בית

>

נגרים

>

מאמרים

>

בניית ארון עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

בניית ארון עץ מלא - איך בונים וכמה זה עולה?

כאשר מדברים עם אנשי מקצוע על ארון מעץ מלא, במרבית המקרים הכוונה היא לארון שהחזיתות שלו עשויות עץ מלא ואילו גוף הארון עשוי מעץ סנדוויץ' או MDF. יחד עם זאת, ניתן למצוא גם ארון שכל חלקיו עשויים עץ מלא, אם כי בחירה כזאת תייקר מאוד את העבודה ותהפוך אותה למסובכת יותר. אם כן, אילו סוגי ארונות אפשר לבנות מעץ מלא? איך בונים אותם ולמה חשוב לשים לב כשמזמינים ארון כזה?

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-23/06/2020 4 דק' קריאה

יתרונות בניית ארון מעץ מלא

ריהוט מעץ מלא נחשב יוקרתי ונחשק במיוחד, בגלל המחירים הגבוהים, בגלל השימוש בחומר טבעי ולא מעובד וגם כמובן בגלל המראה המיוחד, שאפשר לקבל רק באמצעות שימוש בעץ מלא.

בנוסף, המראה המקורי של העץ בדרך כלל נשמר - לא נשחק ולא דוהה, אם כי כידוע, עץ מלא הוא חומר עדין יחסית, שעלול להתעוות בעקבות חשיפה ממושכת ללחות, מה שהופך אותו מתאים במיוחד לארונות בגדים ופחות לארונות מטבח ומקלחת, אחרת יש לבחור בקפידה את סוג העץ ואת אופן העיבוד שלו.

סוגי עצים נפוצים לבניית ארונות

ארון מעץ אורן

עץ מבוקש מאוד לבניית רהיטים ומוצרי עץ שונים, בזכות תפוצה רחבה בעולם ומחיר נמוך יחסית. קל לעבוד איתו ולעצב אותו. יש אנשים שאוהבים מאוד את הצורה המיוחדת לעץ אורן, המתבטאת לעיתים בחורים בחלקים שונים על גבי הפלטה, אך מנגד, זה עשוי להיות גם החיסרון העיקרי של עץ זה.

ארון מעץ מהגוני

קיימים שלושה מינים של עץ מהגוני אמיתי, הנמצאים כיום בסכנת הכחדה. לכן אפשר למצוא היום בשוק בעיקר תחליפים לגיטימיים ואיכותיים, המחזיקים בתכונות כמעט זהות לעץ המקורי וגם הם נקראים מהגוני.

צבע עז ועמידות גבוהה של עץ הופכים אותו לעץ מבוקש לבניית רהיטים ומחירו בדרך כלל גם גבוה בהתאם. יתרה מכך, הוא כה עמיד שהוא משמש גם לבניית סירות ואף כלי נגינה.

הוא חלק ואחיד, קל לעיבוד ועיצוב ובניית ארון עץ מהגוני על ידי נגר איכותי עשויה לספק לכם ארון יפהפה, שישרת אתכם לאורך דורות.

ארון מעץ טיק

טיק הוא עץ יוקרתי שמגיע ממדינות שונות ברחבי העולם. המבוקש במיני הטיק וגם היקר שבהם הוא הטיק הבורמזי - המגיע מבורמה כמובן.

טיק בורמזי מכיל רמות גבוהות של שומן טבעי ומתח סיבים גבוה, שהופכים אותו לעמיד ביותר ומתאים אפילו לבניית ספינות יוקרה, אתרי נופש לאורך חופים ומקומות מאופיינים בתנאי סביבה לחים וקשים.

תכונות אלה הופכות אותו עמיד גם בפני מזיקי עץ נפוצים ומשון כל היתרונות האלה הוא נחשב גם עץ יקר במיוחד.

ארון מעץ אלון

אלון הוא עץ נפוץ ומוכר בייצור רהיטים ברחבי העולם. הוא נפוץ יחסית ולכן גם פחות יקר מעצים אחרים, הוא מעניק לריהוט מראה חם וכפרי, המשפר את הערך האסתטי שלו, בעיקר כשהוא נוצר בידי נגר אומן, קל לתחזק אותו והוא גם עמיד וחזק - כשמדובר על ייצור רהיטים לבית.

ארון מעץ ארז

עץ ארז נפוץ מאוד לבניית ריהוט בישראל, בזכות העמידות של העץ, הנובעת מדחיסותו, המראה הטבעי הכפרי ומחוספס שלו, גוונים בהירים ועמידות יוצאת דופן - הופכת אותו מתאים גם לבניית ריהוט חוץ.

יחיאל לסרי

ציון 9.82 7 חוות דעת

סוגי ארונות מעץ מלא

קיימים שלושה סוגים עיקריים של ארונות לבית: ארונות בגדים, ארונות מטבח וארונות לחדרי רחצה.

כל אחד מסוגי ארונות אלה זקוק לתכונות שונות מעט, כך שכדאי לבחור את סוג העץ, סגנון העיצוב ואופן הבנייה בהתאם לצורך. ארונות מטבח למשל, משמשים לאחסון ציוד מטבח וכלים, שיכולים להיות כבדים מאוד.

בין ארונות מטבח עליונים ותחתונים יש הבדל מהותי - ארונות עליונים תלויים על הקיר ולכן צריכים להיות יציבים ולא למוטט את הקיר, לעומת ארונות מטבח ריצפתיים, שיכולים לעמוד בעומס גדול יותר.

בשני המקרים, חשוב להתאים את החומרים מהם בנוי הארון לתנאי לחות, חום ולכלוך המצויים במטבח וכן ליצור ארונות קלים לתחזוקה וניקוי.

ארונות לחדרי רחצה צריכים להיות עמידים בתנאים של לחות לצד חשיפה ממושכת למים. לכן נהוג לבנות את החזיתות מעץ מלא, את גוף הארון מעץ סנדוויץ' ואת המשטח העליון משיש, או בוצ'ר כבד ועבה. ארונות בגדים וארונות לחדרי שינה, אינם צריכים להיות עמידים בתנאים קיצוניים, אלא לעמוד בלחצים, עומסי משקל גדולים, ומעברי דירה.

בשלושת המקרים ההמלצה המקצועית היא לבנות את גוף הארון מעץ סנדוויץ' ואת החזיתות מעץ מלא, עם ציפוי מתאים. בכל מקרה של בניית ארון מעץ מלא, יש לברר עם הנגר אם הוא בונה רק את החזיתות מעץ מלא (כמקובל) ואם אתם רוצים שכל הארון יהיה בנוי מעץ מלא יש לציין זאת במפורש מראש ולצפות למחיר גבוה יותר.

בניית ארון עץ מלא על ידי נגר מקצועי תעלה לכם בין 1500-4000 ₪ למ"ר.

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או

לסיכום

ארון עץ מלא עשוי להיות פריט ריהוט נחשק ויוקרתי, אך חשוב להתאים אותו לצרכי השימוש ולתנאים הנתונים בחדר אליו הוא מיועד. הוא החומר המרכזי בו נגר משתמש לעבודות שלו ויש לזכור שברוב המקרים גוף הארון יבנה מעץ סנדוויץ' ורק החזיתות מעץ מלא וכן לערוך תיאום ציפיות מדויק עם הנגר כדי להבטיח שביעות רצון מהמוצר המוגמר.

מחפשים נגר ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה