בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

שיפוץ כללי: המדריך השלם לקראת שיפוצים כלליים בדירה / במשרד

שיפוץ כללי: המדריך השלם לקראת שיפוצים כלליים בדירה / במשרד

עוד לפני קבלת ההחלטה לבצע שיפוץ כללי, צריך להבין מה המשמעות של קבלת החלטה מהסוג הזה, האם זה באמת הדבר הנכון לעשות ובאיזה אופן הכי נכון לבצע אותו. כל מה שצריך לדעת לפני קבלת ההחלטה לבצע שיפוץ כללי, כאן לפניכם.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-24/03/2011 10 דק' קריאה

שיפוץ כללי או קוסמטי

הגעתם למצב שבו אתם יודעים בוודאות שאתם צריכים לבצע שיפוץ כללי בבית / במשרד? איך תדעו אם השיפוץ שאתם זקוקים לו הוא שיפוץ כללי או קוסמטי? ומה בעצם ההבדל בין השניים? חשוב להבין שהכוונה בביטוי "שיפוץ כללי" למהפכה של ממש. לא משנה או מדובר בשיפוץ של בית, משרד או וילה ענקית, שיפוצים כלליים משמעותם הריסת כמעט כל האלמנטים הפנימיים במבנה הקיים ובניתם מחדש: כלומר, בדרך כלל הוא יכלול שינוי בחלוקת החללים ולכן הריסת הקירות הפנימיים (מלבד עמודים וקורות תומכים), עקירה ופינוי של הריצוף הקיים והחלפת כל התשתיות. מובן שבסוף התהליך יגיע ריצוף חדש, צביעה ובנייה של קירות חדשים.

מתי נרצה לבצע שיפוץ כללי לבית או לדירה? יכולים להיות מקרים שונים: אם אתם קניתם דירה ישנה או שאתם חיים בדירה כזו שבה תשתיות האינסטלציה והחשמל במצב גרוע, יתכן ולא תהיה ברירה אלא להחליף לגמרי את התשתיות כולן ואז המשמעות היא עקירת הריצוף ופתיחת הקירות, וברוב המקרים על הדרך כבר יוחלף הריצוף, יצבעו הקירות, ישופץ חדר האמבטיה - ואז השיפוץ יהיה כללי. ישנם מקרים בהם הלקוחות ירצו לשנות את מבנה הדירה בגלל שינויים בתא המשפחתי כמו למשל, עזיבת הילדים למגורים עצמאיים או הרחב והתאמת דירה או בית קיים כאשר נולדים ילדים. במקרים הללו שיפוץ כללי יהיה צורך שלא ניתן יהיה להימנע ממנו. עוד מקרה אפשרי הוא רכישה של דירה ישנה או משרד ישן (יכול להיות למטרות מגורים, עבודה או מכירה) הדורשים מהפך של ממש.

מתי נעשה שיפוץ קוסמטי? שיפוץ כזה יכול להגיע גם כאשר יש לנו הרבה שינויים שנרצה לבצע בבית, אך לא בטוח שהם דורשים מהפכה ענקית. לעתים ניתן להשיג אותם באמצעים פשוטים יחסית. למשל, יתכן שהאמבטיה במצב לא טוב, הקירות דורשים צביעה ואתם רוצים להדביק ריצוף חדש ואולי גם לעשות רענון של הום סטיילינג - כל אלה אמנם יגרמו לבית להיראות שונה מן הקצה אל הקצה אך לא ייכללו תחת ההגדרה של שיפוצים כלליים.

כדאי להבין למה בדיוק אתם זקוקים כדי להבין גם את טווחי המחירים. מטבע הדברים, שיפוץ כללי הוא עסק יקר מכיוון שהוא כולל, מעצם הגדרתו, סוגים רבים של עבודות שתמיד ייכללו בו. מצד שני, שיפוץ קוסמטי או נקודתי אזורים נקודתיים, והשינוי עשוי להיראות משמעותי אך לא יכלול עבודות רבות ומסובכות. למשל, ריצוף בהדבקה יכול לתת תחושה של שינוי משמעותי מאוד שנעשה בבית, בדומה להחלפת הריצוף בשיפוץ כללי, אך בשיפוץ הכללי מוחלפות גם התשתיות ולרוב גם נבנים קירות חדשים, כאשר בשיפוץ הקוסמטי התשתיות הישנות נשארות מתחת לריצוף הישן (המתחבא מתחת לריצוף המודבק).

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

יהונתן חיו

ציון 9.67 6 חוות דעת

רני ספיר

ציון 9.84 8 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.28 46 חוות דעת

תכנית אדריכלית

שיפוצים כלליים

תהליך שיפוצים כלליים יתחיל, כאמור, בעבודות הריסה אחריהן עבודות תשתית שיכללו החלפת צנרת, החלפת תשתית חשמל ואיטום. לאחר מכן הרצפה תרוצף, אם מדובר בקירות גבס הם ייבנו בשלב זה (קירות בלוקים יבנו בשלב מוקדם יותר). לאחר הריצוף יגיעו עבודות הצבע. בהמשך יגיעו העבודות המשלימות שאינן בדרך כלל תחת אחריותו של קבלן השיפוצים:

הדרך העיקרית לשלוט בהוצאות שיפוץ כללי לדירה היא לבחור במוצרי גמר בטווח הסטנדרט כלומר בריצוף, מטבח, כלים סניטריים ותאורה במחירים לא יקרים מדי. חשוב מאוד לצאת לתהליך שיפוץ כללי לבית אחרי בחירת אדריכל או מעצב טוב לביצוע התכניות, ולאחר מכן לבחור בקבלן שיפוצים מקצועי המגיע עם המלצות. מובן שחשוב גם לחתום עמו על חוזה מפורט ולסגור איתו את עניין הביטוח לפני תחילת העבודות. תהליך שיפוץ דירה הוא תהליך ארוך שעשוי להיות מייגע ומורט עצבים. מומלץ לצאת לדרך כשאתם יודעים מה עומד בפניכם, וכשאתם מרגישים שהתכוננתם היטב. ככל שתהיו מוכנים יותר, כך תחסכו כסף, זמן ועוגמת נפש בהמשך. לרוב, מי שיוצא לתהליך של שיפוץ כללי עושה זאת כשיש בידיו את המשאבים המתאימים ושקל את החלופות, אך אם אתם במצב שלא עשיתם זאת, תוכלו להיעזר ברשימת היתרונות והחסרונות:

יתרונות חסרונות

החלפת תשתיות חשמל, אינסטלציה ואיטום שאמורות להחזיק שנים רבות

יקר בהרבה משיפוץ קוסמטי

שינוי המבנה בדיוק לפי הצרכים שלכם

תהליך לא פשוט הדורש זמן וסבלנות

שדרוג משמעותי של ערך הדירה

אם לא מבוצע כראוי יכול לגרום לעוגמת נפש גדולה (לכן חשוב להשקיע בבחירת בעלי המקצוע והתכנון)

שדרוג משמעותי של איכות החיים

שיפוץ קוסמטי

שיפוץ קוסמטי יתבצע כאשר אין תקציב מספיק לשיפוץ כללי לבית, למשל כאשר נרכשת דירה המיועדת להשכרה והבעלים ירצה לשפץ במינימום כדי שתראה אטרקטיבית אך לא בעלות נמוכה. עוד אופציה היא כאשר הדירה אינה ישנה והתשתיות במצב טוב, אך הבעלים רוצים לרענן את המראה. סוגי העבודות בשיפוץ קוסמטי ישתנו בהתאם לצורך (בשונה משיפוץ כללי, אז לרוב ייכללו כל סוגי העבודות שצויינו לעיל). עבודות קלאסיות לשיפוץ קוסמטי הן עבודות צבע שתמיד משדרגות את מראה החלל, ריצוף בהדבקה ושיפוץ אמבטיה. בשל העובדה ששיפוצים מסוג זה הם בהיקף קטן יותר ובתקציב נמוך יותר, פעמים רבות לא יהיה צורך באדריכל או מעצב וגם במקום קבלן שיפוצים העובד עם צוות גדול ניתן יהיה לבחור בשיפוצניק המבצע עבודות קטנות.

יתרונות  חסרונות

מחיר זול יותר משיפוץ כללי

אם השיפוץ הוא קוסמטי יתכן שבהמשך כן יהיה צורך בתיקוני תשתיות עמוקים יותר

זמן קצר יותר

עלול לגלוש לשיפוצים כלליים אם לא שמים לב ומתכננים מראש

פחות פוטנציאל לתקלות ולנזק רחב היקף כשהעבודה אינה מקצועית (אם כי תמיד חשוב להשקיע בבחירת בעל מקצוע איכותי)


מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
הריסות

איך נבצע את השיפוץ

אם בחרנו כבר לשפץ, ובעיקר מי שעומד בפני שיפוצים כלליים, מתלבט לעתים בין שיפוץ בשלבים או בפעם אחת. מצד אחד, אם משפצים בשלבים ניתן לחלק גם את ההוצאות ולהישאר בבית בזמן העבודות. מצד שני, שיפוץ בפעם אחת יביא לסיום מהיר ולתוצאות מהירות עמו - אז מה עדיף?

שיפוץ בפעם אחת

אם כבר נוצרת מהפכה בבית (כמו שקורה בדרך כלל בזמן שיפוץ כללי לדירה) ואולי אפילו עוברים ממנו לזמן מה כדי לאפשר למשפצים לעשות את עבודתם, עדיף לסיים הכל בבת אחת ולחזור מהר ככל האפשר לשגרה. אמנם עלותו של שיפוץ כללי עשויה להיות גבוהה מאוד ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו לשפץ במכה אחת את כל מה שמפריע לו בבית, אבל אם הבעיה היא כספית בלבד אולי כדאי לשקול לקחת הלוואה ולא למרוח את עניין השיפוץ לאורך זמן?

כל מי שהתנסה בחוסר הנוחות והטרדות שגורר אחריו שיפוץ בית יודע ששיפוץ, גם אם הוא מוצלח, עשוי להיות עניין ממושך ומעיק ואם כבר נכנסנו לזה אז כדאי לנצל את ההזדמנות כשכבר יש פועלים ומשפצים בבית, ולסיים הכל בבת אחת.

יתרונות  חסרונות

חזרה מהירה לשגרה

הוצאה כבדה

תוצאה מהירה


עבודות צבע

שיפוץ בשלבים

לפעמים מתחילים עם שיפוץ קטן כמו סגירת מרפסת ריצוף חדש, ועם האוכל גדל התיאבון...

פתאום רואים כמה אופציות קיימות בשוק השיפוצים ואילו פתרונות מודרניים מוצלחים המציאו בזמן האחרון - כמו למשל קירות גבס שמאפשרים חלוקה שונה לגמרי של חלל הבית או בניית נישות ומחיצות דקורטיביות שעשויות להחליף ריהוט יקר. ככלל, ידוע הוא שמי שהתנסה פעם בשיפוץ בית רואה את העולם בעיניים אחרות, ולא פעם נשארים בתום השיפוץ הראשוני עם חשק ורעיונות לשפץ עוד דברים בבית. שיפוץ בשלבים מאפשר ללמוד תוך כדי התהליך ולצמצם חרטות.

יתרונות חסרונות

מאפשר למידה תוך כדי תהליך

מושך את חוסר הנוחות לאורך זמן

מאפשר להישאר בבית במהלך השיפוץ (אם כי באיכות חיים ירודה)

הוצאה כספית בשלבים

מחיר ממוצע לשיפוצים כלליים

כמה עולה שיפוץ כללי? קשה לתת הערכה מדויקת. הסיבה לכך היא שהעלות משתנה בהתאם למה שבוחרים לעשות בשיפוץ, בהתאם לאזור בארץ, בהתאם למיקום הבית או הדירה ובהתאם למשתנים נוספים. רק קבלני שיפוצים המבקרים בשטח יכולים לתת הערכה סופית. בנוסף, העלות הסופית קשורה גם לבחירת מוצרי הגמר: הריצוף, המטבח, הכלים הסניטריים, הקרמיקה… אלה מוצרים אשר מחיריהם נעים בטווחים גדולים ומשפיעים מאוד על כמה עולה שיפוץ כללי בסופו של דבר. אם אתם מתכננים שיפוץ כללי, מחיר הקבלן הוא רק חלק מהעלות הסופית, ולהצעות המחיר שתקבלו יש להוסיף הערכת מחיר של מוצרי הגמר וכן של עלויות בעלי המקצוע המשלימים: אנשי האלומיניום, הדלתות, מיזוג האוויר, הפרקטים וכו'.

עם זאת, ניתן לומר בממוצע שעלות עבודת הקבלן בשיפוץ כללי נעה בין  1,200 - 1,500 ש"ח למ"ר. כולל בעלי מקצוע משלימים וחומרי גמר יכול לעלות ל-2,000 עד 5,000 ש"ח למ"ר.

רוצים לדעת כמה יעלה לכם השיפוץ? היכנסו למחירון שיפוצים שלנו והתחילו לבנות את השיפוץ.

שיפוץ עם אדריכל או בלי?

רבים העומדים בפני תהליך של שיפוצים תוהים האם עליהם לשכור את שירותיו של אדריכל או של מעצב פנים לצורך התכנון. כאן אנו נדרשים להידרש שוב לשאלת סוג השיפוץ: כאשר מדובר בשיפוץ כללי הכרוך בשינוי מיקומי חללים והחלפת תשתיות מומלץ בחום רב לקחת אדריכל או מעצב פנים, לפחות לשלב התכנון הראשוני. אם אכן מתבצעים שינויים משמעותיים ודרמטיים בבית חשוב שיהיה בעל מקצוע מנוסה שיידרש לתכנון נכון ומדויק אשר יביא גם לתוצאה הרצויה. אדריכלים ומעצבים יכולים לחסוך זמן וכסף ללקוחות בכך שייצרו תכנית אופטימלית לפי הנתונים בשטח והצרכים של הלקוחות. בנוסף, בעלי המקצוע הללו יכולים לבנות כתב כמויות המבוסס על התכניות, עליו תתבסס הצעת המחיר מקבלני השיפוצים. החלופה לאדריכל או מעצב היא תכנון לבד או בשיתוף עם קבלן השיפוצים והדבר אינו מומלץ כלל כאשר השינוי הוא דרמטי. רצוי לתת לבעלי המקצוע המומחים בתחום להיות אמונים על התכנית.  

לעומת זאת, אם מדובר בשיפוץ קומסטי שאינו כרוך בשינויים משמעותיים מדי אין צורך באדריכל או מעצב. הסיבה היא שברוב המקרים אין צורך בתכנון אדריכלי חדש, ולכן מספיק לתכנן את השינויים לבד ולהיעזר בקבלן שיפוצים או שיפוצניק מקצועי ומומלץ. נסייג ונאמר כי ישנם מקרים בהם השיפוץ הקוסמטי יתבצע כדי לשפר את מראה העיצוב בבית, ולכן כן יהיה צורך במעצב או אדריכל לצורך הום סטיילינג ובחירת חומרים, אך כאן אין מדובר לרוב בבניית תכנית של ממש אלא רק בסיוע בבחירת הצבעים וליווי לעתים בתהליך הקניות.

טעויות נפוצות במהלך שיפוץ כללי

כפי שציינו, יציאה לתהליך של שיפוצים כלליים מחייבת הכנה מראש כדי לצמצם טעויות הנובעות מחוסר ידע או תשומת לב. קשה להימנע לגמרי מטעויות אך כדי להיות מודעים, נציין בפניכם כמה מהטעויות הנפוצות בשיפוצים:

לפני השיפוץ: אחת הטעויות הנפוצות בשלב התכנית האדריכלית נוגעת לנושא החשמל. לקוחות ששיפצו מספרים לעתים על חוסר מודעות למיקום נוח של מתגי האור, או חוסר מודעות עד הסוף לסוג מוצרי החשמל שנרצה, ולכן אי התאמה של שקעים בתכנית.

אי התייעצות עם קונסטרוקטור - כשמתכננים שיפוץ כללי, הכולל הריסות קירות או עמודים חובה להתייעץ עם קונסטרוקטור. תוצאה של אי התייעצות יכולה להיות מסוכנת, אך המקרה השכיח יותר הוא "הפתעה" בשיפוץ של עמוד קונסטרוקטיבי, קיר או קורה תומכת שלא ניתן להרוס.

תכנון מדויק של התקציב - לעתים לא נכניס מראש לתקציב קנייה של חומרי גמר יקרים, או כאלה הדורשים עבודה רבה יותר ולכן התשלום על העבודה יהיה גבוה יותר. לעתים, ובעיקר בכל מה שמעבר לעבודות הקבלן, אנו עלולים שלא להיות מודעים מראש לעלויות, כמו למשל באלמנטים השונים הכלולים במטבח (השיש, למשל, שנקנה בדרך כלל בנפרד מעבודות הנגרות), או בבחירת הדלתות ומוצרי האלומיניום.  

תכנון לו"ז - רצוי להיות מודעים לסדר הכניסה של בעלי המקצוע המשלימים אחרי העבודה שמבצע הקבלן בשיפוץ כללי לבית. בין המשלימים נמצאים אנשי האלומיניום, דלתות, מטבחים ופרקטים, הנכנסים פחות או יותר לפי הסדר הזה. חשוב לסגור את בעלי המקצוע הללו מוקדם ככל האפשר, ולתאם איתם במדויקמתי יגיעו כדי למנוע עיכובים בשיפוץ.

ריצוף - ישנם אריחים בעלי צורה לא סטנדרטית שהם בעלי פחת גבוה. במהלך הריצוף נחתכים האריחים כדי להתאים לגודל החלל בו הם מרוצפים. ברוב המקרים, לא יהיה שימוש בחלק החתוך של האריח ולכן יש לקנות כמות גדולה יותר של אריחים והמשמעות היא הוצאה גדולה יותר.

צבע - ישנם לקוחות הטוענים כי הצבע שבחרו בקטלוג נראה כהה יותר מהצבע בשטח לאחר הצביעה. לכן לפעמים רצוי לקחת טון אחד של צבע כהה יותר ממה שהתכוונתם בתחילה. רצוי כמובן לעשות זאת אחרי התייעצות עם הקבלן/מעצב או ספק הצבע שלכם.

חשמל, אינסטלציה - בשום מקרה לא מומלץ לחסוך בשלבי התשתיות: החשמל,האינסטלציהוהאיטום אלה שלבים חשובים ביותר שאסור לזלזל בהם. אין משמעות לקרמיקה יפה אם תצטרכו לפרק אותה בשל נזילות מים. תשתיות תקניות הן דבר קריטי, וחיסכון בהם רק יעלה לכם יותר בטווח הרחוק.

תשלום - יש קבלנים המציעים שיטת תשלום של "פאושלי", הסכמה כללית על סכום שלא לפי כתב כמויות. הדבר לא מומלץ. סביב שיפוץ כדאי למזער הפתעות בדרך ושיטת התשלום הזו היא מתכון להפתעות כאלה. בנוסף, חשוב מאוד להשאיר סכום משמעותי לסיום העבודות. כדי שיהיה תמריץ כספי לקבלן להגיע לסיום על הצד הטוב ביותר.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה