בית

>

טכנאי מזגנים

>

מאמרים

>

מילוי גז למזגן - כיצד ממלאים וכמה זה עולה?

מילוי גז למזגן - כיצד ממלאים וכמה זה עולה?

גז למזגן הוא גורם חשוב להפעלתו המוצלחת. יחד עם זאת, יותר מדי תקלות במזגן מיוחסות לחוסר / עודף / דליפה של גז מזגנים. אז איך תדעו אם התקלה אכן נובעת מבעיה בגז או במיכל הגז? האם אפשר למלא בעצמכם גז במזגן, או שחייבים להזמין טכנאי? האם יש הבדל בין מזגן למזגן? וכמה בכלל עולה כל העסק הזה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/03/2020 5 דק' קריאה

מהו גז מזגנים ומה תפקידו?

בדומה למערכת הקירור של מקרר, גם במזגן יש מערכת שתפקידה להעביר את הגז מהמכל אל הצינורות. מהצינורות עובר הגז אל החדר הממוזג.

זה מאפשר את תנועת הגז היא פעולת המדחס. המדחס מחמם את הגז ודוחס אותו. הגז עובר במצבו הדחוס והחם דרך צנרת המעבה, מאבד חום בעזרת מאוורר וחוזר למצבו הנוזלי בעקבות ירידה בטמפרטורה.

במילים פשוטות, תהליך ההתקררות של הגז, הוא שיוצר את הטמפרטורות הנמוכות, הנדרשות למיזוג האוויר בחדר. אם יש דליפת גז, נוצר מחסור בגז ואין מספיק גז כדי לקרר את האוויר. במקרה כזה, יש כמובן צורך לתקן את הדליפה ולמלא מחדש את מיכל הגז.

סימנים לכך שאולי יש דליפת גז

  • אם המזגן שלכם מקרר לזמן קצר לאחר הפעלתו ואז ממשיך לפעול, אך לא מקרר
  • אם הצינור החיצוני קפוא
  • אם חלקים מסוימים במזגן קופאים, אך החדר לא מתקרר

רגע לפני שקוראים לטכנאי - בדקו בעצמכם מספר דברים

לפני שתזמינו טכנאי לאיתור דליפת גז אפשרית או מילוי גז במזגן, בדקו בעצמכם אם מקור התקלה נובע ממשהו אחר לגמרי:

ניקוי פילטרים

ניקוי פילטרים זאת פעולה פשוטה, שתוכלו לעשות בעצמכם, ללא עזרת טכנאי. פרקו בזהירות את הפילטרים של המזגן - רשתות דקיקות במסגרת פלסטיק, נמצאות בקדמת המזגן. קחו את הרשתות לשטיפה יסודית במקלחת והשאירו אותן להתייבש היטב. תחזירו אותן לאחר הייבוש, לאותו מקום ובאותה הצורה. הרשתות אחראיות על סינון האוויר, אך אם הן נסתמות באבק, המזגן עלול להתחמם, להתאמץ ולהתקשות בפעולה תקינה.

ניקוי יסודי של המזגן

נקו את סוללת המאייד ואת סוללת המעבה. מומלץ להזמין חברה לניקוי וחיטוי יסודי של המזגן, שיכול לשפר באופן דרמטי את התפקוד התקין שלו.

הפעלת המזגן על מצב קירור

הפעילו את המזגן על מצב קירור בטמפרטורה נמוכה ובדקו אם היחידה החיצונית פועלת - צאו החוצה והקשיבו לפעולת המזגן. אתם אמורים לשמוע את רעש הפעולה של המדחס והמאוורר שלו. אם היחידה החיצוני שקטה מאוד, ייתכן שיש תקלה במדחס, במאוורר, או באחד הרכיבים הקשורים למדחס. כמובן שגם לתיקון של תקלה מסוג זה תצטרכו להזמין טכנאי.

אם ערכתם את כל הבדיקות האלה וגיליתם שהכול תקין, אך המזגן בכל זאת לא מצליח לקרר, או לחמם, ייתכן שבאמת יש בעיה של חוסר בגז.

כיצד נוצרת דליפת גז במזגן?

המערכות השונות בתוך המזגן מתבלות עם הזמן, בייחוד כשמדובר על מזגן שלא קיבל טיפולי תחזוקה שגרתיים חיוניים, כמו ניקוי פילטרים תקופתי, למשל, או מזגן שלא הותקן כראוי.

בכל מקרה, בלייה של מערכות שונות במזגן יכולה לבוא לידי ביטוי בסדקים, או חורים בחלקים שונים של המזגן, דרכם דולף החוצה הגז.

דליפת גז מהמזגן יכולה להיות איטית מאוד ולהשפיע על פעולת המזגן התקינה רק לאחר שנים, אך לבסוף התוצאה היא תמיד זהה - לחץ נמוך בנורות ומזגן שלא פועל כראוי.

לעיתים קשה מאוד, עד בלתי אפשרי לאתר את מקור הדליפה ולכן ייתכן שהטכנאי יבקש מכם מחיר גבוה ביחס למה שציפיתם עבור תיקון הדליפה.

במקרה כזה, ייתכן שעדיף כבר לקנות מזגן חדש.

הזמנתם טכנאי לתיקון התקלה? מה הוא צריך לעשות עכשיו?

  1. בדיקה מקצועית באמצעות שעוני מדידת לחצים, שיתנו את האישור הסופי לחוסר גז במזגן שלכם.
  2. ניקוי מערכת הצינורות בעזרת משאבת ואקום למשך 20 דקות, לאחריו ניקוי נוסף בשטיפה.
  3. מילוי גז חדש לפי הנתונים הרשומים על המדבקה שנמצאת על היחידה החיצונית של כל מזגן, תוך מדידת לחץ בזמן המילוי והגעה ללחץ הרצוי.

איתור מקור הדליפה - אם תחליטו שאתם לא מסתפקים רק במילוי הגז החסר ומעוניינים שהטכנאי גם יאתר את מקור הדליפה ויתקן אותה, זכרו שהדבר עשוי לדרוש מאמצים רבים, זמן רב ולבסוף - עלויות גבוהות. התייעצו עם הטכנאי כדי להחליט אם הדליפה חייבת תיקון, מה לדעתו תהיה עלות התיקון, האם משתלם יותר לקנות מזגן חדש וכן הלאה.

כך תדעו כמה אתם צריכים לשלם על שירות מילוי גז במזגן

יש מספר פרמטרים, שמשפיעים על מחיר מילוי הגז במזגן

מיקום המזגן

מיקום המזגן - ככל שקשה יותר להגיע למזגן, המחיר יעלה, בעיקר אם אין גישה מתוך הבית והטכנאי נאלץ לטפס בצורה מסוכנת על חלקו החיצוני של הבניין.

כמות הגז הדרושה

כמות הגז הדרושה למילוי המזגן - באופן טבעי, הטכנאי יחייב אתכם גם לפי הכמות הדרושה למילוי במזגן שלכם, בהתאם לכמות הגז שדלפה ובהתאם לתפוקה האופיינית למזגן, כך שייתכן שעל מילוי גז במזגן מרכזי תשלמו הרבה יותר מאשר מזגן רגיל, או קטן.

סוג הגז

סוג הגז - נקבע לפי סוג המזגן

מילוי גז במזגן ישן

מזגנים שיוצרו עד שנת 2007 פועלים באמצעות גז שנקרא R222. זהו גז יקר יותר, לא ידידותי לסביבה ומוגבל בכמות הייבוא המותרת לארץ. מחיר מילוי מזגן כזה יכול להגיע עד 800 ש"ח בערך.

מילוי גז במזגן חדש

מזגנים חדשים, כאלה שיוצרו משנת 2007 והלאה, פועלים בדרך כלל באמצעות גז שנקרא R410, הנקרא גם "גז ירוק" בגלל איכויותיו הידידותיות לסביבה (יחסית). מחיר מילוי גז כזה למזגן 1 כוח סוס צפוי לעלות 300-420 ₪.

מילוי גז למזגן גדול

כפי שנאמר כאן כבר קודם, ככל שהמזגן גדול יותר, כמו למשל מזגן מרכזי, ייתכן שתזדקקו לכמות גדולה יותר של גז והעלויות יהיו בהתאם.

האם אפשר למלא לבד גז למזגן?

השאלה המדויקת יותר היא כנראה: "האם כדאי למלא לבד גז למזגן?".

מדובר במשימה אפשרית בהחלט, אך היא דורשת הבנה מינימלית במבנה המזגן וכללי הזהירות הנחוצים, מילוי של הגז הנכון בכמות הנכונה ושימוש בכלי עבודה מקצועיים. המסקנה שלנו היא - עדיף להזמין טכנאי כדי לא לגרום לתקלות, או נזקים בטעות.

לסיכום

לצורך גילוי מקור הבעיה במזגן, כדאי לבדוק כמה גורמים נוספים שיכולים להפריע לפעולת המזגן, כמו למשל פילטרים מלאים באבק, לפני שמזמינים טכנאי.

במקביל למילוי הגז על ידי הטכנאי, שאלו אותו אם משתלם לכם גם לתקן את הנזילה, או שעדיף להשאיר את המצב כמו שהוא ורק למלא מדי פעם בגז חדש ואולי בכלל כדאי לקנות מזגן חדש.

הכירו את המזגן שלכם - מזגנים שונים זקוקים לסוגים שונים של גז וגם כמויות הגז משתנות בין מזגן למזגן ובהתאם לכמות הגז הדרושה ולכן גם המחירים עשויים לנוע בטווח די רחב.

ולבסוף - אין כמו טיפול מונע ותחזוקה, כדי לשמור על המזגן שלכם פעיל ותקין לטווח ארוך. בהצלחה!

מחפשים טכנאי מזגנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה