בית

>

אדריכלים

>

מאמרים

>

איך משיגים תוכנית אדריכלית מקורית של דירה?

איך משיגים תוכנית אדריכלית מקורית של דירה?

בשלב התכנון של השיפוץ הכללי שלנו נצטרך להשיג את תכנית הדירה המקורית. הכירו את הדרכים השונות לעשות זאת

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-17/01/2017 4 דק' קריאה

אם קנינו דירה ישנה ואנו מעוניינים לבצע בה תהליך של שיפוץ נצטרך להשיג את תכניות הדירה המקוריות, כדי לבצע מולן את המדידות של הדירה הקיימת. הסיבה לכך היא שאנו אנחנו חייבים לקבל את התמונה המדויקת על מצב הדירה לפני תחילת העבודות. התכנית המקורית של הדירה יכולה לסייע לנו להבין מהו המצב בשטח, הבסיס מולו אנו מבצעים את המדידות החדשות, לצורך שרטוט התכנית האדריכלית. פעמים רבות התכנית תכלול גם מידע לגבי קורות או עמודים קונסטרוקטיבים  אותם אסור להרוס. מידע זה יסייע לנו בגיבוש התכנית לדירה, וכך נוכל להבין אילו חלקים בה ניתן להרוס ומה יהיה מסובך יותר או בכלל בלתי אפשרי. אנו נצטרך שהתכניות יהיו בידינו לפני שאנו מתחילים לבנות את התכנית האדריכלית של השיפוץ שלנו, ובדרך כלל שלב זה יגיע עוד לפני מציאת קבלן שיפוצים לפרויקט.

איך משיגים את התכניות המקוריות של הדירה? ישנן מספר אפשרויות:

 1. דרך הרשות המקומית

  רבות מהרשויות המקומיות פתחו בשנים האחרונות ארכיון דיגיטלי, שמטרתו לחסוך זמן לתושבים המחפשים תכניות בארכיון. תיק הבניין שברשות המקומית כולל את כל המסמכים הקשורים לבניין מסוים בעיר (היתרי בנייה, תכנית הבניין, טופס 4, תעודת גמר, החלטות של ועדות בנושא ועררים אם היו, מפות ועוד). כך שבנוסף לתכנית הדירה ניתן לבדוק אין במקרה חריגות בניה או צווי הריסה על הדירה או במקרה אופטימי יותר - לבחון אם יש זכויות בניה לא מנוצלות. ברשויות הגדולות כמו בתל אביב נמצאים במערכת עשרות אלפי תיקי בניין ומדי שבוע מתווספים תיקים חדשים. כך שהשלב הראשוני ברשויות המקומיות הללו הוא בדיקה באמצעות המערכת. במידה והתיק אינו נמצא במערכת הממוחשבת, ברוב הרשויות ניתן לקבוע תור מראש בטלפון ולבקש לראות את התיק של הבניין. בדרך כלל, יכינו לכם מראש כבר את התיק שביקשתם ותוכלו לעיין בו ולצלם את מה שתצטרכו בתשלום סמלי.

 2. דרך הקבלן/מהנדס שבנה את הבניין

  אם ישנה בעיה עם השגת התכנית דרך הרשות המקומית, ישנה אופציה נוספת להשגת התכנית המקורית, ישירות דרך הקבלן או המהנדס שבנה את הבניין. כדי לעשות זאת יש לברר מיהו הקבלן או המהנדס החתום על בניית הבניין. אנו שומעים על קבלנים רבים הפושטים רגל אך לצידם יש גם כאלה הפועלים כבר עשרות שנים ומחזיקים ארכיב של תכניות העבר. במקרה כזה ניתן לפנות למשרד ובדרך כלל התכנית תוכן ותיסרק עבורכם. מלקוחות שעשו זאת, אנו יודעים שמחיר של תכנית דרך ארכיב של קבלן מבצע תעלה כ-2,000 ש"ח.

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

אוהד עומר

ציון 9.69 4 חוות דעת

תומר פדרמן

ציון 9.77 12 חוות דעת

אבשלום בארי

ציון 9.93 11 חוות דעת

סביר להניח שלקבלן יש תוכנית אדריכלית

 • התכנית מצורפת לחוזה המכירה

  ישנם מקרים רבים בהם תכנית הדירה תהיה מצורפת לחוזה הקניה, והקונה יסתמך עליה גם כדי להחליט אם לקנות את הדירה או לא. מומחי נדל"ן ממליצים בדרך כלל לבחון את השרטוט של הדירה ולבדוק אם היא תואמת את המצב בשטח ומתאימה לזכויות המוכר בטאבו. כך ניתן גם לבדוק ואם נעשו בדירה שינויים או תוספות לא חוקיות כמו חריגות בניה או פלישות לשטח שאינו כלול בשטח הדירה. בדרך כלל, גם אם נלקחת משכנתא הבנקים דורשים בדרך כלל שרטוט של הדירה עבורה נלקחה המשכנתא.

 • אם השגנו את התכנית, למה צריך בכל זאת למדוד מחדש את הדירה?

  פעמים רבות תכנית הדירה המקורית לא תשקף בדיוק את המצב בדירה בפועל. לפעמים הדירה היא ישנה מאוד ונעשו בה כבר שינויים שלא קיימים בתכנית. בכל מבנה, ובעיקר בדירות ישנות, יש לקחת בחשבון גם את התזוזות הטבעיות שקרו למבנה העשויות להשפיע על מידותיו. בנוסף לכך, בתהליך הבניה ישנם טריקים שונים בהם נוקטים קבלנים בניה כדי לקבל היתר על התכנית ואחרי קבלת ההיתר והביקורת מבצעים שינויים בנכס, פותחים קירות וכדומה. גם הרשויות המקומיות מצהירות כי חלק מהמסמכים הנמצאים אצלן הם מסמכים ישנים שאינם משקפים את המצב התכנוני בשטח יותר, ומצהירות שאין להסתמך עליהן.  

  לכן, אחרי שבידינו נמצאת התכנית המקורית של הדירה או הבית נצטרך לבצע מדידה חדשה של הדירה. את המדידה יבצע בדרך כלל האדריכל המתכנן של הדירה, מודד מקצועי או הדיירים עצמם. אם ישנה כוונה לעשות הריסות או לבצע שינויים קונסטרוקטיביים כדאי גם להתייעץ עם קונסטרוקטור ולוודא שלא תהיה פגיעה בעמודים קונסטרוקטיבים, קירות או קורות תומכים.

  מחפשים אדריכל ולא מצאתם ?

  או

  מחפשים אדריכל ולא מצאתם ?

  או

  המאמר עזר לכם?

  שאלו את המומחים בפורום

  שאלו שאלה