בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

מדרגות לבית - איך בוחרים? על החומרים, הצורות והעיצובים

מדרגות לבית - איך בוחרים? על החומרים, הצורות והעיצובים

איך הפכו המדרגות מרכיב פרקטי ומשעמם לאלמנט עיצובי המשפיע על כל החלל? רעיונות מקוריים למדרגות מרשימות לבתים חדשים או לשיפוצים

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/12/2017 8 דק' קריאה

זוכרים את הימים בהם הוסתרו מדרגות בפינה נחבאת של הבית? לא עוד. האדריכלות של היום נוטה להדגיש אותן, הופכת אותן למוקד למשיכת תשומת לב בבית ויוצרת מהן אלמנט עיצובי. במציאות בה מעצבים ואדריכלים מחפשים ליצור את הדבר הגדול הבא, ברור שלמדרגות יש כוח אמיתי ליצירת SAY עיצובי בולט במרכז הבית. "מדרגות משמשות כאלמנט ארכיטקטוני מרכזי בבית ונחשפות במלוא הדרן כבר בכניסה אליו", אומרת שירלי דן, בעלת משרד "דן אדריכלים". "נראה גרמי מדרגות שמתייחסים ישירות לארכיטקטורה של החלל  וניצבות בהתייחס לאלמנטים מבניים, ושימוש בחומרים טבעיים המשתלבים באופן הרמוני עם המראה הטבעי והראשוני של החלל". במדרגות חשופות בבתים בסגנון נקי ומהוקצע, בולטות קונסטרוקציות מפלדה בגוון שחור גרפיט ומדרכים עשויים מעץ אלון טבעי. בחירת המעקה צריכה להתייחס גם היא לקונספט החלל, למשל קווים גיאומטריים נקיים בבית בסגנון מינימליסטי. צינורות פלדה מדוקקים במדרגות יוצרים תחושה כמעט בלתי נראית.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

מדרגות

אדריכלות: לוי חמיצר, צילום: עמית גרון

מדרגות מחומרים שונים

מדרגות בבתים פרטיים יכולות להיות מחופות בחומרים שונים, כאשר הבסיס תמיד יהיה ממתכת או בטון. הבניה מתחילה מתכנית של אדריכל וקונסטרוקטור, שנותן הנחיות לגבי החיזוקים שהמדרגות דורשות כדי לשאת את המשקלים שהן אמורות בסוג המבנה המדובר. אם המדרגות נבנות ממתכת הן נבנות במסגרייה ומחוברות בשטח באמצעות ברגים וריתוך לפני הנחיות הקונסטרוקטור. אם המדרגות נבנות מבטון הן נבנות כבר בשלב היציקות של הבית, על פי התכנית האדריכלית. מעל הבסיס ניתן לחפות את המדרגות בזכוכית, שיש, עץ וחומרים נוספים.

מדרגות עץ

מדרגות עץ מוסיפות מראה חמים וביתי, ומשלימות מראה של בית עם רצפת פרקט, או בית המעוצב בסגנון כפרי. סוגי העץ המשמשים לבניית מדרגות הם אורן אלון, טיק, איפאה או בוק. סוג העץ הפשוט ביותר הוא אורן, עץ רך ולכן קל לעבודה אך דורש תחזוקה. מדובר בעץ בעל מראה בהיר שיש בו "עיניים". את עץ האורן ניתן לצבוע בגוונים שונים, אך החסרון שלו הוא העובדה שמדובר בעץ רך. סוג עץ פופולרי לבניית מדרגות עץ הוא האלון, המאופיין בעמידות גבוהה. לרוב עצי האלון המיועדים למדרגות מגיעים מייבוא. גוון העץ הוא בהיר אך ניתן לצבוע אותו בגוונים שונים. סוגים העץ האחרים הם יקרים יותר ולכן נפוצים פחות. מחירי מדרגות עץ משתנים לפי הקונסטרוקציה, סוג העץ, סוג המעקה, צביעה ועוד. מחיר מדרגה מעץ אורן יעלה כ-450 ש"ח למדרגה בעוד מדרגה בחיפוי של עץ איפאה תעלה 1,150 למדרגה.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או
מדרגות עץ

מדרגות של TopStyle

מדרגות מתכת

המתכת מאפשרת סוגים שונים של מדרגות: מדרגות רגילות, מדרגות מעוגלות, מדרגות צפות ועוד. מתכת מהווה בסיס לסוגי מדרגות עם חיפויים שונים, אך ישנה גם אפשרות למדרגות מתכת בלבד. סוג מדרגות מתכת הבסיסי הוא של מדרגות פח ללא חיפוי או צבע בתנור, כולל מאחז יד תקני ומעקה. עלות מדרגות מסוג זה הוא 1,200 ש"ח למדרגה.

כאשר הבקשה של הלקוח היא למדרגות מתכת ללא חיפוי, המדרגות נצבעות בצבע פולאוריטני עמיד בשחיקה דרג 10, והמעקה נצבע בשלוש שכבות של צבע בתנור. ישנן סוגי צביעות בצבעים יקרים יותר, שדורשים יותר שכבות והמשמעות היא גם עלות גבוהה בהרבה. אם נבחרו מעקות דקורטיביות, המחיר יעלה כ-1,300-2,000 ש"ח לעיצובים, פרזול ונפחות. המדרגות היקרות ביותר הן מדרגות נירוסטה, שמחירן הוא כמעט פי עשרה יותר ממדרגות מתכת סטנדרטיות.

מדרגות מתכת

מדרגות שיש ומדרגות אבן

כשמדברים על מדרגות שיש הכוונה היא למדרגות אבן טבעית, כאשר ישנם סוגים שונים של אבנים במחירים שונים. החומרים הנפוצים ביותר למדרגות הם חברון, חלילה, בזלת וקרמה. הסוג הזול והנפוץ ביותר הוא מדרגות משיש חברון. השיש מיושם על גבי קונסטרוקציה ממתכת או על תשתית בטון. כאשר ייבנו על בטון התשתית תיבנה בצורת מדרגות או כשיפוע. התקנת המדרגות מתחילה בהתקנת הרום, בו ימלא איש השיש מלט וחול ומעליהם טיט, לאחר מכן יודבק השלח.  עלות מדרגת שיש חברון תעלה כ-280 ש"ח למדרגה. חלילה ובזלת יעלו כ-400 ש"ח למדרגה.

מדרגות שיש

עיצוב פנים: הלנה יונג אבוחצירא, צילום: עידן גור

מדרגות בטון

רצפת בטון מוחלק הפכה להיות אופנתית מאוד בשנים האחרונות ובכלל זאת גם מדרגות בטון מוחלק. מדרגות בטון נבנות בצורה שונה לגמרי מרצפת בטון. כשמדובר ברצפה, החלקת החומר מתבצעת בעזרת מכשיר הנקרא הליקופטר, המאפשר החלקה של משטחים גדולים. כשמדובר במדרגות, העבודה מתבצעת באופן שונה ומחייבת דיוק: מדרגות הבטון נבנות באמצעות טפסנות (מעין תבנית) שבתוכה יוצקים את הבטון. מפרקים את הטפסנות לפני שהמדרגות מתייבשות סופית, ומעבדים את הבטון, כאשר ההחלקה מתבצעת באמצעות מאלג' מיוחד. עלות המדרגות משתנה בהתאם לגודל המדרגות כאשר המחיר נע בין 600 ל-1,000 ש"ח למדרגה.

מדרגות בטון

מדרגות זכוכית

זכוכית היא אחד החומרים היותר מיוחדים ויוקרתיים בעיצוב מדרגות, והן לרוב ייבנו בבית שם תקציב גבוה לבנייה. באפקט שהן מייצרות בחלל הוא מרשים, והן משתלבות היטב בבתים בסגנון מודרני, תעשייתי או הייטקי. כאשר נבנות מדרגות זכוכית הקונסטרקוציה תיבנה ממתכת ועליה תותקן זכוכית מחוסמת בעובי של 3 ס"מ לפחות. המחיר של מדרגות זכוכית הוא כ-3,000 ש"ח למדרגה, כאשר על המחיר משפיע סג הזכוכית אך גם הקונסטרוקציה עצמה, ואם יש צורך בחיזוקים נוספים (הכל תלוי תכנית של קונסטרוקטור).

מדרגות זכוכית

מדרגות קלות, מדרגות מרחפות ומדרגות צפות

מדרגות קלות הן מדרגות בהן בין מדרך למדרך ישנו חלל, ואלמנט ה"רום", כלומר המשטח האופקי שבין מדרגה למדרגה אינו קיים. מדרגות צפות או מרחפות עובדות על אותו רעיון כאשר המראה המתקבל הוא של מדרגות הצפות באוויר, ללא תמיכה. מדרגות קלות, מרחפות או צפות לא נבנות בצורה של יציקת בטון אלא באמצעות קונסטרוקציה ממתכת. בסיס המדרגות הוא עמוד מרכזי (במקרה של מדרגות ספירלה) או לחילופין שלד המחובר לרצפה ולתקרה כאשר המדרגות עצמן מחוברות באמצעות ברגים. היתרון של מדרגות כאלה הוא העובדה שהן יוצרות מראה אווירירי, וניתן לשלב בהן חומרים שונים שיוצרים מראה מעניין. גם מדרגות לולייניות ומדרגות ספירלה נבנות פעמים רבות כמדרגות קלות.

מדרגות לולייניות ומדרגות ספירלה

מדרגות לולייניות ומדרגות ספירלה הן למעשה אותו סוג של מדרגות - אלה שצורתן סיבובית והן נעות סביב עמוד מרכזי. היתרון הבולט של מדרגות כאלה הוא שהן תוספות נפח קטן ביחס לסוגים אחרים של מדרגות. הבסיס של המדרגות יכול להיות עמוד מרכזי אליו מחוברות המדרגות באמצעות ברגים, אך גם ניתן לייצר מדרגות כאלה ללא עמוד. מדרגות ספירלה נותנות אפקט מעניין ועיצובי לחלל, כאשר כיום ניתן לשלב בהן מגוון של חומרים שיהפכו אותם למוקד עיצובי מרשים בחלל הבית.

מדרגות ספירלה

DelightFULL, צילום: יח"צ חו"ל

חיפוי מדרגות

לעתים, במקרים של שיפוצים נקודתיים או שיפוצים כלליים, לא ייבנו מדרגות חדשות אלא יחופו המדרגות הקיימות בחומרים שונים. חיפוי מדרגות הוא פיתרון פשוט יותר לחידוש מראה המדרגה, בעלות נמוכה יותר מבנייה חדשה או פירוק חלקי ובניה. חלק מהחומרים שהוזכרו לעיל מתאימים גם הם לחיפוי. בין החומרים הנפוצים ביותר לחיפוי ניתן לציין את הפרקט ואת הגרניט פורצלן, כפי שנפרט מיד.

חיפוי פרקט במדרגות

ישנם כמה סוגים של פרקט: פרקט עץ גושני העשוי משכבה אחת, פרקטים שכבתיים הכוללים שכבת עץ מלא ושכבות עץ דחוס או סנדוויץ' ופרקט למינציה העשוי מלוח MDF במראה דמוי עץ. חיפוי מדרגות בפרקט מתאים כמובן אם רצפת הבית כולה מחופה פרקט. יתרון בולט של החומר הוא במקרים של שיפוץ מכיוון שחיפוי פרקט אינו מחייב פירוק מדרגות כדי לשמור על גובה תקני של המדרכים. מחיר חיפוי מדרגות בפרקט משתנה לפי סוג הפרקט הנבחר, והמחירים נעים בין עשרים למאות שקלים למ"ר.

חיפוי פרקט

עיצוב פנים: טל תמיר, צילום: אלעד גונן

חיפוי גרניט פורצלן במדרגות  

גרניט פורצלן הוא אריח קרמיקה מחוזק, והוא סוג האריח הנפוץ ביותר לריצוף. ניתן ליישם את האריח מאפס (כלומר בשיפוצים המשמעות היא עקירה של הריצוף הקיים) או בהדבקה מעל ריצוף קיים. כשמדובר במדרגות ניתן ליישם את החומר כחיפוי על המדרגות הקיימות או במדרגות חדשות. היתרון של אריחי גרניט פורצלן הוא עמידות רבה לאורך זמן ומגוון רב מאוד של עיצובים. כל אלה מתקיימים לצד מחיר נוח. חשוב לשים לב שאם בוחרים בחיפוי מעל ריצוף קיים, לא ניתן לבצע אותו מעל ריצוף שוקע או רופף. בנוסף, הריצוף החדש גונב מעט מן השטח לכן הדבר פחות מומלץ בחדרים נמוכים. מחיר חיפוי מדרגות משתנה בין 200 ל-300 ש"ח לריצוף חדש וכ-150 מ"ר לריצוף בהדבקה ללא חומרים.

דוגמאות מפרויקטים של מעצבים

בפרויקט בתכנון מעצב הפנים ניצן הורוביץ מובילות המדרגות לקומת גלריה פתוחה. המראה תעשייתי, והמדרגות מעגנות את פינת הישיבה שלמטה והופכות אותה לאינטימית. בגרם מדרגות יש ריבוי של גבהים ומישורים שמדגישים את המראה המחוספס, והפלדה של המעקות והקונסטרוקציה משמשת גם לעיצוב הספרייה. "כיום ניתן להשתמש במערכות קיר כמעקה בטיחות בצד אחד וכספרייה אלגנטית ודקורטיבית בצד שני", מסביר הורוביץ, כדי ליצור חלל פתוח ומואר.

מדרגות מעוצבות

עיצוב פנים: ניתן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

האדריכלית שירלי דן מקפידה ליצור מהמדרגות PIECE תכנוני וחשוב לה שהן ישתלבו בצורה מושכלת עם חומרי הבית. "יצרתי מדרגות תלויות מבטון וחיפיתי אותן בפלטות עץ תלויות באוויר עם חיפוי משני הצדדים, כך שנוצר מראה מרחף. למדרגות קיר מסך מזכוכית, והמעקה משלב בין זכוכית בצד ומעקה ברזל עם מאחז עץ מהחיבור הפנימי של המדרגה. ככלל, אני מרבה להשתמש בעיצוב המדרגות בחומרים טבעיים כגון עץ, אבן, שיש, זכוכית וברזל, שהופכים את המדרגות למוטיב מרכזי אומנם, אך גם מאפשרים להן להיטמע בהרמוניה".

מדרגות בשילוב עם עץ

עיצוב פנים: שירלי דן, צילום: גלעד רדט
 

אז איך בוחרים חומר מתאים וסגנון רצוי למדרגות? בפרויקטים גדולים של בניה ושיפוצים מומלץ לעשות את הבחירה בליווי צמוד של מעצב פנים או אדריכל. אם מדובר רק בהחלפת גרם המדרגות כדאי לקחת בחשבון שיקולים כמו סוג החומר, נראות, מחיר ועמידות. כדאי כמובן להתחשב בגודלו של הבית, מיקום הרהיטים ועיצוב הפנים של הבית כולו, כדי שהמדרגות יהיו גם שימושיות, וגם יתרמו למראה ולעיצוב הכללי.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה