המזגן החדש? ואיך מתקינים אותו?

איך תבחרו את המזגן המתאים לבית שלכם?

האמת היא, שאפילו לפני שתבחרו את המזגן לבית שלכם, חשוב להתייעץ עם המתקין, או עם היצרן לגבי המזגן המתאים לתנאים בבית ולמיקום הרלוונטי.

יש מזגנים שהתפוקה שלהם 0.5-3.5 כוח סוס, מזגנים עיליים, מזגני אינוורטר, מיני מרכזי, או מרכזי, מזגנים עם תפוקה גבוהה, מזגנים לממ"ד וכן הלאה - כל אחד מסוגי המזגנים הללו מתאים לצרכים אחרים וחשוב לבחור את המזגן המתאים למקום המתאים, כדי שהתפוקה שלו תהיה מספיק גבוהה לחלל שהוא אמור למזג.

לאחר שבחרתם את סוג המזגן המתאים לחלל שאתם רוצים למזג, יש עוד כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם:

אחריות

בדקו מה היא כוללת, לכמה זמן היא תקפה ומה אתם מקבלים עבורה. פעמים רבות אחריות על מזגן נמשכת עד שנה, עם אפשרות להארכה בתשלום.

צריכת חשמל

מזגן עם צריכת חשמל נמוכה עשוי להיות יקר בהשוואה למזגנים אחרים, אך כמובן משתלם לטווח הארוך.

רעש

כאן כדאי לבקש הדגמה והפעלה של המזגן עוד בחנות, כדי לבדוק כמה המזגן החדש עלול לפגוע לכם באיכות החיים. מזגן שקט הוא כמובן עדיף.

פונקציות

בדקו שכל הפונקציות החשובות לכם קיימות במזגן ושנוח לבחור אותן בעזרת השלט הרחוק - חימום וקירור, בחירת טמפרטורה, בחירת עוצמת האיוורור, טיימר ועוד.

מה זה כוח סוס?

כוח סוס (כ"ס) הוא יחידת הספק, המציינת את כוחו של המכשיר ואת יכולתו לספק מיזוג מתאים לחללים בגדלים שונים. כיום נהוג לציין את יחידות ההספק במונח נוסף - BTU, כאשר 900 BTU שווין לכוח סוס אחד.

התקנת מזגן 1 כ"ס

מחיר בסיסי להתקנת מזגן עילי עם תפוקה של 1 כוח סוס צפוי להיות בין 600-800 ₪ וכולל גם את הצנרת הבסיסית באורך של כ-2 מטרים. זהו מזגן זול וגם התקנתו זולה ולכם רבים בוחרים בו כפתרון למיזוג חדרים קטנים ובינוניים.

התקנתו קלה ופשוטה במיוחד ולכן עלותה גם נמוכה משל יתר המזגנים, עוצמת הרעש שהוא מייצר היא נמוכה ותוכלו למצוא מגוון מזגנים כאלה בשוק, שאחד מהם יתאים לבטח לצרכים שלכם.

התקנת מזגן 2 כ"ס

מחיר התקנת מזגן עילי עד 2 כ"ס צפוי להיות בין 600-1000 ₪. מזגן כזה מתאים למיזוג של חלל בגודל 20-30 מ"ר. זהו בדרך כלל גודלו של סלון ממוצע למשל.

התקנת מזגן 3 כ"ס

מזגן שנחשב סטנדרטי, הוא מזגן עילי, בעל תפוקה של עד 3.5 כוח סוס, שאינו מרכזי, או מיני מרכזי.  התקנתו צפוי לעלות לכם בין 650-1150 ₪. המחיר כולל עד 2 מטרים של צנרת, המחברת את היחידה החיצונית, בה נמצאים המנוע והמדחס, בין היתר, אל המאייד, הנמצא בתוך הבית.

התקנת מזגן 4 כ"ס

התקנת מזגן עילי עד 4 כ"ס, מטבע הדברים תהיה יקרה מעט יותר. ליתר דיוק בין 650-1250 ₪. גם במקרה של התקנת מזגן כזה, תקבלו את הצנרת המינימלית לחיבור היחידות השונות.

התקנת מזגן מיני מרכזי

הכנה להתקנת מזגן מיני מרכזי כוללת תכנון מדוקדק של אופן ההתקנה הנכון, הנמכה של התקרה, בדיקת תשתית החשמל, בדיקת אורך הצנרת הדרוש ולעיתים גם הגדלת ההספק.  ההתקנה כוללת עד 3 מטר צנרת, תושבת למעבה, מרכזיה, פתח אוויר חוזר, עד 8 מטר צינור שרשורי ועד 4 פתחי אספקה.

בהתאם למורכבות העבודה, היא גם יקרה יחסית ומחירה צפוי להיות בין 4250-4600 ₪.

התקנת מזגן בממ"ד

בהתאם לגודל הממ"ד, חשוב לבחור את המזגן המתאים. התקנתו תעלה לכם, בתוספת על מחיר ההתקנה הרגיל, עוד 250-550 ₪.

תוספות שמייקרות את מחיר ההתקנה הבסיסי

הגנה מפני גניבות

רוב בעלי המזגנים מבקשים גם התקנה של הגנה מפני גניבות, אותה אפשר ליישם באמצעות התקנת סורגים מסביב ליחידה החיצונית, או בריחים מיוחדים, המקשים על עבודת הגנבים וחשוב להתקינם במיוחד אם מדובר במזגנים מוסדיים, או כאלה שהותקנו באזור מועד לפורענות ופריצות.

צנרת ארוכה למזגן

בכל מזגן יש שני צינורות נחושת, שמחברים בין היחידה החיצונית ליחידה הפנימית. מחיר הצינורות למטר משתנה בהתאם לסוג המזגן ולעובי הצינור הדרוש. חשוב לציין, שככל שהצנרת ארוכה יותר, כך יפעל המזגן פחות ביעילות ולכן כדאי להימנע מהתקנת צנרת ארוכה, על ידי בחירת סוג המזגן המתאים לחלל הבית ולגודל החדרים. בכל מקרה, במרבית המקרים אין צורך ביותר משלושה מטרים של צנרת.

התקנת נקודת חשמל למזגן

אם בחרתם להתקין את המזגן במקום שאין בו נקודת חשמל מתאימה, תצטרכו להזמין טכנאי שיתקין לכם נקודה כזאת. בתשלום נוסף כמובן.

קידוח בקיר בטון

אם התקנת המזגן שלכם דורשת קידוח בקיר בטון, ייתכן שתתבקשו לשלם על כך תוספת קטנה.

חיבור צינור ניקוז מיוחד עבור מזגנים בקומות גבוהות

ככל שהמזגן מותקן בקומה גבוהה יותר, כך יידרש לו צינור ניקוז ארוך יותר, מה שעלול לעלות לכם כמה עשרות שקלים נוספים.

צנרת PVC

מדובר בתוספת משיקולים אסתטיים, שמסייעת להסתרת הצנרת בתוך הבית, או מחוץ לו. תוספת זו צפויה לעלות כמה עשרות שקלים לכל מטר.

התקנה במיקום מסובך

אם המתקין התבקש להתקין את המנוע בנקודה שהגישה אליה קשה ומסובכת, הוא כנראה ידרוש על כך תוספת תשלום - בהתאם לרמת הקושי.

לסיכום

קיימים בשוק סוגים רבים ושונים של מזגנים, רמות שונות של הספק, רמות שונות של צריכת חשמל, תוספות שונות, חלקן חיוניות יותר וחלקן פחות, אבל דבר אחד משותף לכל בחירה שתעשו לגבי מזגן חדש בבית -

התקנת מזגן חייבת להיעשות על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומקצועיים, רצוי גם מוסמכים, שיעזרו לכם לבחור את המזגן המתאים לחלל, לתכנן את התקנתו הבטיחותית והנכונה ולוודא שההתקנה תשמור על תקינות המזגן לטווח ארוך.

מחפשים טכנאי מזגנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה