בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

מעבר דירה - המדריך המלא

מעבר דירה - המדריך המלא

עוברים דירה? מזל טוב! מעבר לשמחה על מקום המגורים החדש, אתם ודאי מעט חוששים מכאב הראש הכרוך במעבר. הכנו לכם מדריך מסודר שיקל עבורכם על התהליך.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-09/08/2018 8 דק' קריאה

מה המשותף לסטודנטים תפרנים שבעל הדירה העלה להם את השכ"ד, משפחה צעירה עם תינוק שרכשה דירה חדשה וזוג פנסיונרים שהחליטו למכור את הדירה הישנה ולעבור לבית נוח יותר? כולם יצטרכו להתמודד עם מעבר דירה. זהו תהליך שכולנו היינו או נהיה בו לא מעט פעמים במהלך חיינו, ואם עברתם אותו לאחרונה אתם ודאי יודעים שהוא יכול לעבור חלק, אך יכול גם להיות מעיק ורב מהמורות. אז איך עוברים דירה עם מינימום כאבי ראש ומקסימום הצלחה? כדאי לעקוב אחר העצות הבאות:

בחירת ספקים

אחד העקרונות הבסיסיים במעבר דירה מוצלח הוא בחירת בעלי מקצוע נכונים לעבוד איתם סביב התהליך, כאשר יתכן ותזדקקו לבעלי מקצוע שונים בהתאם למצב הדירה אליה אתם עוברים:

 • קבלן שיפוצים - אם אתם עוברים לדירה ישנה יחסית הזקוקה לשידרוג, או אם אתם עוברים לדירה חדשה מקבלן אבל העדפתם שלא לשנות ולשדרג תוך כדי הבניה אלא לשפץ קלות בסופה כדי לחסוך בעלויות - תזדקקו לקבלן שיפוצים טוב שיבצע עבורכם את עבודות השיפוצים. כאשר אם בוחרים קבלן חשוב לעשות זאת על סמך כמה שיותר חוות דעת מלקוחות קודמים. דרך אחת אפשרית לקבלת שמות של לקוחות היא לבקש מהקבלן את פנקס הקבלות ולהתקשר אקראית ללקוחות משם, כך ניתן לדעת שמדובר בחוות דעת אותנטית. חשוב גם לראות עבודות קודמות של הקבלן ולבסס את ההחלטה גם על האופן בו שלח את הצעת המחיר ומידת הכימיה האישית ביניכם. בכל מקרה חשוב לחתום על חוזה מפורט שקובע לוח תשלומים המשאיר חלק משמעותי לסיום העבודה.  
 • אדריכל - אם אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן, האדריכל יכול לסייע לכם עוד מתחילת הדרך לבצע שינויי דיירים בדירה על פי רצונכם. אם אתם מתכננים שיפוץ בדירה חדשה (אחרי שהיא כבר בנויה) או בדירה ישנה, תפקידו של האדריכל יהיה לבצע את התכניות לשיפוץ, ובהתאם לסיכום שלכם עמו - גם ללוות את תהליך השיפוצים. כאשר בוחרים אדריכל חשוב גם כן לשוחח עם לקוחות קודמים וכדאי מאוד ללכת לסיור בבתים עצמם או לראות כמה שיותר עבודות קודמות. כאשר אתם מקבלים הצעת מחיר, זכרו שיקר אינו בהכרח אומר איכותי ולכו על מי שתחושת הבטן שלכם איתו הייתה הכי טובה, ושהצעת המחיר שלו הוגנת.
 • מעצב פנים - כשמדובר בשיפוצים, למעצב פנים יש תפקיד דומה לשל האדריכל - שרטוט תכנית, ליווי השיפוץ ולרוב גם הלבשת הבית. ההכשרה של שני בעלי המקצוע היא שונה, אך הדבר רלוונטי יותר לפרויקטים גדולים יותר משיפוצים, אותם רק אדריכלים מוסמכים לבצע. כך שהדגשים שציינו בוגע לבחירת אדריכל דומים גם במקרה של מעצב פנים. אם אתם רק מחפשים מישהו שילביש את הדירה החדשה שלכם וירכוש עמכם ריהוט ופריטים לבית מדובר למעשה בשירות הום סטיילינג, כאשר גם מעצבי פנים רבים יכולים לבצע אותו. כאשר מדובר בהלבשת הבית, אפשר לשכור את שירותיו של המעצב, להתחיל לתכנן וללכת לקניות לבית עוד לפני המעבר, והעיצוב בפועל ייעשה אחרי שכבר עברתם לדירה או במקביל (אם יש צורך בהובלת חפצים, כדאי לתכנן שהדבר ייעשה במקביל או קצת אחרי המעבר, בעיקר אם הם משמעותיים לחיי היום-יום בדירה).
 • חברת הובלות - כולנו מכירים סיפורים מתסכלים על חברות הובלה שהבריזו רגע לפני המעבר או איחרו בכמה שעות טובות. לכן, כדאי לבקש המלצות מחברים לפני המעבר על חברות הובלות שהיו מרוצים מהן או להיעזר באפליקציות המדרגות את חברות המובילים לפי ציוני לקוחות. רצוי דווקא ללכת על חברה קטנה, מכיוון שכאשר מדובר בחברות הובלה גדולות מי שיעביר לכם את הדברים הוא לאו דווקא מי ששוחחתם עמו בטלפון וסיכמתם את הפרטים. כדאי להשאיר חפצים שבירים או פריטי יקרי ערך להובלה בעצמכם, מכיוון שמובילים נוטים פעמים רבות להיות פחות זהירים, ולשים במקום דגש על מהירות ויעילות.
 • חברת אריזות - אם אתם עוברים לבד לחדר בדירה שכורה לא בטוח שאתם חייבים את השירות הזה, אבל אם אתם משפחה גדולה שמעבירה תכולת בית שלם ומנסה גם שהדבר לא יפריע יותר מדי בשגרת החיים של עבודה וילדים, השירות הזה יכול להיות מציל חיים. חברות אריזה יגיעו אליכם הביתה ויארזו עבורכם במהירות, ביעילות ובצורה מסודרת הכוללת כיתוב מסודר מה יש בכל ארגז. החלק הטוב הוא פריקת החפצים,  מה שיכול לקחת ימים כאשר אין סיוע של חברה כזה הופך לעניין של כמה שעות. שוב - תסתמכו על המלצות, אך כאן מדובר על שירות חדש יחסית ועם פחות פוטנציאל סיכון.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

ארגז עם מפתח למעבר דירה

ארגז למעבר דירה

 • הדברה - כדאי לבצע הדברה בדירה למזיקים, מקקים ולמכרסמים. כאשר אתם מזמינים מדביר חשוב לוודא שבעל המקצוע הוא בעל היתר להדברה מהמשרד להגנת הסביבה. אפשר לבקש מהמדביר את האישור או לבדוק באתר של המשרד, שם נמצאת רשימה מלאה לפי אזורים. חשוב גם לוודא שהמדביר מוסמך למזיק אותו אתם מבקשים להדביר (לדוגמה, אם אתם עוברים לדירה בה היו הרבה חתולים ורוצים לוודא הדברה נגד פרעושים, תזדקקו לבעלי מקצוע אשר יודעים להתמודד עם הדברה מסוג כזה). את ההדברה כדאי לבצע, מן הסתם, לפני הכניסה לדירה, רצוי כשבוע לפחות. המדביר אמור לתת לכם הנחיות בטיחות ולתת דגשים מיוחדים לגבי ילדים או חיות מחמד. לאחר פעולת ההדברה אתם אמורים לקבל מהמדביר סיכום של ביצוע הפעולה ושם יצויין שם החומר בו נעשה שימוש, שם החומר הפעיל ורמת הריכוז שלו, שם המדביר, חתימה ומספר רישיון.
 • חברת ניקיון - בבחירת ספק הניקיון חשוב להבין מה מצב הדירה שאתם עוברים אליה. המצב שונה אם מדובר בדירה אחרי שיפוץ כללי, בדירה ישנה ומוזנחת שצריכה טיפול יסודי או פשוט בדירה רגילה שזקוקה לניקיון תקופתי. בשני מקרים הראשונים רצוי להזמין חברת ניקיון, באחרון מנקה רגיל יכול להספיק. אם אתם מזמינים חברה כדאי כמובן לעשות זאת על סמך המלצות, לוודא שיש לחברה ביטוח ורצוי גם רישיון של משרד הכלכלה. כדאי לקבוע גם את הניקיון לכמה ימים לפני המעבר כדי שאם החברה או המנקה יבריזו לכם, לא תתקעו ללא פיתרון ברגע האחרון.

צ'קליסט למעבר דירה

ישנם המון פרטים קטנים שצריך לזכור לפני מעבר דירה. טיפים מחברים וממשפחה יכולים בהחלט לעזור, אך כדי שלא תתבלבלו וכדי שלא יברח לכם שום פרט מהראש, אתם יכולים להיעזר בצ'קליסט למעבר דירה שהכנו לכם:

 • להשיג ארגזים, פצפצים, טושים - אחד הפרטים הבסיסיים שיש לדאוג לו לפני שעוברים דירה הוא הציוד הנדרש לאריזה. אפשר לקנות קרטונים, לבקש מחברת ההובלה או להשיג ממכולת או חנות הסמוכה לביתכם. בכל מקרה, כדאי לעשות זאת מוקדם ככל האפשר ולהתחיל לארוז לאט לאט את הפריטים החשובים פחות. חשוב להצטייד גם בפצפצים או עיתונים לעיטוף חפצים שבירים, צלוטייפ חזק לסגירת הארגזים וטושים לכתיבה עליהם.
 • להכין רשימת ארגזים - חשוב לכתוב על כל ארגז מה הוא מכיל, ואז לעשות רשימה על דף של מספר הארגזים ומה מכיל כל ארגז. כך תוכלו לראות אם חסר ארגז כלשהו כשחברת ההובלות פורקת את הציוד, ובשלב סידור הארגזים תוכלו לדעת בדיוק איזה ארגז למקם באיזה חדר וממה להתחיל.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
מעבר דירה - תמונות בארגז

ארגז למעבר דירה

 • משרד הפנים - רשמו לעצמכם מבעוד מועד לשנות את הכתובת במשרד הפנים. ניתן לעשות זאת בקלות באתר האינטרנט של המשרד, ולקבל בדואר ספח חדש של תעודת זהות.
 • חברות כבלים - כדאי ליצור קשר עם ספקיות התקשורת שלכם שבועיים לפחות לפני מועד המעבר ולתאם טכנאי שיגיע לכתובת החדש ויחבר אתכם מחדש, כאשר ברוב החברות השירות ניתן ללא עלות. אם תזמינו את השירות דרך אתר האינטרנט של החברה יתכן ותהיו זכאים להטבה.
 • מונה מים וחשמל - לפני שאתם יוצאים מהדירה הישנה רשמו לפניכם מה היה מונה המים והחשמל ושלמו את הסכום הנדרש, כדי שלא תסתבכו עם חשבונות ישנים בדירה החדשה.
 • שינוי כתובת בדואר ישראל - כדי שתוכלו לקבל את כל המכתבים כבר שתעברו לפני שתספיקו לעדכן את כל הרשויות בשינוי הכתובת, אתם יכולים לעשות שימוש בשירות "דואר עוקב" של הדואר הניתן חינם במשך ארבעה חודשים ולאחר מכן בתשלום של 60 ש"ח, וכל המכתבים יגיעו אליכם אוטומטית. הבעיה היא שישנם דברי דואר שאינם מגיעים דרך דואר ישראל, לכן כדאי גם ליצור קשר עם חברת מסר המספקת שירותי דיוור לחברות גדולות ולעדכן את כתובתכם.
 • מוסדות חינוך - אם אתם עוברים עם ילדים ונשארים באותו אזור כך שהילדים לא עוזבים את בתי הספר והגנים, חשוב לעדכן את מוסד החינוך שהכתובת השתנתה, הקפידו להכניס זאת גם לצ'קליסט למעבר דירה שלכם.
 • בנק - דואר חשוב מהבנק של מגיע ליעדו יכול להביא לתוצאה עגומה. ודאו מול הבנק שהכתובת שונתה.
 • מקום עבודה - אל תשכחו גם לעבור במחלקת משאבי אנוש במקום עבודתכם ולשנות את הכתובת גם שם.
 • להכין טיפים למובילים - לקראת מעבר דירה, טיפים למובילים הוא לא אחד הדברים שקל לזכור. כדאי לשאול מראש כמה מובילים יהיו ולדאוג לכסף מזומן לשלם לחברת ההובלות ולמובילים, כאשר מקובל לתת לכל אחד טיפ של כ-100 ש"ח.
 • ביטוח דירה - חשוב לעשות ביטוח לדירה החדשה אליה אתם עוברים. הביטוח אמור להגן מפני נזקי טבע כמו שטפונות ורעידות אדמה וגם נזקי רכוש ופריצות.

מעבר דירה - טיפים חשובים

 • להכין תיק - כדאי להכין מראש תיק שתישאו אתכם עם הפריטים החשובי ללילה הראשון בדירה כמו בגדים להחלפה, כלי רחצה, לבנים, מטענים, ארנק וסלולארי.
 • לדאוג לחניה עבור המובילים - ביום ההובלה חשוב לדאוג למקום חניה למשאית של המובילים. אם הם יתקעו בבוקר ללא מקום חניה הדבר עשוי לעכב אתכם משמעותית.
 • לא להעביר מזון יבש - אל תסחבו סתם אריזות של פסטה וסוכר, נסו לסיים את החבילות לפני המעבר ולא לקנות סטוקים חדשים.
 • להעביר לבד את הדברים החשובים - דברים שחשובים לכם במיוחד אתם יכולים להעביר בעצמכם, במכונית. אלבומים משפחתיים, חפצים שבירים או סתם פריטים שיקרים לליבכם יכולים להישאר אתכם כדי שלא ייגרם להם נזק תוך כדי המעבר.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה