בית

>

מעצבי פנים

>

מאמרים

>

אופנת הרטרו בעיצוב פנים הבית

תוכן עניינים

אופנת הרטרו בעיצוב פנים הבית

אופנת הרטרו היא לא נחלת עולם האופנה בלבד, גם בעולם עיצוב הפנים אנו עדים לביקוש רב לעיצוב בסגנון רטרו. האם רטרו ווינטג' זה אותו דבר? ואיך ניצור בית בעיצוב רטרו? על כך במאמר הבא

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-02/12/2012 4 דק' קריאה

עולם עיצוב הפנים ועולם האופנה תמיד היו מקבילים זה לזה ובעלי השפעות וקווים דומים. גם בתחום הרטרו אנו זוכים לראות השפעות מעולם האופנה שחודרות לעולם עיצוב הפנים וככל שאופנת הרטרו גוברת כך גם עיצוב פנים רטרו הופך לטרנד חם בשוק. הנוסטלגיה שאופפת את כולנו והרצון לחזור לימים פשוטים יותר באה לידי ביטוי גם בעולם עיצוב הפנים ותחום הרטרו הפך להיות פופולארי במיוחד בדירות צעירים, משפחה, זוגות וכו'. הרטרו מבטא את הכמיהה שלנו לחזור למקורות ולשאוב השראה מתקופות וזמנים אחרים בחיינו.

מה ההבדל בין רטרו לוינטג'?

עולם המושגים של עיצוב הפנים הוא רחב מאוד ולפעמים נלך לאיבוד בתוכו. כך למשל קיימת הנחה רווחת כי רטרו ווינטג' הם אותם סגנונות עיצוביים כאשר כל מושג מתייחס למשהו אחר לחלוטין. רטרו הוא מושג המתאר פריטים חדשים שעוצבו בהשראה של עשורים קודמים. אין לריהוט רטרו למשל ערך היסטורי, הוא רק מעוצב בהשראה של כזה. וינטג' לעומת זאת הוא פריט עיצובי כלשהו (מריהוט ועד פריט לבוש) שיש לו אורך חיים של כ20 שנה אם לא יותר ומאפיינים מובהקים לתקופה היסטורית מסוימת. יש לו ערך היסטורי וחידוש שלו והפיכתו לשימושי גם בימינו הופך אותו לפריט וינטג'.

איך ניצור בית בעיצוב רטרו?

עיצוב בית בסגנון רטרו לא חייב להיות תעתיק של שנות ה70. שימוש בפריטים מסוימים עם צבעים חזקים ושילוב של אלמנטים מודרנים יכול לתת תוצאה מעניינת. להלן דוגמה של עיצוב לופט בחיפה על ידי MUSTMB מריה בר אדריכלות ועיצוב פנים.

לילה צ'ולפא

ציון 10 4 חוות דעת

אלכסיי וסרגיי מולוצ'ניק

ציון 9.96 7 חוות דעת

דנה מורן

ציון 9.75 9 חוות דעת

רינת סלע ישראלי

ציון 9.91 19 חוות דעת

דירה בסגנון רטרו

מה שיפה בעיצוב רטרו זה שלא חייבים ללכת על זה עד הסוף ולהפוך את כל הבית לתפאורה של שנות ה70. די ברכישת פריטי ריהוט מסוימים, בבחירת מקרר בצבע אחר למטבח, או בטפט מיוחד לחדר בכדי ליצור את אותה האווירה הרצויה. השילוב של הרטרו עם העיצוב המודרני יוצר מראה שיקי, חדשני וצעיר שאין לו תחליף. להלן כמה טיפים יעילים ליצירת בית בעיצוב רטרו שלא יעלה לכם הון תועפות:

  • טאץ' של וינטג' - אם אתם רוצים להיות יותר אותנטיים ומקוריים תוכלו ללכת לכיוון הוינטג'. יש לכם כורסא ישנה שעברה לכם בירושה וצריכה חידוש? מצאתם פריט ריהוט במצב טוב ברחוב או קיבלתם מהסבתא ספה מיוחדת? שדרוג של רהיטים אלו על ידי צביעתם מחדש, החלפת הריפוד או מריחת לכה פשוטה יכולים להפוך את הבית שלכם לסגנון רטרו עם פריטי ויטנג' אותנטיים.
  • מבואת הבית - מראה רטרו מאוד מקובל שמוכר לנו ממדינות אירופה בתקופות היסטוריות הוא תליית מראה עתיקה במבואת הבית או שילוב של שידה עתיקה עם מנורות בסגנון רטרו.
  • טפטים - אם אתם שואפים את השארתכם משנות ה70 תוכלו לעטר קיר אחד בטפט מקושקש וצבעוני. קחו בחשבון שמדובר במראה מאוד חזק שצריך להיות מעודן על ידי שאר צבעי הקירות ופריטי הריהוט בחדר שיהיו יותר ניטראלים, שכן, על אף הרצון שלנו להיות רטרו אנחנו רוצים לשלב את הנגיעה המודרנית ולא לעשות העתק של אלמנטים עיצוביים בשנות ה70.
  • מטבח רטרו - מטבח הבית הוא אזור מאתגר מבחינת יצירת אופנת רטרו, מצד אחד מדובר באזור שהציוד החשמלי בו הוא חדשני מאוד אך באמצעות אלמנטים קטנים תוכלו ליצור תחושת רטרו. כך למשל רכישת עתיקות כמו בקבוק גזוז, צלחות עתיקות, קופסאות לתה וסוכר מעוצבות, כותש בשר ישן, מסחטת תפוזים, משקל מירוסטה, שעון קיר ישן, טוחן קפה וכו' יכולים לשמש כפריטי נוי מעניינים. מעבר לכך צביעת המקרר או הדבקת טפטים צבעוניים עליו יכולים לקחת אותנו חזרה לשנות ה50.
  • חנויות רהיטים בסגנון רטרו - תוכלו לנבור בשוק הפשפשים ולמצוא פריטים אותנטיים לחידוש עבור הבית, אך מעבר לכך אינספור חנויות חדשות ואופנתיות יוצרות רהיטים בסגנון רטרו שיכולים להתאים לסגנון העיצובי שאתם מחפשים - בין אם מדובר בכורסאות עתיקות, שולחנות עץ כבדים עם עיטורים וכן הלאה.
  • אתרי אינטרנט - תוכלו לשאוב השראה מהאינטרנט לפריטי רטרו שונים לביתכם. אתרי אינטרנט מסוימים מוכרים פרטים בעלי ערך נוסטלגי, בין אם רטרו ובין אם ויטנג' , שיכולים להיות לשימושכם.
  • משלבים מודרני ורטרו - זכרו שעיצוב רטרו לחלוטין יכול להעיב על הבית ולהפוך אותו למבוגר יותר או ניסיון נואש ליצור תפאורה מלאכותית יתר על המידה. השילוב הבריא בין רטרו למודרני יביא לכם כורסאות עם מבנה ישן וריפוד חדש ומודרני, שידות עתיקות שנצבעו מחדש בהתאם לרוח הבית, אהילי מנורה ישנים שהפכו להיות מודרנים יותר באמצעות קשירת חבל מיוחדת וכן הלאה. השילוב בין הקו הנקי-קר מודרני והרטרו העשיר במרקמים ודוגמאות הוא בריא ונעים ויזואלית.
  • עיצוב אמבטיה רטרו - גם באמבטיה נוכל להוסיף טאץ' רטרו. בקבוקי אחסון לסבון ישנים יכולים להעניק מראה מעניין וכן אחסון תרופות בבקבוקי רטרו.

 לסיכום, אופנת הרטרו מסתכמת לא פעם בפרטים הקטנים. לא נצטרך להוציא עשרות אלפי שקלים על עיצוב הבית בסגנון רטרו ונזכור כי אנו לא רוצים ליצור תפאורה מלאכותית להצגה אלא מדובר בעיצוב הבית שלנו ועל כן יש לשלב בין העיצוב המודרני לעיצוב הרטרו-וינטג'.

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

מחפשים מעצב פנים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה