איטום גגות: סוגי חומרים לאיטום, מחירים ובעלי מקצוע
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

איטום גגות: כל מה שחשוב לדעת

בעיות איטום בגג יכולות להיות כאב ראש רציני, ולכן חשוב מאוד להשקיע בבחירת החומרים הנכונים ובבעל המקצוע המתאים לביצוע העבודות. לפניכם מידע חשוב ומפורט על שיטות וחומרים לאיטום גגות, שיסייעו לכם לבחור.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-5 ביוני, 2011 (עדכון אחרון: 17/04/19)

כולנו מכירים את הבעיות שהחורף מביא עמו לחורף על ביתנו - יצירת רטיבות בקירות, ביובים מוצפים וגגות דולפים - כל אלו מעידים שהגיע הזמן לעשות קצת שיפוצים בבית, להכין את הבית לחורף וחשוב מכל לדאוג שקורת הגג שעל ראשנו עמידה, ותגן עלינו מפני הגשמים החזקים מבלי לגרום להם לחלחל לפנים הבית. מראה של מים החודרים לחלל הבית הוא מלחיץ למדי ומעבר לכך, הדבר עלול לגרום בהמשך להופעות עובש המסוכן לבריאות המשפחה, במיוחד הילדים והקשישים. חדירת המים אף עשויה לגרום להתנפחות הברזל בבטון, מה שמביא לסדקים, עד כדי נפילת טיח בשלב הראשון ופגיעה בחוזק המבני של הגג בהמשך.

איטום גג מקצועי ואיכותי המבצוע בידי בעל מקצוע מומחה בתחום ייתן פתרון לבעיה. איטום גג אינו סיפור פשוט, וכשלקוח חסר ידע מגיע לתחום זה הוא נחשף לאינספור שיטות איטום ומונחים מקצועיים שעשויים לבלבל. במאמר הבא נעשה סדר בבלאגן ונציג בפניכם את שיטות האיטום הפופולאריות ביותר.

איך נתאים חומרי איטום לתשתית הגג שלנו?

בחירת חומר איטום לגג צריכה להתבסס על התשתית הקיימת של הגג. גם בחירה בחומר איטום איכותי ויוקרתי מאוד תהיה לשווא אם לא תהיה תואמת לתשתית הקיימת. התאמת החומרים מתבססת על הנקודות הבאות:

  • האחיזה הטובה ביותר בין חומרי גלם תהיה אם הם באו מאותה משפחת חומרים. כך למשל ייריעות ביטומניות יכולות להשתלב טוב עם תשתית זפת ולא יאחזו טוב על חומרים אקריליים, לכן רצוי תמיד להשתמש באותו חומר גלם. אם תבחרו בחומרים אחרים שלא מתאימים אחד לשני תגלו כי הפתרון זמני בלבד ולא יחזיק לטווח הארוך וידרוש מכם הוצאות כלכליות נוספות בהמשך הדרך.
  • אם ההחלטה היא לבחור בחומר איטום ששונה מהתשתית הקיימת ושניהם לא מאותה משפחת חומרים רצוי לעשות את האיטום באופן ישיר על תשתית הבטון שמהווה את הבסיס של הגג. למעט במוצרי האיטום של חברת וינקלר לגגות ומשטחים חשופים שיודעים להצמד לכמעט כל תשתית קיימת-בטון, יריעות זפת-ביטומניות, פח, עץ, רעפים, אלומיניום ועוד.

איטום גגות

אילו חומרי איטום לגג קיימים?

יריעות ביטומניות

אחת השיטות הפופולאריות ביותר לאיטום גגות היא באמצעות יריעות זפת-ביטומניות. יריעות זפת-ביטומניות משמשות כמערכת איטום עיקרית במבנים מכח חוק התכנון והבניה. היריעות מבוססות על "ביטומן", מוצר תרמופלסטי המתרכך בחום שהינו תוצר זיקוק של הנפט. היריעות משוריינות בלבד פוליאסטר חזק וגמיש, אשר מקנה להן כושר גישור גבוה על פני סדקים בתשתית. בישראל קיים תקן ליריעות ביטומניות, ת"י 1430/3, אשר מגדיר את התכונות הנדרשות מן המוצר, להבטחת האיכות והתפקוד של היריעות. תקן שזה הינו מחייב ואין לשווק בארץ יריעות אשר אינן עומדות בו.

ניתן להרכיב את היריעות הביטומניות על גבי גגות בטון וגגות המצופים בזפת. קיימים שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות: יריעות APP שבהם משתמשים בעיקר בגגות שחשופים לקרני שמש באופן תמידי ויריעות SBS שבהם משתמשים לרוב לאיטום מרתפים ורצפות.

כשאתם בוחרים ביריעות זפת-ביטומניות לגג שלכם חשוב מאוד לבדוק כי הן עומדות בתו התקן של מכון התקנים ואכן ימלאו את דרישתם לאיטום גגות, זאת כדי שלא תקבלו יריעות באיכות ירודה, שלא יעשו את העבודה לאורך זמן. לא רצוי לעשות את תהליך הרכבת היריעות בעצמכם כיוון שמדובר בתהליך מורכב שדורש ידע מקצועי ומעמיק. חפשו איש מקצוע מתאים לעבודה בעל ניסיון, ותק והתמחות באיטום גגות ביריעות ביטומניות. למרות שהמחיר של יריעות ביטומניות הוא מעט יקר יותר ועולה כ-70 ש"ח למ"ר, מדובר בחיסכון כלכלי לטווח הארוך.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שיריעת זפת-ביטומנית לא יכולה לאטום לאורך זמן עם עומדים עליה מים, ולכן, צריך בהכנת הגג לבצע שיפועים עם בטון קל-"בט קל". העלות הממוצעת עומדת על כ-60 ₪ למ"ר. חשוב עוד לדעת שבטון קל-בט קל הוא חומר שלא ניתן ליישם עליו ישירות חומרי איטום במריחה, כיוון שהוא יספוג אותם, ולא יאפשר להם להתייבש.

עלות בט קל לשיפועים + יריעות זפת-ביטומניות עומדת אם כן על כ- 130 ₪+ מע"מ למ"ר.

יריעות ביטומניות

נקודת תורפה של היריעות נובעת מהחיבורים בין היריעות, ובין היריעות למעקה שכן לאלה נטיה להתנתק אם לא הותקנו כהלכה. לשם כך יש חומר ביטומני קר שנקרא ווינסיל-WINSEAL.

בעיה נוספת העלולה להתעורר ביישום יריעות ביטומניות נובעת מהחיבור שלהם לטיח, כאשר אוטמים מרתפים או קורות קשר ויסוד. טיח לא נצמד ליריעה ביטומנית, ולכן נאלצים להשתמש בסרגלי מתכת כדי להצמיד את היריעה הביטומנית לבטון. ועדיין - הטיח יבוצע עד לסרגל. לסרגלים הללו נטיה להיפתח, ואז מים יכולים לחדור ולנתק את היריעה הביטומנית.

מה עושים כשיריעה ביטומנית התנפחה? פירוש הדבר שחדרו תחתיה מים. ניתן לחתוך את מקום הנפיחות, לרוקן את המים ולהדבק מחדש את היריעה עם ווינסיל-WINSEAL של חברת וינקלר.

כיצד ניתן לתקן גג עם יריעות ביטומניות שאין בו שיפועים למשל, שהשיפועים לא טובים ויש מים עומדים?  לשם כך קיים חומר לפילוס יריעות ביטומניות שנקרא WINBITUROOF של חברת וינקלר.

זפת חמה

שיטת איטום באמצעות זפת בגג היא שיטה ישנה יחסית. הזיפות עשוי להיראות די אטרקטיבי מבחינת מחירו גם בימינו, כיוון שזהו פתרון זול בהרבה מיריעות ביטומניות. עם זאת, קחו בחשבון שזפת תחזיק הרבה פחות זמן והתחזוקה שלה דורשת שכבת סיד או צבע מלבין שימנעו נזק כבד מקרני השמש, ואם לא תעשו כן, פשוט תסבלו מחום בלתי נסבל מהגג בתוך הבית. חשוב לדעת שבשל דרישות המשרד לאיכות הסביבה יש לבצע את העבודה רק עם מתקנים מיוחדים המיועדים לכך, ואם לא תעשו כן אתם מסתכנים בקבלת קנס.

אם זיפתתם את הגג בזמן החורף, הזפת נסדקה, והחלה חדירה של מים לבטון, תוכלו ליישם רק חומר איטום כמו -ONE של חברת וינקלר- חומר אוטם ונושם שגם ייצמד ויידבק לזפת וגם יאפשר לאדי המים הספוגים בגג להתאדות. כל חומר איטום שלא "נושם" עלול להידחות ולהתפרק כתוצאה מהאדים הכלואים.

בגגות חדשים נהוג להשתמש בזפת חם כשכבת יסוד טרם מלחימים את היריעות הביטומניות. המחיר למ"ר עומד על 25 - 30 ש"ח.

זפת

חומר איטום אקרילי

חומר איטום אקרילי הינו משחה לבנה שמיישמים על תשתית הגג באמצעות מריחה או התזה. חומר איטום אקרילי מתאים מאוד לתשתית בטון כל עוד שכבת היסוד - הפריימר - מותקנת כהלכה. הבחירה בחומרי איטום אקריליים אינה המתאימה ביותר לאיטום גגות מהסיבה העיקרית שעמידות החומר בתנאי מים שעומדים אינה גדולה. כל אזור בגג בו יווצרו שלוליות עלול לגרום לנזקים באיטום הגג, ועל כן נהוג להשתמש בחומר זה בעיקר בגגות עם שיפועים חדים. בין חומרי האיטום האקריליים הנפוצים ביותר ניתן למנות פוליגג ואקרילפז. יתרון של חומר זה הוא שאין צורך להלבין אותם מכיוון שצבע הבסיס שלהם הוא לבן. מחיר למ"ר של חומר איטום אקרילי עומד על 50-40 ש"ח למ"ר.

חומרי איטום פוליאוריטנים

אלה חומרים אותם נהוג ליישם לאחר יישום של שכבת הדבקה או יסוד (פריימר). החומר חזק ביותר אך הגמישות שלו מועטה ועל כן נהוג להשתמש בו לאיטום מרפסות וגגות קטנים. יתרון גדול של הפוליאוריטן הוא עמידותו בפני מפגעי שמש וכימיקלים. המחיר שלו די גבוה אך הוא עמיד לאורך זמן, כל עוד הוא מותקן בצורה נכונה. המחיר משתנה לפי מדדים שונים ויש לקבל הערכה מאיש איטום. חומרי איטום פוליאוריטנים מתאימים לתשתית בטון וכן על תשתית של זפת ישנה. יתרון נוסף של שימוש בחומר זה לגג הינה העובדה כי הוא לא דוהה מהשמש או מקבל גוון צהוב, כפי שעשוי לקרות  לחומרים אחרים ולכן הליך השחיקה שלו אטי ביותר.

יריעות PVC או EPDM

יריעות אלו מונחות על גבי הגג, לא מודבקות ולא מרותכות, ויוצרות שכבת כיסוי אטומה על שטח הגג. היריעות חזקות וגמישות מאוד והחומר עצמו הוא לבן, על כן לא נדרשת הלבנה. עם זאת, העובדה שהן אינן צמודות לשטח הגג יוצרת כשלים מקומיים רבים שעלולים לגרום לחדירה של מים ולכן הן אינן נחשבות לכלי האיטום הטוב ביותר לגגות. בנוסף, כאשר הן מתבלות, לא ניתן ליישם עליהם כל חומר מריחה, כיוון שהן מהוות תשתית לא יציבה. מצד שני, אם הן מותקנות כראוי, יריעות אלו יכולות להחזיק עשרות שנים. ניתן להשתמש ביריעות PVC או EPDM על כל תשתית אך השימוש בהם לא נפוץ יתר על המידה בעקבות החסרונות שצוינו לעיל. מחירם דומה למחיר היריעות הביטומניות.

חומרים פולימרים בהתזה ומריחה

חומרים אלה מכונים גם "גומי לגג" או "גומי נוזלי בהתזה" והם מיושמים במריחה או התזה. הגמישות של חומרים פולימרים בשיטה זו היא גדולה מאוד והיישום מאוד נוח. מצד שני העמידות והחוזק של החומרים הללו נמוכים לעומת חומרים אחרים, והאחיזה חלשה יותר. החומר מתאים לגגות בטון אך לא לגגות מזופתים. נהוג להשתמש בחומרים פולימרים בעיקר לגגות פח. מחירם של חומרים אלה עומד על 30 - 40 ש"ח למ"ר.

בחירת בעל מקצוע לביצוע עבודות איטום בגג

כדאי לנצל את עונות המעבר לביצוע תיקונים באיטום, בתקופות בהן מזג האוויר הוא נוח. מכיוון שנושא איטום הגג הוא נושא קריטי חשוב להשקיע בבחירת בעל מקצוע טוב. כמובן שמומלץ כמו בכל בחירה של בעל מקצוע להסתמך על המלצות של לקוחות עבר ולקבל כמה הצעות מחיר. כדאי לבדוק עם כל בעל מקצוע באילו חומרים הוא עומד להשתמש ובאיזה אופן. ישנם מפרטים של החומרים השונים באתרי החברות, ואם יש לכם מעט גישה טכנית כדאי לקרוא על דרך היישום הנכונה ולוודא שבעל המקצוע מקפיד עליה. לא כדאי ללכת על מי שמציע את המחיר הכי זול, אלא על בעל המקצוע הנראה האמין והמקצועי ביותר. חשוב לבדוק אם הוא מציע אחריות כחלק מהשירות. כדאי לדעת שחברות שונות העוסקות באיטום נותנות ייעוץ ללקוחות ולבעלי מקצוע, ומומלץ להיעזר בשירותיהם, בעיקר כאשר מדובר בכשל באיטום ולא בעבודה פשוטה. אין צורך להסביר את החשיבות הרבה של איטום תקני, וחשוב שתוודאו שהאיטום בגג שלכם הוא אכן כזה, כדי לעבור את החורף בשלום.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג