בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

שיפוץ דירה קטנה המדריך המלא

שיפוץ דירה קטנה המדריך המלא

שיפוץ דירה קטנה יכול לשפר פלאים את מצבה ולהפוך אותה למרווחת, פרקטית ונוחה - הכל על הדגשים החשובים למשפצים הניגשים לפרויקט חידוש הדירה.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/04/2018 6 דק' קריאה

שיפוץ דירה קטנה - תהליך עבודה
 

אם אתם עומדים לשפץ דירה קטנה ומעלעלים בתמונות של שיפוץ דירה קטנה לפני ואחרי, ודאי הבחנתם שדירות קטנות מהוות אתגר לא קטן עבור המשפצים: כיצד ניתן לשנות ולחדש את הדירה כך שתיראה גדולה יותר, שתהיה פונקציונלית ותתאים בדיוק לצרכים שלנו? כאשר חלל הדירה הוא קטן כל סנטימטר נחשב, ונושא חלוקת החדרים הוא קריטי. דירה קטנה חייבת להיות מאורגנת בצורה חכמה ומדויקת, כך שיהיה שימוש חכם ונכון בנתונים הטבעיים שלה. תכנון נכון העושה שימוש בנתוני הדירה הטבעיים וממקסם אותם הוא חשוב מאוד במקרים כאלה, ולכן חשובה במיוחד בחירת האדריכל. כדאי להשקיע בשלב הזה, ומעבר לסינון הרגיל של בעל המקצוע, לבדוק ולבחון אם יש לו ניסיון בשיפוצים מהסוג הזה. רצוי גם כמובן ללכת לראות דוגמאות.

שימו לב כי היתרון בשיפוץ דירה קטנה על פני דירה גדולה הוא האפשרות להשקיע יותר פר מ"ר - כך אנו יכולים לבחור מוצרי גמר איכותיים יותר, לקחת קבלן שיפוצים טוב לביצוע ולהגיע לרמות גימור גבוהות יותר משיפוץ של דירה גדולה. אם הצרכים מוגדרים בצורה מדויקת ואנו רוכשים דירה המותאמת להם בדיוק, יכול להיות שלא נצטרך לרכוש דווקא דירה גדולה אלא לבחור בדירה קטנה אך לשפץ אותה בחוכמה כך שתתאים באופן מושלם לצרכינו.

שיפוץ כללי של דירה קטנה יכלול את אותם אלמנטים מרכזיים בכל שיפוץ קומפלט: הריסות, הנחת תשתיות של חשמל, אינסטלציה ואיטום, ריצוף, בניית קירות וצביעה. עם זאת, ישנם כמה דגשים ייחודיים שעליהם כדאי להתעכב, עוד בתהליך התכנון, כדי למצות את הפוטנציאל של הדירה:

  • חלוקת חללים - ברוב המקרים, תכנון מחודש וחכם בשיפוץ דירה קטנה יבצע חלוקה מחודשת של החללים באופן חכם יותר ומותאם לצרכי הדיירים: למשל, שירותים ומקלחת נפרדים יכולים להתאחד לטובת חלל של חדרים אחרים. מרפסות שירות יכולות להתבטל. סלון ומטבח יכולים להתאחד. אלו דוגמאות שכיחות למדי של שינויים שמתבצעים במסגרת שיפוץ דירה קטנה. גם אם השיפוץ הוא מאסיבי וגם בשיפוצים בהיקף מצומצם של הדירה כדאי לבצע חלוקה של חללים מגבס. הגבס מאפשר מעבר פשוט של תשתיות ומהירות של עבודה. בנוסף, הגבס מאפשר יצירת פתרונות אחסון כמו נישות גבס המשולבות עם ארונות, כך שלא יגנבו מקום רב מדי בחלל. החללים יכולים להיות מחולקים גם על ידי מחיצות שאינן מגיעות לתקרה או מחיצות דקורטיביות קטנות, כדי שיתחמו את החלל אבל לא יגנבו יותר מדי מהשטח. זכוכית יכולה להיות שימושית כחומר לדלתות פנים או מחיצות כך שלא תתקבל תחושה סגורה ודחוסה.

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

דירה קטנה פונה לים

תאורה ופתחים גדולים גורמים למראה מרווח יותר. עיצוב פנים: אסנת קציר. צילום: הלית קלכמן

  • תאורה ופתחים - אור מחמיא ונותן תחושה נעימה ומרווחת בכל דירה, אך בדירות קטנות חשוב אף יותר כדי לא לתת תחושה אוורירית ומרווחת. אם יש ויטרינה בדירה כדאי לפתוח ולתת לה מקום של כבוד כך שתוכל להאיר את החלל המרכזי. אם הדירה חשוכה וישנה אפשרות להוסיף חלונות גם זו אפשרות, כאשר חשוב לדעת שהדבר כרוך בהוצאת היתר בנייה. את תכנית התאורה בדירה כדאי לתכנן כך שתהיה מוארת למדי, ולשלב גופי תאורה רבים אך לא מאסיביים מדי.
  • ריצוף - במסגרת שיפוצים של דירות קטנות לרוב יוחלף הריצוף באריחים בהירים וגדולים יחסית, או בפרקט בגוון בהיר. הבחירה בטונים הבהירים נועדו לתת תחושה של מקום מרווח, ולהחזיר כמה שיותר אור מהחלונות או מהתאורה. גוונים מבריקים כמו גרניט פורצלן בגימור מבריק או לפאטו יכולים לתת תחושה של חלל מרווח בשל העובדה שהם מחזירים אור. אם הדירה גם נמוכה ולא מדובר בשיפוץ כללי, ואפילו אם מדובר בשיפוץ דירה קטנה בתקציב מוגבל כדאי בכל מקרה לשקול החלפה כוללת של הריצוף ולא לבחור בריצוף בהדבקה כדי שלא להקטין אותה עוד יותר.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
דירה קטנה בצבעים בהירים

גוונים בהירי נותנים תחושת מרחב. עיצוב: חגית בכר. צלם: אבי קבלו

  • פתרונות אחסון חכמים וריהוט מודולארי - עוד בשלב התכנון כדאי לראות כיצד ניתן לעשות שימוש בחללים "מתים" או באזורים פחות מנוצלים וליצור בהם פתרונות אחסון חכמים. ריהוט מודולארי הוא אמצעי לחסוך במקום, אך כדאי שהרהיטים הללו יהיו כאלה שפשוט לקפל אותם, אחרת הם נשארים פתוחים ולא נפתרת הבעיה.
  • שימושים שונים בחלל אחד - כפי שציינו למעלה: איחודים של שירותים ומקלחת או סלון ומטבח הם שכיחים מאוד בשיפוץ דירות קטנות. אך ניתן גם ללכת רחוק יותר לפי הצרכים: חדר משחקים ופינת עבודה, חדר שינה ופינת טלוויזיה ועוד.

שיפוץ דירה קטנה

תכנון ועיצוב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

שיפוץ דירה קטנה בתקציב מוגבל

מה עושים כשגם הדירה קטנה וגם התקציב מצומצם למדי? ישנן כמה דרכים באמצעותן ניתן לחסוך כאשר מבצעים שיפוץ דירה קטנה בתקציב מוגבל: ראשית, כדאי כמובן לקחת שיפוצניק מאותו אזור בו ממוקמת הדירה, ולהישאר בתחום הלוקאלי גם בקניות מוצרי הגמר לבית.

בתחום הריצוף ניתן להסתפק בריצוף סוג ב' או סוג ג', מה שיכול לחסוך 300 עד 600 ש"ח למ"ר. אפשר לוותר על גדלים מיוחדים  של אריחים ולבחור באריחים סטנדרטי. הדבר יכול לחסוך רבות בתשלום על הריצוף ולאו דווקא לבוא לידי ביטוי במראה. בתחום האלומיניום ניתן לקנות חיקויים ולא את הסוגים היוקרתיים ביותר, מה שחוסך כ-35 אחוז במחיר. עלות המטבח יכולה להיחתך בשליש אם בוחרים בחומרים הפשוטים יותר עבור השיפוץ, ושוב, לבחור בגדלים סטנדרטים ולוותר על קאסטם מייד (אם אפשרי). בחדר השירותים והאמבטיה כדאי לבחור באסלה מונובלוק ולא באסלה צפה ולבחור ברזים מתוצרת הארץ, מה שיכול לחסוך 15 - 20 אחוז בעלויות. עוד בתחום הגמר - אפשר לוותר על שפכטל אמריקאי וללכת על צביעה רגילה, מה שחותך במחיר הסופי ולרוב לא מאוד מורגש.

אם מדובר בשיפוץ דירה קטנה בתקציב מוגבל המיועדת להשכרה והכוונה היא להשקיע את המינימום, במקום החלפת רצפות ניתן לבצע פוליש על הריצוף הקיים. אם כן בוחרים להחליף ניתן לבחור בריצוף בהדבקה - וגם אותו להחליף רק בחלל המרכזי ולא בחדרי השינה. במקום שיפוץ אמבטיה אפשר להביא אמבטיה חדשה שתתלבש על הקודמת, מה שחוסך בעלויות.

מטבח קטן

מטבח קטן אך שיקי. עיצוב פנים: אסנת קציר. צילום: הלית קלכמן

שימו לב, אנו מאוד לא ממליצים לחסוך בכל מה שנוגע לתשתיות: החשמל, האינסטלציה והאיטום. בתחומים הללו כדאי להשקיע את הטוב ביותר, כדי למנוע בעיות עתידיות שיעלו לכם יותר. ישנה נטייה להשקיע הרבה מאוד בריהוט אך לקצץ בתקציב על תשתיות. אפשר להבין את הרציונל - את הספה רואים ואת התשתיות לא, אך אתם תרגישו אותן טוב מאוד אם הן תהיינה פגומות, ואז לא יהיה מנוס מתשלום נוסף. לכן, השקיעו בחיפושים ובחירה של מוצרי גמר זולים, ואל תפחדו להתמקח אבל מצד שני השקיעו את המירב בתשתית.

בתחום העיצוב, כדאי לבחור בצבעים בהירים ורכים, לשמור על קווים ישרים ולשלב סגנונות מודרניים וקלאסיים. רצוי לשלב טקסטיל רך ובהיר שיוסיף רכות לחלל ויחמיא לדירה הקטנה. שימוש במראות תמיד הולך, כדי ליצור השתקפויות ואשליות של גודל. רצו להימנע מריהוט עץ כבד אלא לבחור בריהוט קליל ובהיר.

כדאי לקרוא:

גולשים שואלים:

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה