שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

זיפות גגות - איך עושים זאת, וכיצד לטפל בבעיות שונות?

זיפות גגות היא דרך ותיקה, נפוצה ומוכרת לאיטום, אשר בשנים האחרונות הולכת ונסוגה ממרכז הבמה בעקבות הופעה של שיטות וחומרי איטום שונים אחרים. לצד החסרונות של השיטה, היא ממשיכה להתקיים ולהיות מבוקשת, בזכות מחירה הנמוך, גמישות השיטה המתאימה לסוגים רבים של גגות וכן בשל קלות היישום היחסית של החומר.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-20 בינואר, 2021 (עדכון אחרון: 28/01/21)

מצד שני, יש לה לא מעט חסרונות ולכן כדאי להבין היטב מהן ההשלכות האפשריות, רגע לפני שאתם בוחרים לבצע זיפות גגות.

מחפשים קבלן איטום ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

חומרי איטום גגות

קיים מגוון גדול של חומרי איטום לגג, ביניהם חומרים אקריליים, חומר פוליאוריטני, יריעות ביטומניות וזפת, כאשר הנפוצים והמקובלים מכולם הם זפת ויריעות ביטומניות.

את הזפת אתם מכירים היטב - חומר נוזלי ושחור, אשר ניתן לחמם ואז למרוח אותו על הגג, כדי לאטום את הגג בפני מי הגשמים שנקווים עליו בחורף.

כך ניתן להגם על המבנה מפני נזקים שנגרמים בעקבות חשיפה ממושכת למים, כמו פגיעה בצבע ואף בשכבות שונות של הגג וכלה בנזילת מים לקומות העליונות, פגיעה בתשתית החשמל של הבניין, בכלל זה גם במעלית ובמקרים קיצוניים - התמוטטות של התקרה.

יריעות ביטומניות לעומת זאת, הם אמנם עשויות מחומר גלם השייך למשפחת חומרי הגלם ממנה מגיעה הזפת, אבל כאן מסתיים הדמיון בין השתיים, שכם מדובר על חומר גלם שונה בתכלית ועל שיטת יישום שונה בתכלית.

את היריעות פורשים על הגג, חותכים לפי הגודל והצורה המתאימה ואז מלחימים ומדביקים אותן זו לזו כדי להבטיח איטום מלא של הגג.

איך בוחרים חומר איטום לגג?

את הבחירה בחומר איטום מתאים לגג שלכם יש לבצע לאחר התייעצות עם בעלי מקצוע בתחום, או יותר נכון - מומחים לאיטום גגות.

ההבדלים בין החומרים השונים אינם מסתיימים בשיטת היישום, כי אם במחיר, כאשר הזפת נחשבת זולה ביותר, יריעות ביטומניות נמצאות במקום טוב באמצע ואילו חומר אקרילי נחשב היקר ביותר.

בנוסף, כל חומר מתאים לסוג אחר של גג, או גג במצב אחר. כך למשל, לא ניתן ליישם זפת, או יריעות ביטומניות על גג שכבר יישמו עליו חומר אקרילי בעבר ולהיפך.

לא ניתן לפרוש יריעות ביטומניות על גג שצורתו אינה סטנדרטית, או שיש עליו אלמנטים קבועים רבים, המקשים על פרישה של היריעות הנוקשות.

עוד שיקול שיש לקחת בחשבון הוא רמת העמידות הדרושה לאיטום, שכן איטום באמצעות זפת עמיד לחמש שנים לכל היותר בעוד שחומרים אחרים מגלים עמידות של 10-15 שנה וגם לכך יש משמעות נכבדת בעת קבלת ההחלטה.

לבסוף, חלק מהחומרים, כמו זפת למשל, דורשים עבודת תחזוקה שנתית, כמו למשל מריחת סיד להלבנה של החומר והגנה עליו מפני נזקי השמש בקיץ ואילו חומרים אחרים אינם מצריכים תחזוקה מסוג זה כלל.

מאפיינים ייחודיים של איטום גגות בצפון

ייחודיות איטום גגות בצפון נובעת מקור יחסי השורר באזור הצפון בהשוואה לאזורים אחרים בארץ, לצד כמויות ניכרות של גשם, אשר קיימות רק בצפון.

בצפון הרחוק גם שלג משפיע על עבודות האיטום ולכן יש לבחור בקפידה קבלן איטום מקצועי, אשר יש לו ניסיון וידע ספציפי בתחום האיטום, כולל המאפיינים המיוחדים לאזור הצפון.

תנאי מזג האוויר הייחודיים מצריכים בחירה של חומרי איטום מתאימים וכן שיטות יישום יסודיות, אשר מבטיחות עמידות גבוהה של האיטום לטווח ארוך.

איטום גג רעפים דולף

לפני הסבר על שיטות איטום מתאימות לגג רעפים, חשוב להבהיר כי קיימים סוגים שונים של גגות רעפים:

רעפי חרס הם הסוג הנפוץ ביותר של רעפים בישראל בבתים פרטיים. הם נחשבים עמידים וחזקים מאוד. הם יכולים אף לשאת משקל אדם שעומד על הגג כדי לבצע תיקון כלשהו.

יחד עם זאת, אלה גם רעפים פגיעים לפגעי מזג האוויר ועשויים להישבר בקלות יחסית לסוגים אחרים של רעפים. לכן יש לבצע תחזוקה שוטפת בגג כזה.

מלבד רעפי החרס הנפוצים, אפשר למצוא בישראל גם רעפי פלדה, רעפי בטון ורעפי צפחה. לכל אחד מסוגי הרעפים יתרונות, וחסרונות, כמו גם שיטת הנחה שונה.

סיבות לנזילה בגג רעפים

כשל באיטום גג רעפים יכול להיגרם כתוצאה משבירת רעפים על ידי בעלי מקצוע שעלו לגג כדי לבצע עבודות, בגלל החזרה לא נכונה של הרעפים לאחר התקנה של דוד שמש למשל, כמו גם בגלל התיישנות טבעית של הרעפים, הגורמת להתפתחות סדקים, כתוצאה מתזוזות של המבנה למשל.

שיטות איטום נפוצות בגג רעפים

לרוב נהוג להשתמש ביריעות ביטומניות גם לאיטום גגות רעפים, כמו גם לצורך תיקונים מקומיים של בעיות איטום. לרוב משתמשים ביריעות מיוחדות אשר נדבקות לגג ללא צורך ביישום חומר הדבקה, או הלחמה. את היריעות מניחים מתחת לרעפים לקבלת איטום עמיד לטווח ארוך.

חומרים אקריליים ופולימריים משמשים גם הם לתיקון בעיות איטום בגג רעפים, בעיקר לתיקון סדקים ברעפים עצמם. היתרון בחומרים אלה הוא המחיר הנמוך יחסית לצורך עבודת איטום גג רעפים, אך הם עמידים הרבה פחות מיריעות ביטומניות.

מחיר זיפות גגות

מחיר זיפות גגות, כמו מחיר של איטום בחומרי גלם אחרים, משתנה לפי מספר פרמטרים:

גודל הגג

ככל שהגג גדול יותר, כך צריך יותר חומר ויותר זמן עבודה ולכם גם המחיר גבוה יותר בהתאם

כמות הדודים והקולטים

ככל שיש יותר אלמנטים קבועים על הגג, עבודת האיטום מורכבת יותר ולכן יקרה יותר

הכנה מורכבת לקראת איטום

הכנה לקראת איטום כוללת ניקוי יסודי של הגג, פינוי חפצים ואלמנטים מיותרים, קילוף חומרי איטום ישנים, הרמה של אלמנטים קבועים וכן הלאה. ככל שמצב הגג מוזנח יותר, כך ההכנה תהיה מורכבת יותר ותעלה יותר.

מידת הנגישות לגג

ככל שקל יותר להגיע לגג עם הזפת הרותחת, כך המחיר יהיה בסיסי יותר ופחות גבוה.

באופן כללי, מחיר זיפות גגות עומד על 35-50 ש"ח למ"ר לפני מע"מ, עבור גג בגודל 100 מ"ר לפחות. ככל שהגג קטן יותר, כך עולה המחיר למטר.

על מחיר הזיפות יש להוסיף את מחיר הסיוד, שהוא חלק בלתי נפרד מהעבודה ומיועד להגן על הזפת מפני נזקי השמש לאורך הקיץ.

זיפות גגות - המלצות חשובות

בחירה נכונה של שיטת האיטום וחומר האיטום המתאים ביותר לגג שלכם תלויה בגורמים שונים ורבים. לגגות מסוימים מתאים איטום בזפת בעוד שגגות יצריכו עבודת הכנה יקרה ומורכבת מדי, אולי לא משתלמת, לצורך יישום חומר כמו זפת, או יריעות ביטומניות.

חומרי איטום שונים נעים בטווח מחירים רחב מאוד ולא כל חומר מתאים לכל גודל של תקציב.

אף רמת העמידות וטווח הזמן שבו החומר יחזיק מעמד ויספק לכם איטום מלא משתנה בין חומר לחומר.

משום כך, חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע מנוסה, או מומחה לאיטום, אשר יש בידיו מספיק ידע מקצועי וניסיון, כדי לבחור עבורכם חומר ושיטת איטום מתאימים לגג שלכם, למצב שלו, לסוג חומר האיטום הקיים עליו, לתנאי השטח ועוד.

לכן, הבחירה הראשונה שאתם צריכים לבצע לפני בחירת שיטת האיטום המתאימה לגג שלכם, היא בחירה של מומחה איטום מקצועי ואמין, איתו תוכלו להתייעץ.

שאלות נוספות? שאלו וקבלו תשובות של מומחים:

שאלו את המומחים בפורום

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר