בית

>

קבלני שיפוצים

>

מאמרים

>

שיפוץ בטיחותי - איך הופכים את הבית לבטיחותי לילדים?

שיפוץ בטיחותי - איך הופכים את הבית לבטיחותי לילדים?

רבות מהתאונות קורות בבית, בעיקר כשיש בו ילדים קטנים ואינו מותאם להם כראוי. כדי לצמצם את ההיתכנות של תאונות כאלה, כדאי להכיר את הכללים לבית בטיחותי ובמיוחד כאשר עושים שיפוץ בטיחותי.

מאמר מאת צוות שיפוצים פלוס

פורסם ב-26/01/2017 4 דק' קריאה

שיפוץ בטיחותי - נתוני מכון התקנים

תאונות רבות מתרחשות בין 4 הקירות של הבית הפרטי, או באזור הבניין המשותף. על פי נתוני ארגון "בטרם" הפועל לבטיחות ילדים, שני שליש מהאשפוזים של ילדים בשל פגיעות קורים במסגרת תאונות בית ופנאי, כאשר רוב הפגיעות נובעות מנפילה. בשנת 2014 הוציא מכון התקנים את תקן 6250 לדירוג בית בטוח לילדים. מדובר בתקן וולונטרי עבור מבנים חדשים ומטרתו היא בין השאר להעלות את המודעות לנושא בטיחות הילדים בבית. מנתוני ארגון "בטרם" עולה כי הדבר המועדים לתאונות בבית הם בעיקר לילדים קטנים המבלים שעות רבות בבית, שאינו תמיד החלל המתאים ביותר עבורם. אז אם אתם כבר מתכוונים בכל מקרה לשפץ את הבית ויש לכם ילדים קטנים, כדאי להכיר כמה עקרונות בסיסיים, של אלמנטים בבית שתוכלו לשנות בקלות, כדי להפוך את ביתכם לבטיחותי לילדים.

על פי התקן ישנם 12 פרמטרים הקשורים לבטיחות הילדים בבית, כאשר הוא כולל גם כאלה הקשורים לפנים הבית ועם לחוץ. אנו נתרכז בעיקר בהמלצות לשינויים שניתן לערוך בתוך הבית עצמו, כדי להפוך אותו לבית בטיחותי.

שיפוץ בטיחותי - איך נמנע נפילות?

ילדים קטנים נוטים להתרוצץ ולהשתולל, ואת זה לא נוכל למנוע, גם לא את הנפילות הקטנות. אך ניתן כן למנוע נפילות קשות ומסוכנות. המובן מאליו למניעת נפילות הוא התקנת סורגים בחלונות או שינוי פתיחת החלון לפתיחה עליונה, אליה לא יוכלו הילדים להגיע. את פתיחת החלון כדאי להגביל ל-10 ס"מ. על פי התקן מרווח בין סורגים לא יעלה על 10 ס"מ, ולא יפחת מ-3 ס"מ. ארגון 'בטרם' ממליץ בנוסף על התקנת סורגים בעלי שלבים אנכיים. מובן שיש להקפיד על מעקה בטיחותי במרפסת. ההמלצה היא על מעקה בגובה של לפחות מטר ועשרים עם סורגים במרווחים של 3 – 10 ס"מ (כדי שהראש לא ייתפס ביניהם).

תרוות עבד אלקאדר

ציון 9.58 28 חוות דעת

שחר רוטרמן

ציון 9.74 49 חוות דעת

דר לפיד

ציון 9.53 54 חוות דעת

יעקב גולן

ציון 9.29 47 חוות דעת

שיפוץ בטיחותי - עציצים

"המובן מאליו למניעת נפילות הוא התקנת סורגים בחלונות או שינוי פתיחת החלון לפתיחה עליונה"

כדי למנוע מילדים ליפול במדרגות כדאי שלא יהיה בבית גרם מדרגות שבו מספר המדרגות עולה על שמונה, כדי להקטין את גודל הנפילה האפשרית. מינימום המדרגות האפשרי הוא שלוש, וזה מפני שמספר קטן מדי של מדרגות עלול גם הוא להיות מסוכן ולהוות מכשול בדרך. בנוסף, יש להתקין מעקה משני צידי גרם המדרגות. אם יש לכם ילדים קטנים כדאי להתקין שערים שתוכלו לפרק בהמשך, כדי שהגישה של הילדים למדרגות תהיה חסומה.

בטיחות באש הוא נושא חשוב מאוד כשמדובר בילדים, אך גם משמעותי עבור מבוגרים במיוחד במהלך שיפוץ בטיחותי. עקרונות בסיסיים של מניעת אש חשובים גם אם הילדים כבר גדולים או אם אין ילדים בבית. התקנת גלאי עשן בחדרים חשובה מאוד לגילוי מהיר של עשן שמאפשר לכבות מבר את מקור האש. כדי לעשות זאת כדאי שיהיה מטף בהישג יד, כאשר רצוי שיהיה ממוקם באזור המטבח  המועד יותר לשריפות בשל הימצאות התנור בו. אם יש לכם ילדים בבית, ותרו על אמצעי חימום מאש גלויה. נראה ששלב זה של חייכם תצטרכו לוותר על שתיית יין ליד האח הבוערת. לפחות עד שהילדים יגיעו לאוניברסיטה. בינתיים, כדאי להסתפק במזגנים ורדיאטורים עליהם ממליצים בארגון בטרם כמכשירים הבטיחותיים ביותר לילדים.

כדי למנוע מהילדים לתקוע אצבעות (או מזלגות) לתוך השקעים החשמליים, כדאי לכסות אותם בתריסי מגן, ולקבל אישור של חשמלאי על תקינות הרשת הביתית.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או
שקעים חשמליים

למנוע מהילדים לתקוע אצבעות לתוף שקעים חשמליים

איך נמנע תאונות בחדר האמבטיה ובמטבח?

מדובר בשני חדרים מסוכנים יחסית לילדים בהם יש דרכים שונות בהן ניתן להפצע מחפצים חדים או לקבל כוויות, לכן יש להקפיד על כמה עקרונות: יש להתקין ריצוף נוגד החלקה בחדר האמבטיה ולהקפיד על משטח נוגד החלקה גם באמבטיה או במקלחון. כדי למנוע כוויות מהמים החמים יש להגביל את טמפרטורות המים ל-55 מעלות בלבד, זאת ניתן לעשות באמצעות אביזרים המותקנים על הברזים. כדי למנוע מהילדים להיתקע בחדר האמבטיה, יש אפשרות להתקין דלת שניתנת לפתיחה גם מבחוץ.  במטבח יש להימנע משימוש במפצלים רבים או מכבלים מאריכים שאינם בטיחותיים. כאשר אתם עורכים את תכנון החשמל למטבח כדאי לתכנן מספר רב של שקעים כדי למנוע זאת. בנוסף, אם ישנו שימוש בגז כדאי להתקין מכשיר לגילוי גזים בעירים בברז הגז. כדי למנוע היתפסות אצבעות הילדים בדלתות ניתן להתקין בולמי טריקת הדלת.

כדאי לעבור על הקריטריונים השונים ולבדוק אם בשיפוץ הכללי שלכם יש נקודות תורפה בטיחותיות שכדאי לבדוק אותן כדי לבצע שינויים. הפיכת הבית לבטיחותי אינה מסובכת. באמצעים פשוטים מאוד ניתן להפנות תשומת לב במסגרת השיפוצים גם לנושא הבטיחות בבית, כדי להפוך אותו גם לנעים, מזמין ויפה וגם – לבטוח עבור הילדים הקטנים.

מחפשים קבלן שיפוצים ולא מצאתם ?

או

המאמר עזר לכם?

שאלו את המומחים בפורום

שאלו שאלה