בית

>

נגרים

>

מאמרים

>

בניית ארון סנדוויץ' - איך בונים וכמה זה עולה?

בניית ארון סנדוויץ' - איך בונים וכמה זה עולה?

עץ לבוד או בשמו היותר מוכר, עץ סנדוויץ', המקובל מאוד בבניית ארון סנדוויץ', זהו לוח עץ המורכב משכבות עץ טבעי דקיקות, בעובי של 1 עד כ- 5 מ"מ, מודבקות זו לזו בצורת שתי וערב. מקורן של שכבות העץ יכול להיות בעץ אורן, מהגוני, אגוז ועוד. ערימת שכבות העץ נלחצת בעזרת מכבש ולאחר מכן עוברת שיוף ועיצוב עד לקבלת לוח עץ מוכן לשימוש, חזק מאוד ונוח לעיצוב.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-23/06/2020 3 דק' קריאה

בעץ סנדוויץ' נהוג להשתמש בו באופן כמעט בלעדי כאשר בונים את גוף הארון, כאשר ליצירת ארון מעץ מלא, למשל, מייצרים את גוף הארון מעץ סנדוויץ' ואת חזית הארון מעץ מלא.

ארון סנדוויץ' - יתרונות

עץ לבוד מגיע ברמות שונות של איכות וכדאי לבדוק את איכות העץ לפני שקונים אותו, כדי להבטיח שתקבלו רהיט איכותי ועמיד. עץ לבוד איכותי נחשב עמיד במיוחד בתנאים של לחות, בזכות שיטת ההדבקה הייחודית, שבה שכבות העץ הדקיקות מודבקות זו לזו בצורת שתי וערב, מה שמונע מהסיבים להתעוות.

ניתן להשיג עץ סנדוויץ' בעוביים שונים, כאשר העובי של העץ משפיע גם הוא על עמידותו וחוזקו. בנוסף, בגלל אופן הייצור המיוחד של עץ סנדוויץ', אפשר להשיג לוחות עץ איכותיים כמעט בכל גודל אפשרי.

בזכות היתרונות הרבים שלו, עץ סנדוויץ' משמש כמעט באופן בלעדי לבניית גוף ארונות - בין אם מדובר על ארונות מטבח, ארונות בגדים, ואפילו ארונות לחדרי רחצה.

יחיאל לסרי

ציון 9.82 7 חוות דעת

סוגים שונים של עץ סנדוויץ' לבניית ארונות

קיימים שלושה סוגים עיקריים של לוחות סנדוויץ' לבניית ארונות:

סנדוויץ' אדום

לוחות עשויים מעץ גבון, המאופיין בגוון אדמדם. זהו חומר זול יחסית, חזק מאוד, מתאים לבניית ארונות מטבח, אמבטיה וכן הלאה. כמו בכל סוגי הסנדוויץ', גם הסוג האדום מגיע במגוון איכויות וכדאי לבדוק היטב לפני שקונים, כדי להבטיח שתקבלו חומר איכותי ועמיד.

סנדוויץ' טווין

השכבות החיצוניות של שלוח בנויות מעץ איכותי, כמו גבון והשכבות הפנימיות עשויות עץ זול ופשוט יותר. חומר זה נחשב בינוני ברמת האיכות שלו והוא נפוץ מאוד בשימוש.

סנדוויץ' צפצפה

לוחות בעלי גוון בהיר, דומה מעט למייפל, לא איכותי במיוחד, קל וחלש, נשרט בקלות ולכן גם זול יחסית. פחות נפוץ בישראל מסוגים אחרים.

סנדוויץ' ליבנה

עץ חזק ויפה, בעל גוונים מתחלפים. אופן הייצור של הלוחות מעניק להם חוזק מיוחד ולכן הוא גם יקר כמעט כמו עץ מלא. מתאים לבניית ארונות מכל הסוגים אך מחירו היקר הופך אותו לנדיר יחסית.

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או

איך בונים ארון מעץ סנדוויץ'?

ישנם כמה עבודות נגרות בבית. לוחות הסנדוויץ', בין אם החלטתם להשתמש בסוג היקר ביותר ובין אם החלטתם להשתמש בסוג הזול ביותר, מגיעים ישרים ומוכנים לשימוש. מאוד נוח לעבוד איתם ולבנות איתם, הם חזקים ועמידים ולכן משמשים באופן קבוע לבניית גוף הארון.

לפני תחילת הבניה, חשוב לתכנן את הארון לפי השימוש המיועד לו. אם הארון מיועד לנשיאת משקלים כבדים, חשוב להשתמש בחומר עמיד - לוחות עבים וחזקים לצורך הבנייה. מנגד, אם הארון מיועד לנשיאת משקלים קלים ואינו מיועד לשימוש לטווח ארוך במיוחד, אפשר גם להשתמש בלוחות זולים ורכים יותר.

הכלים העיקריים הדרושים לבניית ארון הם מברגה, ברגים, מברגים, דיבלים, תופסנים להתקנת מדפים, מסילות למגירות, צירים לדלתות ודבק איכותי לעץ. בנוסף, כדאי להחזיק גם מסור חשמלי ומכונת שיוף טובה.

ראשית יש לשרטט את תוכנית הבניה לארון - לאחר מדידה של החלל המיועד, כדי להתאים לארון את המידות הרצויות.

בניית הארון

השלב הראשון בתהליך הוא בניית מסגרת לארון - הלוח העליון, הלוח התחתון והלוחות הצדדיים - את כולם יש להבריג אחד לשני ולוודא שהם חזקים ויציבים. לאחר מכן אפשר להתחיל להרכיב את המדפים, לפי מידות רלוונטיות באמצעות תופסנים מתאימים.

אפשר להוסיף לוח חוצץ לאורך מרכז המסגרת, ליצירת שני חללים נפרדים בתוך הארון, כך שתוכלו ליצור חלל אחד עם מדפים וחלל אחד לתליית בגדים למשל. כעת אפשר לחבר את דלתות הארון באמצעות צירים מתאימים ולשלב מגירות במידת הצורך.

לרוב נהוג לבנות את דלתות הארון מעץ מלא, או חומר אחר מצופה מלמין, למראה מעוצב יותר. לגימור כדאי לשייף את העץ ולהחליק אותו ולאחר מכן אפשר למרוח לכה או לצבוע את העץ.

לסיכום

בניית ארון מעץ סנדוויץ' נחשבת למלאכה יחסית קלה בזכות התכונות המיוחדות של לוחות העץ. יחד עם זאת, עדיין מדובר על עבודה הדורשת ידע מקצועי, הכרות טובה על כלי העבודה, דייקנות והקפדה על הפרטים הקטנים - שיבטיחו יצירת ארון שימושי, עמיד ובטיחותי ולכן, במרבית המקרים מומלץ להיעזר בנגר מקצועיבניית ארון סנדוויץ' על ידי נגר מקצועי תעלה לכם בין 900-1900 ₪ למ"ר.

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה